ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Συνάντηση!!! (Live από τα μέλη του Musicheaven)

    Astron
    10.07.2004, 11:26
    Πράγματι πολύ καλή η ιδέα!
    Εξαρτάται βέβαια από το πότε θα γίνει, είμαι κι εγώ πιθανότατα μέσα.

    jorge
    10.07.2004, 12:30
    Quote:

    Το μέλος lefty23 στις 10-07-2004 στις 10:17 έγραψε:

    Ειμαι κι εγω μεσα παιδια... Εξαρταται βεβαια απο το ποτε. Οσο για το ρεπερτοριο, αν ειναι για 2-3 κομματια θα ηθελα να συμμετασχω κι εγω. Διαφορετικα (για μισαωρο ή παραπανω), θα σας τιμησω μονο με την παρουσια μου!





    Lefty23 θα παίξουμε τίποτα μαζί;;;

    ΥΓ. Orfeus, ο Lefty23 θα παίξει κιθάρα!
    lefty23
    10.07.2004, 15:23
    Jorge, ki egw kapws etsi to skeftomoun, na paixoume 1-2 kommatakia mazi. Kanonise na bre8oume gia proba!!!
    rapsodos
    10.07.2004, 15:35
    Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση Γιώργη (orfeus) αλλά δυστυχώς πλέον γι'αυτό το καλοκαίρι σχεδόν αδύνατον. Απο Σεπτέμβρη τώρα. Πάντως επιτέλους μια συνάντηση που ανταποκρίνεται στο site. Ένας μουσικός παράδεισος απο καλούς μουσικούς και φίλους. Σας ζηλεύω παιδιά. Καλά να περάσετε. Περιμένω νέα.
    Orfeus
    10.07.2004, 18:22
    Να συμπληρώσω κατ' αρχήν τη λίστα.....

    SteliosG
    Odisseas
    Astron

    Jorge * (Κιθάρα)
    Giorgos * (Πιάνο)
    Hastaroth * (Κρουστά)
    Santourman * (Σαντούρι)
    Lefty23 * (Κιθάρα)
    Orfeus & Katya * (Κιθάρα, Φυσαρμόνικα, Τραγούδι)

    ...και να πω ότι το live το "βλέπω" για το τέλος του μήνα 30-31 Ιουλίου, ή ανοιχτό για μετά τις 9 Αυγούστου. Αυτό εμείς θα το κανονίσουμε.
    Βεβαίως η πρότασή μου, έρχεται σε μία "δύσκολη" περίοδο για συναντήσεις. Πολλοί θα λείπουν διακοπές και ήδη ο o Orpheus (προσοχή στο "ph"), δήλωσε πως δεν μπορεί να είναι μαζί μας. Αυτό είναι κάτι που το καταλαβαίνω και για όποιο άλλο μέλος δεν μπορεί. Πολύ απλά όμως, και επειδή αυτή η συγκεκριμμένη συνάντηση χρειάζεται και κάποια ...οργάνωση που απαιτεί χρόνο, μπορούμε να συμφωνήσουμε να κάνουμε το live στις αρχές του Σεπτέμβρη που θα είμαστε όλοι εδώ και θα μπορεί να είναι και ο Orpheus (προσοχή στο "ph").

    Αυτά όλα που γράφω, είναι σκέψεις/προτάσεις. Πείτε μου ποια είναι η γνώμη σας, για να αρχίσει το πράγμα να παίρνει και κάποια εικόνα.

    Η δική μου σκέψη (που μπορούμε βεβαίως να τη συζητήσουμε) είναι η εξής:
    Προτιμώ να κάνουμε το live μετά τις 9 Αυγούστου, αλλά κοιτάξτε τι γίνεται.
    Το πρώτο Π/Σ/Κ 13 - 14 & 15 Αυγούστου, είναι η γιορτή της Παναγίας και είναι πολύ πιθανό να λείπει πάλι πολύς κόσμος. ¶ρα πάμε οπωσδήποτε για τις 20-21 του Αυγούστου. Πώς τα βλέπετε όλα αυτά;

