ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη
    heartbreak-kid
    23.01.2008, 01:24
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 22-01-2008 στις 11:22 έγραψε...

    Βλέπω αυτό το τόπικ εδώ και μέρες.

    Μερικές φορές καλά είναι να ψάχνουμε ποιος κρύβεται πίσω από μια απάντηση, ακόμη κι αν μας φαίνεται αστεία, και δεν χρειάζεται να δείχνουμε ειρωνεία. Ακόμη κι αν μας φαίνεται λίγο απίστευτο αυτό που διαβάζουμε, ας μην τρέχουμε να σχολιάσουμε.



    α) λέει πουθενά οτι απαγορεύεται να σχολιάζουμε αν τηρούμε κανόνες, όπως για παράδειγμα να μην βρίζουμε?

    β) όποιος και να είναι πίσω από οιαδήποτε απάντησι, ό,τι βιογραφικό κι αν έχη, τού δίνεται κάποιο συγχωροχάρτι ή δικαιολογείται να μην βουτάη την γλώσσα στο μυαλό και στην στοιχειώδη λογική πριν γράψει ? μάλλον ξεχάσαμε ότι όσο περισσότερα (υποστηρίζει ότι κατ-έχει) έκαστος, τόσο πιο απαιτητικός γίνεται ο αναγνώστης ή ο ακροατής του.
    PolisKallis
    23.01.2008, 05:50
    Τζάμπα οι σχολιασμοί ! Φίλε μου πιστεύω να είδες ότι σου το έστειλε στο Hotmail λογαριασμό σου !

    Και όσοι απο σας στραβομουτσουνιάζετε..... Μπορείτε απλα να μου το ζητήσετε στο Kaberidis@gmx.net
    Rondinedoro
    23.01.2008, 13:41
    Είμαι πολύ πικραμένος, διότι την τρίχα την κάνατε τριχιά. Ρε παιδιά είναι ντροπή. Τι είπε ο άνθρωπος και τυγχάνει τέτοιων σχολίων? Ο κ. Αραμπατζής είναι αναμφισβήτητα ένας καταξιωμένος Μουσικός σε αντίθεση με άλλους που δηλώνουν απλά μουσικοί. Deathminor88 μόνο σεβασμό δεν έχεις (όπως λες) επιδεικνύοντας στο κ. Αραμπατζή, το τί θα έκανες και μάλιστα "πιο λογικό" ! ! ! Το μόνο που έχω να πω είναι ΝΤΡΟΠΗ !
    Όσον αφορά RockLiViN2 το λεξιλόγιό σου είναι απαράδεκτα ανεπίτρεπτο για forum. Ο κ. Αραμπατζής είναι αποδεδειγμένα Δάσκαλος Μουσικός διαφόρων stars, όπως άλλωστε το δηλώνουν και οι ίδιοι, και δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να κάνει διαφήμιση (αν και στους επαγγελματίες πάντα επιβάλλεται). Μήπως είσαι πικραμένος που δεν είδε την ερώτησή σου και εκφράζεσαι κατ' αυτόν τον απαίσιο τρόπο? Θα μπορούσε απλά να τον ξαναρωτήσεις. Λίγη σοβαρότητα και υπευθυνότητα δεν βλάπτει. Μα ο Jorge δεν βλέπει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rondinedoro στις 23-01-2008 13:45 ]


    manos_p
    23.01.2008, 13:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Rondinedoro στις 23-01-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Είμαι πολύ πικραμένος, διότι την τρίχα την κάνατε τριχιά. Ρε παιδιά είναι ντροπή. Τι είπε ο άνθρωπος και τυγχάνει τέτοιων σχολίων? Ο κ. Αραμπατζής είναι αναμφισβήτητα ένας καταξιωμένος Μουσικός σε αντίθεση με άλλους που δηλώνουν απλά μουσικοί. Deathminor88 μόνο σεβασμό δεν έχεις (όπως λες) επιδεικνύοντας στο κ. Αραμπατζή, το τί θα έκανες και μάλιστα "πιο λογικό" ! ! ! Το μόνο που έχω να πω είναι ΝΤΡΟΠΗ !
    Όσον αφορά RockLiViN2 το λεξιλόγιό σου είναι απαράδεκτα ανεπίτρεπτο για forum. Ο κ. Αραμπατζής είναι αποδεδειγμένα Δάσκαλος Μουσικός διαφόρων stars, όπως άλλωστε το δηλώνουν και οι ίδιοι, και δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να κάνει διαφήμιση (αν και στους επαγγελματίες πάντα επιβάλλεται). Μήπως είσαι πικραμένος που δεν είδε την ερώτησή σου και εκφράζεσαι κατ' αυτόν τον απαίσιο τρόπο? Θα μπορούσε απλά να τον ξαναρωτήσεις. Λίγη σοβαρότητα και υπευθυνότητα δεν βλάπτει. Μα ο Jorge δεν βλέπει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rondinedoro στις 23-01-2008 13:45 ]





