ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.852 μέλη
    revekka
    23.11.2004, 12:23
    κι αυτό που λες εσύ είναι σωστό αλλά δεν δουλεύουν πάντα έτσι τα πράγματα. κατ αρχήν δεν είμαι μόνο εγώ, υπάρχουν τόσα και τόσα παιδιά με ταλέντο που αποφασίζουν να πούν όχι σε διάφορα γιατί δεν τους εκφράζουν καλλιτεχνικά. και άλλοι λένε ναι στην αρχή μέχρι να αποκτήσουν κάποιο όνομα και μετά να μπορούν να αποφασίζουν οι ίδιοι. δεν το κατακρίνω αυτό, όμως εγώ δεν θα το κάνω. ή έτσι όπως ξέρω εγώ πως πρέπει ή όχι. σ αυτό το θέμα συμφωνώ με τον hastaroth.
    Hastaroth
    24.11.2004, 22:57
    νά κάνω μιά παρατηρησούλα,revekka;

    Λοιπόν,πιστεύω πως ένας καλλιτέχνης πρέπει να είναι συνεπής σ'αυτό που κάνει,ΠΑΝΤΑ.Το να δεχτή κάποιος να τραγουδήση χαζοχαρούμενα τραγουδάκια γιά να κάνη εύκολα επιτυχία και μετά ν'αρχίση να λέη "α,εγώ τώρα είμαι φίρμα,δέν τραγουδάω ό,τι κι'ό,τι..." το θεωρώ μέγα καραγκιοζιλίκι και απάτη.Αν κάτι δέν εκφράζει έναν καλλιτέχνη,θα πρέπη να το απορρίπτη,όποιο κι'άν είναι το "πολιτικό κόστος" γιά αυτόν.Γι'αυτό εγώ κατακρίνω αυτούς που "λένε ναί στην αρχή" επειδή δέν πιστεύουν στίς δυνατότητές τους και δέν είναι ειλικρινείς ούτε με τον εαυτό τους ούτε με το κοινό που θέλουν τελικά να απευθυνθούν.Φαντάζεσαι π.χ. την εθνική μας μαϊμού (αυτή που πήγε στην Ουροβίζιον φέτος...) να δηλώνη ξαφνικά ότι τώρα θα τραγουδά μόνο τζάζ ή όπερα;ποιός θα τον πιστέψη μετά από τόσα χρόνια που τραγουδάει αυτά τα σαχλοτράγουδα;
    revekka
    25.11.2004, 00:54
    hastaroth σε βρίσκω λίγο απόλυτο...ποτέ δεν ξέρεις τι έχει στο μυαλό του κάποιος, πως νιώθει. και είναι πολλοί οι καλλιτέχνες που στην αρχή έκαναν πράγματα που δεν τους άρεσαν και μετά δικαιώθηκαν. δεν είναι όλοι στην ευχάριστη θέση να έχουν εναλλακτικές λύσεις...

    και όσο για τον Σάκη Ρουβά, εμένα προσωπικά θα με έπειθε αν τραγουδούσε κάτι διαφορετικό (στους ορισμούς jazz και rock δεν στέκομαι γιατί σε όλα τα είδη μπορεί να υπάρξει και αξιόλογη δουλειά αλλά και ξευτιλισμός).

    ο Ρουβάς έχει μια φωνή πολύ σωστή, δουλεμένη, φοβερές ικανότητες, σαν ταλέντο τον θαυμάζω...παρόλο που τα πλείστα που λέει δεν τα ακούω. συγκεκριμένα τον άκουσα να ερμηνεύει (με όλη τη σημασία της λέξεως) κάποια ροκ κομμάτια και ήταν φοβερός.
    Hastaroth
    25.11.2004, 23:14
    revekka,άν ένας καλλιτέχνης κάνη πράγματα που δέν τού αρέσουν (με την έννοια οτι είναι αισθητικά κακής ποιότητας),τότε προδίδει την τέχνη του.Προσωπικά δέν θα "δικαίωνα" ποτέ κάποιον που ενώ στην αρχή τής καρριέρας του γράφει ή τραγουδάει τραγούδια χαμηλού επιπέδου (που επομένως δέν τού αρέσουν αλλά "φέρνουν κονόμα"),μετά το γυρίζει στο ποιοτικό.Είναι σάν να προσπαθή να "εξιλεωθή" διότι τόσο καιρό κορόϊδευε τόν κόσμο παριστάνοντας κάτι που δέν είναι στην πραγματικότητα.

