ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Γνώμη για Arctic Monkeys

    RandyOzzy
    20.04.2008, 22:35
    απλά δεν υπάρχουν
    xristos_rock
    20.04.2008, 22:42
    Θ.Ε.Ο.Ι.
    sitzoune81
    20.04.2008, 23:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-04-2008 στις 17:51 έγραψε...

    προς το παρον αρκεσου στους Last Shadow puppets
    The Last Shadow Puppets are a band that currently consists of Alex Turner of Sheffield band Arctic Monkeys and Miles Kane of Liverpool band, The Rascals.
    In August 2007 NME reported that Arctic Monkeys lead singer Alex Turner and lead singer of then newly formed The Rascals, Miles Kane would be recording an album with James Ford producing and playing drums.[1] Turner & Kane became friends when Kane's previous band The Little Flames played support for Arctic Monkeys on their May/June 2005 UK tour. The Little Flames also supported Arctic Monkeys on their April 2007 UK tour, when Turner and Kane wrote songs together for a collaborative project.[2] Their collaboration extends into Arctic Monkeys material, with Kane playing guitar on "505", the closing track of second Arctic Monkeys album Favourite Worst Nightmare and on "Fluorescent Adolescent" b-sides "The Bakery" and "Plastic Tramp". Kane also guested on "505" or "Plastic Tramp" at several Arctic Monkeys gigs in 2007, including the summer mini-festivals at Lancashire County Cricket Club and Arctic Monkey's 2007 appearance at Glastonbury.



    το ξερω φιλε μου, διαβαζω κι εγω NME !!!!!
    αλλα τι να το κανεις, παρηγορια στον αρρωστο!!!!!!!!
    αλλο Turner se solo και αλλο Arctic Monkeys!!!!!!!!
    Debauchee
    20.04.2008, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 20-04-2008 στις 22:35 έγραψε...

    απλά δεν υπάρχουν


    αλλος ενας 17 χρονος μεταλλας που το παιζει κακος
    με τεραστια εμπειρια στον χωρο της μουσικης που ακουει μεταλ
    επειδη ακουγε ο μεγαλυτερος αδερφος-θειος-ξαδερφος η ο "μαγκας"
    της γειτονιας...
    VoodooChild
    20.04.2008, 23:50
    Ναι randyozzy ζητα συγνωμη που ακους metal κ αμεσως αγορασε δισκο των arctic monkeys! Φιλε debauchee πολυ λιγα δεν ξερεις για να λες κατι τετοιο για τον randy? Λοιπον δεν θελω να προσβαλω τα μουσικα γουστα κανενος, αλλα θα πω τη γνωμη μου ακριβως οπως την εχω στο μυαλο μου. Αλλωστε αυτη ζητηθηκε. Για μενα οι monkeys ειναι καποια ατομα που γρατζουνανε τα οργανα τους κ τα οσα τραγουδια εχω ακουσει ως τωρα ειναι -κατα τη γνωμη μου παντα- παπαριες. Απο εκει κ περα δεν με νοιαζει ποιος η ποσοι τους ακουν κ καλως η κακως μια μπαντα χαρακτηριζεται "μεγαλη" απο την διαχρονικοτητα της. Με αλλα λογια ειναι αδυνατο να ειναι μεγαλη μπαντα, οποτε φιλε sitzoune ειτε περιμενεις τσαμπα ειτε οχι, ενα ειναι σιγουρο : θα περιμενεις σε καθε περιπτωση.

    RandyOzzy
    21.04.2008, 00:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-04-2008 στις 23:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 20-04-2008 στις 22:35 έγραψε...

    απλά δεν υπάρχουν


    αλλος ενας 17 χρονος μεταλλας που το παιζει κακος
    με τεραστια εμπειρια στον χωρο της μουσικης που ακουει μεταλ
    επειδη ακουγε ο μεγαλυτερος αδερφος-θειος-ξαδερφος η ο "μαγκας"
    της γειτονιας...