    Έχω και ένα post στο topic του Odissea "Συνάντηση μελών στην Αθήνα". Ρίξτε και εκεί μία ματιά για να συντονιστούμε, γιατί η συνάντηση για καφέ ή ποτό είναι κάτι το "εύκολο". Το live όμως, θέλει χρόνο για να δούμε πόσοι μαζευόμαστε, πόσοι θέλουν να παίξουν, πως θα φτιάξουμε το πρόγραμμα (εάν είναι απαραίτητο) και διάφορα τέτοια.
    Εξ άλλου, το να βρεθούμε για καφέ, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα εάν θα είμαστε 5, 10 ή 15 άτομα. Ένα live όμως, "απαιτεί" κόσμο. Και αυτό το γράφω με την έννοια ότι θα είναι πολύ όμορφο να δώσουμε μία καλή εικόνα.
    Εμένα δηλαδή, δεν θα μου άρεσε να είμαστε 10 όλοι κι' όλοι και οι 5 από τους 10, να είναι αυτοί που θα παίξουν. Το φαντάζεστε;

    Λοιπόν... έχουμε χρόνο. Θα ήθελα όμως να μπείτε στη συζήτηση.

    Υ.Γ. lefty23, μην αγχώνεσαι. Σε μπέρδεψα με τη λέξη "πρόγραμμα";
    Εάν θέλεις να παίξεις 2-3 τραγούδια, τόσα θα παίξεις.
    Αναφερόμουν περισσότερο στην οργάνωση και στη διαδικασία. Οκ;

    Να είστε όλοι καλά...


    Jai, Guru, Deva, Om!!




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 17-07-2004 19:03 ]
    lefty23
    10.07.2004, 21:25
    Οπως ανεφερες Orfeus, η περιοδος αυτη ειναι λιγο περιεργη οσον αφορα το ποσα ατομα θα μπορουν να παρεβρεθουν. Εγω θα προτεινα να το καναμε ειτε τελη του μηνος (Ιουλιου) ειτε το πρωτο Σ/Κ του Σεπτεμβριου (...αν και πεφτει λιγο μακρια απο τωρα) μιας και ολοι μας λιγο-πολυ θα λειπουμε τον Αυγουστο για διακοπες. Οσο για το προγραμμα, πιστευω θα χρειαστει μια μικρη οργανωση για το ποιος θα παιξει τι... με αλλα λογια μην παιξουν 2 ή περισσοτερα ατομα το ιδιο τραγουδι! Οσο για τον κοσμο, να κοιταξουμε ολοι να φερουμε οσα περισσοτερα ατομα μπορουμε (φιλους κτλ) για να δημιουργηθει μια πραγματικη "live" ατμοσφαιρα, αν και μενα προσωπικα μου αρεσει και αυτο το παρε'ι'στικο των 10-15 ατομων... Οπως και να εχει, εγω θα κανω τα παντα να παρεβρεθω στην νεα (και συναρπαστικη απ' οτι μπορω να φανταστω) συναντηση του Music Heaven! Περιμενω νεοτερα!
    Orfeus
    11.07.2004, 06:20
    Εδώ που τα λέμε, ναι!!!

    Τον Σεπτέμβριο, τον προτιμώ κι' εγώ. Θα μπορεί και ο Orpheus.

    Παρασκευή / Σάββατο 3 & 4 Σεπτεμβρίου. Κούκλα το βρίσκω!!!

    Προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
    Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα συμμετοχές, οι "καλλιτέχνες" είναι διπλάσιοι από το "κοινό".
    linda7
    11.07.2004, 12:07
    Geia sas.Argisa na apantisw dioti mpainw mono kathimerines apo to grafeio.Eimai k egw mesa...:)Filia!
    SteliosG
    11.07.2004, 12:19
    Orfeus!!! Εχε υποψη σου οτι ο καθενας μπορει να φερει κ παρεα ακτος ΜΗ!!! οποτε υπολογιζε παραπανω κοινο (τουλαχιστον εγω θα το κανω)!! Σεπτεμβρης ακουγεται καλο!!!!
    Orfeus
    11.07.2004, 13:29
    Ωραία. Μ' αρέσει!! Καλά πάμε βλέπω!!

