ελληνική μουσική
    713 online   ·  210.861 μέλη

    R'N'B Το έχουμε ξεφτιλισει πια

    revelation
    06.12.2007, 16:03
    τι είναι ρε παιδια το r'n'b πια; έχει γίνει πραγματικά rap and bitches; έλεος που θα φτάσει η κατάσταση; μα να μου λες τώρα τη shakira και τη aguillera r'n'b είναι φοβερό.

    Stroumfita456
    06.12.2007, 20:48
    ναι,δικιο εχεις πραγματικα το χουν βρει ολοι να ειναι r&b ...ελεος!!!!!
    Efklidis
    06.12.2007, 21:03
    και που να δείτε ακομα δεν έχουμε δει τπτ
    absurdus_delirium
    07.12.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 06-12-2007 στις 16:03 έγραψε...

    τι είναι ρε παιδια το r'n'b πια; έχει γίνει πραγματικά rap and bitches; έλεος που θα φτάσει η κατάσταση; μα να μου λες τώρα τη shakira και τη aguillera r'n'b είναι φοβερό.




    Ναι, rap and bitches. Και για μένα καλύτερα. Να αρχίσει να διαχωρίζετια από το χιπ χοπ (μπρέηκ, ντι τζέη, ραπ, γκραφίτι). Το τρεντομαζοκαραγκιοζιλίκι να έχει άλλο όνομα. Να γίνει άλλο "προϊόν".
    deathminor88
    07.12.2007, 18:51
    Δέν έχω καταλάβει πιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου...
    incomplete_angel
    07.12.2007, 23:57
    RnB όπως λέμε rhythm and bass ή rhythm and blues????Όπως και να το κάνεις έχει διαφορά. Γιατί την Aguilera δεν την λες rhythm n bass...αλλά για rhytm n blues τώρα πια [και όχι την εποχή ανταγωνισμού με Britney Spears που ήταν καθαρή pop] το συζητάμε...
    Όσο για τη Shakira παλιότερα θα την έλεγα ethnic, σήμερα μάλλον pop...
    Έτσι νομίζω αν και το να βάλεις ταμπέλα τη σήμερον ημέρα σε καλλιτέχνη είναι επίφοβο και καθόλου αντικειμενικό....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 08-12-2007 00:01 ]


    revelation
    08.12.2007, 10:46
    Παιδιά όλοι αυτοί είναι ποπ. Η Aguilera δεν είναι rythm and blues. Αυτό είναι το θέμα μου. Ότι λέμε σήμερα κάτι blues αλλα δεν είναι. O Muddy Waters, ο Eric Clapton, η Janis Joplin (στην αρχή αυτή)
    ήταν blues.
    incomplete_angel
    08.12.2007, 11:42
    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 08-12-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Παιδιά όλοι αυτοί είναι ποπ. Η Aguilera δεν είναι rythm and blues. Αυτό είναι το θέμα μου. Ότι λέμε σήμερα κάτι blues αλλα δεν είναι. O Muddy Waters, ο Eric Clapton, η Janis Joplin (στην αρχή αυτή)
    ήταν blues.



