ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.857 μέλη

    Νέος νομός φωτιά αλλάζει το internet

    mnk
    14.02.2008, 06:44
    Το διάβασα ΕΔΩ και το μεταφέρω, με κάθε επιφύλαξη.

    Feb 14
    Νέος νομός φωτιά αλλάζει το internet για πάντα! Στην Αγγλία αρχικά…

    Aσχημα νέα από την Αγγλία.Ένας νέος νόμος που ψηφίστηκε από την κυβέρνηση Θα υποχρεώνει τις εταιρείες παροχής υπηρεσιών Ίντερνέτ Να σταματούν να παρέχουν Διαδικτυακή σύνδεση σε όσους συνδρομητές χρησιμοποιούν το internet για να κατεβάσουν πειρατικό υλικό με οποιοδήποτε πρόγραμμα ανταλλαγής (Torrent,peer2peer) ή και απευθείας από παράνομους servers. Ο νόμος αυτός ήρθε σαν αποτέλεσμα των πιέσεων που άσκησαν μεγάλες εταιρείες της βιομηχανίας ταινιών,μουσικής και λογισμικού στην Αγγλική κυβέρνηση.

    Η διαδικασία που θα ακολουθείται για τους παραβάτες θα αποτελείται από τρία βήματα. Αρχικά θα στέλνεται ένα προειδοποιητικό e-mail,αν ο Χρηστης συνεχίσει την παράνομη συμπεριφορά θα Ακολουθήσει αποκλεισμός στην πρόσβαση στο διαδίκτυο για περιορισμένο χρονικό διάστημα και ως τελικό βήμα αν δεν συμμορφωθεί, θα γίνεται διακοπή του συμβολαίου του με την εταιρεία παροχής.

    Αν και δεν έχει αποφασιστεί για το αν οι εταιρείες παροχής θα μοιράζονται τις πληροφορίες για τους συνδρομητές που έχουν ''αποβληθεί'' ετσι ώστε να αποκλείονται από όλες τις εταιρείες αυτόματα όταν αποκλείονται από μια, ήδη οι τέσσερις μεγαλύτεροι πάροχοι στην Αγγλία έχουν συμφωνήσει για εθελοντική ανταλλαγή των στοιχείων.Σύμφωνα με το νόμο όμως σε περίπτωση που δεν το κάνουν οι πάροχοι κινδυνεύουν να πληρώσουν τσουχτερά πρόστιμα και οι παραβάτες χρήστες να οδηγούνται στα δικαστήρια.

    Το κατά πόσο θα ισχύσει ο νόμος στην πράξη και ο τρόπος με τον οποίον θα λειτουργεί αποτελεί κρίσιμο σημείο για τους χρήστες ιντερνέτ όχι μόνο στην Αγγλία αλλά σε όλο τον κόσμο αφού ο νόμος θα αποτελέσει πρότυπο για την αντιμετώπιση της πειρατείας και σε άλλες χώρες.

    Δυστυχώς Ο ηλεκτρονικός παράδεισος που ζούμε εκατομμύρια χρήστες όλο τον κόσμο ίσως έχει έρθει στην αρχή του τέλους του…

    πηγή: Guardian

    pclos
    14.02.2008, 08:41
    kairos einai.....ftanei pia h ekmetaleysh twn kallitexnwn akoma kai mesa apo ta cd h ta dvd...dld htan dikaio palaiotera na pairnei h etaireia to 95% kai o kallitexnhs to 5%?kia an el8ume sto shmera exei polla gelia!!! o agnwstulhs h8opoiakos filaei thn psilostarlet sto amfivoloy poiothtas serial sth kahmenh ellhnikh tv kai pisw paizoun oi def lepard!!!!!! toys rwthse alh8eia kaneis aytoys?
    nomizw oti einai kalytera na stamathsei h eley8erh diakinhsh musikhs sto diktyo kai akoma kalytera na stamathsei h diakinsh musikhs mesw cd,dvd,mp3...genika...
    an 8es na akuseis tous reamon,na pas sthn synavlia toys!!! an su aresoyn toso poly na tous plhrwseis gia na toys deis! den 8a ginun kleftes gia na zhsoun!!!!!
    akugetai rizospastiko,alla etsi einai h alh8eia...na parun kai kana mercedes oi musikoi! xaxaxaxaxa
    Hastaroth
    14.02.2008, 09:14
    Ναί,αλλά άν σταματήση η εν γένει κυκλοφορία ηχογραφημένης μουσικής,πώς θα ζήσετε και εσείς οι στουντιάρχες;

