ελληνική μουσική
    271 online   ·  210.866 μέλη

    ’λκης Αλκαίος: Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου (’ξιος Λόγος)

    Tropaiatissa
    02.11.2007, 10:45
    Μετά από τον πρώτο δίσκο της σειράς "’ξιος Λόγος" με τίτλο "Σπάει το ρόδι" και στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου, ακολουθεί ο δίσκος "Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου" με στίχους του ’λκη Αλκαίου, σε παραγωγή του Γιώργου Νταλάρα και του Μιχάλη Κουμπιού (Καμπανάκι/Universal)


    Τα τραγούδια του δίσκου θα είναι τα εξής:

    1. ΟΙ ΤΡΟΒΑΔΟΥΡΟΙ
    Μουσική: Μίλτος Πασχαλίδης
    Τραγούδι: Βασίλης Καζούλης, Βαγγέλης Γερμανός, Μίλτος Πασχαλίδης

    2. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ
    Μουσική: Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας
    Τραγούδι: Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Γιώργος Νταλάρας

    3. ΝΤΟΜΙΝΟ
    Μουσική: Σωκράτης Μάλαμας
    Τραγούδι: Σωκράτης Μάλαμας

    4. ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ
    Μουσική: Νίκος Ζούδιαρης
    Τραγούδι: Αρλέτα

    5. ΕΝΑΕΡΙΑ ΤΡΕΝΑ
    Μουσική: Αλκίνοος Ιωαννίδης
    Τραγούδι: Αλκίνοος Ιωαννίδης

    6. ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
    Βραδιά Όπερας
    Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου
    Τραγούδι: Νίκος Πορτοκάλογλου

    7. ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ
    Μουσική: Φίλιππος Πλιάτσικας
    Τραγούδι: Φίλιππος Πλιάτσικας

    8. ΤΟ ΤΑΞΙ
    Μουσική: Διονύσης Τσακνής
    Τραγούδι: Διονύσης Τσακνής

    9. ΜΗ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ
    Βραδιά Μπαλέτου
    Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου
    Τραγούδι: Μπάμπης Στόκας

    10. ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ
    Μουσική: Δημήτρης Ζερβουδάκης
    Τραγούδι: Δημήτρης Ζερβουδάκης

    11. ΝΟΣΤΟΣ
    Μουσική: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Τραγούδι: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

    12. ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
    Το Πάρκο της Ζυρίχης
    Μουσική: Χρήστος Θηβαίος
    Τραγούδι: Χρήστος Θηβαίος

    13. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ
    Μουσική: Μιχάλης Κουμπιός
    Τραγούδι: Γιώργος Νταλάρας


    Ο καλός φίλος Τάσος Καραντής είχε τη χαρά να παρευρεθεί στο στούντιο, κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων 3 τραγουδιών του δίσκου.
    Τα ρεπορτάζ από τις ηχογραφήσεις βρίσκονται στο ηλεκτρονικό περιοδικό Ορφέας (www.e-orfeas.gr)

    Συγκεκριμένα:
    Για το τραγούδι "Με με φοβάσαι" (Μια βραδιά μπαλέτου), διαβάστε εδώ
    "Στην Πλατεία ασωμάτων": εδώ
    και για "Το φίλτρο" εδώ





    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 18-11-2007 18:13 ]


    spiroos
    02.11.2007, 14:00
    Υπέροχα!!!!

    Σε ευχαριστούμε για τη δημοσίευση.
    esta
    07.11.2007, 18:52
    Πολύ καλό!!Δεν είχα ακούσει τίποτα μέχρι τώρα για τον δίσκο!Ευχαριστούμε για τη δημοσίευση!!Τρέχω να το αγοράσω!!!
    esta
    07.11.2007, 18:53
    ελπίζω να έχει κυκλοφορήσει βέβαια!!!
    Tropaiatissa
    08.11.2007, 14:03
    esta, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα! Αναμένουμε...

    Προς το παρόν, εδώ μπορείτε να διαβάσετε και μερικά κείμενα από άλλα περιοδικά κι εφημερίδες...

    Από το MusicCorner:
    http://www.musiccorner.gr/news/2007/0102.html

    Από Flash.gr:
    http://entertainment.flash.gr/music/releases/2007/11/7/22927id/

    Από e-go.gr:
    http://new.e-go.gr/music/article.asp?catid=6486&subid=2&pubid=609515

    Και όταν κυκλοφορήσει υπόσχομαι κι ένα άρθρο (παρουσίαση/δισκοκριτική) στο περιοδικό του MusicHeaven!



