ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.908 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    vasst
    13.12.2011, 18:57

    Ο Νότης Μαυρουδής παρουσιάζει την μουσική παράσταση "Ποτάμι ο καιρός" στον ΙΑΝΟ τις Παρασκευές 9 & 16 Δεκεμβρίου, στις 22:00.

    Τα τραγούδια ερμηνεύουν ο Χρήστος Κωνσταντόπουλος και η Αμαλία Τάτση. Μαζί τους στην κιθάρα ο Γιώργος Τοσικιάν και ο Μάνος Αβαράκης στις φυσαρμόνικες και τις φλογέρες.

    Ο Μάνος Αβαράκης, έχει συνεργαστεί με μεγάλους έλληνες συνθέτες και ερμηνευτές. Στα χέρια του η φυσαρμόνικα και το φλάουτο συν-έγραψαν μερικές από τις λαμπρότερες σελίδες του ελληνικού τραγουδιού.

     



    Αν γουστάρετε τη φυσαρμόνικα.........δε νομίζω ότι πρέπει να πω κάτι παραπάνω ........................


    -----------------
    Δεν είμαι αλκοολικός και πίνω...Προβλήματα έχω !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 13-12-2011 18:58 ]


    upoxrewtikonoma
    15.12.2011, 20:45
    αν μπορεί κανείς να γράψει τίποτα από τρύπες θα ήμουν υποχρεωμένος ;)
    panagiotix
    20.12.2011, 08:16

    Τελευταία προσπαθούμε να φτιάξουμε ένα wiki που θα αφορά τη φυσαρμόνικα. Προφανώς, δε θέλουμε να μπει αντιπαραθετικά με άλλα μουσικά sites τα οποία είναι πολύ εμπλουτισμένα και περιεκτικά, αλλά να δημιουργήσουμε ένα σημείο αναφοράς για όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτή, να ψάξουν θεωρητικά στοιχεία, να καταχωρήσουν ή να ψάξουν παρτιτούρες κτλ.

    Δείτε το wiki μας εδώ: Blues, coffe and harmonica

    Περιμένουμε σχόλια! Καλό θα ήταν επίσης όσοι έχουν δημοσιεύσει παρτιτούρες σε κάποιο φορουμ να τις δημοσιεύσουν και στο wiki ωστε να φτιάξουμε ένα χώρο που θα είναι συγκεντρωμένες.

     

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=26092#ixzz1h3LG5Tc0


    sonetakias
    20.12.2011, 12:29

    Συγχαρητήρια!!! Θαυμάσια δουλειά *** Καλημέρα...

     

    vast περιμένουμε και κανένα... ήχο μια και είμαστε μακριά....

    {#emotions_dlg.biggrin}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 20-12-2011 12:32 ]


    themanwithharmonica
    26.12.2011, 16:48

    «Κλαβιέ» με ήχο φυσαρμόνικας , γιατί δεν  γεννηθήκαμε όλοι με μουσικό αυτί :

    http://www.seydel1847.de/epages/Seydel1847.sf/sec17d2ea1e51/?ObjectPath=/Shops/Seydel/Categories/Configurator/Config_Welcome/Tonhoehenumfang

    Μετατροπή νότας σε αριθμό τρύπας και αντίθετος σε όλες τις οκτάβες ( με ήχο):

    http://www.seydel1847.de/epages/Seydel1847.sf/sec73a97aa6c0/?ObjectPath=/Shops/Seydel/Categories/Configurator/Config_Welcome/TabTool-Online

    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

     


    STEFANOS604
    26.12.2011, 18:57

     

    Αυτό ακριβώς το ''κλαβιέ'' που αναφέρεις δίνεται αναλυτικά και το χρησιμοποιώ για το κούρδισμα ξεκούρδιστης φυσαρμόνικας με τη μέθοδο που αναφέρω αναλυτικά στο άρθρο:

     

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3197

     


    -----------------
    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 26-12-2011 18:59 ]


    sonetakias
    27.12.2011, 12:42
    Στέφανε Χρόνια Πολλά με Υγεία και Οικογενειακή Ευτυχία!!!
    STEFANOS604
    27.12.2011, 13:34

    Ευχαριστώ πάρα πολύ

    Εύχομαι Καλή Χρονιά για όλους

     

    Στέφανος


    sonetakias
    27.12.2011, 14:27

    https://www.youtube.com/embed/-9X3-YDthFI

     

    Καλή Χρονιά σε όλους!!!