    Ευχάριστο φιλε VoodooChild........ και λοιπόν αρχίζω και λέω ότι δεν είμαι μέταλλο αλλα rockas ακούω rock 5 χρονια κυρια ακούσματα μου είναι Pink Floyd,Led Zeppelin,GNR,Genesis,Dire Straits και άλλες τέτοια μεγάλα συγκροτήματα με την metal απλά κόλλησα με τον Randy με τον τρόπο με την μελωδικότητα του με τον τρόπο που δίνη στην heavy metal μια πινελιά κλασική μουσικής όλα αυτά με έκανα να τον αγαπήσω και εννοείτε ότι άκουε Maiden.Priest,Saxon κτλ και όπως καταλαβαίνετε όταν έχεις ακούσει ύμνους όπως stairway το heaven η Comfortably Numb
    Free Bird και αλλα τέτοια το μονο που μπορείς να κανεις ακούγοντας αυτού το artic απλά λες που καταντήσαμε αλλα ok υπάχουν και χειρότερα τόκιο hotel(καλή απάτη)
    και ότι και να λες εγώ θα ξέρω ότι όταν θα είμαι 30 θα λέω ότι ναι ρε φουστι μου στα 17 άκουγα μουσική που έχει μεγαλώσει τόσες γενιές και θα συνεχίζει να το κάνει.γιατί φιλε όταν ο Randy έγραφε το Mr.Crowley η ο Page το Stairway η ο Gilmour το Wish you were here ο κιθαρίστας τον artic στην καλύτερη περίπτωση έφτιαχνε το μαλλί του
    Debauchee
    21.04.2008, 00:32
    βασικα οταν τα εβγαζαν αυτα
    ηταν σε υγρη μορφη.
    οπως και συ.
    και αυτο ειναι που πρεπει να σε προβληματιζει.
    οτι ακους τη μουσικη που ακουγε κ ο μπαμπας σου.
    RandyOzzy
    21.04.2008, 00:38
    τουλάχιστον ξέρω ότι άκου μουσική
    VoodooChild
    21.04.2008, 01:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 21-04-2008 στις 00:32 έγραψε...
    και αυτο ειναι που πρεπει να σε προβληματιζει.
    οτι ακους τη μουσικη που ακουγε κ ο μπαμπας σου.



    Δηλ οσοι ειναι κατω απο 35 κ ακουει classic rock πρεπει να προβληματιστει? Ρε φιλε εισαι με τα καλα σου??? Πρεπει να ακουω οτι σκατα μου σερβιρουν για επιδορπιο επειδη ειναι καινουρια? Ελεος... Χρυσο το MH, αλλα τα εχω ακουσει ολα εδω περα
    VoodooChild
    21.04.2008, 01:04
    Α κ κατι αλλο. Αν κ οταν κανεις κι εσυ παιδι φιλε debauchee, δεν θα του πεις ποσο σου αρεσαν οι arctic monkeys? Δεν θα ηθελες να του αρεσουν? Θα προβληματιζοσουν αν του αρεσαν?
    Debauchee
    21.04.2008, 01:24
    φυσικα και θα ανησυχουσα
    δεν ειναι λογικο και δεν εχει ξανασυμβει
    η μουσικη ειναι εκφραση της ζωης και προσωπικοτητας
    ολες οι αλλαγες στον κοσμο και τα κοινωνικα κινηματα γινονται απο τις νεοτερες γενιες επειδη ακριβως ερχονται σε ριξη με την παλαιοτερη γενια και διεκδικουν αυτο το οποιο πιστευουν οτι τους αξιζει...
    ετσι θεωρω οτι κατι τετοιο δειχνει συμβιβασμο και νωθροτητα
    γιατι συν τοις αλλοις οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες ηταν πολυ διαφορετικες οταν γραφτηκαν αυτα τα τραγουδια(μη ξεχναμε οτι η μουσικη ειναι τεχνη και οπως καθε τεχνη ειναι μανιφεστο και εκδηλωση)
    οποτε μου φαινεται παραξενο να ταυτιζεται καποιος με κατι που εκφραζει διαφορετικη εποχη και κατασταση απο αυτην που ζει τωρα.
    ειναι σαν την εποχη του 60 να ακουγε η νεολαια crooners και στην Ελλαδα το 80 αντι για πανκ να ακουγαν Χατζη και Παριο.