    Polu swsta ta les Rondinedoro....
    deathminor88
    23.01.2008, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Rondinedoro στις 23-01-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Είμαι πολύ πικραμένος, διότι την τρίχα την κάνατε τριχιά. Ρε παιδιά είναι ντροπή. Τι είπε ο άνθρωπος και τυγχάνει τέτοιων σχολίων? Ο κ. Αραμπατζής είναι αναμφισβήτητα ένας καταξιωμένος Μουσικός σε αντίθεση με άλλους που δηλώνουν απλά μουσικοί. Deathminor88 μόνο σεβασμό δεν έχεις (όπως λες) επιδεικνύοντας στο κ. Αραμπατζή, το τί θα έκανες και μάλιστα "πιο λογικό" ! ! ! Το μόνο που έχω να πω είναι ΝΤΡΟΠΗ !
    Όσον αφορά RockLiViN2 το λεξιλόγιό σου είναι απαράδεκτα ανεπίτρεπτο για forum. Ο κ. Αραμπατζής είναι αποδεδειγμένα Δάσκαλος Μουσικός διαφόρων stars, όπως άλλωστε το δηλώνουν και οι ίδιοι, και δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να κάνει διαφήμιση (αν και στους επαγγελματίες πάντα επιβάλλεται). Μήπως είσαι πικραμένος που δεν είδε την ερώτησή σου και εκφράζεσαι κατ' αυτόν τον απαίσιο τρόπο? Θα μπορούσε απλά να τον ξαναρωτήσεις. Λίγη σοβαρότητα και υπευθυνότητα δεν βλάπτει. Μα ο Jorge δεν βλέπει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rondinedoro στις 23-01-2008 13:45 ]





    Επειδή μίλησα με τον κύριο Αραμπατζή, μου ξεκαθάρισε ότι δεν παρεξηγήθηκε και μάλιστα του εξήγησα πώς φένεται η απάντηση του. Δεν κάνω υπόδειξη συμπεριφοράς, απλά λέω το λογικό. Όπως και να έχει, δεν θα απολογηθώ για τίποτα καθώς δεν έκανα κάτι για να απολογηθώ.
    Rondinedoro
    23.01.2008, 14:58
    Βρε Μάνο, είναι να βγαίνεις από τα ρούχα σου βλέποντας, νεαρούς 19-20 ετών άπειρους και επιστημονικά και τεχνικά, (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, σαν προσωπικότητα) να μπορούν να έχουν γνώμη για κάποιον που είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ στο είδος.
    Ποιός είσαι ρε φίλε, τι γνώσεις έχεις, που έχεις δουλέψει? Ερωτήματα που δεν μπορούν να απαντήσουν αλλά....ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΈΧΟΥΝ ΓΝΩΜΗ χρησιμοποιώντας ανεπίτρεπτα υβρεολόγια (Μην χέσω...κτλ)
    Δηλαδή είναι πραγματικά ντροπή.
    RoCkLiViN2
    23.01.2008, 15:40
    Loipon, gia na teleiwsei edw to thema, epeidi polla exw dei na grafontai peri tou poios einai mousikos kai poios oxi, den xreiazomai oute egw oute o kurios Arampatzis dikigoro. To thema exei luthei apo emas tous duo, opote kanenas den xreiazetai na uperaspizetai kanenan. Oson afora esas kurie Rondinedoro, den mporeite na kserete an eimai apeiros, asxetos i to ti exw kanei. For the record... tuxainei na exw ptuxio klasikis kitharas, kai na exw sumetasxei se kapoious diagwnismous fwnis ktl. Tha to ksanapw oti to thema exei liksei kai apo me na kai apo ton kurio Arampatzi mesw proswpikis metaksu mas sunomilias. Auta ta liga gia na mi leei o kathenas oti thelei....
    mariza18
    23.01.2008, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Rondinedoro στις 23-01-2008 στις 14:58 έγραψε...