    Manias
    08.01.2012, 15:54

    Παιδια μηπως καποιος μπορει να βγαλει το "ηλιε μου" των poll  σε C ?
    Πιστεύω πως θα ακουγεται ωραία...
    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!{#emotions_dlg.beer}


    annikas_eleni
    12.01.2012, 21:34
    Παιδια θελω και εγω μια χαρη αν και δεν ξερω ουτε ασχολουμε με φυσαρμονικα !!! ενα φιλαρακι ψαχνει το ακορντεον για φυσαρμονικα !! εψαξα μεσα αλλα δεν το βρηκα ισως και να το προσπερασα....
    panagiotix
    14.01.2012, 14:51

    Για το ακορντεόν δες εδώ

     

    https://www.youtube.com/user/sonetakias?feature=watch#p/u/5/C2a1lZhsE8g


    STEFANOS604
    14.01.2012, 15:31

    Φίλοι

    Δείτε το ενδιαφέρον άρθρο Ουσάκ vs Χιτζάζ που εκτός από τη θεωρία δίνει ένα μεγάλο ρεπερτόριο για τους 2 αυτούς δρόμους καθώς και την αναλυτική περιγραφή κουρδίσματος μιας οποιασδήποτε φυσαρμόνικας διατονικής σε τονικότητα Ουσάκ ή τονικότητα χιτζάζ (την χιτζάζ την έχω περιγράψει και στο παρελθόν) και δείτε τη διαφορά στους 2 αυτούς δρόμους.

    ΕΔΩ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

     

    Στέφανος


    fanispaleo
    20.01.2012, 21:16
    Καλησπέρα σας, Πριν από μια εβδομάδα ανακάλυψα μια πολύ παλιά φυσαρμόνικα του παππού μου. Μου αρέσει πάρα πολύ το όργανο και ήθελα να αγοράσω μια.Από φυσαρμόνικες γνωρίζω ότι έχω μάθει από το forum. Είναι μια C Goldperle,δεν ξέρω αν σας λέει κάτι η μάρκα,η οποία έχει 2 σειρές από 20 τρύπες(συνολικά 40,να υποθέσω πως είναι χρωματική;;;;;;) Θα ήθελα να μου πείτε,αν γνωρίζεται, μια μέθοδο για να μπορέσω να διαβάσω και να μάθω από αυτήν τεχνικές κ.ο.κ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Συνεχίστε την πολύ καλή δουλειά που κάνετε!!!!!
    STEFANOS604
    20.01.2012, 21:44

    Φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι tremolo. Δείτε και τη φωτογραφία παρακάτω:

    Το tremolo ορίζεται σαν περιοδικές αλλαγές στην ένταση του ήχου (και μερικές φορές συγχέεται λανθασμένα με το vibrato που ορίζεται σαν αλλαγές στη συχνότητα του ήχου.)

    Τα περισσότερα ορχηστρικά όργανα  έπιτυγχάνουν το εφφέ του tremolo απλώς επαναλαμβάνοντας μια απλή καθαρή νότα.

    Οι φυσαρμόνικες tremolo το επιτυγχάνουν εφαρμόζοντας το φυσικό φαινόμενο των διακροτημάτων. Δηλαδή κάθε νότα παίζεται ταυτόχρονα από 2 γλωσσίδια που το ένα σε σχέση με το άλλο είναι ελαφρώς αποσυντονισμένα (το ένα βαίνει προς δίεση το άλλο προς ύφεση) και ο προκύπτον ήχος είναι σταθερός σε συχνότητα αλλά η ένταση του ταλαντώνεται μεταξύ ισχυρού και μαλακού ήχου. Αυτό το εφφέ είναι κοινό σε πολλά Δυτικού τύπου όργανα όπως το Celeste , vox jubilante κλπ.