    p.s αυτο το φαινομενο δυστυχως συμβαινει μονο εδω,
    συγκροτηματα τυπου Scorpions στην Αγγλια π.χ ουτε σε παμπ δε γεμιζουν σε live. αν σε δουν π.χ με μπλουζακι Motorhead θα πουν πωπω που το βρηκες αυτο τετοια ακουει ο μπαμπας μου!!
    και δεν ειναι τυχαιο που οι Europe π.χ κανουν περιοδεια Ρουμανια-Αλβανια Βουλγαρια-Ελλαδα-Τουρκια.

    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 21-04-2008 01:29 ]


    VoodooChild
    21.04.2008, 02:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 21-04-2008 στις 01:24 έγραψε...

    φυσικα και θα ανησυχουσα
    δεν ειναι λογικο και δεν εχει ξανασυμβει
    η μουσικη ειναι εκφραση της ζωης και προσωπικοτητας
    ολες οι αλλαγες στον κοσμο και τα κοινωνικα κινηματα γινονται απο τις νεοτερες γενιες επειδη ακριβως ερχονται σε ριξη με την παλαιοτερη γενια και διεκδικουν αυτο το οποιο πιστευουν οτι τους αξιζει...
    ετσι θεωρω οτι κατι τετοιο δειχνει συμβιβασμο και νωθροτητα
    γιατι συν τοις αλλοις οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες ηταν πολυ διαφορετικες οταν γραφτηκαν αυτα τα τραγουδια(μη ξεχναμε οτι η μουσικη ειναι τεχνη και οπως καθε τεχνη ειναι μανιφεστο και εκδηλωση)
    οποτε μου φαινεται παραξενο να ταυτιζεται καποιος με κατι που εκφραζει διαφορετικη εποχη και κατασταση απο αυτην που ζει τωρα.
    ειναι σαν την εποχη του 60 να ακουγε η νεολαια crooners και στην Ελλαδα το 80 αντι για πανκ να ακουγαν Χατζη και Παριο.

    p.s αυτο το φαινομενο δυστυχως συμβαινει μονο εδω,
    συγκροτηματα τυπου Scorpions στην Αγγλια π.χ ουτε σε παμπ δε γεμιζουν σε live. αν σε δουν π.χ με μπλουζακι Motorhead θα πουν πωπω που το βρηκες αυτο τετοια ακουει ο μπαμπας μου!!
    και δεν ειναι τυχαιο που οι Europe π.χ κανουν περιοδεια Ρουμανια-Αλβανια Βουλγαρια-Ελλαδα-Τουρκια.

    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 21-04-2008 01:29 ]





    Συμφωνω απολυτα στο θεμα στιχοι. Σαφως κομματια του παρελθοντος εκφραζουν στιχουργικα νοοτροπιες κ γεγονοτα του παρελθοντος. Προσωπικα, δεν ειναι πολλα τα rock τραγουδια που με εκφραζουν στιχουργικα κ αυτο οφειλεται πιθανοτατα στις αιτιες που προανεφερες. Ομως μπορω να πω το ιδιο κ για τα σημερινα τραγουδια. Επισης, δεν μπορω να ακουσω κατι για το στιχο του κ μονο, ητοι ενα κομματι θα με κερδισει μουσικα κατα βασην κ οχι στιχουργικα. Αν θελω ωραιους στιχους θα διαβασω ποιηση η ενα καλο λογοτεχνικο βιβλιο. Συγκεκριμενα για τους arctic monkeys δεν εχω ιδεα ως προς την γενικη στιχουργικη τους θεματολογια, αλλα σιγουρα μουσικα δεν με κερδισαν. Οι arctic monkeys ειναι απλα ενα παραδειγμα. Αν εξαιρεσω τους black rebel motorcycle club, καμια αλλη μπαντα παρομοιου υφους δεν μου εχει κινησει το ενδιαφερον. Θελω να καταληξω στην διαχρονικοτητα. Εφοσον αυτο που ψαχνω ειναι ενα τραγουδι που να μου αρεσει μουσικα πανω απ ολα, θα κοιταξω πισω στο παρελθον γιατι εγω τουλαχιστον οσες νεες μπαντες εχω ακουσει, με αφησαν παγερα αδιαφορο. Τελος, ενα παραδειγμα ειναι οι pink floyd. Καθε φορα που τους ακουω, ενα πραγμα μου ερχεται στο μυαλο : οι τυποι ηταν πολυ μπροστα...
    thaliey
    21.04.2008, 08:52
    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 21-04-2008 στις 00:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-04-2008 στις 23:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RandyOzzy στις 20-04-2008 στις 22:35 έγραψε...

