ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη
    holygrail
    24.05.2008, 21:49

    υπαρχει λυση! παντρευεστε και ζειτε σε ξεχωριστα σπιτια! και σε αλλες πολεις!...{#emotions_dlg.thumbup}


    tina15
    25.05.2008, 10:26

    Γιάτι γάμος ρε παιδιά;;Αν αγαπιούνται δύο άνθρωποι χρειάζεται και χαρτί από την εκκλησία;;Αυτά δεν καταλαβαίνω εγώ και μου τη σπάει!Ζούμε σε μια κοινωνία η οποία από την ώρα που γεννιόμαστε μας θέτει ως βασικό στόχο τουλάχιστον σε εμάς τις γυναίκες αυτό ακριβώς!Και ακούς τη μάνα σου να λέει:Αχ κόρη μου εγώ πότε θα σε καμαρώσω νυφούλα;;Κόπελιά αν είναι έτσι να ντυθώ τις απόκριες!!Πας,παντρεύεσαι και μετα καταλλήγεις σε διαζύγιο!Και μη μου πείτε πως δεν έχει αυξηθεί ο αριθμός των διαζυγίων..Δεν μπορεί λοιπόν να καθορίσει ένα χαρτί και δυό υπογραφές την αγάπη ή έρωτα,τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη που ενώνουν δύο ανθρώπους!!Πως την είδανε;;Λεφτά να έχουμε να δίνουμε σε παπάδες και δικηγόρους;;


    Peace18
    25.05.2008, 14:55

    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 25-05-2008 στις 10:26 έγραψε...

    Γιάτι γάμος ρε παιδιά;;Αν αγαπιούνται δύο άνθρωποι χρειάζεται και χαρτί από την εκκλησία;;Αυτά δεν καταλαβαίνω εγώ και μου τη σπάει!Ζούμε σε μια κοινωνία η οποία από την ώρα που γεννιόμαστε μας θέτει ως βασικό στόχο τουλάχιστον σε εμάς τις γυναίκες αυτό ακριβώς!Και ακούς τη μάνα σου να λέει:Αχ κόρη μου εγώ πότε θα σε καμαρώσω νυφούλα;;Κόπελιά αν είναι έτσι να ντυθώ τις απόκριες!!Πας,παντρεύεσαι και μετα καταλλήγεις σε διαζύγιο!Και μη μου πείτε πως δεν έχει αυξηθεί ο αριθμός των διαζυγίων..Δεν μπορεί λοιπόν να καθορίσει ένα χαρτί και δυό υπογραφές την αγάπη ή έρωτα,τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη που ενώνουν δύο ανθρώπους!!Πως την είδανε;;Λεφτά να έχουμε να δίνουμε σε παπάδες και δικηγόρους;;



     

    Πες βρε Τινάκι! {#emotions_dlg.beer}

    Ξέρετε πόσο έχει πάει το διαζύγιο??? 3.000 έφτασε!!!! Κανονίστε!


    kamelia8
    26.05.2008, 15:09

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 15-11-2007 στις 12:02 έγραψε...


    Γιατί να είναι φυλακή? Στο χέρι μας είναι ... Εννοείται πως εξαρτάται από τις σχέσεις που έχεις με τον άλλον, από τους λόγους που σε οδήγησαν στο γάμο και από πολλούς παράγοντες . Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τόσο άγχος των αντρών και τη μόνιμη γκρίνια ότι οι γυναίκες θέλουν να τους τυλίξουν για να τους παντρευτούν .... Έλεος ...


    Συμφωνώ! Απολύτως!

     

    Παράθεση:

    Η σκλαβιά και η ελευθερία βρίσκονται κάπου ανάμεσα στις πτυχώσεις της γκρίζας μάζας νευρώνων που βρίσκονται μέσα στην κρανιακή κοιλότητα. Άλλοι το ονομάζουν εγκέφαλο , πνεύμα, ψυχή και άλλοι πηγή όλων των ασθενειών, πονηριά, τέχνασμα. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή έτσι και ο γάμος βρίσκεται κάπου εκεί μέσα. Το πως το βλέπει ο καθένας είναι θέμα της γενικότερης στάσης του στη ζωή. Το θέμα της ελευθερίας έχει υποβαθμιστεί και αφοριστεί όπως τα πάντα στη σύγχρονη βαβέλ που βιώνουμε ως ανθρωπότητα. Εδώ φτάσαμε να κατηγορούμε αυτούς που ονειρεύονται ως "ονειροπόλους" κι εκείνους που προσπαθούν να κατανοήσουν αυτά που συμβαίνουν γύρω τους "ιδεολόγους" και "φιλοσόφους"...! Και τα παραπάνω αποτελούν μομφές τη σήμερον ημέρα. Έτσι λοιπόν και ο άνθρωπος που θέλει να δημιουργήσει οικογένεια σήμερα έχει αρχίσει να θεωρείται συντηρητικός και χαζός. Καλωσορίζω για μία ακόμη φορά τον εκσυγχρονισμό και την πρόοδο, μέσα από το θέμα της οικογενειακής εστίας...

     

     

    {#emotions_dlg.eek} Τι ωραία που το έθεσες!!! Ακριβώς! {#emotions_dlg.clap}

     

    Και όπως θα καταλάβατε από τις παραθέσεις, όχι, δεν είναι φυλακή.

    Ούτε πιστεύω πως σκοτώνει τον έρωτα. Ίσα ίσα, τον ασφαλίζει. Smile