    Πάντως οι φυσαρμόνικες tremolo δεν είναι πολύ διαδεδομένες εκτός από την Ασία.

    http://www.box.com/s/o5obkf3v376ugcoma10i

     

    Στέφανος


    fanispaleo
    23.01.2012, 18:23
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Παρ'όλ'αυτά αγόρασα μια Suzuki Harpmaster C... Νομίζω πως είναι πιο εύκολη.
    Datte
    31.01.2012, 17:53

    Χερετε! Ειμαι νεος στην παρεα σας! 
    Επεσε στα χερια μου αυτη η φυσαρμονικα (M.Hohner, Germany, the64chromonica, 4 chromatic octaves professional model) http://www.mandoharp.com/Harmonicas/111010-HC_Hohner_280/BM1.jpgΗταν του παππου μου, και την βρηκε η μανα μου και μου την εφερε...
    Η σχεση μου με τα μουσικα οργανα ειναι οτι παιζω κιθαρα αρκετα χρονια, δεν εξελισομαι ιδιαιτερα αλλα παιζω κομματια που μου αρεσουν και για να λεμε και κανα τραγουδακι με την παρεα (αυτοδιδακτος, χωρις μουσικες γνωσεις)
    Βρηκα αυτο το forum και το κλιμα εδω μεσα μ αρεσει πολυ! Ηδη ξεκινησα να μαθαινω τα πρωτα μου τραγουδια στη φυσαρμονικα, και αυτο που θα ηθελα ειναι να μπορω να κανω υποτιποδης αυτοσχεδιασμους (οπως κανω με την κιθαρα πανω σε κλιμακες Blues)... το θεμα ειναι οτι η φυσαρμονικα με ηρεμει, ειτε οταν την ακουω ειτε οταν ερθει η ωρα να μπορω να παιζω κι εγω σε ενα normal επιπεδο.. το οτι μπορω να την κουβαλαω παντου και οταν θελω να αραξω να παιξω 2-3 ρυθμους για την παρτη μου μ'αρεσει παρα πολυ!!
    Ρωταω λοιπον εγω τωρα, τι δυνατοτητες εχω με αυτη τη φυσαρμονικα που προφανως ειναι προχωρημενου επιπεδου..? Θα ειναι πιο δυσκολο να μαθω σε αυτη απ' οτι σε μια πιο απλη? Μπορω να πω οτι με βολευει περισσοτερο απο μια αλλη μικροτερη που εχω (Valencia γραφει η μικρη, κι αυτη γερμανικη, και σιγουρα δεν ειναι σε C, αλλα δε γραφει πανω καπια νοτα.. ακουγετε διαφορετικα απο τη μεγαλη ομως που ειναι σε C)
    Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω για να μαθω 5 πραγματα? Απλα να εξασκηθω παιζοντας κανα τραγουδακι πρωτα και μετα να προχωρησω σε καποιου ειδους θεωρια?
    Θελω πολυ να μαθω φυσαρμονικα, θυμαμε τον παππου μου που μας ξυπναγε με αυτη και μας επαιζε πολυ συχνα οταν ημουν πολυ μικρος, ειχε και προβλημα ορασης και παντα τον θαυμαζα για την φυσαρμονικα, αυτος ο ηχος μου ξυπναει αναμνησεις 14 χρονια πριν! δεν ειναι και λιγα τα χρονια! :D
    Ευχαριστω για τον χρονο σας, και συγγνωμη για το μεγαλο post!


    progressive
    31.01.2012, 18:22
    Καλώς ήρθες στην παρέα! Η φυσαρμόνικα που έχεις είναι η χρωματική. Μπορείς να παίξεις τα πάντα άλλα είναι πολύ πιο δύσκολη. Ειδικά για Blues δεν θα στην πρότεινα καθώς ελάχιστοι την χρησιμοποιούν για αυτό το είδος(συνήθως εξαιρετικοί μουσικοί). Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τη μικρή. Η νότα της 4ης τρύπας (όταν φυσάς) δηλώνει σε τί τονικότητα είναι η φυσαρμόνικα. ίσως με τη βοήθεια της κιθάρας μπορείς να το βρεις. Πάντως μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια κομμάτια που γράφουμε εδώ. Έχουμε και μερικά για την χρωματική στις προηγούμενες σελίδες. Παράλληλα αν διαβάζοντας όσα γράφουμε θα πάρεις αρκετά καλές βάσεις .Περιμένουμε τις ερωτήσεις σου!
    STEFANOS604
    31.01.2012, 18:22