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 08-11-2007 14:09 ]


    margo
    08.11.2007, 22:27
    wraia ta nea anypomonw,

    "axios logos"kai idiaitera axiologos kai agaphmenos o Alkaios

    (sorry gia ta greeklish)..
    esta
    09.11.2007, 09:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 08-11-2007 στις 14:03 έγραψε...

    esta, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα! Αναμένουμε...

    Προς το παρόν, εδώ μπορείτε να διαβάσετε και μερικά κείμενα από άλλα περιοδικά κι εφημερίδες...

    Από το MusicCorner:
    http://www.musiccorner.gr/news/2007/0102.html

    Από Flash.gr:
    http://entertainment.flash.gr/music/releases/2007/11/7/22927id/

    Από e-go.gr:
    http://new.e-go.gr/music/article.asp?catid=6486&subid=2&pubid=609515

    Και όταν κυκλοφορήσει υπόσχομαι κι ένα άρθρο (παρουσίαση/δισκοκριτική) στο περιοδικό του MusicHeaven!



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 08-11-2007 14:09 ]





    αναμένουμε...

    Aparat
    09.11.2007, 13:30
    Το επόμενο αφιέρωμα (θα κυκλοφορήσει πολύ σύντομα φαντάζομαι, αφού είναι σχεδόν έτοιμο) στη σειρά, θα είναι για το Μάνο Ελευθερίου.
    palmos
    09.11.2007, 19:40
    Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες και την ενημερωση!!!
    alias
    18.11.2007, 11:44
    Να ένας δίσκος που σίγουρα θα αποκτήσω!!!!
    esta
    24.11.2007, 20:35
    «Οι τροβαδούροι» του Αλκη Αλκαίου


    Ο στιχουργός Αλκης Αλκαίος είναι ο «πρωταγωνιστής» του δεύτερου βιβλίου-CD της σειράς «Αξιος Λόγος», παραγωγοί της οποίας είναι ο Γιώργος Νταλάρας και ο Μιχάλης Κουμπιός. Το άλμπουμ «Οι τραβαδούροι της καρδιάς μου», όπως είναι ο τίτλος, θα κυκλοφορήσει την προσεχή Δευτέρα 26 Νοεμβρίου, όπως ανακοινώθηκε στη χθεσινή προακρόαση του άλμπουμ στο οποίο συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, οι Αρλέτα, Βαγγέλης Γερμανός, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, οι Χάρης (επανεμφανίζεται στη δισκογραφία έπειτα από χρόνια) και Πάνος Κατσιμίχας, Φίλιππος Πλιάτσικας, Διονύσης Τσακνής, Δημήτρης Παπαδημητρίου, αλλά και οι δύο παραγωγοί της σειράς. Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιλογή τόσο των τραγουδιστών όσο και των συνθετών έγινε από τον ίδιο τον στιχουργό, ενώ καθένα από τα 13 τραγούδια του βιβλίου-CD έχει το στίγμα και το ηχόχρωμα του δημιουργού του.

    Το αναδημοδιεύω από την Κοιλάδα των Τεμπών...
    Tropaiatissa
    25.11.2007, 16:45
    Ρεπορτάζ από την παρουσίαση του δίσκου

    http://www.e-orfeas.gr/content/view/228/225/

    Απ' ό,τι λένε θα κυκλοφορήσει αύριο!!!




    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 25-11-2007 16:47 ]


    Tropaiatissa
    29.11.2007, 11:43
    www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=0602517554108&cat=2

    Η έκδοση της χρονιάς!

    Οι σημαντικότεροι δημιουργοί και ερμηνευτές της εποχής μας σ’ ένα βιβλίο-cd με καινούργια τραγούδια του ποιητή- στιχουργού Αλκη Αλκαίου

    Σύγχρονα ελληνικά τραγούδια που ξαναβάζουν τα πράγματα στη θέση τους!

    13 νέα τραγούδια που μελοποίησαν οι: Δημήτρης Ζερβουδάκης, Νίκος Ζούδιαρης, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Σωκράτης Μάλαμας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Μιχάλης Κουμπιός, Δημήτρης Παπαδημητρίου, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Φίλιππος Πλιάτσικας και Διονύσης Τσακνής.

