ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη
    deathminor88
    03.01.2008, 12:04
    Kαι εσύ πώς καταλήγεις ατο συμπέρασμα (Sadahzinia) ότι δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά?
    Sorry ου μπαίνω έτσι απρόσκλητος στην κουβέντα, αλλά διάβασα όλα τα πόστς και κάποιος καταλαβαίνει μάλλον το αντίστροφο... Σόρρυ...

    Iced Earth - αγαπημένα
    Consequences
    When the eagle cries
    Atilla
    Dark Saga
    When the Night Fall
    A Question of Heaven
    Consequences
    Ι died for you

    -Sadahzinia-
    03.01.2008, 21:51
    ομολογω οτι ακουστηκε λιγο βαρυ αυτο που ειπα...αλλα αναφερθηκα στην ενασχοληση με ΝΟΤΕΣ και θεωριες και αλλα τετοια με τα οποια ξερω πολυ καλα καποιους που εκφερουν αποψη και ομως δεν εχουν ασχοληθει...και εμεις που φαγαμαε χρονια σε ωδεια να υποτιμομαστε....ναι δεν εχω γνωσεις πανω στο μεταλ γιατι δεν μου αρεσει και τελος. δεν συνεχιζω να μιλαω με ατομα που δεν δεχονται τη διαφορετικοτητα ακουσματων.
    deathminor88
    04.01.2008, 01:44
    Μα η όλη συζήτηση δεν τοποθετείται στη δαιφορετικότητα των ακουσμάτων...
    Επίσης την μουσική δεν πρέπει να την ακούμε ως μουσικοί... Και δεν κατάλαβα αυτό με τα ωδεία που κολλάει. Και εμείς έχουμε φάει τα χρόνια μας στα ωδεία κ εγώ συμφωνώ με τον sea... Δεν μιλήσαμε για θεωρητικές γνώσεις. Δεν σε υποτίμησε κανείς, αλλά προσπάθησε να σου πεί ότι ουσιαστικά ΔΕΝ το έψαξες το γκρούπ για να βρείς τα "διαμάντια" του...
    -Sadahzinia-
    04.01.2008, 10:19
    και γιατι ειναι τοσο κακο αυτο? τι παθατε πια ολοι?
    deathminor88
    04.01.2008, 11:58
    Δεν είναι κακό φυσικά. Αλλά μην χρησημοποιείς την φράση "ψάχτηκα με αυτό το γκρούπ" γιατί παρερμηνεύται.

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 04-01-2008 11:58 ]


    tolis21r
    17.01.2008, 17:42
    Ουσιαστικά με το melancholy έγιναν γνωστοί οι Iced Earth στο ευρυ κοινό .Από και εκεί και πέρα έχουν κι άλλα ωραία κομμάτια αλλά γιατί τσακώνεστε ποιός ξέρει πιο πολλά και ποιός όχι..γούστα είναι αυτά.Προσωπικά η φυγή του Barlow με ξενέρωσε (ο Τιμ δεν με πείθει οσο και αν προσπαθεί) και ευτυχώς τώρα που ξαναγύρισε.. αλλά η στάση του Σάφερ ότι εγώ είμαι η μπάντα και όλοι οι άλλοι λετουργούν απλώς ως μουσικοί χαλάνε λίγο την μαγεία της μπάντας.το Νταρκ σαγκα είναι ίσως ο καλύτερος δίσκος τους για μένα πάντα.Στο ίδιο στυλ είναί πολύ καλοί και οι Nevermore με πιο πολλές μπαλάντες.
    sitzoune81
    17.01.2008, 17:58
    "Night Of The Storm Rider" μονο.
    Οι καλυτερες heavy metal ρυθμικες κiθαρες μετα το "Master Of Puppets" !
    Το γουσταρω αυτο το album μεχρι και σημερα

    tolis21r
    18.01.2008, 00:19
    Όντως φίλε μου αυτά τα "κοφτά" riffs τα καταλαβαίνεις απο χιλιόμετρα..λες χαλαρά Iced Earth είναι αυτό!Επιμένω όμως Dark Saga και πάλι !!

    Αυτός κάτω στη φωτογραφία σου μοιάζει πολύ με τον Νούνιεζ του Ολυμπιακού χαχαχα!!!