    Δέν γνωρίζω κατά πόσον ο Ρουβάς έχει "φοβερές ικανότητες" διότι το μόνο που έχω ακούσει από αυτόν είναι τα βλακοτράγουδα που λέει.Αλλά άν έχη όντως αυτές τίς ικανότητες που αναφέρεις,γιατί διάλεξε τον εύκολο δρόμο;Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα καλλιτεχνών που πάλεψαν για να διατηρήσουν την ποιότητα τής τέχνης τους και δέν συμβιβάστηκαν με εύκολες λύσεις γιά να αποκτήσουν φήμη.Εσύ η ίδια λές πως ποτέ δέν θα κάνης κάτι που δέν θα σού αρέση αισθητικά.Αυτό είναι ο δύσκολος δρόμος,αλλά και ο πιό σωστός.Πώς λοιπόν μπορείς να δικαιολογής κάποιον που επιλέγει να κάνη συμβιβασμούς στην τέχνη του;
    revekka
    26.11.2004, 12:19
    ο Ρουβάς δεν θεωρεί αυτά που τραγουδάει τωρα κατώτερη τέχνη, αυτή είναι η διαφορά. αυτός το απολαμβάνει. και δεν κοροιδεύει κανέναν για ακριβώς αυτό το λόγο. τωρα αν δεν αρέσουν σ' εμένα κι εσένα δεν τα ακούμε και κανένας δεν κοροιδεύει κανέναν.

    επιπλέον, έχει τραγουδίσει και όπερα, και ροκ, και jazz...είδες εκπλήξεις...!!! και είναι πολύ καλός...το έχω πει και σε άλλο post, οτι δεν είναι τυχαίο που καλλιτέχνες σαν τη Νανά Μούσχουρη δηλώνουν ξεκάθαρα θαυμαστές του Σάκη Ρουβά.

    σ' έναν άνθρωπο βλέπουμε και τα καλά και τα κακά. επειδή έχει κάνει (για μένα, όχι γι αυτόν) κάποιες λάθος επιλογές, δεν σημαίνει ότι είναι μα'ι'μού ή οτι δεν είναι ταλαντούχος, ή δεν έχει τα προσόντα.

    τωρα το τι κάνω εγώ, και το τι πιστεύω εγώ δεν έχω την απαίτηση να το πιστεύει και να το κάνει όλος ο κόσμος.
    jorge
    31.01.2005, 12:51
    Χθες τυχαία πέφτω στον ΑΝΤ1 και ακούω πως θα ακουγόταν το Μικρή Πατρίδα από έναν παίκτη του Fame Story. Ήμουν περίεργος και είπα στον εαυτό μου να διώξω προσωρινά τις προκαταλήψεις μου για αυτά τα παιχνίδια και να ακούσω αντικειμενικά.

    Φτάνει λοιπόν η ώρα που η παρουσιάστρια προλογίζει:

    "Και έφθασε η στιγμή για να μας τραγουδήσει ο Περικλής το Μικρή Πατρίδα!
    Συνθέτης: Γιώργος Ανδρέος". Εκείνη τη στιγμή κάτι της λένε από το control οπότε διορθώνει "Με συγχωρείτε, Ανδρέου"... Εκεί χαμογέλασα, άκουσα μέχρι και το πρώτο ρεφραίν τρώγοντας και το δεύτερο χαστούκι και άλλαξα κανάλι... Ποτέ ξανά...
    pastella
    31.01.2005, 13:21
    Εγώ έκανα το μέγα λάθος να ακούσω σε διάλειμμα από το διάβασμα το "Μίλησέ μου" από 2 νέες φάτσες στο ριάλιτυ... Ό,τι να'ναι... Μετά έβαλα Παπακωνσταντίνου να συνέλθω!

    Προσωπικά τις λυπήθηκα αυτές που το είπανε διότι τους καίνε βάζοντας τους να πουν τέτοια κομμάτια...

    Κρίμα γιατί κάποιοι από τους συμμετέχοντες που μπορεί όντως να έχουν φωνητικές δυνατότητες ίσως χαλάνε ή τους χαλάνε χάριν ακροαματικότητας την εικόνα τους μέσα από το ξεκατίνιασμα που πέφτει...

