ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.869 μέλη

    Από που προερχόμαστε;

    sigur
    25.03.2008, 12:31
    ήμαρτον ρε Νικόλα, time out, ξεκουράσου, αν έχεις τόσο πάθος σε κάτι που θα καταπιαστείς θα πας πολύ ψηλά, αυτό σίγουρα !!! Με την επιστήμη των άθεων, με την κανονικιά επιστήμη, και με την τεράστια βιβλιοθήκη σου. Ήμαρτον !!!
    Είσαι τόσο σίγουρος για τόσο υπαρξιακά ζητήματα, τι να πω, τουλάχιστον επιπόλαιες μου ακούγονται οι κρίσεις σου (συμπάθα με ). Κράτα και μια πισινή που λένε. Είσαι αρκετά μικρούλης για να είσαι τόσο απόλυτος. Μου θυμίζεις τους εκπροσώπους της εκκλησίας που καλούν στις τηλεοπτικές εκπομπές, που είναι τόσο αδιάλλακτοι ,απόλυτοι και εριστικοί με όποιον δεν πιστεύει. Αυτούς έχεις ως πρότυπα; Ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση λοιπόν. Η περίπτωση να κάνεις λάθος κάπου την έχεις σκεφτεί ;Δεν είσαι δα και το εξώγαμο του Πάπα Ιωάννη....

    ΥΓ. οι ερωτήσεις μου είναι ρητορικές κάτι σαν τροφή για σκέψη, δεν χρειάζεται να απαντήσεις ένα κατεβατό δικές σου ¨σίγουρες¨ αποδείξεις, τα συμπεράσμα τα μας τα έχουμε βγάλει όλοι μας !!
    NIKOSPI
    25.03.2008, 12:42
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 25-03-2008 στις 12:31 έγραψε...

    ήμαρτον ρε Νικόλα, time out, ξεκουράσου, αν έχεις τόσο πάθος σε κάτι που θα καταπιαστείς θα πας πολύ ψηλά, αυτό σίγουρα !!! Με την επιστήμη των άθεων, με την κανονικιά επιστήμη, και με την τεράστια βιβλιοθήκη σου. Ήμαρτον !!!
    Είσαι τόσο σίγουρος για τόσο υπαρξιακά ζητήματα, τι να πω, τουλάχιστον επιπόλαιες μου ακούγονται οι κρίσεις σου (συμπάθα με ). Κράτα και μια πισινή που λένε. Είσαι αρκετά μικρούλης για να είσαι τόσο απόλυτος. Μου θυμίζεις τους εκπροσώπους της εκκλησίας που καλούν στις τηλεοπτικές εκπομπές, που είναι τόσο αδιάλλακτοι ,απόλυτοι και εριστικοί με όποιον δεν πιστεύει. Αυτούς έχεις ως πρότυπα; Ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση λοιπόν. Η περίπτωση να κάνεις λάθος κάπου την έχεις σκεφτεί ;Δεν είσαι δα και το εξώγαμο του Πάπα Ιωάννη....

    ΥΓ. οι ερωτήσεις μου είναι ρητορικές κάτι σαν τροφή για σκέψη, δεν χρειάζεται να απαντήσεις ένα κατεβατό δικές σου ¨σίγουρες¨ αποδείξεις, τα συμπεράσμα τα μας τα έχουμε βγάλει όλοι μας !!

    Αλλά δεν πιστεύω να κάνω λάθος κάπου, είμαι σίγουρος!
    jorge
    25.03.2008, 12:58
    Νίκο, τελευταία μου παρέμβαση. Η επόμενη - αν δεν σεβαστείς και αυτή τη φορά όσα σου λέμε οι συντονιστές - θα είναι το ban.

    Ξαναγράφω λοιπόν πως: "Σε παρακαλώ να γράφεις λιγότερα και πληρέστερα posts και σταμάτα τις συνεχείς παραθέσεις και απαντήσεις. "

    Δε σου λέω να μη γράφεις, αλλά να σταματήσεις το SPAM. Γράψε ένα συνολικό post, περίμενε να γράψουν απόψεις οι υπόλοιποι και ξαναγράψε ένα (1) post που να απαντάς συνολικά.
    okanenas
    25.03.2008, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 25-03-2008 στις 12:31 έγραψε...

    Μου θυμίζεις τους εκπροσώπους της εκκλησίας που καλούν στις τηλεοπτικές εκπομπές, που είναι τόσο αδιάλλακτοι ,απόλυτοι και εριστικοί με όποιον δεν πιστεύει.


    Είσαι σίγουρος ότι παρακολουθείς Ελληνική τηλεόραση
    sigur
    25.03.2008, 21:05
    α , δηλαδή οι παπάδες που βλέπεις εσύ okanenas είναι συζητήσιμοι, συνεργάσιμοι και διαλακτικοί με τους άλλους από την άλλη πλευρά ;
    Δεν αναφέρομαι σε σοβαρούς και αξιόλογους κληρικούς ανθρώπους που κατά καιρούς ίσως έχει δει στο γυαλί. Άλλωστε αυτούς σπάνια τους καλούν στην Τv, επειδή μαζί τους δεν θα ακουστούν υπερβολές και φανατικές αντιλήψεις που τόσο θέλουν οι παραγωγοί της τηλεόρασης...
    punkster
    25.03.2008, 22:33
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 24-03-2008 στις 22:34 έγραψε...

