ελληνική μουσική
    944 online   ·  210.853 μέλη

    Τι θέλω να κάνω οταν μεγαλώσω....(ολες οι ηλικες συμμετεχουν :)

    vasiliki33
    07.12.2007, 19:56
    λοιπον......αμα μεγαλώσω...(ποσο?)
    εγώ θέλω να μένω με το μωρό μου στι ιδιο σπίτι,να κοιμόμαστε στο ίδιο κρεββάτι, να με ξυπνάει το πρωί γιατί αποκλείεται να τον ξυπνάω εγώ, να τρώμε μαζι το μεσημέρι, να πηγαίνουμε σινεμα τα βράδια της πέμπτης, τα πρωινά της κυριακής να φτίαχνω λουκουμάδες όσο διαβάζει τις εφημερίδες του.....και να του κάνω όλα του τα χατήρια!
    πολλά ζητάω απο τη ζωή?
    lovehim
    21.01.2008, 17:24
    8elw na ginw mikri.
    aggeliki
    21.01.2008, 20:20
    Δεν θα μεγαλώσω ποτέ
    kithara-woman
    22.01.2008, 01:43
    Δεν έχω αποφασίσει!Μικρό παιδί είμαι ακόμα!Αλλά,αν κάτι ονειρευομαι,είναι να ήμουνα σε ένα νησάκι,να είχα ένα μαγαζί,όπου θα πουλούσα δικές μου κατασκευές,απ'τα χεράκια μου,διάφορα αντικείμενα,που προς το παρον,γεμίζουν το σπίτι μου(όχι τα συγκεκριμένα,άλλα θα εφτιαχνα)να δουλευω 6 μήνες,να κάθομαι τους υπόλοιπους και να κάνω ταξίδια,κάθε μέρα σε άλλο μέρος,να γνώριζα άλλους ανθρώπους.Εννοείται με την κιθάρα στην πλάτη και όπου συναντούσα και άλλους μουσικούς,θα παίζαμε μαζί,κι ας μιλάγαν άλλη γλώσσα,ήταν μικροί,μεγάλοι,άνδρες,γυναίκες,όμορφοι,ασχημοι,σε αυτην την παρέα όλοι ευπρόσδεκτοι.Δεν θα με ένοιαζε αν κοιμόμουνα σε πάγκάκι(αρκεί να μην είχε ζουζούνια να τσιμπανε).Θα έκανα 50 μπανια(όχι 10 όπως τώρα) και τον χειμώνα δεν θα ήμουνα συνέχεια κρυωμένη(όπως τώρα,επίσης).Εννοείται ότι θα είχα ελάχιστα λεφτά πάνω μου,μόνο για τις βασικές ανάγκες,(φαγητό,νερό),βιβλία,λίγα ρούχα,και ενα φορητο cd-player,για να ακούω μουσική.
    Καταραμένο ξυπνητήρι!Πάλι χτύπησες και έκοψες το όνειρο!
    Bgre
    22.01.2008, 21:54
    Οταν μεγαλώσω , θελω να μπω....................σε μια κουνελότρυπα
    mariachi
    22.01.2008, 22:15
    Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Θέμος Αναστασιάδης για να βλέπω τσόντες με πολιτικούς και να βγάζω 5 εκατομμύρια ευρώ!!!
    StavmanR
    23.01.2008, 02:56
    Φόρος τιμής στον άγνωστο έφηβο πεσόντα στην αέναη μάχη της ελευθερίας...

