ελληνική μουσική
    362 online   ·  210.873 μέλη

    Από που προερχόμαστε;

    NIKOSPI
    24.03.2008, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-03-2008 στις 20:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 24-03-2008 στις 19:17 έγραψε...
    Πιο προσβλητικό δεν είναι να πιστεύετε ότι προέρχεστε απ' τον........ΠΙΘΗΚΟ;;;;;;;;

    Καθόλου.
    Η ιδέα ότι για να φτάσουμε στην σημερινή μας μορφή χρειάστηκαν 4 δισεκατομμύρια χρόνια μού δημιουργεί συναισθήματα δέους. Σκεφτείτε το, τα σύγχρονα ζώα του πλανήτη είμαστε ένα οικοδόμημα που χρειάστηκε 4.000.000.000 χρόνια για να φιαχτεί μέσα από τρομερές αλλαγές και έναν φοβερό αγώνα επιβίωσης. Με ποιο τρόπο μπορεί να σε προσβάλλει αυτή η ιδέα;

    Όλα τα όντα του πλανήτη είμαστε συγγενείς. Εάν καταλαβαίναμε το βαθύ αυτό νόημα ίσως να σεβόμασταν πιο πολύ τον πλανήτη και την οικολογία του.

    Υ.Γ. Ειναι παράξενο, το πώς αυτό που εσύ θεωρείς ντροπιαστικό εμένα με εμπνέει. Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις τί εννοώ.
    Υ.Γ.2. Ακόμα και εάν για κάποιο λόγο ήταν ντροπιαστικό το να έχουμε κοινό πρόγονο με τους πιθήκους, αυτό δεν θα σήμαινε ότι δεν θα ήταν και αληθινό. Άλλο το τί θα θέλαμε να ισχύει, και άλλο το τί ισχύει πραγματικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 24-03-2008 20:43 ]




    Μπααα κάτι το αντίθετο συμβαίνει εδώ, έτσι θέλεις να πιστεύεις ότι είμαστε πρόγονοι πιθίκων γιατί μπορεί να σου φένεται οραίο αλλά δεν είναι έτσι γιατί σου είπα τι γίνετε πιο πάνω με την προπαγάνδα των άθεων, άρα δεν πιάνει πια, αφου τους ξεσκέπασα με την βοήθεια του θεού πάντα, έψαξα 4 βιβλία μέσα σε μία μέρα για να βρω αυτά που είχα διαβάσει πιο παλιά για τον άνθρωπο και τον πήθικο. Λυπήσου με τουλάχιστον θέλεις να ψάξω όλη την βιβλιοθήκη μου για να το αποδείξω με πιο πολλά στοιχεία???Να ξέρεις πάντως ότι είναι τεράστια η βιβλιοθήκη μου και απο πικιλία όσα θέλει η καρδιά σου(για θρησκευτικά βιβλία μιλάω μέχρι και θεολογικά)! Ελεοοοοοοοοοοοςςςςς!

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 25-03-2008 21:29 ]


    NIKOSPI
    24.03.2008, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 21:14 έγραψε...

    Αντί να χαιρόμαστε που έχουμε ανακαλύψει μυστικά της ανθρώπινης φύσης, καθόμαστε και ντρεπόμαστε που έχουμε συγγένεια με τους πιθήκους...

    Εγώ πάντως πίστευα πως είχε επικρατήσει η θεωρία του Δαρβίνου όσο αφορά τις γενικές αρχές τις εξέλιξης. Εδώ και μέρες διαβάζω ΕΔΩ ότι πολλοί αμφισβητούν αυτά που έχουν επιβεβαιωθεί από τη ζωή την ίδια!

    Nikospi πρέπει να αποφασίσεις σε μια γνώμη. Με έχεις καταμπερδέψει.


    Που σε έχω μπερδέψει να στο λύσω, απλώς εγώ μπερδεύτικα σε μια φάση με την κανονικιά επιστήμη και την ψευδοεπιστήμη των άθεων και την ψεύτικη θεωρία τους ότι προερχόμαστε από τα πιθίκια.Αν σε έχω μπερδέψει κάπου αλλού πες μου!Είμαι βέβαιος ότι θα σου απαντήσω:)
    pastella
    24.03.2008, 21:41
    Τι λέει λοιπόν η "κανονικιά" επιστήμη;

    Για τα πιθήκια ξέρω τι λέει.
    Fler
    24.03.2008, 22:10
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 21:41 έγραψε...

    Τι λέει λοιπόν η "κανονικιά" επιστήμη;

    Για τα πιθήκια ξέρω τι λέει.