    Γενικά για τα βασικά της χρωματικής με video (έχω και αυτοσχεδιασμούς....)  δείτε ΕΔΩ:

    https://www.youtube.com/playlist?list=PL7F1C35758391058B&feature=view_all

    στο άμεσο μέλλον θα στείλω και άρθρα για τη χρωματική με όλες τις λεπτομέρειες

    Για μένα η χρωματική ήταν πιο εύκολη. Θέλει όμως για μερικές μέρες να εξασκηθείς στην κλίμακα που θα παίζεις και μετά να ασχοληθείς με μελωδίες (Εγώ κυρίως ασχολούμε με τις κλίμακες Χιτζάζ - Ουσάκ που δύσκολα παίζονται με διατονική και αυτός ήταν ο κύριος λόγος εκμάθησης της). Απ’ ότι διαπίστωσα , στην Ελλάδα, λίγοι είναι οι παίχτες της χρωματικής ενώ στο εξωτερικό συμβαίνει το αντίθετο (Ειδικά Μ. Ασία , Ινδία , Ιαπωνία…)

     

    Για διατονική δείτε τα 8 άρθρα ΕΔΩ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Profiles&u=stefanos604

    Αφού λες ότι ξέρεις κιθάρα δες και τα 2 video για ταυτόχρονο παίξιμο Φυσαρμόνικας και κιθάρας

    Για οποιαδήποτε απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις θα σου απαντήσουν και πολλοί άλλοι εδώ αν χρειαστείς βοήθεια για διατονική

     

    Στέφανος


    Datte
    31.01.2012, 19:05
    Wow! Αμεση απαντηση! Ευχαριστω παρα πολυ! Τσεκαρω την διατονικη εδω και κανα δεκαλεπτο... Κατι δεν μου ακουγετε καλα... Σαν να μην εχουν λογικη συνεχεια οι νοτες της... Οσο για την 4η τρυπα, την φυσαω αλλα βγαζει εναν πολυ ψηλο ηχο που ελαχιστες φορες παταει σε κανονικη "μπασα" νοτα, πρεπει να φυσιξω με αρκετη δυναμη για να βγει σωστα η νοτα... σαν Dm μου ακουγετε ειναι η αληθεια και μαλιστα ξεκουρδιστη... Υποθετω οτι κατι εχει, αλλα δεν πειραζει, θα παω να παρω μια καινουργια διατονικη σε C (ή μου προτινετε σε αλλο κλειδι μιας και ηδη εχω την χρωματικη σε C?)! Μεχρι στιγμης εχω καταφερει να βγαλω ενα ικανοποιητικο (στ αυτια μου και στης αδερφης μου τουλαχιστον) αποτελεσμα στο Να μ'αγαπας, Το μινορε τησ αυγης, Ο δρομος (ειναι λιγο tricky αυτο με την ανασα, αλλα νομιζω βρηκα την ισορροπια) και 1-2 αλλα! Εψαξα για το bending, προφανως δεν το εχω καταφερει ακομα, στις πολυ χαμηλες νοτες ΝΟΜΙΖΩ οτι κατι κανω, αλλα θα το παλεψω, που θα παει! Οσο για το παραληλο παιξιμο κιθαρας και φυσαρμονικας, αυτο σκοπευω να κανω καποια στιγμη οταν καταφερω να μαθω τα βασικα της φυσαρμονικας!! Υπομονη κι επιμονη, αυτο εχω μαθει τοσα χρονια, και ολα θα γινουν :D Και παλι 1000 ευχαριστω, θα σας κραταω ενημερους για τυχον αποριες περι του θεματος!