    Το πιό σωστό είναι οι εταιρείες να έχουν πιό λογικές τιμές ώστε να υπάρχη κίνητρο γιά τον κόσμο να αγοράζη τά πάσης μορφής ηχογραφήματα....
    pclos
    14.02.2008, 09:52
    apo ekei poy idrwnume kai vgazume lefta kale mu kyrie! apo to ka8e stage(patari ellhnika)opu me apisteyth apwleia energeias dinume ston kosmo ayto poy 8elei...synais8hmatikh trikymia kai kaneis den plhtei!!!
    oso gia toys studiarxes,hmun kai eimai enas apo aytoys,alla prtimw na paw gia psarema...megalh planh ta studiaka hxoistorhmata...ayta poy den paizontai zwntana!!!! egw proswpika protimw tn pei8arxia toy ksyloy ,toy metaloy kai ths petonias! xaxa
    Hastaroth
    14.02.2008, 12:10
    Μά ακριβώς επειδή ξέρω οτι είσαι στουντιάρχης (μιά χαρά είχαν βγεί τότε το maxi-single καί το LP τών SCORIA χεχε) το έγραψα το ανωτέρω σχόλιο.

    Αν καταλήξουμε στο σημείο η μόνη λύση γιά να ακούη ο κόσμος μουσική νά είναι να πηγαίνη σέ συναυλίες,η κατάσταση δέν θά διαφέρη καί πολύ από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση...

    Καλό είναι το live (μουσικοί είμαστε κι'εμείς γάρ..) αλλά άν θέλω να ακούσω π.χ. τους Deep Purple (λέμε τώρα..),θά πρέπη να τρέχω στην Αμερική;Η νά περιμένω πότε θά έρθουν αυτοί στην Αθήνα;

    ΥΓ.τό ψάρεμα είναι αντι-οικολογικό και επίσης κακό γιά τά δικαιώματα τών ψαριών Προτιμώτερο να κάνης ορειβασία.
    pclos
    14.02.2008, 12:21
    apo epagelmatias studiarhis ,protimhsa na ginw erasitexnhs psaras alverte mu..oytws h allws oi epagelmaties kanun thn zhmia ...enow kai toys psarades etsi?
    pantws pisteyw oti akoma kai an vlepeis deep purple olh mera se video wall me gazia,kamia sxesh me ena live!! ti na kanume....kai egw 8elw na dw ton list na paizei alla den yparxei dvd gmt pantws xarhka poly poy eisai alive and kicking!!!
    kala na pernas!!!! edw mesa ,8a ta ksanapume sigura ...filia

    Csus4
    14.02.2008, 13:21
    Παράθεση:

    Το μέλος pclos στις 14-02-2008 στις 08:41 έγραψε...

    kairos einai.....ftanei pia h ekmetaleysh twn kallitexnwn akoma kai mesa apo ta cd h ta dvd...dld htan dikaio palaiotera na pairnei h etaireia to 95% kai o kallitexnhs to 5%?kia an el8ume sto shmera exei polla gelia!!! o agnwstulhs h8opoiakos filaei thn psilostarlet sto amfivoloy poiothtas serial sth kahmenh ellhnikh tv kai pisw paizoun oi def lepard!!!!!! toys rwthse alh8eia kaneis aytoys?
    nomizw oti einai kalytera na stamathsei h eley8erh diakinhsh musikhs sto diktyo kai akoma kalytera na stamathsei h diakinsh musikhs mesw cd,dvd,mp3...genika...
    an 8es na akuseis tous reamon,na pas sthn synavlia toys!!! an su aresoyn toso poly na tous plhrwseis gia na toys deis! den 8a ginun kleftes gia na zhsoun!!!!!
    akugetai rizospastiko,alla etsi einai h alh8eia...na parun kai kana mercedes oi musikoi! xaxaxaxaxa