    Έχουμε δηλαδή την κανονικιά την επιστήμη αφενός και την ψευδοεπιστήμη ή επιστήμη των άθεων ή πιθήκια επιστήμη αφετέρου...?
    Καλέ νίκε πι τα λέω καλά..? Give me your light

    Και σοβαρά τώρα, επειδή έχεις καταντήσει απίστευτα κουραστικός και το γυροφέρνεις πολύ το θέμα, πες αυτό που έχεις να πεις με όσο μεγαλύτερη σαφήνεια μπορείς κι άσε τους χαρακτηρισμούς και τις ειρωνίες και την πλούσια βιβλιοθήκη σου. Επί του θέματος επιτέλους, για να καταλάβουμε κι όλοι εμείς οι άσχετοι.
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:13
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 21:41 έγραψε...

    Τι λέει λοιπόν η "κανονικιά" επιστήμη;

    Για τα πιθήκια ξέρω τι λέει.


    Πάντως καμιά σχέση με ότι λέει αυτή η ψευδοεπιστήμη των άθεων, αυτό είναι το σίγουρο, αν θες να σου πω και γιατί μιλάει γενικά, θα πάρει μέρες μέχρι να σου αναλύσω για τους πιθικάνθρωπους και τους ανθρωποειδές πίθηκους γιατί για αυτά λέει η κανονικιά επιστήμη και όχι τις προπαγανδίστικες ψευτοπροφητείες των άθεων!!!
    pastella
    24.03.2008, 22:16
    Τώρα με έμπλεξες...

    Και να σε ρωτήσω... Ο Deos και εγώ που είμαστε superheroes (σουπερηρωες) και σωζουμε τον κόσμο διότι έχουμε ικανότητες που ένας κανονικός άνθρωπος δεν έχει ΤΙ ειμαστε;;;
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 24-03-2008 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 21:41 έγραψε...

    Τι λέει λοιπόν η "κανονικιά" επιστήμη;

    Για τα πιθήκια ξέρω τι λέει.




    Έχουμε δηλαδή την κανονικιά την επιστήμη αφενός και την ψευδοεπιστήμη ή επιστήμη των άθεων ή πιθήκια επιστήμη αφετέρου...?
    Καλέ νίκε πι τα λέω καλά..? Give me your light

    Και σοβαρά τώρα, επειδή έχεις καταντήσει απίστευτα κουραστικός και το γυροφέρνεις πολύ το θέμα, πες αυτό που έχεις να πεις με όσο μεγαλύτερη σαφήνεια μπορείς κι άσε τους χαρακτηρισμούς και τις ειρωνίες και την πλούσια βιβλιοθήκη σου. Επί του θέματος επιτέλους, για να καταλάβουμε κι όλοι εμείς οι άσχετοι.


    Ότι είχα να πω το είπα, απόδειξα την ψευτιά, τέλος!
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:18
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 22:16 έγραψε...

    Τώρα με έμπλεξες...

    Και να σε ρωτήσω... Ο Deos και εγώ που είμαστε superheroes (σουπερηρωες) και σωζουμε τον κόσμο διότι έχουμε ικανότητες που ένας κανονικός άνθρωπος δεν έχει ΤΙ ειμαστε;;;


    Υπεράνθρωποι:)
    pastella
    24.03.2008, 22:22
    Ναι, εννοώ είμαστε άθεοι; Σατανικές υπάρξεις; Γιατί η ύπαρξή μας στηρίζεται σε θεωρία της εξελιξης των ανθρώπινων γονιδίων...
    jorge
    24.03.2008, 22:24
    Νίκο, σε αυτό το topic υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θέλουν να μπουν και να συζητήσουν. Όταν όμως 9 στα 10 posts είναι δικά σου, δεν το κάνουν γιατί ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ.

    Σε παρακαλώ να γράφεις λιγότερα και πληρέστερα posts και σταμάτα τις συνεχείς παραθέσεις και απαντήσεις.

    Τα topics ανήκουν σε όλους και πρέπει να βοηθούμε προς τη μαζική συμμετοχή στη συζήτηση. Ειδικά εσύ που είσαι και παλιό μέλος.

    Ευχαριστώ.
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:29
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-03-2008 στις 22:24 έγραψε...

    Νίκο, σε αυτό το topic υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θέλουν να μπουν και να συζητήσουν. Όταν όμως 9 στα 10 posts είναι δικά σου, δεν το κάνουν γιατί ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ.

    Σε παρακαλώ να γράφεις λιγότερα και πληρέστερα posts και σταμάτα τις συνεχείς παραθέσεις και απαντήσεις.

    Τα topics ανήκουν σε όλους και πρέπει να βοηθούμε προς τη μαζική συμμετοχή στη συζήτηση. Ειδικά εσύ που είσαι και παλιό μέλος.

    Ευχαριστώ.


