ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    Εσωτερικός κόσμος ή φοβερές αναλογίες?

    stella145
    02.01.2008, 18:14
    Σε μία παρέα που βρέθηκα πρόσφατα, κάποιο από τα αγόρια ισχυρίστηκε ότι εμείς οι γυναίκες είμαστε αυτές που δίνουν σημασία περισσότερο στην εξωτερική εμφάνιση όσον αναφορά το αντίθετο φύλο, σε σχέση με τους άντρες που ενδιαφέρονται κυρίως για τον εσωτερικό μας κόσμο και όχι για τις αναλογίες μας!!!!Δεν σας κρύβω ότι όταν το άκουσα αυτό έβαλα τα γέλια, γιατί η καθημερινότητα μου έχει αποδείξει πολλάκις το αντίστροφο!!!Εσείς τι πιστεύετε?
    Stroumfita456
    02.01.2008, 20:07
    Τι πιστευω???Να σου πω κάτι Στελλα οτι ολοι οι ανθρωποι,ανδρες και γυναικες κρινουν και ασχολουνται μόνο με την εξωτερική εμφανιση του αλλου!!!Δεν θα αρνηθώ οτι κοιτάω την εξωτερική εμφανιση ουτε θα το παιξω οτι εγω κοιτάω μονο τον εσωτερικό κόσμο του αλλου!!!Ολοι πια εχουμε γινει επιφανειακοί αλλα πιστευω πως οι ανδρες ειναι χειροτεροι απο τις γυναίκες!!!αν δεν εχουν μοντελο διπλα τους θα σκάσουν!

    {Παρεπιπτοντως,ωραιο θέμα}
    punkster
    02.01.2008, 21:02
    Οπως λεει και οι Στρουμφιτα, και εμεις οι θηλυκες και τα αρσενικα γομαρια (....ουπς, μου ξεφυγε! ) ασχολουμαστε κυριως με την εμφανιση!

    Εξαλλου, αυτο δεν ειναι συνηθως που μας κανει να προσεξουμε τον αλλον??

    Αν ξερεις οτι θες μια εφημερη σχεση μονο, ε δεν θα κατσεις να σκασεις κιολας που ο αλλος ειναι σκατοχαρακτηρας!




    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 02-01-2008 21:03 ]


    seriousstam
    02.01.2008, 21:18
    o syndiasmos kai twn dyo kai ths kalhs kardias ENWEITAI pisteuw einai gia emena to kalhtero. a kai na mhn anaferw oti allo aparetito einai h mousikh dld rock h metal
    punkster
    02.01.2008, 23:44
    Παράθεση:

    Το μέλος seriousstam στις 02-01-2008 στις 21:18 έγραψε...

    o syndiasmos kai twn dyo kai ths kalhs kardias ENWEITAI pisteuw einai gia emena to kalhtero. a kai na mhn anaferw oti allo aparetito einai h mousikh dld rock h metal



    Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!



    Προσκυνω!
    loussi
    03.01.2008, 01:23
    Προσωπικα κοιταω μονο εξωτερικη εμφανιση.Αν ο αλλος δεν ειναι πολυ κουκλος δεν ασχολουμε.

    ΟΚ πλακα κανω !Δυστυχως ολοι θα κοιταξουμε εμφανιση..αλλα αργοτερα ο χαρακτηρας πιστευω αρχιζει να μετραει περισσοτερο και μας κανει να βλεπουμε τον αλλο διαφορετικα.."μεσα απο τα δικαμας ματια"! ..



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loussi στις 03-01-2008 01:24 ]