    'Όταν μεγαλώσω θέλω να έχω βγάλω το πανεπιστήμιο, να βρω δουλειά, να κάνω οικογένεια, να μεγαλώσω τα παιδιά μου, να σπουδάσουν κι αυτά κι εγώ να βγω στη σύνταξη. Για να συμβεί καθένα από όλα αυτά, πρέπει να παλέψω σήμερα, για όλους όσοι έχουν τα ίδια όνειρα, αλλά και τους υπόλοιπους που έτυχε να έχουν διαφορετικά. Γιατί όλοι μαζί θα ζήσουμε σε μία κοινωνία γερασμένη πριν την ώρα της, που διεκδικεί την καθημερινή της συναισθηματική και οικονομική σύνταξη, στην οποία επικρατεί η λογική του 'μαύρου και συμβασιακού' ημερομισθίου. Ας ξεχάσω λοιπόν προς το παρόν, τι θέλω να κάνω όταν μεγαλώσω και ας επικεντρωθώ στο τί πρέπει να κάνω σήμερα, ώστε να κερδίσω το δικαίωμα στο όνειρο αύριο. Γιατί μέχρι σήμερα, στο κάθε μου όνειρο, τους κανόνες όριζε και επέβλεπε ένας χθεσινός εφιάλτης.'
    sigur
    23.01.2008, 09:25
    αν μεγαλώσω καμιά 20σαριά χρόνια θα ήθελα να γίνω σαν:
    1) τον μεγιστοτεράστιο Πασχάλη που καταφέρνει να βγάζει λεφτά έχοντας στην 30ετη (?!) καριέρα του έναν επιτυχημένο δίσκο, και καταφέρνει να τεκνοποιεί (εκτος γάμου) με ΜΙΑ και μόνο ερωτική συνεύρεση...
    2)τον τιτάνιο πρωην Υπουργό μας Μαγγίνα, που έχτισε ο άνθρωπος ένα κτίσμα για να μοιράζει σάμαλι και πορτοκαλάδες στα παιδάκια και βοηθούσε αλλοδαπούς εργάτες για μια καλύτερη ζωή με το να τους φιλοξενεί επ αόριστο στο σπίτι τους
    3)τον Μάκη Τριανατφυλλόπουλο που ενώ αγγίζει τα όρια της γριάς μάγισσας , βρήκε μια 25χρονή,την παντρεύτηκε, την άφησε έγκυο και την αποκαλεί Δημοσίως γυναίκα -συνεργάτης μου (μην μας πουν οτι πήραμε το γκομενάκι για ..σεξουαλικούς λόγους!!όχι καλέ ρεπορτάζ κάναμε μαζί πρωτίστως..)
    4)τον Χατζηνικολάου τον γνωστό που σαν άνθρωπος σεμνός και ταπεινός, κοντά σε όλους τους απλούς ανθρώπους ετοίμασε τον γάμο του και κάλεσε τους προσκεκλημμένους του με προσκλητήρια κου κόστιζαν το ένα άνω των 1.000€ !!!(αλήθεια λέω...)
    5)την πλειοψηφία των βουλευτών που οι ίδιοι δεν θυμούνται πότε πήραν το τελευταίο εργασιακό ένσημο, πότε έκατσαν για τελευταία φορά στην ουρά να περιμένουν, πότε πήραν το λεωφορείο για τελευταία φορά, και αυτοκαλούνται εθνάρχες και προστάτες του λαού.Ύστερα την πέφτουν σε 22χρονές...
    absurdus_delirium
    23.01.2008, 13:56
    Να γίνω σαν τον Bill Hicks!
    dionysia7
    23.01.2008, 19:08
    Ναι ίσως το όνειρο μου να 'ναι χαζό και σίγουρα σε πολλούς δεν θ' αρέσει αλλά τ όνειρο μου ειναι να πάω αστυνομία...Δίωξη εγκλήματος και ναρκωτικών........
    johnny8
    23.01.2008, 20:00
    Όταν μεγαλώσω, θέλω να ζω ακόμα. Βασικά θα ήθελα να προλάβω να μεγαλωσω!!!

    Υ.Γ. Αν η πιτσιρικαρία νομίζει ότι έχω μεγαλώσει ήδη, σας ενημερώνω ότι ο χρόνος κυλάει τόσο γρήγορα...ούτε που θα το καταλάβετε.
    kamelia8
    23.01.2008, 20:52
    Κάτι που να είμαι ευτυχισμένη! Ό,τι κι αν είναι!
    sigur
    24.01.2008, 08:03
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 23-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Ναι ίσως το όνειρο μου να 'ναι χαζό και σίγουρα σε πολλούς δεν θ' αρέσει αλλά τ όνειρο μου ειναι να πάω αστυνομία...Δίωξη εγκλήματος και ναρκωτικών........



    μη χειρότερα Διονυσάκι, μια χαρά κορίτσι φαντάζομαι, που πας να μπλέξεις....
    sylviaki
    24.01.2008, 09:26
    θελω να κανω πραγματα που με ευχαριστουν και με κανουν ευτυχισμενη
    v-for-variemai
    24.01.2008, 13:33
    I wanna be a Rock Star!
    (Σε μια άλλη ζωή που θα έχω τα κότσια και τη φωνή για να το κάνω) :P
    dionysia7
    24.01.2008, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 24-01-2008 στις 08:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 23-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Ναι ίσως το όνειρο μου να 'ναι χαζό και σίγουρα σε πολλούς δεν θ' αρέσει αλλά τ όνειρο μου ειναι να πάω αστυνομία...Δίωξη εγκλήματος και ναρκωτικών........