    Ολόκληρο βιβλίο σου παρέθεσα, θέλεις κιάλλα???Δεν σου φτανει που ξεσκέπασα το ψεύδος???



    Καλα, δεν υπαρχει περιπτωση.....
    Μας δουλευει ψιλο γαζι ο τυπος!




    mnk
    26.03.2008, 02:01
    @ sigur
    Μάλλον θα βλέπετε διαφορετικά κανάλια, εσύ και okanenas.
    Εσύ θα βλέπεις αυτά με τις χαβαλεδιάρικες εκπομπές με τα παράθυρα, όπου όλοι τρώγονται με όλους κι okanenas θα βλέπει αυτά που βγάζουν κατηρτισμένουυς κληρικούς που απευθύνονται σε Ορθόδοξους.
    Συνήθως, αυτές τις εκπομπές οι μη έχοντες ορθόδοξα βιώματα τις θεωρούν ως ένα βαρετό μπλα-μπλα και τις προσπερνάν όσο πιο γρήγορα μπορούν.
    Peace18
    26.03.2008, 08:31
    Ω ρε μισαλλοδοξίαααααααααα................
    Astron
    26.03.2008, 14:17
    Για να επιστρέψουμε στο θέμα "από πού προερχόμαστε", αξίζει να κατανοήσει κανείς την έννοια της εξέλιξης και της φυσικής επιλογής. Ο εξελικτικός βιολόγος Richard Dawkins είχε δώσει παλιότερα κάποιες εκπληκτικές διαλέξεις σχετικά με το θέμα. Έδώ παραθέτω ένα απλό παράδειγμα για την εξέλιξη και βελτίωση του ματιού. Το δεύτερο μέρος του video αλλά και άλλα σχετικά video (εξέλιξη των φτερών κλπ) μπορείτε να τα βρείτε βλέποντας τα related videos του συγκεκριμένου video.


    absurdus_delirium
    26.03.2008, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 25-03-2008 στις 10:39 έγραψε...
    Μπα δεν πιστευώ να έληξε γιατί όπως φαίνετε θα "γράψουν" και άλλα μέλη εδώ και μάλιστα μια και που η αθεία έχει παίξει τέτοιο προπαγανδίστικο ρόλο δεν αμφιβάλω και ότι αυτά τα μέλη θα πούνε ότι είναι εξελισόμενοι πίθικοι, άρα εσύ αποχωρείς όπωε είπες και εγώ μένω όπως είπα και όχι ότι είπες εσύ.Και όχι παραφιλολογία όπως είπες αλλά φιλολογία μαζί με θρησκεία! Κατα τα άλλα εγώ κάνω μονόλογο, πιο πάνω μόνη σου μιλάς όπως πάντα......





    Κάποιος είπε: "Μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο γιατί κινδυνεύεις να φανείς ηλίθιος και συ."
    punkster
    30.03.2008, 19:20
    Astron, πολυ ωραια τα βιντεακια!
    Πολυ ενδιαφερον αυτο με το ματι....
    Ποτε δεν φανταζομουν οτι δεν ειναι και τοσο περιπλοκο οσο τα φανταζομαστε οι περισσοτεροι!


    Ενα αλλο ερωτημα ομως με προβληματιζει τις τελευταιες μερες, και σκεφτηκα μηπως ξερει κανενας εδω μεσα να μου απαντησει, γιατι δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο για να το ψαξω μονη μου το θεμα.....

    Πως προεκυψε το δηλητηριο σε πολλα ερπετα και εντομα??
    Εννοω, πως αρχισε ολη αυτη η ιστορια με το δηλητηριο.....
    Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω τα πολυ αρχικα σταδια!




    absurdus_delirium
    01.04.2008, 16:51
    Δεν ξέρω για δηλητήριο αλλά θα ήθελα να αφιερώσω το παρακάτω βίδεο σε όοοοολους τους φίλους που δεν ανέχονται(sic) να έχουν κοινό πρόγονο με τους πιθήκους!

    Προσωπικά δε θα με πείραζε να έχω κάποιον κοινό πρόγονο και με αυτόν τον κύριο!
    StavmanR
    10.09.2009, 10:00

    Για να καταλάβει κανείς τη διαφορά μεταξύ ΘΕΩΡΙΑΣ και ΓΝΩΣΗΣ, θυμίζω ότι μέχρι σήμερα θεωρούσαμε γνώση την θεωρία πως ο άνθρωπος προέρχεται από την κεντρική Αφρική. Από σήμερα, λοιπόν, καί η "γνώση" αυτή ανήκει στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και λογοτεχνίας:

     

    Οι σκελετοί που ανατρέπουν την Ιστορία του ανθρώπου Ευρήματα στη Γεωργία δείχνουν ότι ο Ηomo Εrectus ίσως περπάτησε όρθιος στην Ευρασία και όχι στην Αφρική

    ΤΟΥ SΤΕVΕCΟΝΝΟR | Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2009

    Πλήρη ανατροπή στην ιστορία της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους φέρνει η μελέτη σκελετών (κυρίως κρανίων και οστών του ποδιού) που ανακαλύφθηκαν στους πρόποδες του Καυκάσου. Ως σήμερα οι επιστήμονες είχαν καταλήξει στο ότι η διαδικασία εμφάνισης και εξέλιξης των πρώτων ανθρωποειδών είχε συντελεστεί εξ ολοκλήρου στην αφρικανική ήπειρο.