    SouLRocK
    03.01.2008, 01:23
    Δε πιστευω οτι παιζει ρολο αν ειναι αγορι η κοριτσι αυτος/η που δινει περισσοτερη σημασια.Ειναι θεμα χαρακτηρα για το τι ενδιαφερεται να βρει πανω στο αλλο φυλο που να τον/την ολοκληρωνει.Εσωτερικο κοσμο?Η Αναλογιες?Η και τα δυο?Συμφωνω με το seriousstam οτι αν γινεται να τα συνδυασεις...πετυχες διανα!
    Προσωπικα και εγω θα ηθελα να ταιριαζουμε στη μουσικη (rock,metal κτλ)
    αλλα ξερεις ποσες κοπελες εχω χασει γιατι δεν εχω μακρια μαλλια η την κλασσικη εμφανιση του "μεταλλα,ροκα κτλ" ,ασχετα με τις γνωσεις,τη μουσικη και τον χαρακτηρα!
    Liza32
    03.01.2008, 01:46
    Εγω πιστεύω ότι οι άντρες κοιτάνε τις αναλογίες όταν είναι ανώριμοι και κάτω των 30 ετών, αλλά μεγαλώνοντας προτιμούν τις γυναίκες με πλούσιο εσωτερικό κόσμο.
    StavmanR
    03.01.2008, 11:29
    Προσωπικά, θεωρώ ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι κυρίως θέμα επιβολής προτύπων και όχι μία καθ' αυτή επιλογή του ανθρώπου. Κάτω από αυτό το πρίσμα, και με μία γρήγορη ματιά στην κοινωνία μας, θα έλεγα ότι ανδρικό πρότυπο είναι η επιβολή στην κοινωνία (ισχύς) και το φαίνεσθαι, οπότε και επιλέγει γυναίκες που 'δείχνουν' παρά που 'είναι', ενώ αντίστοιχα γυναικείο πρότυπο είναι η επιδίωξη της αναδείξεως από τον κλασικό ρόλο του σπιτιού σε πριγκίπισσα, οπότε και επιδιώκει τον πλουτισμό και την άνεση. Πιστεύω ότι επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τις προτιμήσεις των δύο φύλων οι οποίες είναι και διαχρονικές.

    Όσον αφορά τον άντρα, οι προτιμήσεις του έχουν πάντα να κάνουν με την αποδοχή από τους υπόλοιπους άντρες και την εικόνα του επιτυχημένου. Ας μην ξεχνάμε ότι μεγάλωσε σε οικογένεια που τον μεγάλωνε ως 'στύλο' της με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ως όν του κοινωνικού φαίνεσθαι, ο άντρας πάντα επιδιώκει δίπλα του το παγώνι κι όχι το σπουργίτι.

    Η γυναίκα από την άλλη είναι ον κατά βάση εγωιστικό. Κυριαρχείται από το μητρικό ένστικτο το οποίο την αναγκάζει σε εσωστρέφεια και την καθοδηγεί σε όλη την ερωτική της ζωή. Αν μάλιστα ρωτήσετε μία γυναίκα το αγαπημένο της σημείο στο ανδρικό σώμα, κατά πάσα πιθανότητα θα λάβετε την απάντηση 'ο πισινός'. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με τα αρχέτυπα, καθώς σε όλα τα θηλαστικά οι γλουτοί φανερώνουν την ισχύ και την ευρωστία του οργανισμού. Μιλάμε δηλαδή για ενσωματωμένο μηχανισμό φυσικής επιλογής γονιδιώματος.

    Όλα αυτά όμως στις μέρες μας έχουν αρχίσει να αποπροσανατολίζονται, μέσα από τον βομβαρδισμό του συνειδητού και υποσυνείδητου (αλλά και ασυνείδητου). Τα ένσικτα πλέον λειτουργούν σα μπαλάκι του μπάντμιγκτον πέφτοντας από τοίχο σε τοίχο. Απλά, στο παραπάνω ερώτημα έχω να κάνω μία παρατήρηση: Σήμερα με την πλαστική χειρουργική σε υψηλό επίπεδο, με γυμναστήρια και όλα τα κόλπα, δεν βαρεθήκατε να βλέπετε συνεχώς τον ίδιο τύπο από το αντίθετο φύλο; Καλή η μπριζόλα, αλλά όχι και να τη βλέπω συνέχεια μπροστά μου.
    renabill
    03.01.2008, 13:38
    Οι άνδρες ξερουν τι σημαίνει εσωτερικός κόσμος? Τότε γιατί όλοι ψάχνουν να τα φτιάξουν με θεές?
    analystis
    03.01.2008, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 03-01-2008 στις 11:29 έγραψε...