    Βρε Μάνο, είναι να βγαίνεις από τα ρούχα σου βλέποντας, νεαρούς 19-20 ετών άπειρους και επιστημονικά και τεχνικά, (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, σαν προσωπικότητα) να μπορούν να έχουν γνώμη για κάποιον που είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ στο είδος.
    Ποιός είσαι ρε φίλε, τι γνώσεις έχεις, που έχεις δουλέψει? Ερωτήματα που δεν μπορούν να απαντήσουν αλλά....ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΈΧΟΥΝ ΓΝΩΜΗ χρησιμοποιώντας ανεπίτρεπτα υβρεολόγια (Μην χέσω...κτλ)
    Δηλαδή είναι πραγματικά ντροπή.



    Συγνώμη,αλλά όταν κάποιος δεν έχει πτυχίο μουσικής αυτόματα του αναιρείται κάθε δικαίωμα να πει ελεύθερα τη γνώμη του?Καταλαβαίνετε τι λέτε??Σε forum βρίσκεστε,ο καθένας μπορεί να λέει ελεύθερα ότι θέλει,αρκεί βέβαια να μην υπερβαίνει κάποια όρια.Και δεν νομίζω κανένας μας προηγουμένως να το έκανε αυτό.Και το κυριότερο..Ποιός νομίζετε οτι ειστε που μπορειτε να κρινετε τον καθενα,τι γνωσεις και μουσικη παιδεια εχει.Επειδή κάποιοι θελουν να διατηρήσουν την ανωνυμια τους σημαίνει πως δεν ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ στο είδος τους?

    Rondinedoro
    23.01.2008, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 23-01-2008 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Rondinedoro στις 23-01-2008 στις 14:58 έγραψε...

    Βρε Μάνο, είναι να βγαίνεις από τα ρούχα σου βλέποντας, νεαρούς 19-20 ετών άπειρους και επιστημονικά και τεχνικά, (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, σαν προσωπικότητα) να μπορούν να έχουν γνώμη για κάποιον που είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ στο είδος.
    Ποιός είσαι ρε φίλε, τι γνώσεις έχεις, που έχεις δουλέψει? Ερωτήματα που δεν μπορούν να απαντήσουν αλλά....ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΈΧΟΥΝ ΓΝΩΜΗ χρησιμοποιώντας ανεπίτρεπτα υβρεολόγια (Μην χέσω...κτλ)
    Δηλαδή είναι πραγματικά ντροπή.



    Συγνώμη,αλλά όταν κάποιος δεν έχει πτυχίο μουσικής αυτόματα του αναιρείται κάθε δικαίωμα να πει ελεύθερα τη γνώμη του?Καταλαβαίνετε τι λέτε??Σε forum βρίσκεστε,ο καθένας μπορεί να λέει ελεύθερα ότι θέλει,αρκεί βέβαια να μην υπερβαίνει κάποια όρια.Και δεν νομίζω κανένας μας προηγουμένως να το έκανε αυτό.Και το κυριότερο..Ποιός νομίζετε οτι ειστε που μπορειτε να κρινετε τον καθενα,τι γνωσεις και μουσικη παιδεια εχει.Επειδή κάποιοι θελουν να διατηρήσουν την ανωνυμια τους σημαίνει πως δεν ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ στο είδος τους?