    Τραγουδούν: Αρλέτα, Βαγγέλης Γερμανός, Δημήτρης Ζερβουδάκης, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Βασίλης Καζούλης, Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Σωκράτης Μάλαμας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Φίλιππος Πλιάτσικας, Διονύσης Τσακνής, Νίκος Πορτοκάλογλου, Μπάμπης Στόκας, Ασπασία Στρατηγού, Γιώργος Νταλάρας και ο Διονύσης Τσακνής.

    Τύπος: Μουσικό CD
    ΤΙΤΛΟΣ: ΟΙ ΤΡΟΒΑΔΟΥΡΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ - ΒΙΒΛΙΟ + CD
    Κατηγορία: ΕΝΤΕΧΝΟ - ΕΛΛ. ΣΥΝΘΕΤΕΣ
    Ερμηνευτής: ΑΛΚΗΣ ΑΛΚΑΙΟΣ
    Συνθέτης: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΖΟΥΔΙΑΡΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΗΒΑΙΟΣ, ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΑΦΟΙ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΜΠΙΟΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ, ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΜΙΛΤΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ, ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΣΑΚΝΗΣ
    Στιχουργός: ΑΛΚΗΣ ΑΛΚΑΙΟΣ
    Συμμετοχές: ΑΡΛΕΤΑ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΗΒΑΙΟΣ, ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΧΑΡΗΣ + ΠΑΝΟΣ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ, ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ, ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ, ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ, ΜΠΑΜΠΗΣ ΣΤΟΚΑΣ, ΑΣΠΑΣΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΣΑΚΝΗΣ
    Εταιρεία: ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ Μουσικές Παραγωγές

    Κυκλοφορία: 29/11/2007

    A/A ΤΙΤΛΟΣ
    1 ΟΙ ΤΡΟΒΑΔΟΥΡΟΙ - Βασίλης Καζούλης, Βαγγέλης Γερμανός, Μιλτ. Πασχαλίδης
    2 ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ - Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Γιώργος Νταλάρας
    3 ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ - Φίλιππος Πλιάτσικας
    4 ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (Βραδιά όπερας) - Νίκος Πορτοκάλογλου
    5 ΕΝΑΕΡΙΑ ΡΕΝΑ - Αλκίνοος Ιωαννίδης
    6 ΝΤΟΜΙΝΟ - Σωκράτης Μάλαμας
    7 ΤΟ ΤΑΞΙ - Διονύσης Τσακνής, Ασπασία Στρατηγού
    8 ΜΗ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ (Βραδιά μπαλέτου) - Μπάμπης Στόκας
    9 ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ - Αρλέτα
    10 ΝΟΣΤΟΣ - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    11 ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ (Το πάρκο της Ζυρίχης) - Χρήστος Θηβαίος
    12 ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ - Δημήτρης Ζερβουδάκης
    13 ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ - Γιώργος Νταλάρας


    Ως ημερομηνία κυκλοφορίας αναφέρεται η σημερινή, αλλά σε δισκοπωλεία που ρώτησα λένε "από βδομάδα"...
    Tropaiatissa
    30.11.2007, 10:45
    Ο δίσκος κυκλοφόρησε!!
    Οι όποιες καθυστερήσεις ή ελλείψεις είναι, πλέον, θέμα διανομής...
    esta
    30.11.2007, 11:37
    επιτέλους!!!!!! αύριο τρέχω στο δισκοπωλείο...γιατί σήμερα είναι κλειστά!!!
    Tropaiatissa
    30.11.2007, 11:43
    Κλειστά???? Τα δισκοπωλεία?? Γιατί?



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 30-11-2007 11:43 ]


    esta
    30.11.2007, 11:49
    Γιατί πολύ απλά εδώ στην Πάτρα σήμερα είναι αργία!!!!!Λόγω του Αγίου Ανδρέα!!Γιατον ίδιο λόγο δεν έχω και σχολείο και γράφω τέτοια ώρα...
    Tropaiatissa
    30.11.2007, 12:01
    Ααα.. στην Πάτρα. Τρόμαξα... όλο στο κακό πάει ο νούς μου...