    Προσωπικά, θεωρώ ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι κυρίως θέμα επιβολής προτύπων και όχι μία καθ' αυτή επιλογή του ανθρώπου. Κάτω από αυτό το πρίσμα, και με μία γρήγορη ματιά στην κοινωνία μας, θα έλεγα ότι ανδρικό πρότυπο είναι η επιβολή στην κοινωνία (ισχύς) και το φαίνεσθαι, οπότε και επιλέγει γυναίκες που 'δείχνουν' παρά που 'είναι', ενώ αντίστοιχα γυναικείο πρότυπο είναι η επιδίωξη της αναδείξεως από τον κλασικό ρόλο του σπιτιού σε πριγκίπισσα, οπότε και επιδιώκει τον πλουτισμό και την άνεση. Πιστεύω ότι επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τις προτιμήσεις των δύο φύλων οι οποίες είναι και διαχρονικές.

    Όσον αφορά τον άντρα, οι προτιμήσεις του έχουν πάντα να κάνουν με την αποδοχή από τους υπόλοιπους άντρες και την εικόνα του επιτυχημένου. Ας μην ξεχνάμε ότι μεγάλωσε σε οικογένεια που τον μεγάλωνε ως 'στύλο' της με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ως όν του κοινωνικού φαίνεσθαι, ο άντρας πάντα επιδιώκει δίπλα του το παγώνι κι όχι το σπουργίτι.

    Η γυναίκα από την άλλη είναι ον κατά βάση εγωιστικό. Κυριαρχείται από το μητρικό ένστικτο το οποίο την αναγκάζει σε εσωστρέφεια και την καθοδηγεί σε όλη την ερωτική της ζωή. Αν μάλιστα ρωτήσετε μία γυναίκα το αγαπημένο της σημείο στο ανδρικό σώμα, κατά πάσα πιθανότητα θα λάβετε την απάντηση 'ο πισινός'. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με τα αρχέτυπα, καθώς σε όλα τα θηλαστικά οι γλουτοί φανερώνουν την ισχύ και την ευρωστία του οργανισμού. Μιλάμε δηλαδή για ενσωματωμένο μηχανισμό φυσικής επιλογής γονιδιώματος.

    Όλα αυτά όμως στις μέρες μας έχουν αρχίσει να αποπροσανατολίζονται, μέσα από τον βομβαρδισμό του συνειδητού και υποσυνείδητου (αλλά και ασυνείδητου). Τα ένσικτα πλέον λειτουργούν σα μπαλάκι του μπάντμιγκτον πέφτοντας από τοίχο σε τοίχο. Απλά, στο παραπάνω ερώτημα έχω να κάνω μία παρατήρηση: Σήμερα με την πλαστική χειρουργική σε υψηλό επίπεδο, με γυμναστήρια και όλα τα κόλπα, δεν βαρεθήκατε να βλέπετε συνεχώς τον ίδιο τύπο από το αντίθετο φύλο; Καλή η μπριζόλα, αλλά όχι και να τη βλέπω συνέχεια μπροστά μου.


    Φίλτατε, συγχαρητήρια, τα είπες καλύτερα από ότι είχα σκεφτεί, με κάλυψες πλήρως με την περιεκτική σου ανάλυση.
    kontras
    03.01.2008, 13:47
    Γιατί ο εσωτερικός κόσμος αναπλάθεται, το σώμα όμως όχι!!!
    Αστειεύομαι, όμως το βασικό είναι ότι η εμφάνιση είναι η πρώτη επαφή. Κι εγώ πιστεύω ότι κυρίως οι γυναίκες (χωρίς να βγάζω τους άντρες απέξω) πρέπει να είναι σουλουπομένες, καθώς εκπροσωπεύουν την ομορφιά της φύσης. Και ψάχνουμε κουκλάρες γιατί μας αρέσει να έχουμε κάτι όμορφο δίπλα μας, απέναντί μας κλπ κλπ.
    Παρόλαυτά το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αν και η πρακτική στα άκρα έχει δείξει συχνά το αντίθετο.
    Αν ΕΠΡΕΠΕ να διαλέξω το ένα ή το άλλο θα διάλεγα την ομορφιά (με τα δικά μου στάνταρ περί του τί θεωρώ όμορφο)