    Όσο για το σαρδάμ της Στεφανίδου πραγματικά είναι το λιγότερο σε αυτήν την τηλεοπτική παρωδία
    revekka
    31.01.2005, 22:07
    Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Επιχειρήματα υπέρ του Ρουβά μπορεί να σκέφτηκα, αλλά υπέρ της Τατιάνας Στεφανίδου κανένα. Η φαντασία και η έπνευσή μου έχουν και κάποια όρια ...
    Soiram
    31.01.2005, 22:14
    Θα ήθελα να συμπληρώσω πάνω σε αυτά που είπατε ,δεδομένου ότι παρακολουθώ το fame story, υπάρχουν φωνές οι οποίες είναι πολύ καλές (καλά δύο ή τρείς είναι όλες αλλά κάτι είναι και αυτό). Πιστεύω ότι είναι σημαντικό ο καθένας να μπορεί από το κάθε τι να παίρνει τα καλά και να αφήνει τα κακά να φεύγουν. Και πιστεύω ότι με δεδομένη την κατάσταση στην μουσική βιομηχανία, νομίζω είναι πραγματικά πολύ δύσκολο ένας νέος καλλιτέχνης χωρίς κάποιες γνωριμίες, να ακουστεί και να γίνει γνωστός. Προφανώς βέβαια δέχομαι ότι εκπομπές σαν το fame story πολύ συχνά καίε τα ταλέντα που βρίσκουν λόγω υπερπροβολής. Πάρ'αυτά θα ήθελα να πιστεύω ότι κάποιες φωνές θα αναδειχθούν από την όλη υπόθεση. Για παράδειγμα έχω να φέρω την Ραλλία Χρηστίδου από το προηγούμενο fame story η οποία συνεργάστηκε με τον Μακεδόνα και τον Νικολόπουλο για τη μουσική μιας τηλεοπτικής σειράς (δεν θυμάμαι πια) και επίσης θα τραγουδήσει στο πλάι του Κότσιρα (τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει).

    Εν πάσι περιπτώσι θεωρώ ότι δεν μπορούμε να χλευάζουμε ή να διαγράφουμε έντελως κάτι στην ουσία καίγοντας και τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Και βέβαια αυτός που είπε την μικρή πατρίδα την κυριακή που μας πέρασε είναι για κρέμασμα στο σύνταγμα

    christine85
    01.02.2005, 00:30
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 25-11-2004 στις 00:54 έγραψε:

    [Ι] ο Ρουβάς έχει μια φωνή πολύ σωστή, δουλεμένη, φοβερές ικανότητες, σαν ταλέντο τον θαυμάζω...
    συγκεκριμένα τον άκουσα να ερμηνεύει (με όλη τη σημασία της λέξεως) κάποια ροκ κομμάτια και ήταν φοβερός.

    [/I]



    ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ???????????
    ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΜΕΝΗ ΦΩΝΗ???
    ΠΟΙΟΣ ΡΟΥΒΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ???
    ΡΟΚ ΚΟΜΜΑΤΙΑ??
    Πιστεύω ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ
    christine85
    01.02.2005, 00:31
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 25-11-2004 στις 00:54 έγραψε:

    [Ι] ο Ρουβάς έχει μια φωνή πολύ σωστή, δουλεμένη, φοβερές ικανότητες, σαν ταλέντο τον θαυμάζω...
    συγκεκριμένα τον άκουσα να ερμηνεύει (με όλη τη σημασία της λέξεως) κάποια ροκ κομμάτια και ήταν φοβερός.

    [/I]



    ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ???????????
    ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΜΕΝΗ ΦΩΝΗ???
    ΠΟΙΟΣ ΡΟΥΒΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ???
    ΡΟΚ ΚΟΜΜΑΤΙΑ??
    Πιστεύω ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ
    mia
    04.02.2005, 02:32
    ρουβάς;;;;;;καλή φωνή;;;;;;;;;εεεεεεεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;(όποιος είχε παρακολουθήσει το ευροβίζιον θυμάται...την έκταση της φωνής του .... που δεν έφτανε για τις ψηλές ούτε ενός τέτοιου τραγουδιού........ και αν τυχόν είδε και ένα αφιέρωμα στη ρουσλάνα θα την άκουσε να τραγουδάει το ρεφρέν shake it χωρίς μικρόφωνο...)ξανά πίσω στο ρουβά...όλοι του η αξία είναι η σκηνική του παρουσία..το ξέρουν καλά και εκεί ποντάρουν(κορμί-χορός-σωστή ηλικία-εμφάνιση παραδοσιακού αρσενικού με λευκό πουκάμισο και....εεε το αποκάτω κάτι που να δηλώνει πως υπάρχει...περιεχόμενο(!)..εάν είχε και φωνή θα ήταν ο ricky martin.... και το κοινό.........κοριτσάκια του δημοτικού και γυναίκες που πολύ θα'θελαν να είχαν ένα ..έτερον ήμισυ με αυτή την εμφάνιση.....ααααααααα....είδα και την καλομοίρα απόψε στα βραβεία status να κάνει κάτι σαν ...συμπαρουσιάση...και μου θύμισε την κυρία λουκά!!!!!!!!όταν πήγαινε σε όλες τις εκπομπές για να μιλήσει για το θεό!!!!!!(η καλομοίρα πάει ως τραγουδίστρια...).........επειδή μουσικός είμαι και εγώ για το fame story θα ήθελα να μου πει κάποιος σύμφωνα με ποια νομοθεσία ονομάζεται μουσική ακαδημία.......η αίσθηση που έχει δώσει σ'εμένα είναι''τώρα βλέπετε πώς να κάνετε καριέρα στο χώρο του θεάματος(τρέμετε όσοι δεν κάνετε ό,τι σας λέμε..φτιάχνουμε καινούριο σταρ και εσείς τρέχετε για πλαστικές)''
    revekka
    04.02.2005, 12:05
    christine85, έχεις ακούσει ποτέ τον ρουβά να ερμηνεύει κομμάτια διαφορετικά απο αυτά που τον έχει συνηθίσει ο κόσμος?

