ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Ο χειρότερος μουσικός...

    bon_scott
    27.11.2007, 21:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 27-11-2007 στις 21:43 έγραψε...

    k giati exei adiko? siga to pragma dld o karbelas... eidame k ta tragoudia pou egrapse gia thn anita



    Ο καρβελισμος ειναι σταση ζωης!!!

    Μια ειναι η λυση παιδια.... Δεν ξερω και εγω αν το λεω για πλακα πλεον...
    dimi93-gnr
    28.11.2007, 13:57
    ΜΗΝ Ρωτασ ποιοι ειναι οι ]
    χειροτεροι..αλλα ΠΟΙΟΙ δεν είναι οι χειροτεροι να ρωτας φιλε στις μερες μας!
    Σκεφτητε και 8α καταλαβετε!!
    Αλλα αφου 8ελετε ρουβας.ο πρωτος, καρβελας.βεβαια μουσικους δεν τους λες..κατι α
    Άλλο τοθς λες αλλα τελοσπαντων!!!!
    Και ολοι οι σκυλαδες φυσικα!!

    karategirl
    28.11.2007, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 27-11-2007 στις 21:43 έγραψε...

    k giati exei adiko? siga to pragma dld o karbelas... eidame k ta tragoudia pou egrapse gia thn anita

    Συμφωνω! τι τραγουδια ειναι αυτά?"Βας βας βας ο Παρασκευας"... τετοια τραγουδακια να πεις τον Καρβελα κι εγω μπορω να γραψω....
    ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ??!!
    Lansetris
    28.11.2007, 21:24
    Ο χειρότερος είναι ο Andrew Lloyd Weber. Είναι ανίκητος σαν τη βλακεία. Επικίνδυνα ανυπόφορος.

    Opeth
    29.11.2007, 00:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 28-11-2007 στις 21:24 έγραψε...

    Ο χειρότερος είναι ο Andrew Lloyd Weber. Είναι ανίκητος σαν τη βλακεία. Επικίνδυνα ανυπόφορος.





    xaxaxa.... den ton kserw ton typo alla mou fanike asteio etsi opws ton eipes...
    manos_p
    29.11.2007, 12:55


    mmmmmmm....Duskoli erwtisi....

    Poion na prwtothumithw...ase giati einai polu pou prepei na eipwthoun kai tha parei wra....
    niceday1808
    29.11.2007, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος dimi93-gnr στις 28-11-2007 στις 13:57 έγραψε...
    Και ολοι οι σκυλαδες φυσικα!!


    Αν και αισθητικά κατά κανόνα απεχθάνομαι το σκυλάδικο θα διαφωνήσω μαζί σου.Προσωπικά έχω δει μουσικούς που παίζουν σε σκυλάδικα (με γνωστά ονόματα συνήθως) που είναι πάρα πολύ καλοί.Επίσης μη ξεχνάς ότι πολλοί σπουδαγμένοι μουσικοί (και όχι μόνο) με απίστευτες γνώσεις είτε στην κλασσική είτε στη μοντέρνα μουσική δουλεύουν σε σκυλάδικα για την επιβίωση.Φυσικά δε λέω ότι είναι ο κανόνας αλλά αν προσέξεις λίγο τη μουσική του σκυλάδικου εύκολα θα τους ξεχωρίσεις
    kliour
    01.12.2007, 21:57
    Καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα....'Εγινα μέλος μόνο και μόνο για να πάρω θέση σε αυτό το ερώτημα προκειμένου να εκφράσω την αντιπάθεια μου στο πρόσωπο του "μουσικού" Φοίβου. Η ζημιά που έχει κάνει (και συνεχίζει να κάνει με τεραστια επιτυχία) ο άνθρωπος αυτός στο ελληνικό τραγούδι και φυσικά τους δέκτες του είναι απλά ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ. Η νέα γενιά που έζησε την καλλιτεχνική "άνθιση" του ανθρώπου αυτού στο σύνολο της, σαν πρώτο άκουσμα έχει πραγματικά στερηθεί μουσική παιδεία. Είναι πραγματικά θλιβερό αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος των μέσων και της επιρροής που διαθέτει ο άνθρωπος αυτός , σε επιπεδο που κάνει φαινόμενα, όπως αυτό του Καρβέλα, απλά να ωχριούν. Φυσικά δεν υποννοώ οτι δεν φέρουμε όλοι μερίδιο ευθύνης για το πρόσφορο έδαφος που βρήκε ο κύριος Φοίβος να ξεδιπλώσει το πραγματικά φθηνό ταλέντο του...
    billth
    02.12.2007, 14:34
    opoios pei kati gia tous scorpions tou tin anapsa
    Termite
    02.12.2007, 15:05
    Ο χειροτερος μουσικός είμαι εγώ...
    marylin
    02.12.2007, 15:38
    Βασίλη κάτσε καλά...