    SteliosG
    Odisseas
    Astron

    Jorge * (Κιθάρα)
    Giorgos * (Πιάνο)
    Hastaroth * (Κρουστά)
    Santourman * (Σαντούρι)
    Lefty23 * (Κιθάρα)
    Linda 7 * (Τραγούδι)
    Katya * (Τραγούδι)
    Orfeus * (Κιθάρα, Φυσαρμόνικα, Τραγούδι)

    ......Καλλιτεχνικά!!!


    Jai, Guru, Deva, Om!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 17-07-2004 19:04 ]
    Astron
    11.07.2004, 16:07
    Να προσθέσω ότι παίζω κι εγώ κιθάρα και τραγουδάω, οπότε μάλλον το κοινό λιγοστεύει ακόμα πιο πολύ.
    Ρε παίδες μια που οι περισσότεροι παίζουμε μουσική, έτσι όπως είμαστε δεν μαζευόμαστε σε καμιά παραλία με τις κιθαρίτσες μας να τραγουδήσουμε μέχρι το ξημέρωμα;

    Orfeus
    11.07.2004, 16:19
    Να διορθώσω λοιπόν τη λίστα...

    SteliosG
    Odisseas

    Jorge * (Κιθάρα)
    Giorgos * (Πιάνο)
    Hastaroth * (Κρουστά)
    Santourman * (Σαντούρι)
    Lefty23 * (Κιθάρα)
    Linda 7 * (Τραγούδι)
    Katya * (Τραγούδι)
    Astron * (Κιθάρα, Τραγούδι)
    Orfeus * (Κιθάρα, Φυσαρμόνικα, Τραγούδι)

    Εξακολουθούμε να πηγαίνουμε άψογα στα ......καλλιτεχνικά!!!

    Απ' ότι βλέπω, θα καταλήξουμε τελικά να είμαστε καλλιτέχνες με ένα κοινό από ...καλλιτέχνες!!!

    Όμορφα!!!



    Jai, Guru, Deva, Om!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 17-07-2004 19:05 ]
    tintalle
    12.07.2004, 03:27
    Καλησπέρα.Πολύ καλή η ιδέα σας οφείλω να πω.Και για να ξαναδιορθώσετε τη λίστα να πω ότι θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω (τραγουδώντας)
    Orfeus
    12.07.2004, 08:56
    Προχωράμε...

    SteliosG
    Odisseas

    Jorge * (Κιθάρα)
    Giorgos * (Πιάνο)
    Hastaroth * (Κρουστά)
    Santourman * (Σαντούρι)
    Lefty23 * (Κιθάρα)
    Linda 7 * (Τραγούδι)
    Katya * (Τραγούδι)
    Tintalle * (Τραγούδι)
    Astron * (Κιθάρα, Τραγούδι)
    Orfeus * (Κιθάρα, Φυσαρμόνικα, Τραγούδι)

    Καλημέρα σας.....

    Jai, Guru, Deva, Om!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 17-07-2004 19:06 ]
    rapsodos
    12.07.2004, 09:47
    Καλημέρα και απο εμένα.
    Τελικά τι θα κάνετε? Θα πραγματοποιηθεί η συνάντηση το καλοκαίρι ή απο Σεπτέμβρη?
    Εαν είναι απο Σεπτέμβρη μπορώ και εγώ (να μη σας επηρεάσω όμως , ότι βολεύει στους περισσοτερους).
    Εαν χρειαστείς βοήθεια Γιώργη (orfeus) και αναφέρομαι σε εσένα γιατί εσύ το ξεκίνησες, σε οποιοδήποτε θέμα μη διστάσεις, έρθω δεν έρθω.
    Εαν έρθω νομίζω θα με βάλετε και εμένα στη λίστα, ε?
    Τώρα τι όργανο orfeus? Ότι περισσεύει. Καλή παρέα να υπάρχει ...
    Καλή σας επιτυχία