    όσο για αυτό που είπε η Liza32, ότι οι ανώριμοι κοιτούν περισσότερο την ομορφιά, θα διαφωνήσω καθώς μου φαίνεται υπεραπλουστευμένη γενίκευση. Θα μπορούσα κάλλιστα να ισχυριστώ με την ίδια λογική διαδικασία ότι οι γυναίκες πάνω από τα 30 δεν βλέπονται ενώ οι πιτσιρίκες είναι καλύτερες και πιό φρέσκιες, επομένως καλύτερες, γεγονός που φυσικά δεν ισχύει πάντα
    catherine91
    03.01.2008, 14:13
    Πρώτα απ' όλα, Στέλλα μου, θα συμφωνήσω μαζί σου... Οι άντρες είναι αυτοί που σκέφτονται περισσότερο την εξωτερική εμφάνιση... Δε λέω!!! Κι εμείς την κοιτάμε, αλλά την υπολογίζουμε σε μικρότερο βαθμό...
    Χθες, σε μια εκδήλωση που πήγα, έτυχε να συζητηθεί αυτό το θέμα και ακούστηκαν πολλές απόψεις... Ωστόσο, να σου πω την αλήθεια, ένα γενικό συμπέρασμα δε βγάλαμε!!!!!
    Τώρα, όσον αφορά τη δική μου άποψη, πιστεύω πως αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία είναι ο ψυχικός και πνευματικός κόσμος του ανθρώπου... Να είναι καλός, ευγενικός, με καλαίσθητο χιούμορ, ευαισθητοποιημένος... Αυτές είναι αρετές!!!! Ας καλλιεργούμε, λοιπόν, το σώμα μας και την εμφάνισή μας, αλλά καλό θα ήταν να το κάνουμε παράλληλα με την καλλιέργεια της ψυχής...
    Και θα τελειώσω μέ ένα ρητό:
    "Ο όμορφος άνθρωπος είναι στολίδι... Ο ψυχικά όμορφος είναι θησαυρός"
    Αυτό τα λέει όλα, πιστέυω!!!!!
    seriousstam
    03.01.2008, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 03-01-2008 στις 11:29 έγραψε...

    Προσωπικά, θεωρώ ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι κυρίως θέμα επιβολής προτύπων και όχι μία καθ' αυτή επιλογή του ανθρώπου. Κάτω από αυτό το πρίσμα, και με μία γρήγορη ματιά στην κοινωνία μας, θα έλεγα ότι ανδρικό πρότυπο είναι η επιβολή στην κοινωνία (ισχύς) και το φαίνεσθαι, οπότε και επιλέγει γυναίκες που 'δείχνουν' παρά που 'είναι', ενώ αντίστοιχα γυναικείο πρότυπο είναι η επιδίωξη της αναδείξεως από τον κλασικό ρόλο του σπιτιού σε πριγκίπισσα, οπότε και επιδιώκει τον πλουτισμό και την άνεση. Πιστεύω ότι επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τις προτιμήσεις των δύο φύλων οι οποίες είναι και διαχρονικές.

    Όσον αφορά τον άντρα, οι προτιμήσεις του έχουν πάντα να κάνουν με την αποδοχή από τους υπόλοιπους άντρες και την εικόνα του επιτυχημένου. Ας μην ξεχνάμε ότι μεγάλωσε σε οικογένεια που τον μεγάλωνε ως 'στύλο' της με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ως όν του κοινωνικού φαίνεσθαι, ο άντρας πάντα επιδιώκει δίπλα του το παγώνι κι όχι το σπουργίτι.

    Η γυναίκα από την άλλη είναι ον κατά βάση εγωιστικό. Κυριαρχείται από το μητρικό ένστικτο το οποίο την αναγκάζει σε εσωστρέφεια και την καθοδηγεί σε όλη την ερωτική της ζωή. Αν μάλιστα ρωτήσετε μία γυναίκα το αγαπημένο της σημείο στο ανδρικό σώμα, κατά πάσα πιθανότητα θα λάβετε την απάντηση 'ο πισινός'. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με τα αρχέτυπα, καθώς σε όλα τα θηλαστικά οι γλουτοί φανερώνουν την ισχύ και την ευρωστία του οργανισμού. Μιλάμε δηλαδή για ενσωματωμένο μηχανισμό φυσικής επιλογής γονιδιώματος.