    Αν τα λες αυτα μεταφορικά καλώς, αλλιώς πρέπει να έχεις τρομερά ψυχολογικά προβλήματα ανθρωπέ μου. Πληγώθηκες που ποτέ προφανώς δεν πούλησες οπότε να σταματήσουμε τις πωλήσεις? Είσαι ανέκδοτο, τουλάχιστον... Σιγουρα κανείς δεν είπε οτι ένα dvd ισούτε με μία συναυλία αλλα αν κάποιος θέλει να δει τους ACDC ή την MADONNA θα πρέπει να κάνει υπερατλαντικό ταξίδι? Πραγματικά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι τα λες σοβαρά αλλά αν τα λες ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ!!!
    noizreduction
    14.02.2008, 13:27
    Εγω λεω να παμε και μπροστα απο τις εταιριες παραγωγης με πανο που να γραφουν

    "Συγνωμη που σας αναγκασαμε να πτωχευσετε"
    "Ζητω τα CDs των 25Ε"
    "Ολοι μπροστα για τη τσεπη του παραγωγου"
    "Πειτε ναι στο CD, οχι στο mp3"

    Επειδη νομιζω πως μας κοροϊδευουν ολοι κανονικα, μαθετε πως εγω προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω ουτε ενα ευρω σε ελληνα καλλιτεχνη που υποστηριζει τοσο εντονα τη τσεπη του και οχι τη μουσικη...

    Γιατι ο Prince "εκοψε" τον αερα της Sony και μοιρασε δωρεαν το CD του?
    Γιατι οι Radiohead μοιρασαν τσαμπα τα κομματια τους;

    Α ναι, αυτοι ειναι "ανωμαλοι" και δεν πρεπει να επιχορηγουνται απο την μουσικη βιομηχανια "κρεατος".

    Συγνωμη, αλλα οποιος αισθανεται θιγμενος απο την πειρατεια, ας παει σε εναν καθρεπτη και να σκεφτει
    "Οταν τοσα χρονια, ΞΕΖΟΥΜΙΖΑ τον Ελληνα ακροατη με χαμηλης ποιοτητας CD των 25Ε εκαστος, σκεφτηκα ποτε πως θα αντιδρουσε; Οχι..Φατα τωρα "μπιμπ""

    Οταν γινει αυτη η εσωτερικη αναζητηση, ελατε να ξαναπουμε για πειρατεια, τιμες και αξιοπρεπεια της μουσικης σκηνης!
    MusicMaker83
    14.02.2008, 13:43
    Χώσε χώσε NOIZ...

    Θυμάμε το LIVE των Κατσιμηχαίων πριν διαλυθούν ένα διπλό cd με ποιότητα ήχου κάτω του μετρίου είχε στα δισκοπωλεία 11.000 Δρχ!! Ρε είμαστε σοβαροί??????

    Έξω απο το δισκοπωλείο ήταν ένας με πειρατικά, με 2 χιλιαρικάκια πήρα 3 CD και έφυγα σαν κύριος.

    Και κάτι άλλο που θυμήθηκα και δεν ξέρω αν ήταν υπεύθυνο το δισκοπωλείο ή οι εταιρίες αλλα πριν τη συναυλία των Maiden στο Ελληνικό πέρσι όλα τα CD των MAIDEN(τα παλιά) είχαν κοντά στα 6,5 Euro μετά την συναυλία έκαναν limit up στα 17!! Το είδα με τα μάτια μου, ντροπή.....
    Hastaroth
    14.02.2008, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος pclos στις 14-02-2008 στις 12:21 έγραψε...

    apo epagelmatias studiarhis ,protimhsa na ginw erasitexnhs psaras alverte mu..oytws h allws oi epagelmaties kanun thn zhmia ...enow kai toys psarades etsi?
    pantws pisteyw oti akoma kai an vlepeis deep purple olh mera se video wall me gazia,kamia sxesh me ena live!! ti na kanume....kai egw 8elw na dw ton list na paizei alla den yparxei dvd gmt pantws xarhka poly poy eisai alive and kicking!!!
    kala na pernas!!!! edw mesa ,8a ta ksanapume sigura ...filia




    Σίγουρα είναι άλλη η αίσθηση που αποκομίζεις βλέποντας ένα live.Αλλά δέν μπορούμε πάντα να έχουμε live όποιον καλλιτέχνη θέλουμε όποια στιγμή τής μέρας και τής νύχτας τον θέλουμε,έτσι δέν είναι Δημήτρη;Γι'αυτό προέκυψε η ανάγκη νά ηχογραφήται η μουσική.