    μη χειρότερα Διονυσάκι, μια χαρά κορίτσι φαντάζομαι, που πας να μπλέξεις....





    Γιατί το λες αυτό;;
    bon_scott
    26.01.2008, 22:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Theia-Titika στις 16-11-2007 στις 14:13 έγραψε...

    Σεναριογράφος...


    και εγωωωωωωωω........ ε ρε πεινες που θα πεσουν....
    givaeri
    29.01.2008, 11:23
    Οταν μεγαλωσω ακομα πιο πολύ ή μαλλον οταν μεγαλουσουν κι αλλο τα παιδια μου και πεταξουν σε αλλες αγκαλιες θα θελα να γεμισω τη δικια μου -για παντα- με εκεινη που αγαπω και που δε μπορω να εχω οσο θα ηθελα,,,
    sigur
    29.01.2008, 12:35
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 24-01-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 24-01-2008 στις 08:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 23-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Ναι ίσως το όνειρο μου να 'ναι χαζό και σίγουρα σε πολλούς δεν θ' αρέσει αλλά τ όνειρο μου ειναι να πάω αστυνομία...Δίωξη εγκλήματος και ναρκωτικών........



    μη χειρότερα Διονυσάκι, μια χαρά κορίτσι φαντάζομαι, που πας να μπλέξεις....





    Γιατί το λες αυτό;;



    το ίδιο θα σου έλεγα αν είχες όνειρο να γίνεις Δήμόσιος Υπάλληλος (που πάνω κάτω αυτό λες..). Η Ελλάδα στους κύκλους του Δημοσίου χωλαίνει κυριολεκτικά.Το ''σύστημα'' είναι ο κύριος εχθρός όλων προτού διοριστούν και μετά γίνεται ο καλύτερος σύμμαχος.Σε τέτοια συστήματα δύσκολα προάγεις τις αρετές σου.Στο συγκεκριμένο σώμα -σώμα καταστολής είναι , πραγματικά πόσο καλύτερος άνθρωπος πιστεύεις οτι θα γίνεις μέσα από αυτή την διαδικασία?-θα υπάρχουν ανθρώποι πραγματικά απολίτιστοι, αμόρφωτοι και ιδιαίτερα άξεστοι οι οποίοι κοινούν τα νήματα και χαράζουν την πορεία των άλλων. Πραγματικά θέλεις να ασχολείσαι με τον υπόκοσμο και να ασκείς εξουσία στους πολίτες?Αν θές να βοηθήσεις την κοινωνία στο θέμα των ναρκωτικών μπορείς να συμμετάσχεις σε προγράμματα που βοηθούν αυτούς τους ''άρρωστους΄΄ ανθρώπους .
    Έτσι και αλλιώς-από όσο θα ξέρεις και εσύ-τα συμφέροντα είναι αυτά που καθορίζουν ποιοι θα συλληφθούν (για αυτό και όλοι οι μεγαλοεμπόροι αλλωνίζουν ελεύθεροι) .Άστα αυτά για τους άγριους και τους γεμάτους κόμπλεξ άντρες να το κάνουν αυτό.
    με εκτίμηση και καλοπροαίρετα
    sintorin
    29.01.2008, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 23-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Ναι ίσως το όνειρο μου να 'ναι χαζό και σίγουρα σε πολλούς δεν θ' αρέσει αλλά τ όνειρο μου ειναι να πάω αστυνομία...Δίωξη εγκλήματος και ναρκωτικών........



    Prota apo ola, to oneiro sou den einai xazo, den uparxoun xaza oneira gia to ti theleis na kaneis.....an den aresei, diko tous provlima...

    oso gia ton sigur, min akous tetious anthropous, autos einai telios amorfotos, apolitistos, aksestos kai kurios ANORIMOS....

    den exei katalavei oti i lusi tou provlimatos gia to opio prospathei na sou alaksei gnomi, eisai akrivos esu....anthropoi pou theloun na kanoun tin diafora giati to exoun meraki....

    min akous kanenan apo autous.....autoi oi anthropoi aplos sumvaloun sta provlimata, kai tous aresei na kathontai apo ekso kai na kanoun kritiki me ena frappe sto xeri....