    Βεβαίως και μπορεί να μιλάει δημοκρατία έχουμε. το ερώτημα είναι τι λέει όμως. Σε ρωτώ όμως ο Μανάβης μπορεί να μιλάει για Ιατρική, ο Αστρολόγος για Αστρονομία, η ο Φυσικός για Θρησκευτικά? τι λές? Όσο για το δεύτερο...είμαι πολύ σίγουρος γιαυτό που λέω, και μάλλον εσύ πρέπει να το ξαναδείς...όσο για το τρίτο...είμαι Καθηγητής Μουσικής άρα η γνωμη μου πρέπει να έχει περισσότερο βαρύτητα από ένα που ...παίζει απλά κιθάρα και δηλώνει μουσικός !
    mariza18
    23.01.2008, 18:29
    Αν διαβασετε οτι εχουμε γραψει ολοι σε αυτο το θεμα,θα διαπιστωσετε οτι ολοι εχουμε μεινει σε ενα σκελος απο αυτα που πε ο συναδελφος σας.Κανεις δεν αμφισβητησε την καριερα του ή τις γνωσεις του.Προσωπικα,μου φανηκε να διαφημιζει τις γνωσεις του και πανω σε αυτο εγραψα.Ειδατε πουθενα να κοροιδευω την ΕΠΙΣΤΗΜΗ σας?Και οσον αφορα το τελευταιο που γραψατε,δεν νομιζω να εχει περισσοτερη βαρυτητα ο λογος σας,δεν σας ρωτησε κανεις κατι πανω στη μουσικη για να απαντησετε,δεν ζητησε κανεις τις μουσικες σας γνωσεις σε αυτην την ενοτητα.Απλα εσεις σπευσατε αμεσως να μας κατηγορησετε ολους επειδη δεν συμφωνουμε με τον συναδελφο σας και ως επιχειρημα δηλωνετε οτι ολοι ειμαστε ασχετοι απο μουσικη.
    piterpiano
    23.01.2008, 18:32
    το μονο που δεν αναλυει το τοπικ ειναι πως να φτασει αυτη η παρτιτουρα στα χερια του δυσμοιρου που την ζητησε..

    ο καθενας αναπτυσει τις γνωσεις του φερομενος απολυτα εγωιστικα.

    γ>>>ωω την κοινωνια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    deathminor88
    23.01.2008, 18:33
    Αν και έχουμε ξεφύγει από το ληχθέν θέμα μας απλά να πώ στον Κ. Rondinedoro ότι κάποιος με ΠΤΥΧΙΟ κιθάρας ΔΕΝ παίζει απλά κιθάρα. Δεν είναι ίσα και όμοια. Είναι πτυχίο κλασσικού οργάνου.
    manos_p
    23.01.2008, 19:50

    Epeidi to sugkekrimeno thema afora ton kurio Arabatzi den prepei na ksexname 2 pragmata..

    Oti einai ena diakekrimenos mousikos kai na sou pw kai tin alithia kala kanei kai diafimizetai..
    kai deuteron tha eprepe na upirxe ligo parapano sebasmos logo tis ilikias tou..den einai 15-20-25 xronwn...einai kapws megaliteros..

    oson afora to thema tis mousikis paidias nai einai polu pio morfwmenos apo kapoious pou ton katakrinoun kai ton xlebazoun edw mesa...

    den lew oti einai o theos alla toulaxiston ligos sebasmos sto proswpo tou..kai an thelei (opws kapoioi pisteuoun) na einai fluaros kai faflatas diko tou problima...alla na min ftanei sto seimeio na katantaei antikeimeno xlebasmou..kai den nomizw oti prokalese kanenan me auto pou eipe gia to til tou Nikou Verti..mporei ontws na einai alitheia...allwste den koimatai me kanenan mas apo edw mesa sto idio spiti gia na kseroume kai ti kanei....

    o kathenas mporei na leei eleuthera tin gnwmi tou alla mexri to simeio pou prosbalei to proswpo tou allou...