    απλά δεν υπάρχουν


    αλλος ενας 17 χρονος μεταλλας που το παιζει κακος
    με τεραστια εμπειρια στον χωρο της μουσικης που ακουει μεταλ
    επειδη ακουγε ο μεγαλυτερος αδερφος-θειος-ξαδερφος η ο "μαγκας"
    της γειτονιας...



    Ευχάριστο φιλε VoodooChild........ και λοιπόν αρχίζω και λέω ότι δεν είμαι μέταλλο αλλα rockas ακούω rock 5 χρονια κυρια ακούσματα μου είναι Pink Floyd,Led Zeppelin,GNR,Genesis,Dire Straits και άλλες τέτοια μεγάλα συγκροτήματα με την metal απλά κόλλησα με τον Randy με τον τρόπο με την μελωδικότητα του με τον τρόπο που δίνη στην heavy metal μια πινελιά κλασική μουσικής όλα αυτά με έκανα να τον αγαπήσω και εννοείτε ότι άκουε Maiden.Priest,Saxon κτλ και όπως καταλαβαίνετε όταν έχεις ακούσει ύμνους όπως stairway το heaven η Comfortably Numb
    Free Bird και αλλα τέτοια το μονο που μπορείς να κανεις ακούγοντας αυτού το artic απλά λες που καταντήσαμε αλλα ok υπάχουν και χειρότερα τόκιο hotel(καλή απάτη)
    και ότι και να λες εγώ θα ξέρω ότι όταν θα είμαι 30 θα λέω ότι ναι ρε φουστι μου στα 17 άκουγα μουσική που έχει μεγαλώσει τόσες γενιές και θα συνεχίζει να το κάνει.γιατί φιλε όταν ο Randy έγραφε το Mr.Crowley η ο Page το Stairway η ο Gilmour το Wish you were here ο κιθαρίστας τον artic στην καλύτερη περίπτωση έφτιαχνε το μαλλί του

    koumpare mou ok exeis dikio s auta pou les alla etsi opos t eipes prin isoun kapos apotomos k mallon g auto s eipe etsi opote mallon eprepe ap tin arxi n analuseis tous logous gia tous opoious den s aresoun k oxi apla n peis mia frasi.........................................
    RandyOzzy
    21.04.2008, 16:10
    δηλαδή μπορείς να συγκρίνεις αυτά εδώ ?






    με ένα οποιοδήποτε τον Artic και θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που είπε ο Voodoo η PINK FLOYD ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους εμενα αυτή η μουσική με εκφράζει και ας την ακούγεται και ο παππούς μου αλλα με το σκεπτικό σου ο Mozart Vivaldi και όλοι αυτή θα έπρεπε να είχε απαγορευτεί να τους ακούμε