    Τι είναι αυτά που λες παιδάκι μου, να σφαχτούμε θέλεις?

    ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!
    johnnyguitar
    04.12.2007, 12:38
    Τελικα ο χειροτερος μουσικος κρινεται απο το στυλ που παιζει, απο την τεχνικη του, απο τον κοσμο που δε μαζευει η απο το καθαρα υποκειμενικο γουστο του καθενος?Για παραδειγμα,ποιος ακουει Θοδωρη Ζηρα?Ειναι ενας θαυμασιος κιθαριστας με διεθνη καριερα αρτιοτατη τεχνικη και παιζει νεοκλασσικο μεταλ-απο τις πιο δυσκολες τεχνικες ισως η πεμπτουσια της κιθαρας.Συνθετει μονος του τα κομματια του,δεν κλεβει,ουτε εχει ενα επιτελιο απο πισω του να κανουν τη δουλεια και να μαζευει τη δοξα.Επειδη εγω τον εκτιμω,μου κανει ο ηχος του εναι καλος μουσικος και επειδη καποιος απο δω ειναι κολλημενος με τους πυξ-λαξ και θεωρει τον Στοκο τον καλυτερο μουσικο του κοσμου θα πει οτι ο Ζηρας ειναι για τα μπαζα?Αντικειμενικα και για το μουσικο επιπεδο του ελληνικου star system και ο Καρβελας και η Θωδη ειναι καλοι-δυστυχως.Για μενα χειροτερος μουσικος ειναι ο καθενας που εχει πιασει ενα οργανο και ψιλοπαιζει δυο πραματα,την εχει ψωνισει και νομιζει οτι ειναι ο αρχοντας του συμπαντος.Αυτος που εχει μια εκμηδενιστικη αποψη μεσα απο την οποια εξυψωνει τον εαυτο του.Ο καλυτερος μουσικος δεν υπαρχει,συνεχως εξελισσεται.Ο χειροτερος απλα μενει στον πατο μαζι με τους ομοιους του!
    Sorry Για το μακρυ κειμενο αλλα the truth is in the eye of the beholder
    dimitra9
    05.12.2007, 12:29
    βγαζω σπυρακια οταν ακουω φοιβο (αυτα τα γωστα σεξοερωτικα βανδη-κοκκινου που συνοδευονται και με τα καταλληλα "δειτε τα ολα"video clips)
    & θελω να αυτοκτονησω οταν ακουω καρβελα.και δεν εννοω μονο για τα τελευταια προσφατα τερατουργηματα αλλα γενικοτερα για την πορεια του.
    αλλα..........ειναι πολλα τα λεφτα αρη ως γνωστον...........
    deathminor88
    05.12.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 04-12-2007 στις 12:38 έγραψε...

    Τελικα ο χειροτερος μουσικος κρινεται απο το στυλ που παιζει, απο την τεχνικη του, απο τον κοσμο που δε μαζευει η απο το καθαρα υποκειμενικο γουστο του καθενος?Για παραδειγμα,ποιος ακουει Θοδωρη Ζηρα?Ειναι ενας θαυμασιος κιθαριστας με διεθνη καριερα αρτιοτατη τεχνικη και παιζει νεοκλασσικο μεταλ-απο τις πιο δυσκολες τεχνικες ισως η πεμπτουσια της κιθαρας.Συνθετει μονος του τα κομματια του,δεν κλεβει,ουτε εχει ενα επιτελιο απο πισω του να κανουν τη δουλεια και να μαζευει τη δοξα.Επειδη εγω τον εκτιμω,μου κανει ο ηχος του εναι καλος μουσικος και επειδη καποιος απο δω ειναι κολλημενος με τους πυξ-λαξ και θεωρει τον Στοκο τον καλυτερο μουσικο του κοσμου θα πει οτι ο Ζηρας ειναι για τα μπαζα?Αντικειμενικα και για το μουσικο επιπεδο του ελληνικου star system και ο Καρβελας και η Θωδη ειναι καλοι-δυστυχως.Για μενα χειροτερος μουσικος ειναι ο καθενας που εχει πιασει ενα οργανο και ψιλοπαιζει δυο πραματα,την εχει ψωνισει και νομιζει οτι ειναι ο αρχοντας του συμπαντος.Αυτος που εχει μια εκμηδενιστικη αποψη μεσα απο την οποια εξυψωνει τον εαυτο του.Ο καλυτερος μουσικος δεν υπαρχει,συνεχως εξελισσεται.Ο χειροτερος απλα μενει στον πατο μαζι με τους ομοιους του!
    Sorry Για το μακρυ κειμενο αλλα the truth is in the eye of the beholder



