ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Αλλαγή χορδών. Πότε;

    odis13
    11.02.2008, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 11-02-2008 στις 01:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 10-02-2008 στις 23:42 έγραψε...

    οποτε ειναι μαλλον καιρος να τις αλλαξω!τωρα τι ακριβως θα παρω δεν εχω ιδεα αλλα ελπιζω να τα καταφερω...thanks a lot παντως!!!!!!

    (a!gaga αγαπητη μιας και δεν ηξερες...!!! )


    Α τωρα ειδα πως εισαι απο τη θεσ/νικη μωβ πεταλουδιτσα μου.
    Λοιπον ζητα Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12αρες για ακουστικη. (ή polyweb αν θελεις πιο πολυ αντοχη και λιγοτερο "ηχο")
    Κοιτα εδω σχετικες πληροφοριες http://www.elixirstrings.com/products/index.html
    και μετα να κοιταξει και καποιος τη βεργα του μπρατσου την κιθαρας μηπως εχει "παρει" και θελει διορθωση.
    Ρε odis13 πες κανα καλο μαστορα στη θεσ/νικη για τη φιλη μας.

    Αν κανεις αγορες απο ιντερνετ κοιτα εδω (μια και στην ελλαδα τσιμπανε οι τιμες)
    http://cgi.ebay.com/3-sets-Elixir-Nanoweb
    θα παει 50$ με τα μεταφορικα, 35€ περιπου δηλαδη.
    Εκανα ενα search και ο πρωτος που βρηκα θεσ/νικη τις εχει 21€ το ενα σετ!!!!!! και στο ebay εχουν 35€ τα 3 ????
    Ελεος.
    http://www.tseliosmusic.gr/index.php?ftype=prodList&type=46&or1=20&or2=10






    Oδυσσέα σε ζητάν στο 4

    Δε ξέρω γιατί ο τσέλιος τις έχει τόσο ακριβά τις Elixir..εγώ όποτε βάζω ηλεκτρικής 15 ευρώ πληρώνω.
    Anyway
    Καταπληκτικό μαγαζί απο άποψη service ο Τσέλιος, ο Κωστας που κάνει τα set up κάνει πολύ καλή δουλεια ,εγώ σε αυτόν πάω,....αλλά εγώ έχω αγοράσει απο εκει τις κιθάρες μου οπότε δικαιουμαι δωρεαν service.
    Εσένα θα σε..χμ... γδάρει (απο λίγο ως αρκετά).ειδικά αν δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση η κιθάρα, μπορει (μαζί με τις χορδες ) να σου φύγει κανα...60αρι (αουτς)


    Προτείνω να πας στο Ζαχο.Απέναντι απο το σινεμα Βακουρα, κοντά στην Ναυαρίνου.Εχουν μάστορα που συνεργάζεται με το μαγαζί τους και είναι πολυ΄φθηνός συν ότι κανει πολύ καλή δουλεια.
    Πάνε ρώτα πόσο παέι το set up είναι αρκετά φθηνο αν θυμάμαι καλά.



    delta66
    11.02.2008, 19:29
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 11-02-2008 στις 16:10 έγραψε...
    ......Δε ξέρω γιατί ο τσέλιος τις έχει τόσο ακριβά τις Elixir..εγώ όποτε βάζω ηλεκτρικής 15 ευρώ πληρώνω.
    Anyway.....
    .....μπορει (μαζί με τις χορδες ) να σου φύγει κανα...60αρι (αουτς).....


    Ρεεεεεε.
    εισαστε καλα?
    15 Ε χορδες πληρωνεις και εισαι και πελατης?
    Τι χορδες βαζεις χρυσες?
    Ρε οδυσσεα σε ηξερα για εξυπνο παλικαρι.
    Για λεγε τι χορδες βαζεις και γιατι τις πληρωνεις τοσο, οταν εγω βαζω DR που θεωρουνται απο τις καλες και τις παιρνω 7Ε απο κει που ειναι πελετης (αντε εσυ να τις παρεις 9-10)
    Στο ιντερνετ τις περνω 5Ε το σετ (6αδα ομως, με 30Ε παιρνω 6 σετ και συ 2?)

    Ε Λ Ε Ο Σ.

    εγω ψωνιζω αποο δω παντως.
    Ενα
    δυο
    τρια
    τεσσερα
    odis13
    12.02.2008, 16:24
    E.....

    Οταν λέω 15 ευρώ εννοώ για τις elixir!
    Αυτό έλειπε

    Συνήθως βάζω ghs και πληρώνω 4 ευρά (φτώχια καταραμένη)

    Οι DR τέλειες δεν είναι?Βαζω και αυτές που και που.
    next time θα βάλω της ghs του santana ( 9.5) να δώ τι λένε.

    faltsoo
    12.02.2008, 18:58
    harley benton 10''
    δοκιμασες ?

    αγορι μου χανεις...




    odis13
    13.02.2008, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 12-02-2008 στις 18:58 έγραψε...

    harley benton 10''
    δοκιμασες ?

    αγορι μου χανεις...