    Πώς γίνεται να με ρωτάνε και να μην απανταω???
    Fler
    24.03.2008, 22:31
    Δηλαδή μπήκες για να τα χώσεις στους άθεους - άσχετους - ψευτοπροφήτες και μετά από τόσες σελίδες πρήξιμο να μας αποκαλύψεις ότι δεν θα αναλύσεις τίποτα γιατί θα πάρει μέρες..?
    Αλλά τι λέω..Εδώ και στο Blog σου που υποτίθεται είναι πιο προσωπικός χώρος και ενδείκνυται για τέτοιου είδους αναλύσεις πάλι κάτι γενικόλογα έγραψες για τη συνομωσία των άθεων και τέλος.
    Αλήθεια, δε νομίζω να πιστεύεις ότι παίζει κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά ε..?

    ΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ!!ΜΟΝΟΛΟΓΟ ΚΑΝΕΙΣ!!
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:31
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 22:22 έγραψε...

    Ναι, εννοώ είμαστε άθεοι; Σατανικές υπάρξεις; Γιατί η ύπαρξή μας στηρίζεται σε θεωρία της εξελιξης των ανθρώπινων γονιδίων...


    Δεν είπα κάτι τέτοιο ότι είστε σατανικές υπάρξεις και το άλλο που είπες!!! Απο που το συμπέρανες πάλι τουτο???
    NIKOSPI
    24.03.2008, 22:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 24-03-2008 στις 22:31 έγραψε...

    Δηλαδή μπήκες για να τα χώσεις στους άθεους - άσχετους - ψευτοπροφήτες και μετά από τόσες σελίδες πρήξιμο να μας αποκαλύψεις ότι δεν θα αναλύσεις τίποτα γιατί θα πάρει μέρες..?
    Αλλά τι λέω..Εδώ και στο Blog σου που υποτίθεται είναι πιο προσωπικός χώρος και ενδείκνυται για τέτοιου είδους αναλύσεις πάλι κάτι γενικόλογα έγραψες για τη συνομωσία των άθεων και τέλος.
    Αλήθεια, δε νομίζω να πιστεύεις ότι παίζει κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά ε..?

    ΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ!!ΜΟΝΟΛΟΓΟ ΚΑΝΕΙΣ!!


    Ολόκληρο βιβλίο σου παρέθεσα, θέλεις κιάλλα???Δεν σου φτανει που ξεσκέπασα το ψεύδος???
    Fler
    24.03.2008, 22:50
    Οπότε το θέμα έκλεισε. Αποκάλυψες το ψεύδος άρα μπορούμε να αποχωρήσουμε κι εμείς κι εσύ. (μπας και δοθεί η ευκαιρία σε μια πιο εποικοδομητική κουβέντα εν αντιθέσει με την παραφιλολογία και τον δεκάλογο του παραλόγου που επικρατεί τόσες μέρες..)
    pastella
    24.03.2008, 23:01
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 24-03-2008 στις 22:31 έγραψε...

    Δεν είπα κάτι τέτοιο ότι είστε σατανικές υπάρξεις και το άλλο που είπες!!! Απο που το συμπέρανες πάλι τουτο???



    Δεν θα κάτσω να κουράσω το θέμα με ακόμη ένα αστοχο και ανευ ουσίας ποστ, δες στο μπλογκ μου καποια στιγμη...
    oulion
    25.03.2008, 01:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-03-2008 στις 20:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 24-03-2008 στις 19:17 έγραψε...
    Πιο προσβλητικό δεν είναι να πιστεύετε ότι προέρχεστε απ' τον........ΠΙΘΗΚΟ;;;;;;;;

    Καθόλου.
    Η ιδέα ότι για να φτάσουμε στην σημερινή μας μορφή χρειάστηκαν 4 δισεκατομμύρια χρόνια μού δημιουργεί συναισθήματα δέους. Σκεφτείτε το, τα σύγχρονα ζώα του πλανήτη είμαστε ένα οικοδόμημα που χρειάστηκε 4.000.000.000 χρόνια για να φιαχτεί μέσα από τρομερές αλλαγές και έναν φοβερό αγώνα επιβίωσης. Με ποιο τρόπο μπορεί να σε προσβάλλει αυτή η ιδέα;

    Όλα τα όντα του πλανήτη είμαστε συγγενείς. Εάν καταλαβαίναμε το βαθύ αυτό νόημα ίσως να σεβόμασταν πιο πολύ τον πλανήτη και την οικολογία του.