    Όλα αυτά όμως στις μέρες μας έχουν αρχίσει να αποπροσανατολίζονται, μέσα από τον βομβαρδισμό του συνειδητού και υποσυνείδητου (αλλά και ασυνείδητου). Τα ένσικτα πλέον λειτουργούν σα μπαλάκι του μπάντμιγκτον πέφτοντας από τοίχο σε τοίχο. Απλά, στο παραπάνω ερώτημα έχω να κάνω μία παρατήρηση: Σήμερα με την πλαστική χειρουργική σε υψηλό επίπεδο, με γυμναστήρια και όλα τα κόλπα, δεν βαρεθήκατε να βλέπετε συνεχώς τον ίδιο τύπο από το αντίθετο φύλο; Καλή η μπριζόλα, αλλά όχι και να τη βλέπω συνέχεια μπροστά μου.



    aa edw tha diafonisw tha mporousa na etroga kathimerina mprizoles
    seriousstam
    03.01.2008, 16:11
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-01-2008 στις 23:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος seriousstam στις 02-01-2008 στις 21:18 έγραψε...

    o syndiasmos kai twn dyo kai ths kalhs kardias ENWEITAI pisteuw einai gia emena to kalhtero. a kai na mhn anaferw oti allo aparetito einai h mousikh dld rock h metal



    Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!



    Προσκυνω!


    ma to shzhtame kiolaas?? na mou bazei ''esy sto xoma kai egw sthn fulakh'' kamia mera tha ta eperna kai tha ton ekana praxh ton stoixo
    Kassandra87
    03.01.2008, 18:07
    Πραγματικά πιστεύω ότι και τα δύο φύλα εξίσου υπολογίζουν πρώτα την εμφάνιση!!!
    Ομως το σίγουρο είναι ότι οι άνδρες παίρνουν την πρωτιά!! !!! Ισως αυτό συμβαίνει γιατί πολύ α΄πλά θέλουν να νιώθουν καλά δίπλα σε ωραία ¨πράγματα¨για παράδειγμα τα ακριβά σπορ αυτοκίνητα!!Τελικά όμως μήπως φταίει το ότι ζούμε σε μια κοινωνία όπου είμαστε κενοι μεσα μας και υποκινούμενοι απο δήθεν πρότυπα που αναγκαζόμαστε να ακολουθήσουμε γιατί έτσι το επιτάσει η μόδα ;; και το μόνο που μας νοιάζει είναι το πώς φαίνόμαστε εξωτερικά;;
    margo
    03.01.2008, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 03-01-2008 στις 11:29 έγραψε...

    ...



    Η γυναίκα από την άλλη είναι ον κατά βάση εγωιστικό. Κυριαρχείται από το μητρικό ένστικτο το οποίο την αναγκάζει σε εσωστρέφεια και την καθοδηγεί σε όλη την ερωτική της ζωή. Αν μάλιστα ρωτήσετε μία γυναίκα το αγαπημένο της σημείο στο ανδρικό σώμα, κατά πάσα πιθανότητα θα λάβετε την απάντηση 'ο πισινός'. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με τα αρχέτυπα, καθώς σε όλα τα θηλαστικά οι γλουτοί φανερώνουν την ισχύ και την ευρωστία του οργανισμού. Μιλάμε δηλαδή για ενσωματωμένο μηχανισμό φυσικής επιλογής γονιδιώματος.
    ........

    Σήμερα με την πλαστική χειρουργική σε υψηλό επίπεδο, με γυμναστήρια και όλα τα κόλπα, δεν βαρεθήκατε να βλέπετε συνεχώς τον ίδιο τύπο από το αντίθετο φύλο; Καλή η μπριζόλα, αλλά όχι και να τη βλέπω συνέχεια μπροστά μου.