    Πλακα κάνω φυσικά!
    sitzoune81
    18.01.2008, 00:31
    Παράθεση:

    Το μέλος tolis21r στις 18-01-2008 στις 00:19 έγραψε...

    Όντως φίλε μου αυτά τα "κοφτά" riffs τα καταλαβαίνεις απο χιλιόμετρα..λες χαλαρά Iced Earth είναι αυτό!Επιμένω όμως Dark Saga και πάλι !!

    Αυτός κάτω στη φωτογραφία σου μοιάζει πολύ με τον Νούνιεζ του Ολυμπιακού χαχαχα!!!

    Πλακα κάνω φυσικά!



    Το Dark Saga φιλε μου ειναι ΤΟΣΟ σκοτεινο και evil.......που οταν το ακουγα ανοιγα παντα ολα τα φωτα σπιτι μου απο φοβο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Οσο για τον Νουνιεζ........ας μη μιλησω........ αν μπει ο Alex Turner (αυτος στη φωτο) στο γηπεδο, χαλαρα τον κανει σκονη τον Νουνιες!!!!!!!!!!! Ειμαι και ΠΑΟΚι.......γαμωτο!!!

    tolis21r
    18.01.2008, 01:06
    Ετσι γερά !! Έχω φίλε την κασετίνα το Dark Genesis που έχει μέσα τα Enter the Realm , Iced Earth,Night Of The Stormrider,Burnt Offerings kai Tribute to the Gods.. ότι και να πώ είναι λίγο..έχει μέσα και τους στίχους και φωτογραφίες καθώς επίσης και την ιστορία της μπάντας.ΑΛΛΑ το Alive in Athens είναι που μας κάνει υπερήφανους!!
    TheDarkSideOfTheMoon
    07.02.2010, 22:03

    Αρκετά καλοί μου φαίνονται.Αν και δεν έχω ακούσει πολύ,μ' αρέσει ιδιαίτερα το "I died for you".


    SouLRocK
    09.02.2010, 21:45

    Burnt Offerings... Burnt Offerings... Burnt Offerings ααα και το Burnt Offerings! {#emotions_dlg.whistling}


    hitman20
    10.02.2010, 17:33

    re paidia min logomaxeite gia tin mousikh ti simasia exei an kapios kserei ta panta gia tous iced earth i kapio sugkrotima genika. tis sadahzinia tis arese ena tragoudi kai isos vrike kana duo akoma apo tous earth kai na tis kolisan kai auta, den einai anagki na psaxtei trela.

     prosopika mou aresoun ta emporika pou eipame, melacholy, wathcing over me kai died for you alla kommatia opos to diary to dracula, ghost od freedom, dante's inferno, dark saga kai alla polla einai apla theikes kommatares kai upoklinome mprasta stous theous tis pagomenis ghs!!!

     

     

     


    sitzoune81
    11.02.2010, 01:58

    επανέρχομαι διότι αυτό το άλμπουμ ότι και να γίνει δεν πρόκειται ποτέ των ποτών (με αλκοόλ 60%) να βγει απ' το μυαλό μου. Είναι το άλμπουμ που διέλυσε και εξαφάνισε κάτι Master Of Puppets και And Justice For All από το τότε εφηβικό μυαλουδάκι μου. Ότι και σκατά να γίναν μετά οι Iced Earth, αυτή η δισκάρα μένει εκεί, πάντα, σαν φωτεινός φάρος για το πως πρέπει να παίζεται το ανεπανάληπτο U.S. (power) Metal, και δεν εννοώ χαζοχαρούμενα στρουμφάκια τύπου Helloween, Stravomarius, Ramma Gay και τον υπόλοιπο οχετό της Ευρωπης και δεν συμμαζεύεται...

    bad the lies (κακά τα ψέματα) αλλά όταν οι Αμερικάνοι αποφάσιζαν να παίξουν metal, οι υπόλοιποι λαοί έβαζαν τις κιθάρες τους στον προΰβλαστο πρωκτό τους από το κακό τους. έτσι απλά.


    musichell
    11.02.2010, 17:19

    οι iced earth είναι ενα απ τα καλύτερα μέταλ συγκροτήματα των 90ς...απ το horror show και μετά το έχασαν αλλά δεν πειράζει,,είναι το εφηβικό συγκρότημα πολλών απο εμάς και το alive in athens παρόλα τα μιξαρίσματα του κτλ είναι το απόλυτο live!