    MariannaP
    12.07.2004, 10:23
    Βλέπω ότι δεν υπάρχει ακροατήριο!!!
    Μέχρι να γίνω μεγάλη και τρανή πιανίστρια
    μπορώ να περιοριστώ σε παλαμάκια!!!

    yiannisyiannis
    12.07.2004, 11:15
    Καταπληκτική ιδέα Orfeus, μακάρι να μπορούσα να συμμετάσχω κι εγώ.
    Hastaroth
    12.07.2004, 22:35
    Λοιπόν μιά και είμαι γενικά ειδικός περί τα διαδικαστικά και υλοποιήσεις projects καί άλλα βαρύγδουπα (μπούμ!) να πώ και εγώ την ταπεινή μου γνώμη!

    Κατ'αρχήν,ιδανική περίοδος θα ήταν πρός τό τέλος Αυγούστου.Επειδή μιά τέτοια εκδήλωση θέλει χρόνο και οργάνωση,δέν προλαβαίνουμε να είμαστε έτοιμοι γιά να την κάνουμε στο τέλος Ιουλίου.Ούτε και θα μπορούμε άλλωστε,αφού οι πλείστοι εξ ημών θα σκορπίσουμε ως κάβουρες γιά τίς διακοπές μας (31 Ιουλίου πέφτει Σάββατο και είναι ιδανική μέρα να φύγει κανείς διά τάς εξοχάς).

    Εννοείται οτι και πρός αρχές Σεπτεμβρίου να το κάνουμε,πάλι καλά είναι (Παρασκευή ή Σάββατο όμως,να μπορούμε να το ξενυχτήσουμε δεόντως..)

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε μέσα στον Ιούλιο είναι να προετοιμάσουμε την συνάντηση.Θα χρειαστή να μαζευτούμε όσοι θα παίξουμε γιά να συμφωνήσουμε ποιός θα τραγουδήση τί,να γίνουν κάποιες ψιλο-πρόβες κλπ.Απ'ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί κιθαρωδοί τε και αοιδοί (που θα παρουσιάσουν ξεχωριστά ρεπερτόρια) αλλά σάν σχήμα συνοδείας υπάρχει μόνο πιάνο,σαντούρι και κρουστά (όταν λέω "κρουστά" εννοώ οτι θα φέρω κανένα ζευγάρι μπόγκος,ένα τουμπελέκι και ένα μικρό ντέφι,μήν φανταστείτε οτι θα κατεβάσω σέτ τύμπανα με δύο κάσσες κλπ κλπ).Γιά ακουστική φάση φαίνεται καλό σάν ηχόχρωμα,άν εμφανιστή και κανένας μπουζουξής και/ή βιολιστής (όχι όμως άστεγος χεχε),ακόμα καλύτερα...

    Και φυσικά θα πρέπη να το μάθη πολύς κόσμος,εντός και εκτός MH ώστε,όπως λέει και ο Orfeus (άνευ ph),να μήν είναι οι επί "σκηνής" περισσότεροι από το κοινό.

    Αυτά πρός το παρόν και αναμένω σχόλια..
    falimento
    12.07.2004, 23:11
    Νομίζω ότι όλοι από πολύ καιρό το περιμέναμε και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου ώστε να γίνει πραγματικότητα...
    Βεβαίως και θα παρεβρεθώ ενεργά συμμετέχοντας με τη κιθάρα (θραύση η κιθάρα στο site!)..
    Τώρα πιστεύω ότι τον Σεπτέμβρη θα ήταν η καλύτερη εποχή, λόγω επιστροφής όλων μας από τις καλοκαιρινές διακοπές..

    (Η Τσαλιγοπούλου και ο Πορτοκάλογλου δίνουν ρέστα στο Βεάκειο! Τώρα τους ακούω από τη βεράντα!)
    Hastaroth
    12.07.2004, 23:20
    Οντως οι κιθαρίστες αποτελούν την..πλειοψηφία στο Musicheaven.

    Λές να ήξερε κάτι ο Γιοκαρίνης που τελικώς έγινε πιανίστας;