    Να πω σαν πρώτη εντύπωση από το δίσκο, ότι έχω ακούσει στο Δίεση την "Πλατεία ασωμάτων" και το "Φίλτρο". Είναι εξαιρετικά τραγούδια! Η "Πλατεία ασωμάτων" είναι κλασσικοί Κατσιμιχαίοι! Αν και, διαβάζοντας τους στίχους το είχα φανταστεί λίγο διαφορετικό (πιο μπαλάντα, και να δυναμώνει στο ρεφρέν, κάπως όπως ο "Φάνης"), είναι ένα πολύ δυναμικό κομμάτι, και πολύ ωραίο! Το δε "Φίλτρο" του Μιχάλη Κουμπιού, ταιριάζει απόλυτα στη φωνή του Νταλάρα, είναι υπέροχο! Σ' αυτό μάλιστα, διαβάζοντας τους στίχους του ρεφρέν, είχα φανταστεί τη μελωδία περίπου όπως είναι! Και τα δύο είναι για ακρόαση στη διαπασών!!!
    Ανυπομονώ να πάρω λοιπόν το CD να ακούσω και τα υπόλοιπα τραγούδια!
    esta
    01.12.2007, 18:58
    Το πήρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!στη διαπασών...
    Tropaiatissa
    04.12.2007, 11:08
    Από χθες ακούω συνέχεια το δίσκο, και νομίζω πως είμαι σε θέση να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις...

    Κατ' αρχάς από πλευράς στίχων, ο δίσκος έχει διαμάντια! :D Αν τους μελετήσει κανείς πιο προσεκτικά, λένε μέσα καταπληκτικά πράγματα. Όπως π.χ. οι στίχοι:
    "Η νύχτα ενώνει λωποδύτες και αγγέλους / στον τοίχο γράφει 'είμαστε όλοι μετανάστες' " ("Πλατεία ασωμάτων"), "ποτέ μου δε σ' απόκτησα ποτέ δε θα σε χάσω" ("Εναέρια τρένα"), "σ' έχω πλάι μου μα δεν σε βρίσκω / θα 'ταν δηλητήριο η ζωή δίχως της αγάπης σου το φίλτρο" ("Το φίλτρο"), "Μου 'πες να γράψω ένα αιμάτινο τραγούδι" ("Το ταξί") κ.ά.

    Ας περάσουμε στα τραγούδια...

    1. Οι τροβαδούροι: Μου αρέσει πολύ! Είναι ένα ωραίο ρυθμικό τραγούδι, πάνω στο γνωστό ύφος του Μίλτου Πασχαλίδη, και ταιριάζει απόλυτα στους ερμηνευτές του.

    2. Πλατεία ασωμάτων: Κι αυτό είναι κλασσικοί Κατσιμιχαίοι. Για μένα, είναι από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου.

    3. Τα ενυδρεία του έρωτα: Γνωστό μουσικό ύφος του Πλιάτσικα, που μου θυμίζει και λίγο Πυξ-Λαξ. Πολύ ωραίο τραγούδι! Νομίζω πως ο ίδιος ο συνθέτης ήταν ο πιο κατάλληλος να το τραγουδήσει!

    4. Κάτι περιμένω: Μου αρέσει πολύ η μελωδία και η ενορχήστρωση! Και ταιριάζει στον Πορτοκάλογλου! Νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου τραγουδιστή!

    5. Εναέρια τρένα: Ενώ η εισαγωγή μου αρέσει και με κάνει να περιμένω κάτι περισσότερο, το τραγούδι μού φαίνεται λίγο υποτονικό... Θα ήθελα να υπήρχαν κάποιες εναλλαγές, π.χ. να έμπαινε πιο δυναμικά στο ρεφρέν...

    6. Ντόμινο: Ένα πολύ ωραίο λαϊκό τραγούδι! Απλώς ο Μάλαμας δεν μ' αρέσει και τόσο σε όλα τα τραγούδια του... Ίσως το συγκεκριμένο τραγούδι να ήθελε μια πιο "χρωματιστή" φωνή. Θα ήθελα πολύ να το άκουγα από τον Νταλάρα, ή έστω από τον Θαλασσινό (για το συγκεκριμένο τραγούδι νομίζω πως θα ταίριαζε η φωνή του) Ενώ για παράδειγμα, το "Τσιγάρο ατέλειωτο" (του Μάλαμα) είναι ένα τραγούδι που μ' αρέσει εξ' ίσου με τον Μάλαμα, με τη Χαρούλα, και με τον Νταλάρα.