    mia, για όλα αυτά που λες περι σκηνικής παρουσίας συμφωνώ αλλά εκτός απο αυτά έχει και φωνή. δοκίμασε να ρυθμίσεις την αναπνοή σου έστω και περπατώντας (όχι κάνοντας κωλοτούμπες όπως ο ρουβάς) και θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολο απο το να συγκεντρώνεσαι μόνο στο τραγούδι. Η επιλογή του να συγκεντρώνεται στη σκηνική παρουσία, μερικές φορές εις βάρος της ερμηνείας, δεν τον κάνει ανίκανο και ατάλαντο. Δεν υποστηρίζω τις επιλογές του αλλα αναγνωρίζω τις ικανότητές του.


    Sofia
    04.02.2005, 12:14
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 04-02-2005 στις 12:05 έγραψε:

    christine85, έχεις ακούσει ποτέ τον ρουβά να ερμηνεύει κομμάτια διαφορετικά απο αυτά που τον έχει συνηθίσει ο κόσμος?

    mia, για όλα αυτά που λες περι σκηνικής παρουσίας συμφωνώ αλλά εκτός απο αυτά έχει και φωνή. δοκίμασε να ρυθμίσεις την αναπνοή σου έστω και περπατώντας (όχι κάνοντας κωλοτούμπες όπως ο ρουβάς) και θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολο απο το να συγκεντρώνεσαι μόνο στο τραγούδι. Η επιλογή του να συγκεντρώνεται στη σκηνική παρουσία, μερικές φορές εις βάρος της ερμηνείας, δεν τον κάνει ανίκανο και ατάλαντο. Δεν υποστηρίζω τις επιλογές του αλλα αναγνωρίζω τις ικανότητές του.







    Συμφωνώ απόλυτα!
    vouliakis
    04.02.2005, 12:16
    Sofia, revekka, mia, christine85, ο Σάκης εδώ είναι off-topic.
    Γιατί δεν ξεκινάτε ένα καινούργιο thread στο forum γι αυτόν αποκλειστικά?
    Back_For_More
    21.07.2005, 12:57
    ton eixa akousei na leei to "roadhouse blues" ton doors otan htan italy
    paidia ....
    roubas sucked .....
    (se auto toulaxiston ,ta alla kala lene oti ta eipe ,den akousa allo)
    XeniaRodo
    21.07.2005, 13:31
    Aπό γνωστό μουσικό που παίζει τώρα μαζί τους στις συναυλίες άκουσα ότι οι μόνοι που έχουν φωνή και τραγουδάνει είναι αυτός ο Aντρέας και ο άλλος ο Λιανός. Όλοι οι άλλοι είναι άστα να πάνε.

    κακίες
    paramithi
    21.07.2005, 13:35
    Λοιπον...ιστορικη δηλωση..ερχονται στη μυτιληνη..η καλομοιρα κ ο γιωργος χριστου..με εισοδο μολις..20 ευρω..
    ημερομηνια δε θυμαμαι...συγγνωμη..
    XeniaRodo
    21.07.2005, 13:41
    E όχι και 20 ευρώ για τον Xρήστου και την Kαλομοίρα.
    Έλεος, πώς την έχουν δει δηλαδή?

    Aλλά αυτοί που φταίνε περισσότερο είναι αυτοί που θα πάνε να τα δώσουν...
    paramithi
    21.07.2005, 13:53
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 21-07-2005 στις 13:41 έγραψε:



    Aλλά αυτοί που φταίνε περισσότερο είναι αυτοί που θα πάνε να τα δώσουν...





    και πιστεψε με..θα ειναι αρκετοι!!!