    Sorry ρε φίλε αλλά ο Ζηράς δεν είναι παρά άλλος ένας που παίζει 1000 νότες το δευτερόλεπτο. Δεν μου λέει τίποτα ως μουσικός. Τον θεωρώ έναν επίπεδο οργανοπαίχτη. Ουσία μηδέν. Φυσικά έχει τεχνική αλλά δε λέει τίποτα αυτό. Ακολουθεί την μόδα του shredding (αν και μερικά fusion Κομματια λένε κάτι). Η πεμπτουσία της κιθάρας δεν είναι σε καμία περίπτωση ( άκου Gamballe, Al Di Meola, άντε Vai, Loureiro και απο Έλληνες ο μόνος που έχει ξεφυγει από το shredding προσθέτωντας ποιότητα είναι ο Mike G (ex Nightfall, βρες τον δίσκο The Black Gibson Soundtrack) και ο Αναστασάκης... Τώρα όλα αυτα είναι υποκειμενικά και καθαρά προσωπικη άποψη... Τώρα δεν νομίζω ότι έχουμε κακούς μουσικούς. ΠΧ ο Πλιάτσικας είναι ένας απαράδεχτος κιθαρίστας (και τραγουδοποιός για εμένα)... Οι μουσικοί που παίζουν στα όποια κέντρα, και γενικότερα είναι μια χαρά και υπό άλλες συνθήκες θα άκμαζαν...

    Tommymoto
    05.12.2007, 14:44
    Bασικα για μενα δεν υπαρχει χειροτερος η αυτος που θα κρινει τον χειροτερο.το μονο που μπορω να πω ειναι πως καποιος ακομα και με σπασμενες νοτες και φαλτσες μπορει να διασκεδασει καποιους για αυτο και ο χειροτερος για εσας ειναι διασκεδαστης για καποιους.Για αυτο πιστευω οτι κανενας απο εμας δεν εχει δικαιωμα να κρινει αυτους. peace...
    Efklidis
    06.12.2007, 14:44
    Δυστυχώς υπαρχουν αρκετοι και πιστευω πως ένας μουσικός κατανταει ξεφτίλα αμά σκέφτεται μόνο τα λέφτα και δεν τον μοιαζει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο
    lookylouk
    06.12.2007, 16:59
    Μμμ... από πού να αρχίσει κανείς?
    Αντε θα πώ ένα όνομα που νομίζω θα δεχτούν όλοι:
    Στέλλα Μπεζεντάκου

    Διαφώνησε κανείς???
    Termite
    06.12.2007, 17:07
    Αφαιρώ απο την παράθεση τις προτάσεις για τον Θ. Ζήρα και για τους Πυξ Λάξ

    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 04-12-2007 στις 12:38 έγραψε...

    Τελικα ο χειροτερος μουσικος κρινεται απο το στυλ που παιζει, απο την τεχνικη του, απο τον κοσμο που δε μαζευει η απο το καθαρα υποκειμενικο γουστο του καθενος?.................................................................Αντικειμενικα και για το μουσικο επιπεδο του ελληνικου star system και ο Καρβελας και η Θωδη ειναι καλοι-δυστυχως.Για μενα χειροτερος μουσικος ειναι ο καθενας που εχει πιασει ενα οργανο και ψιλοπαιζει δυο πραματα,την εχει ψωνισει και νομιζει οτι ειναι ο αρχοντας του συμπαντος.Αυτος που εχει μια εκμηδενιστικη αποψη μεσα απο την οποια εξυψωνει τον εαυτο του.Ο καλυτερος μουσικος δεν υπαρχει,συνεχως εξελισσεται.Ο χειροτερος απλα μενει στον πατο μαζι με τους ομοιους του!
    Sorry Για το μακρυ κειμενο αλλα the truth is in the eye of the beholder



    Μέχρι εδώ:

    Συμφωνούμε απόλυτα.
    Stroumfita456
    06.12.2007, 20:52
    Κερβελας,Μπεζεντακου,Λάμπρου......κ.λ.π!
    lordnebulah
    10.12.2007, 01:38
    ολοκληρη η "ελληνικη" ποπ σκηνη ειναι απεχθεστατη. επαναληψεις επαναληψεων και κονσερβες που σερβιρονται για φρεσκομαγειρεμενο φαγητο, ακρατη υποκουλτουρα...