    7. Το ταξί: κλασσικό συνθετικό ύφος του Τσακνή. Η μουσική μου αρέσει πολύ. Ο Τσακνής γενικώς λέει πολύ ωραία τα τραγούδια του, αλλά μ' αρέσει πολύ και το σημείο που μπαίνει η Ασπασία Στρατηγού!

    8. Μη με φοβάσαι: Καταπληκτικό τραγούδι! Υπέροχη μουσική, που δένει άριστα με τη φωνή του Στόκα, ο οποίος μας χαρίζει μια πολύ συγκινητική και αισθαντική ερμηνεία!

    9. Εχεμύθεια: γενικώς η Αρλέτα είναι από τις φωνές που δε με συγκινούν ιδιαίτερα, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι νομίζω πως της ταιριάζει. Όσο για το τραγούδι, έχει ωραία μουσική.

    10. Νόστος: κλασσικός Μαχαιρίτσας. Το τραγούδι νομίζω πως δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά - πρωτοτυπία σε σχέση με άλλα που έχει γράψει, αλλά είναι ωραίο και ευχάριστο στο άκουσμα.

    11. Πιο πέρα από τα μάτια: Στην αρχή μού φαίνεται λίγο υποτονικό, αλλά έχει κάποια ωραία σημεία που "δυναμώνει" και αυτό είναι που -για μένα- κάνει ωραίο το τραγούδι.

    12. Ελεύθερη πτώση: αυτό το τραγούδι μού αρέσει πάρα πολύ! Αλλά δε μου αρέσει ο τρόπος που το τραγουδάει ο Ζερβουδάκης... Θα προτιμούσα να το έλεγε κάποιος άλλος... Νομίζω ότι θα μπορούσε να ήταν από τα καλύτερα του δίσκου.

    13. Το φίλτρο: μ' αυτό το τραγούδι μπορώ να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι ο "’ξιος Λόγος" είναι μια σειρά δίσκων που έχουν το καλύτερο τραγούδι τους στο τέλος!



    Μια γενική παρατήρηση που έχω να κάνω (καθαρά δική μου άποψη) είναι ότι αυτός ο δίσκος δεν έχει τόση ποικιλία ακουσμάτων όπως είχε το "ρόδι", αφού τα περισσότερα τραγούδια (Πασχαλίδη, Πλιάτσικα, Ιωαννίδη, Τσακνή, Μαχαιρίτσα, Θηβαίου) έχουν παρόμοιο ήχο, με τις ηλεκτρικές κιθάρες και τα ντράμς... Των Κατσιμιχαίων, αν και έχει κι αυτό τις ηλεκτρικές κιθάρες και τα ντραμς, έχει κι ένα μαντολίνο που ομορφαίνει πολύ το τραγούδι και το διαφοροποιεί. Τα τραγούδια που κατ' εμέ ξεχωρίζουν πολύ σαν ακούσματα είναι το "Ντόμινο" του Μάλαμα, το "Μη με φοβάσαι" του Παπαδημητρίου με τον Στόκα, και το "Φίλτρο" του Κουμπιού με τον Νταλάρα.
    Επίσης, από πλευράς φωνών, προσωπικά οι Καζούλης, Γερμανός, Πασχαλίδης, Πλιάτσικας, Πορτοκάλογλου, Ιωαννίδης, Τσακνής, Μαχαιρίτσας, Θηβαίος, μου φαίνονται λίγο... "ίδιοι". Της ίδιας σχολής... Κάτι τέτοιο. Ακριβώς γι' αυτόν το λόγο, ο Νταλάρας (άσχετα με το ότι είναι ο αγαπημένος μου τραγουδιστής) κάνει τη διαφορά!

    Υ.Γ.1: "Πλατεία ασωμάτων" και "Φίλτρο" στη διαπασών! Επιμένω!!
    Υ.Γ.2: Θα ήθελα πολύ ν' ακούσω το "Φίλτρο" ζωντανά, π.χ. στο Παλλάς...
    Y.Γ.3: Πιστεύω πως σε καμιά βδομάδα θα είμαι σε θέση να γράψω για το δίσκο και στο e-Περιοδικό...