    Υ.Γ. Ειναι παράξενο, το πώς αυτό που εσύ θεωρείς ντροπιαστικό εμένα με εμπνέει. Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις τί εννοώ.
    Υ.Γ.2. Ακόμα και εάν για κάποιο λόγο ήταν ντροπιαστικό το να έχουμε κοινό πρόγονο με τους πιθήκους, αυτό δεν θα σήμαινε ότι δεν θα ήταν και αληθινό. Άλλο το τί θα θέλαμε να ισχύει, και άλλο το τί ισχύει πραγματικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 24-03-2008 20:43 ]





    Τι να σεβαστώ;;;;;;;;;;;Τον πλανήτη;;;Όπως το εννοείς;
    Τι να σου πω;;;Εγώ ντρέπομαι να προέρχομαι απ'τον πίθηκο!
    NIKOSPI
    25.03.2008, 10:31
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 25-03-2008 στις 01:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-03-2008 στις 20:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 24-03-2008 στις 19:17 έγραψε...
    Πιο προσβλητικό δεν είναι να πιστεύετε ότι προέρχεστε απ' τον........ΠΙΘΗΚΟ;;;;;;;;

    Καθόλου.
    Η ιδέα ότι για να φτάσουμε στην σημερινή μας μορφή χρειάστηκαν 4 δισεκατομμύρια χρόνια μού δημιουργεί συναισθήματα δέους. Σκεφτείτε το, τα σύγχρονα ζώα του πλανήτη είμαστε ένα οικοδόμημα που χρειάστηκε 4.000.000.000 χρόνια για να φιαχτεί μέσα από τρομερές αλλαγές και έναν φοβερό αγώνα επιβίωσης. Με ποιο τρόπο μπορεί να σε προσβάλλει αυτή η ιδέα;

    Όλα τα όντα του πλανήτη είμαστε συγγενείς. Εάν καταλαβαίναμε το βαθύ αυτό νόημα ίσως να σεβόμασταν πιο πολύ τον πλανήτη και την οικολογία του.

    Υ.Γ. Ειναι παράξενο, το πώς αυτό που εσύ θεωρείς ντροπιαστικό εμένα με εμπνέει. Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις τί εννοώ.
    Υ.Γ.2. Ακόμα και εάν για κάποιο λόγο ήταν ντροπιαστικό το να έχουμε κοινό πρόγονο με τους πιθήκους, αυτό δεν θα σήμαινε ότι δεν θα ήταν και αληθινό. Άλλο το τί θα θέλαμε να ισχύει, και άλλο το τί ισχύει πραγματικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 24-03-2008 20:43 ]





    Τι να σεβαστώ;;;;;;;;;;;Τον πλανήτη;;;Όπως το εννοείς;
    Τι να σου πω;;;Εγώ ντρέπομαι να προέρχομαι απ'τον πίθηκο!


    Και καλά κάνεις, μην σε πείσουν και εσένα ότι είσαι εξελισόμενος πίθικος!
    NIKOSPI
    25.03.2008, 10:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 24-03-2008 στις 22:50 έγραψε...

    Οπότε το θέμα έκλεισε. Αποκάλυψες το ψεύδος άρα μπορούμε να αποχωρήσουμε κι εμείς κι εσύ. (μπας και δοθεί η ευκαιρία σε μια πιο εποικοδομητική κουβέντα εν αντιθέσει με την παραφιλολογία και τον δεκάλογο του παραλόγου που επικρατεί τόσες μέρες..)


    Μπα δεν πιστευώ να έληξε γιατί όπως φαίνετε θα "γράψουν" και άλλα μέλη εδώ και μάλιστα μια και που η αθεία έχει παίξει τέτοιο προπαγανδίστικο ρόλο δεν αμφιβάλω και ότι αυτά τα μέλη θα πούνε ότι είναι εξελισόμενοι πίθικοι, άρα εσύ αποχωρείς όπωs είπες και εγώ μένω όπως είπα και όχι ότι είπες εσύ.Και όχι παραφιλολογία όπως είπες αλλά φιλολογία μαζί με θρησκεία! Κατα τα άλλα εγώ κάνω μονόλογο, πιο πάνω μόνη σου μιλάς όπως πάντα......

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 22-04-2008 09:27 ]


    NIKOSPI
    25.03.2008, 10:45
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-03-2008 στις 23:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 24-03-2008 στις 22:31 έγραψε...

    Δεν είπα κάτι τέτοιο ότι είστε σατανικές υπάρξεις και το άλλο που είπες!!! Απο που το συμπέρανες πάλι τουτο???



    Δεν θα κάτσω να κουράσω το θέμα με ακόμη ένα αστοχο και ανευ ουσίας ποστ, δες στο μπλογκ μου καποια στιγμη...


    Το blog σου να δω???Αυτό δεν κοιτιέται.Είναι πού μεγάλο, αν θέλεις πες μου συγκεκριμένο post!!!;)