    Tέλος τοπυ μήνα που θα κάνω μια παραγγελία (με το καλό ) θα βάλω και αυτές μέσα.
    purplebutterfly
    14.02.2008, 00:00

    αυτο κοντα στην ναυαρινου σε ποια οδο ειναι?
    μου εχουν πει οτι φθηνο ειναι το "ντο ρε μι" κοντα στην ερμου νομιζω....θα το ψαξω παντως γιατι απο λεφτα δεν παιζει...!κατι με 60 ευρω που αναφερετε να μου λειπει!
    τα θελω τα μαλλακια μου!!!!!! !!!!!!!!!!!
    odis13
    14.02.2008, 15:16
    Λοιπόν
    Ανεβαίνεις τη Ναυαρίνου (το πεζόδρομο)
    Βρίσκεις τον κεντρικό (ερμού νομίζω) που στη γωνία έχει ένα μασούτη.
    Στρίβεις στο αμέσως επόμενο στενό αριστερά,στη γωνια υπάρχει απο τη μια ένα μαγαζί με ρουχα απο την άλλη ένα τατουατζιδικο, θα το βρεις το μαγαζί είναι δίπλα σε ένα άλλο που λέγεται ''χορδες''
    WOLVIE
    14.02.2008, 21:46
    Αυτό που είναι δίπλα στις "Χορδές" είναι ο Ζάχος....
    Πάντως στις "Χορδές" πέρνεις απλές ghs Boomer,φτηνές (4-4,5 €) και σε κρατάνε κανένα 2μηνο αν παίζεις κά8ε μέρα, λένε κατά την γνώμη μου...
    Η αλήθεια όμως να λέγεται: Αν δεν σε ενδιαφέρει να δοκιμάζεις και να αλλάζεις κάθε τόσο χορδές, θα συμφωνίσω στις Ellixir (όπου 1 set Ellixir = 3 set από τις φτηνές (σε χρόνο αλλαγής))
    guitarlife
    15.09.2012, 09:46
    Aς πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και είμαι αρχαίος στο σπόρ: ότι χορδές και να βάλεις εν ζωή κρατάνε 20 με 25 ώρες και για την Ellixir σαφέστατα πάς στις 28 το πολύ.Είναι καθαρά θέμα το πως θα παίξεις.
    Mad4U
    19.09.2012, 04:01

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarlife στις 15-09-2012 στις 09:46 έγραψε...

    Aς πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και είμαι αρχαίος στο σπόρ: ότι χορδές και να βάλεις εν ζωή κρατάνε 20 με 25 ώρες και για την Ellixir σαφέστατα πάς στις 28 το πολύ.Είναι καθαρά θέμα το πως θα παίξεις.

    Δηλαδη πρεπει να αλλαζω χορδες καθε 5-6 μερες? Αν παιζω 4 ωρες καθε μερα..Μηπως εννοεις 25 μερες?


    mad_nassos
    21.09.2012, 02:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 19-09-2012 στις 04:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarlife στις 15-09-2012 στις 09:46 έγραψε...

    Aς πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και είμαι αρχαίος στο σπόρ: ότι χορδές και να βάλεις εν ζωή κρατάνε 20 με 25 ώρες και για την Ellixir σαφέστατα πάς στις 28 το πολύ.Είναι καθαρά θέμα το πως θα παίξεις.

    Δηλαδη πρεπει να αλλαζω χορδες καθε 5-6 μερες? Αν παιζω 4 ωρες καθε μερα..Μηπως εννοεις 25 μερες?



    Ώρες λογικά εννοεί!

    Εντάξει γενικά ισχύει, αλλά αν δεν είσαι τρελαμένος με τον ήχο δεν αλλάζεις τόσο συχνά, εκτός αν είσαι επαγγελματίας..

    Η φθορά φαίνεται και πάνω στην ίδια τη χορδή..

    Αλλά γενικά ντάξει, εγώ λέω να αλλάζετε μετά από 1-3 μήνες, εκτός αν υπάρχει/ουν live στο ενδιάμεσο, και να μην επιλέγετε ανάλογα με την αντοχή (Elixir, Dogal, κτλ), αλλά σύμφωνα με το γούστο.. Έχω 4 ηλεκτρικές και φοράνε 3 διαφορετικές μάρκες χορδών πάνω τους... {#emotions_dlg.rolleyes}


    inkve
    21.09.2012, 14:41

    βασικα αλλαγη χορδων κανεις απλα οποτε χρειαζεται να κανεις....

    ειναι λογικο να φθειρονται γρηγοροτερα αν παιζεις καθημερινα και αρκετη ωρα...

    τωρα η μαρκα ειναι θεμα γουστου...

    εγω σε κιθαρες με floyd συστημα βαζω 9αρες elixir...σε κιθαρες χωρις floyd ειναι αληθεια οτι με τραβανε οι 10αρες DR...πολλοι αλλοι το εχουν παρατηρησει αυτο...οτι τους καθεται καλυτερα η 10αρα χορδη σε κιθαρες χωρις locking συστημα...

    στην κιθαρα που περιμενω 9αρες elixir θα βαλω παροτι που δεν θα εχω floyd...δοκιμη...αν το οργανο ειναι μαλακο στην αισθηση τοτε θα βαλω 10αρια με ανεση...