    Rock Rulez My Heart
    http://www.rock-forum.gr/ All about Rock & Heavy Metal

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RandyOzzy στις 21-04-2008 16:17 ]


    deathminor88
    21.04.2008, 18:16
    Eίτε το θέλουμε είτε όχι η μουσική αλλάζει. Έτσι και η ροκ έει μεταλλαχθεί σε πολλά και διαφορετικά είδη και υποείδη. Προσωπικά τους θεωρώ απίστευτους (όχι όσο οι Muse βέβαια) αλλά απίστευτους θεωρώ και τους Scorpions, Zeppelin, Purple, Floyd, King Crimson, Doors κλπ. Είναι κακό να είσαι 17 και να ακούς Ozzy? Από πότε? Και όποιος το κάνει του το έχει πει ο μπαμπάς του, και το παίζει μάγκας? Ή είναι κακό που οι μπάντες δεν σολάρουν 5 ώρες πια, που χρησημοποιούν πιο Minimal ήχους, και διαφέρουν?

    Έλεος με τα ηλίθια κολλήματα!
    ery
    22.04.2008, 01:47
    Το θεμα υπαρχει ηδη παιδια...
    VoodooChild
    22.04.2008, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος ery στις 22-04-2008 στις 01:47 έγραψε...

    Το θεμα υπαρχει ηδη παιδια...



    ΟΚ κ τι εγινε?
    thaliey
    22.04.2008, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-04-2008 στις 18:16 έγραψε...

    Eίτε το θέλουμε είτε όχι η μουσική αλλάζει. Έτσι και η ροκ έει μεταλλαχθεί σε πολλά και διαφορετικά είδη και υποείδη. Προσωπικά τους θεωρώ απίστευτους (όχι όσο οι Muse βέβαια) αλλά απίστευτους θεωρώ και τους Scorpions, Zeppelin, Purple, Floyd, King Crimson, Doors κλπ. Είναι κακό να είσαι 17 και να ακούς Ozzy? Από πότε? Και όποιος το κάνει του το έχει πει ο μπαμπάς του, και το παίζει μάγκας? Ή είναι κακό που οι μπάντες δεν σολάρουν 5 ώρες πια, που χρησημοποιούν πιο Minimal ήχους, και διαφέρουν?

    Έλεος με τα ηλίθια κολλήματα!

    KOITA KAKO DN EINAI ME TIS KAINOURGIES MPANTES ALLA PREPEI N SEVOMASTE K TIS PALIES DIAXRONIKES MPANTES TO OTI O VAGLIS PX I K EGO POU EIMAI 19 K ALLES PIO MIKRES GENIES APO MAS TIS AKOUNE KATI PROFANOS KATI SIMAINEI AUTO....TO OTI EXOUN ANTEKSEI STO XRONO AKOMI K AN KAPOIES APO AUTES DN UPARXOUN PIA...K OSO G T SOLO T SOLO AP AUTES TI BADES DEN PROKEITE N KSANAPAIXTOUN APO KANENA KAINOURGIO OSOS KALOS K NA NAI..........K MN KSEXNAME OTI AN PRAGMATI OI ARCTIC EINAI KALOI I OXI TH FANEI STO PERAS TOU XRONOU
    deathminor88
    22.04.2008, 13:30
    Άν κάποιος κάτσει να ακούσει, να ψάξει τη μουσική σήμερα θα βρεί πράγματα και θαύματα. Και σόλο και ότι θέλει. Μην ακούμε ανοησίες.

    ΣΕΒΑΣΜΟΣ πρέπει να υπάρχει.

    Η παρελθοντολατρεία και η απαξίωση της σημερινής μουσικής ώς μουσική που δεν αξίζει σε σχέση με τα παλιά δεν μου αρέσει.
    VoodooChild
    22.04.2008, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-04-2008 στις 13:30 έγραψε...

    Άν κάποιος κάτσει να ακούσει, να ψάξει τη μουσική σήμερα θα βρεί πράγματα και θαύματα. Και σόλο και ότι θέλει. Μην ακούμε ανοησίες.

    ΣΕΒΑΣΜΟΣ πρέπει να υπάρχει.

    Η παρελθοντολατρεία και η απαξίωση της σημερινής μουσικής ώς μουσική που δεν αξίζει σε σχέση με τα παλιά δεν μου αρέσει.



    Κι εμενα πολλα δεν μ αρεσουν αλλα...