    Σύμφωνα με την κρατούσα θεωρία, η εξέλιξη του ανθρώπου συντελέστηκε στην Αφρική όπου αναπτύχθηκαν τα πρώτα είδη που είχαν την ικανότητα να περπατούν όρθια, τα οποία στη συνέχεια μετακινήθηκαν στην Ευρασία. Σύμφωνα με τα ευρήματα που είχαμε ως σήμερα στη διάθεσή μας, τα πρώτα μεταναστευτικά κύματα των μακρινών προγόνων μας προς την Ευρασία άρχισαν πριν από περίπου ένα εκατομμύριο έτη. Ηταν λοιπόν απόλυτα φυσικό οι ερευνητές που μελέτησαν τα ευρήματα της Γεωργίας να πάθουν σοκ όταν η χρονολόγησή τους έδειξε ότι ήταν 1,8 εκατομμυρίων ετών. Η διαπίστωση αυτή έφερε τα πάνω κάτω όχι μόνο σε ό,τι αφορά τη διαδικασία και τον χρόνο εξάπλωσης του ανθρώπου στον πλανήτη, αλλά ανέτρεψε τις ισχύουσες αντιλήψεις για την εξέλιξη του είδους μας αφού με βάση τα νέα ευρήματα είναι πιθανόν ο Ηomo Εrectus (το πρώτο είδος που περπάτησε όρθιο) να εμφανίστηκε στην Ευρασία και όχι στην Αφρική.

    «Με βάση τα νέα δεδομένα,είναι πολύ πιθανό η φορά των πραγμάτων να είναι αντίθετη απ΄ ό,τι πιστεύαμε ως σήμερα. Δηλαδή ο Ηomo Εrectus να εμφανίστηκε πρώτα στην Ευρασία και στη συνέχεια να μετανάστευσε στην Αφρική,όπου παρέμεινε και τελικά εξελίχθηκε στον Ηomo Sapiens, τον μοντέρνο άνθρωπο» ανέφερε στο Φεστιβάλ Επιστημών της Βρετανίας ο καθηγητής Ντέιβιντ Λορντκιπανίτζε, διευθυντής του Γεωργιανού Εθνικού Μουσείου.

    Οι σκελετοί ανήκουν σε ένα είδος κοντών πρώιμων ανθρώπων (με ύψος 1,44-1,50 εκατοστά), με μικρούς πρωτόγονους εγκεφάλους (σχεδόν το 1/3 σε μέγεθος σε σχέση με τους σημερινούς), οι οποίοι μπορούσαν μάλιστα να τρέξουν αρκετά γρήγορα. Τα οστά βρέθηκαν μαζί με πέτρινα εργαλεία, υπολείμματα ζώων και φυτών, πράγμα που πιθανότατα σημαίνει ότι κυνηγούσαν. Σύμφωνα με τον Λορντκιπανίτζε, ίσως πρόκειται για τους άμεσους προγόνους του Ηomo Εrectus.

     

     

    Η επιστήμη, κακώς ερμηνεύεται ΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ των πραγμάτων. Είναι η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ των πραγμάτων, ή και ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. Και η πορεία του ταξιδιού έχει τεράστια διαφορά από τον προορισμό. Έχει αποπροσανατολισμούς, πισωγυρίσματα, κυκλικές αναδρομές κλπ. Οι θεωρίες, όσο ισχυρές κι άν είναι δεν παύουν να είναι θεωρίες. Και ανάλογα με την ισχύ που φέρουν, παράγουν εξίσου ισχυρούς κλονισμούς και ξερριζώματα. Προσοχή σε εκείνους που μπερδεύουν τη ΓΝΩΣΗ (γνωρίζω κάτι) με τη ΘΕΩΡΙΑ (φαίνεται πως κάτι είναι έτσι). Αυτή ήταν και η άποψη των πρώτων ουσιαστικά επιστημόνων που εμφανίστηκαν στην κλασική Ελλάδα και μας δίδαξαν την μεθοδολογία της παρατήρησης: "σκοπός είναι η γνώση των πραγμάτων , που κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα".

     

    Ας μην λησμονούμε λοιπόν ότι η Δαρβινική ΘΕΩΡΙΑ δεν αποτελεί ΓΝΩΣΗ, όσο ισχυρή κι αν προβάλλεται μπροστά στα μάτια μας.