    Aυτό με τον αντρικό "πισινό"ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά..
    νομίζω απλά ότι είναι μια αμερικανόφερτη χαζογκομενιά.
    Μερικές ξανθιές που κοιτάνε τον πισινό του delivery-boy ας πούμε και παθαίνουν κάτι..!
    ή φταίει κάτι με τα αρχέτυπά μου;


    Και ναι ,βαρέθηκα να βλέπω τον ίδιο τύπο,ειδικά όμως στις γυναίκες!
    Αυτές της tv με τα πανομοιότυπα σιλικονάτα στήθη τις βλέπω και τις λυπάμαι..
    Παλιά οι κατάδικοι ήταν αναγκσμένοι να κουβαλάνε στο πόδι μια σιδερένια μπάλα ..
    Οι "κατάδικες"της μόδας αναγκάζονται να κουβαλάνε 2 μπάλες στο στήθος(ευτυχώς όχι σιδερένιες )


    bon_scott
    03.01.2008, 22:56
    Φυσικο ειναι αυτο που ολοι κοιταμε πρωτα να ειναι η εμφανιση. Αντρες και γυναικες.

    Απο εκει και περα ως 17χρονο και ανωριμος(σοβαρα ειμαι), κοιταω πρωτα εξωτερικη εμφανιση.ΟΜΩΣ δεν μετραει μονο αυτο. Παντως ειλικρινα πιστευω πως αυτο το διλλημα "η εμφανιση ή χαρακτηρας" ειναι απλα μια εφευρεση ανθρωπων...καπως...συμπλεγματικων και μια αυθαιρετη γενικευση. Δε λεω πως δεν υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων "των ακρων" αλλα στο 80% των περιπτωσεων συμβαινει να γνωριζω ατομα με πολυ καλη εμφανιση και πλουσιο εσωτερικο κοσμο.

    Σε τελικη αναλυση τα ατομα που ειναι "κενα περιεχομενου" εκ φυσεως δεν κολλανε με εμας που ειμαστε ενδιαφεροντες, οποτε μη σκοτιζεστε...
    ANna29
    03.01.2008, 23:19
    Καλησπέρα.

    Νυστάζω.

    (Θέμα που το βρήκα να σχολιάσω - πρώτα οι προσευχές μετά οι γκονεςμε...)

    Κατά την άποψη μου (για να μην ξεχνιόμαστε). Ο τρόπος που τίθεται η ερώτηση υπονοεί πως τα δυο δεν συνυπάρχουν ή πως το ένα αναιρεί το άλλο. Επίσης το "φοβερές αναλογίες" πιστεύω πως είναι κάπως ακραίο σε αντίθεση με το "εσωτερικός κόσμος" που είναι πιο ήπιο και εφικτό...

    Φοβερές αναλογίες σε μια γυναίκα μπορώ να φανταστώ τί είναι...αλλά σε έναν άντρα ας πούμε για τί μιλάμε; Για τα οπίσθια, του κλου δηλαδή...τί να σου πω.

    Εσωτερικός κόσμος. Ποιός δεν έχει εσωτερικό κόσμο; Πιστεύω πως όλοι μας κρύβουμε έναν εσωτερικό κόσμο, είτε αυτός είναι γαλήνιος, είτε είναι αναστατωμένος...και όσο πιο χαμηλών τόνων κάποιος...τόσο πιο πλούσιος ο εσωτερισμός του πιστεύω...λόγω απλής προφύλαξης δεν είναι όλα δα τόσο περίπλοκα.

    Αυτό για να έρθω στο σημείο της *απάντησης* όπου θα έλεγα πως πέρα του λάθους της όλης διατύπωσης...

    Μεταξύ δυο ανθρώπων ανεξαρτήτου φύλου όπου υπάρχει τέλος πάντων κάτι το οποίο είναι αληθινό, τότε ο εσωτερικός ας πούμε κόσμος, και οι αναλογίες πέρνουν άλλες διαστάσεις, εξωπραγματικές, και έρχονται ακριβώς στα μέτρα μας, ίσως και παραπάνω από ότι φιλοδοξούμε, και έτσι είναι αυτός ο τέλειος κι ας έχει κοιλιά, και είναι αυτή η Πλάθ κι ας γράφει πεζά κείμενα στον ελεύθερο της...