    sakisarabatzis
    23.01.2008, 22:40
    θα παρακαλεσω το θεμα να θεωρηθει ληξαν.Εφοσον ειμαι περιτος και οι γνωσεις μου δεν χρειαζονται (που με πολυ αγαπη το εκανα]σκεφτομαι πιθανον και τη διαγραφη μου απο το Μ.Η διοτι περιττευω. Μετα ομως απο αυτη μου τη τοποθετηση δεν επιθυμω ουδεις πλεον να ασχοληθει με τη συνεχεια του θεματος που εχει σχεση μετο ατομο μου. Ειναι κριμα ομως που νεα παιδια θα ηθελαν να ακουσουν το δασκαλο καποιοι τον πικραίνουν,ενω θα μπορούσαν να μαθουν πολλα και αρπάζονται απο καποιες λεξεις και κανουν ολοκληρα σεναρια.Εγω ειπα οταν τον δω τον Βερτη θα ζητησω την παρτιτούρα του εργου και θα την εστελνα ταχυδρομικα στο σπιτι του μελους που ζητησε το συγκεκριμένο κοματι.Αλλα ατυχησα ως φαίνεται στη εκφραση μου και .....ειδα οτι ειδα. Να εισθε ολοι καλα Τ Ε Λ Ο Σ
    RoCkLiViN2
    24.01.2008, 03:18
    Kurie Rondinedoro, opws eipa kai prin kai opws eipe kai o kurios Arampatzis to thema mporei na thewrithei liksan. Isws i aprepi fraseologia mou pros ton kurio Arampatzi na proilthe meta apo ekneurismo mou pros ekeinon. Kai itan lathos mou kai to paradexomai. Den eimai o Theos. Oute alanthastos eimai, opws kaneis allos allwste. Twra na dwsw mia teleutaia apantisi pros esas, giati den prokeitai na asxolithw allo. Mporei na me thewreite asxeto, logo tou oti exw ta misa sas xronia. Dekto. Den tha upoxrewsw kanenan na dextei to ti eimai. Twra an eseis bebaia nomizete oti PTYXIOYXOS klasikis kitharas paizei apla kithara, ti na pw ?... Kai kati teleutaio kai kleinw, kurie Rondinedoro, o sevasmos den koitaei ilikies kai koinwnikes theseis kai oute apaiteitai....
    Rondinedoro
    24.01.2008, 10:39
    Ετσι για να το κλείσω και εγώ, RockLivin2 απλά σου λέω αυτό. Δεν είπα εγώ ότι ένας Πτυχιούχος Κλασσικής Κιθάρας ...απλά παίζει κιθάρα, ούτε αναφέρθηκα σε σένα. Είπα ότι κάποιοι καπιλέυονται τον όρο "μουσικός" παίζοντας απλά μια κιθάρα. Τέλος πάντων, είσαι ένα παιδί συνεσταλμένο και απ' ότι είδα γνώστης της μουσικής, σου ζητώ συγνώμη, εγώ γενικά μίλησα, και δεν ήθελα να σε θίξω προσωπικά. Στεναχωρήθηκα ειλικρινά με το τελευταίο που έγραψε ο κ. Αραμπατζής, διότι απ' αυτόν, μόνο γνώση μπορούμε να αποκομίσουμε. Είναι ένας αξιόλογος οικογενειάρχης, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ στο είδος του και πάνω απ' όλα άνθρωπος με Ήθος. Θα ήθελα να με συγχωρέσει που αναφέρθηκα στο όνομα του, παρά την αντίθετη θέλησή του, και να τον παρακαλέσω έτσι δημόσια να μην φύγει από την κοινότητα αυτή. Επιπλέον ένα τελευταίο και κλείνει και από μένα το θέμα αυτό, βρε παιδιά εξ' ονόματος της εκπαιδευτικής μου ιδιότητας το κάνω, δώστε το δικαίωμα σε έναν εκπαιδευτικό να σας πεί δύο συμβουλές. Ακούστε τον, είναι καλύτερα να αγοράζεις παρά να πουλάς. Να είστε σίγουροι ότι η εμπειρία αυτή θα φέρει την γνώση που κάποια μέρα θα την μεταδώσετε και εσείς στα παιδιά σας και στους φίλους σας. Η ευχαρίστηση ενός εκπαιδευτικού είναι να μεταδίδει την γνώση. Πιστέψτε με. ΤΕΛΟΣ
    volan
    24.01.2008, 11:31
    Παράθεση:

    Το μέλος volan στις 19-01-2008 στις 13:42 έγραψε...

    ne ayta kai ayta pou vlepow telika tha arxisw na..........






    ayta ta eixa grapsei giati nomiza oti to forum edw einai kai ligo sovaro . exei babaia kai kataxiomena pola atoma kai kosmo alla kai kati tsoutsekia allo pragma ayto den simenei oti pernei h mpala olous as sovareitite ligo mikta paidakia poy paizete...
    deathminor88
    24.01.2008, 11:48
    Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου, να παρακαλέσω τον κ. Αραμπατζή να μην κάνει διαγραφή.
    platon06
    24.01.2008, 12:47
    file poli tis phra tis partitoures sou kai gia alli mia fora se auxaristo poly.
    Deos
    24.01.2008, 21:09
    Και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα