ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Είμαι 36 χρονών και αποφάσισα να μάθω κιθάρα . Απο πού να αρχίσω ;

    bird1971
    31.01.2008, 18:49

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:20 ]


    uNick
    31.01.2008, 21:04
    Παράθεση:
    Το μέλος faltsoo στις 31-01-2008 στις 18:46 έγραψε...

    σοβαρα
    το πηρα αποφαση , θα κανω μαθηματα
    το ψαχνω λιγο...


    Ok, πάρε με για να κανονίσουμε τις ώρες (και το οικονομικό,ε?)...
    mousikovagelis
    01.02.2008, 02:10
    Προσπάθησε να μάθεις να σε ανεχέσε και να μιν το βάζει κατο
    katurunen
    01.02.2008, 12:00
    καλά πάμε... κοντεύω τα 30 και παλεύω 2 χρόνια περίπου να μάθω drums...
    εσύ είσαι πάντως σε πολύ καλύτερο δρόμο... έχεις αρχίσει να το πραγματοποιείς το όνειρο!
    keep walking!
    bird1971
    01.02.2008, 16:38

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:21 ]


    katurunen
    01.02.2008, 22:16
    Τι όμορφο σκηνικό... με συγκίνησες...
    Πάντα τέτοια! Καλή δύναμη
    bird1971
    02.02.2008, 03:39

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:21 ]


    sunwing
    02.02.2008, 23:46
    Δεν είναι αργά! Τόσο ξεκίνησα και απλώς με καθυστέρησε το κλασικο. Τώρα πλέον δεν έχω το χρόνο που είχα τότε και παίζω λίγο και τραγούδια μόνο. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!!
    deathminor88
    03.02.2008, 01:35
    Δοκίμασα ξανά να στείλω το αρχείο και πέτυχε η αποστολή. Ενημερωσε με για το αν σου ήρθε.
    bird1971
    04.02.2008, 18:27

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:21 ]


    cranky
    05.02.2008, 12:22
    Κατα την γνώμη μου, κάθε πρόγραμμα είναι καταναγκασμός.Πιάνε την κιθάρα, και παίζε ό,τι θέλεις εκείνη την στιγμή.Δεν σε κυνηγάει κανένας.Και απ'οτι είχα ακούσει παλιά (δεν ξέρω αν ισχύει) , και ο Segovia σαραντάρης ξεκίνησε.Όρεξη χρειάζεται.
    Χρήσιμες οι ασκήσεις, δεν λέω, αλλά βρίσκω πολύ πιό εποικοδομητικό να "βγάλεις" ενα κομάτι ακόμα ή να τελειοποιήσεις κάποιο που ήδη παίζεις.
    bird1971
    05.02.2008, 21:31

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:22 ]


    cranky
    06.02.2008, 02:49
    Να σου πώ και κάτι άλλο.
    Η πρόοδός σου θα αυξάνεται γεωμετρικά.Αν έκανες ενα μήνα να "βγάλης" το πρώτο κομάτι, για το δεύτερο θα σου πάρη 3 βδομάδες, κ.ο.κ., και σε λίγο καιρό, θα το βγάζης σε ενα απόγευμα.Αλλά μετά το 3ο-4ο κομάτι, έχουν ανοίξει πιά τα δάχτυλά σου, και θα δυσκολεύεσαι κάθε φορά και λιγότερο.Αυτό, απο μόνο του σου δίνει δύναμη.
    Keep playing.
    fantasma
    06.02.2008, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 31-01-2008 στις 18:46 έγραψε...

    σοβαρα
    το πηρα αποφαση , θα κανω μαθηματα
    το ψαχνω λιγο...







    Πάμε μαζί?
    mas99
    19.05.2008, 21:03

    Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι που σε σχετικα "προχωρημένη" ηλικία θέλουν να μάθουν κιθάρα και πέρνω και λίγο κουράγιο:))

    Θα ήθελα όμως να ρωτήσω...έχω πάρει το βιβλίο του θερμου (πρακτικη μεθοδος) και ένα αλλο με συγχορδιες. τα μαθηματάκια τα πρώτα και τις ασκησουλες τις καταφέρνω (σχετικα)

    Αυτό που δεν βγαίνει με τιποτε ειναι οταν παω να παιξω με ταμπλατουρες απο το κιθαρα.vu....λες και παίζω άλλο τραγουδι.... δηλαδη ενω εχει το στιχο και την συγχορδια απο πανω δεν καταλαβαίνω αν πρεπει να παιξω μια ή δυο φορες κτλ...ενας φιλος μου ειπε παιζεις συνεχεια μεχρι να αλλαξει αλλα και αυτο ειναι σχετικο.....δηλαδη μαλλον στους χρονους υπαρχει το προβλημα (και αντε να καταλαβω ως αρχαριος - αν εχει και πιο μικρη κατηγορια μαλλον εκει εντασομαι- τι γινεται)...

    δεν ξερω αν μπορει καποιος να μου πει τι γινεται και αν καταλαβε τι λεω.....καθε προσπαθεια βοηθειας ενος νεου (γκουχ γκουχ) κιθαριστα ευπροσδεκτη :)) (Στα 34 ειμαι και εχει κανα μηνα που ξεκινησα μονος)

    Αυτο το "δεν μπορω" για παραδειγμα του αλκινοου....ονομα και πραγμα :)

    Ευχαριστω προκαταβολικα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mas99 στις 19-05-2008 21:04 ]


    absurdus_delirium
    20.05.2008, 13:41

    Εννοείς ότι δεν έχει "λυθεί" ακόμα το δεξί σου χέρι, έτχι δεν είναι; Πρέπει να αρχίσεις να κρατάς ρυθμό πιστεύω με κάποιο κομμάτι του σώματός σου. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις μετρονόμο που είναι πολύ καλός, αν δεν κρατήσεις ρυθμό με το πόδι τουλάχιστο θα έιναι δύσκολο να αρχίσεις να παίζεις ρυθμό σε τραγούδι. Για να τα καταφέρω, προσωπικά, χρειάστηκε να κουνάω όλο το σώμα μου λες και ήμουν ραββίνος που προσεύχεται στο ρυθμό, οπότε ό,τι σου βγει μην σε παραξενέψει! {#emotions_dlg.thumbup}

    Κάνε στην αρχή κάποιες ρυθμικές ασκήσεις και όταν η κίνηση βγαίνει φυσικά δοκίμασε να την ενσωματώσεις σε τραγούδι. Μετά για να μην ακούγονται όλα τα τραγούδια πατρόν, πάντα με ΕΞΑΣΚΗΣΗ, θα σου βγουν και διαφορετικά strumming patterns (συγγνώμη για τα αγγλικά αλλά και γω ιντερνετικώς αυτοδίδακτος είμαι!)

    Εδώ θα βρεις τις ασκήσεις (είναι βέβαια για ουκουλέλε αλλά εφαρμόζονται και για την κιθάρα υποθέτω).

    http://www.ezfolk.com/uke/Tutorials/Strumming/strumming.html

    Καλό κουράγιο και καλή διασκέδαση!

     


    melin
    21.05.2008, 16:47

    καλησπέρα..Καταρχάς συγχαρητήρια για την νεα σου απόφαση!!!!!Πολύ καλά θα κάνεις! Λοιπόν αρχικά θα πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις νότες, αν όμως αυτό σου φαίνεται δύσκολο, μπορείς να ξεκινήσεις με τις λεγόμενες ταμπλατούρες.Αυτό σου δείχνει την ταστιέρα της κιθάρας και με τελίτσες σου δείχνει σε ποιό τάστο θα πατήσεις......Καλή αρχή!!!!!!!


    StavmanR
    21.05.2008, 17:09

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-05-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Για να τα καταφέρω, προσωπικά, χρειάστηκε να κουνάω όλο το σώμα μου λες και ήμουν ραββίνος που προσεύχεται στο ρυθμό, οπότε ό,τι σου βγει μην σε παραξενέψει! {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Ευάγγελε {#emotions_dlg.thumbup}

     

     

    Βασικά προσπαθήστε να κατανοήσετε τα μέτρα και τους ρυθμούς ως προς τη βάση τους σε πρώτη φάση (2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 7/8, 9/8) τα οποία και χρησιμοποιούνται στο μεγαλύτερο μουσικό φάσμα. Πώς μετράμε και πως "περπατάμε" πάνω στα μέτρα. Το να αποστηθίζει κανείς τα παιξίματα των προτύπων του είναι συνήθως πισωγύρισμα, καθώς μετά από καιρό καταλαβαίνει τα λάθη που έκανε και δεν μπορούσε να αντιληφθεί τότε. Και η διόρθωση είναι σαφώς πιο επίπονη από τη μάθηση.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-05-2008 17:10 ]


    delta66
    21.05.2008, 20:01

    Μεσα σε ολα αυτα κανε και κατι πιο απλο για αρχη.

    Χτυπα το ρυθμο ενος κομματιου στα ποδια σου, την ωρα που το ακους.

    Σαν να εισαι drumer.

    Ξεκινα απο απλα χτυπηματα στην αρχη.

    Ενα χτυπημα σε καθε "παλμο" του καμματιου, εκει που το νοιωθεις οτι εχει το ρυθμο.

    Μετα προσπαθησε να βαλεις και αλλα χτηπηματα ενδιαμεσα, χωρις να χανεις το ρυθμο απο τα "δυνατα" χτυπηματα που χτυπαγες πιο πριν.

     

    Φιλικα Δελτα


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-05-2008 20:14 ]


    mas99
    10.06.2008, 11:48

    Γεια σας και παλι....

    Μετα κοπων και βασάνων ειμαι σε ενα καλο δρόμο (δηλαδη εχω μαθει τις βασικες συγχορδιες και κανω - σχετικα- γρηγορες αλλαγες) αλλα παλι υπαρχει το προβλημα του ρυθμου....ας πουμε βλεπω αρκετα ερασιτεχνικα videakia στο youtube και προσπαθω να πιασω τον ιδιο ρυθμο....αλλα παλι εκει κατι δεν βγαινει....αν δηλαδη καπου ελεγε.. για παραδειγμα λεω πως πιανει το ρυθμο απο το θεσσαλονικη (μικρουτσικος) δηλαδη που ακριβως χτυπαει...με τα κλασικα up-down νομιζω οτι σε λιγη - παλι σχετικα- ωρα θα μπορουσα να εβγαζα το κομματι....

    Εκτος βεβαια αν αυτο ειναι κατι που πρεπει να μαθω μονος μου με τον καιρο.... ή που δεν προκειται να μαθω ποτε {#emotions_dlg.ban}

    Και παλι ευχαριστώ για την υπομονή σας Smile