    Υ.Γ. Δίπλα στο τροποποίηθηκε από τον/την την τάδε ώρα. γράψε...είπα να κάνω μια καλή αρχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ANna29 στις 03-01-2008 23:28 ]


    theotita
    04.01.2008, 00:03
    Δύσκολο θέμα, αλλά αγαπημένο όλων των παρεών, σε δύσκολη ώρα...

    Θα μιλήσω πρώτα για προσωπικές εμπειρίες και μετά θ' αναφέρω τη γνώμη μου πάνω στο ζήτημα.
    Λόγω εμφάνισης έχω φάει τρελή απόρριψη, μέχρι που μου έχουν πει ευθέως (κι έχω εκτιμήσει την ειληκρίνεια) μ' αρέσεις πολύ, αλλά δεν κάνω κάτι με χοντρές! Και πριν αρχίσεται να λιθοβολείτε αυτόν που το 'πε να σας πω ότι όταν το σκέφτομαι αντικειμενικά, ούτε κι εγώ θα πήγαινα μαζί μου αν ήμουν άντρας έτσι όπως έχω καταντήσει (αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

    Βέβαια, δεν μπορώ να το δεχτώ, γιατί έχει τύχει πολλές φορές είτε να μ' αρέσει κάποιος όχι τόσο ωραίος, ή κάποιος χοντρούλης είτε με την πρώτη ματια είτε επειδή με κέρδισε με την προσωπικότητά του, τον χαρακτήρα του και/ή το μυαλό του. Όπως έχει τύχει να έχει ανοίξει το στόμα του ένας κούκλος και να μην ξέρω που να κρυφτώ (όχι απαραίτητα απ' τις κοτσάνες που μπορεί να πετάει αλλά απ' τον χαρακτήρα που βγάζει μ' αυτά που λέει και κάνει). Και φυσικά έχει τύχει να είναι και στα 2 - εμφανιση, εσωτερικός κόσμος - πρώτος. Πράγμα σπάνιο...

    Και τώρα η θεωρία... Η εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ υποκειμενική και φυσικά είναι η πρώτη επαφή. Θα συμφωνήσω με την Άννα ότι αν μπορέσει κάποιος/α να προσπεράσει τα στερεότυπα και τα πρότυπα της εποχής μπορεί να δει τον/ην άλλον/η ως τον ομορφότερο και καλλίτερο ανθρωπο του κόσμου. Απ' τη στιγμή που εγώ μπορώ να παραβλέψω στον άλλον - επειδή με έλκει, είμαι ερωτευμένη κλπ κλπ - κοιλία, καράφλα, καμπούρα για παράδειγμα, εκείνος ο χοντρος/καμπούρης/καραφλός, γιατί δεν μπορεί να κάνει το ίδιο για μένα, με την προυπόθεση ότι νοιώθει το ίδιο και θέλει δίπλα του ένα μοντέλο;
    Σ' αυτό απαντάει ικανοποιειτικά ο Σταύρος, οπότε δε θα σας κουράσω.

    Δυστυχώς, όμως, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η πλειοψηφία πια δεν ερωτεύεται και ακόμα χειρότερα αν ερωτευθεί (ή όταν νομίζει ότι ερωτεύεται), ερωτεύεται το φαίνεσθαι του αλλου είτε αυτό είναι η εμφανισή του, είτε αυτό που προσπαθεί να περάσει ότι είναι αλλά δεν είναι, είτε τα λεφτά και τ'αγαθά που έχει κάποιος/α ή για άλλα που μπορεί κάθε άνθρωπος να έχει ονειρευτεί.

    Γενικεύω πολύ, το ξέρω, αλλα δυστυχώς αυτό το μοτίβο βλέπω ξανά και ξανά. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που ερωτεύονται κι αγαπούν ανθρώπους, αλλά φοβάμαι πως είναι λίγοι και είναι είδος προς εξαφάνιση.

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 04-01-2008 00:18 ]