    Κατ'αρχήν είπα είναι συζητήσιμο το που θα την κατατάξεις. Δεν ήμουν απόλυτη.
    Socrates-Pantelis
    08.12.2007, 12:08
    Θα τους στειλω τον Μπελουσι
    deathminor88
    08.12.2007, 12:26
    To RnB δεν είναι Rythm n Blues αλλα Rythm n Bass απ' όσο ξέρω... Ακόμα κι αν κάνω λάθος δεν έχει διαφορά γιατί εκτός του ότι είναι ηλίθιες οι ταμπέλες μπορεί η ονομασία να προκύπτει απ την εξελλιξη (σε σημείο μεταμόρφωσης) ενός είδους...
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κολλήματα του στυλ, "τι βλακείες είναι αυτά τα RnB" κλπ και συγκρίσεις με άλλα είδη μουσικής που ούε σχέση μεταξύ τους έχουν ούτε τον ίδιο σκοπό "υπηρετούν"... Τέλοσπάντων αυτό που ακούς ως RnB δέν είναι Rythm n Blues αλλα όπως είπε και η incomplete_angel Rythm n Bass.
    deathminor88
    08.12.2007, 12:28
    To RnB δεν είναι Rythm n Blues αλλα Rythm n Bass απ' όσο ξέρω... Ακόμα κι αν κάνω λάθος δεν έχει διαφορά γιατί εκτός του ότι είναι ηλίθιες οι ταμπέλες μπορεί η ονομασία να προκύπτει απ την εξελλιξη (σε σημείο μεταμόρφωσης) ενός είδους...
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κολλήματα του στυλ, "τι βλακείες είναι αυτά τα RnB" κλπ και συγκρίσεις με άλλα είδη μουσικής που ούε σχέση μεταξύ τους έχουν ούτε τον ίδιο σκοπό "υπηρετούν"... Τέλοσπάντων αυτό που ακούς ως RnB δέν είναι Rythm n Blues αλλα όπως είπε και η incomplete_angel Rythm n Bass.
    Brokenchord
    08.12.2007, 13:34
    Άλλο ένα προϊόν της αμερικάνικης υποκουλτούρας που μας πασάρουν. Εγώ παντός αμερικανάκι δεν γίνομαι
    deathminor88
    08.12.2007, 15:14
    Σιγά... Δηλαδή εσύ αν πας σε ένα club τι θες να ακούσεις...? Zeppelin?
    Brokenchord
    08.12.2007, 15:19
    Χα καλό πολύ καλό !!!! Δεν πάω σε Club
    deathminor88
    08.12.2007, 16:20
    Η ερώτηση ήταν γενικότερη. Θέλω να πώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει μόνο το ρόκ. Επίσης δεν κολλάει πάντα το ροκ, και υπάρχουν πολλές σαβουρες και στα classics και στα μεταγενέστερα από μπάντες θρύλους καιόχι μόνο. Επίσης το ότι μας πλασάρουν κάτι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αξίζει, να έχει όυσία. Συν'ηθως σαβούρα πλασάρουν αλλά δεν είναι κανόνας όπως και αν ακούει κανείς αυτο που του πλασάρουν (εκτός των άλλων) δεν σημαίνει πως δεν έχει άποψη, κριτική ικανότητα να ξεχωρίζει την ουσια και την ποιότητα και επίγνωση του τι κάνει. Είναι πολύ πιθανό κάποιος να ακούει και Ζεππελιν και 50 cent και δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να μην το κάνει... Όπως και δεν καταλαβαίνω γιατί κράζετε μουσικές που δεν ακούτε...
    revelation
    08.12.2007, 18:25
    Deathminor με συχωρείς αλλά το έχεις ξεφτιλίσει το θέμα.
    1ο Το rnb είναι rythm and blues με συγχωρείς αλλά σε αυτό είμαι απόλυτος.
    2ο Αυτούς που είπα τους ξέρεις και μου λες ότι είναι rythm and bass;
    3ο Το rnb που λέω δεν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη rock
    και 4ο δεν έκραξα καμία μουσική. Διάβασε ότι έχω γράψει και θα το δεις.
    επίσης δεν ακούω μόνο ροκ και ακούω πάρα πολλά ακόμα αλλά όχι hip hop και 50 cent, τι να κάνουμε με είδες να τα κατακρίνω όμως; Γιατί λες ότι κράζω μουσική που δεν ακούω; Άσε που άμα έχω ακούσει μπορώ κιόλας. Αν ΔΕΝ έχω ακούσει δεν έχω δικαίομα να την κράξω. Και ξαναλέω
    δεν είπα τι βλακείες είναι αυτά τα rnb, κάθε άλλο. Είπα τι αηδίες είναι αυτές ότι αυτή οι μουσική είναι rnb, δηλαδή με πειράζει που ονομάζουν την aguilera rnb και όχι η μουσική της.

    Με συγχωρείς που σε κούρασα
    deathminor88
    08.12.2007, 20:15
    1 Kαι εγώ ως Rythm n Blues το ήξερα, αλλά προφανώς το είδος που αναφερόμαστε πιο πολυ με την άλλη ονομασία κολάει.
    2 Το Rythm n Blues που λες δεν είπα οτι εχει σχεση με ροκ, απλα θεωρω μεσα στο ροκ και τα μπλουζ λογω του οτι εχουν στενη σχεση κλπ
    3 Δεν μίλησα προσωπικά για εσένα αλλά γενικότερα για όλους τους "ισιους ροκαδες"
    4 Εγω πρωτη φορά ακουσα να λένε την aguilera και την shakira rnb απο σένα...
    revelation
    08.12.2007, 20:21
    Καλά και γω την aguilera και την shakira από άλλους το έχω ακούσει ότι είναι rnb για αυτό το λέω.
    Λες να ήμουν πειραγμένος με τον εαυτό μου που θα τις έλεγα rnb;
    Λες;
    nanadanai
    09.12.2007, 15:24
    ναι ρε φιλε συμφωνω κ εγω σε αυτα που λεσ η κατασταση δεν παλευετε και οχι μονο στο r&b hip hop η rap παντου ο κοσμος εχει χασει την μπαλα...

    mary_p15
    15.12.2007, 23:52
    +εγω που νομιζα οτι το rnb ηταν rap and beat...τεσπα....στην εποχη μας κανενας δεν ειναι μονο ενα μουσικο ειδος οποτε ειναι λιγο δυσκολο να καταχθει σε μια συγκεκριμενη κατηγορια...τωρα το τι αρεσει στον καθενα ν ακουει ειναι δικο του προβλημα....αλλος θελει ποιοτητα+αλλος θελει σαβουρα!προβλημα του!....βεβαια δεν ειναι σωστο να πουμε οτι ενα συγκεκριμενο ειδος ειναι παντα σαβουρα....ακομα+οι τελειοι εχουν ελαττωματα+οι αχρηστοι προτερηματα...ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ χεχεχε