    Από την άλλη όμως,αυτή την ανάγκη δέν μπορούν να την εκμεταλλεύωνται οι πάσης φύσεως ηχογραφικές εταιρείες,πουλώντας τά προϊόντα τους σέ τόσο ψηλές τιμές (καί αποδίδοντας τόσο λίγα στους καλλιτέχνες που τους προμηθεύουν μέ την βασική πρώτη ύλη,δηλαδή την μουσική καί στίχο,τά οποία οι εταιρείες αυτές απλώς βάζουν σέ μιά συσκευασία..)

    Ασφαλώς καί θα τά ξαναπούμε,από εδώ μέσα αλλά καί από κοντά.Νά περνάς καλά καί καλές ψαριές
    StavmanR
    14.02.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-02-2008 στις 13:27 έγραψε...

    Εγω λεω να παμε και μπροστα απο τις εταιριες παραγωγης με πανο που να γραφουν

    "Συγνωμη που σας αναγκασαμε να πτωχευσετε"
    "Ζητω τα CDs των 25Ε"
    "Ολοι μπροστα για τη τσεπη του παραγωγου"
    "Πειτε ναι στο CD, οχι στο mp3"

    Επειδη νομιζω πως μας κοροϊδευουν ολοι κανονικα, μαθετε πως εγω προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω ουτε ενα ευρω σε ελληνα καλλιτεχνη που υποστηριζει τοσο εντονα τη τσεπη του και οχι τη μουσικη...

    Γιατι ο Prince "εκοψε" τον αερα της Sony και μοιρασε δωρεαν το CD του?
    Γιατι οι Radiohead μοιρασαν τσαμπα τα κομματια τους;

    Α ναι, αυτοι ειναι "ανωμαλοι" και δεν πρεπει να επιχορηγουνται απο την μουσικη βιομηχανια "κρεατος".

    Συγνωμη, αλλα οποιος αισθανεται θιγμενος απο την πειρατεια, ας παει σε εναν καθρεπτη και να σκεφτει
    "Οταν τοσα χρονια, ΞΕΖΟΥΜΙΖΑ τον Ελληνα ακροατη με χαμηλης ποιοτητας CD των 25Ε εκαστος, σκεφτηκα ποτε πως θα αντιδρουσε; Οχι..Φατα τωρα "μπιμπ""

    Οταν γινει αυτη η εσωτερικη αναζητηση, ελατε να ξαναπουμε για πειρατεια, τιμες και αξιοπρεπεια της μουσικης σκηνης!




    Δισκογραφικές εταιρίες - μανατζερς - σταρ σύστεμ - κακιτέχνης: κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι.

    Επειδή όμως το καπιταλιστικό μουσικό σύστημα συντηρείται από τα ανώτερα οικονομικά κλιμάκια προς τα κατώτερα, η σειρά 'ευθύνης' για τη σημερινή κατάντια είναι περίπου όπως την περιέγραψα...
    CROSS
    14.02.2008, 15:54
    Σιγά μην υπάρξει ελληνική εταιρεία παροχής ίντερνετ που να εφαρμόσει αυτό το σύστημα.Είναι δυνατόν να διώξουν τους πελάτες τους?Όσες πιθανότητες έχει να αλλάξει φορά η πορεία του ήλιου,τόσες έχει και αυτός ο ''νόμος''.Δεν είμαι πειρατής και μ'αρέσει να έχω αυθεντικό το έργο των καλλιτεχνών.
    Πρέπει πάντα να στηρίζονται τα αυθεντικά CD/DVD,γιατί ως γνωστόν τα γραπτά μένουν και τα προφορικά πετάνε....Φυσικά μια συναυλία είναι κάτι το μαγευτικό..να ακούς και κατεπέκταση να βλεπεις έναν ''μύθο''απο κοντά είναι κάτι που δεν περιγράφεται με λόγια.Αλλά άλλο το concert και άλλο το άλμπουμ.Δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ πως θα ήταν η ζωή μου αν δεν μπορούσα να ακούσω όποτε θέλω την αγαπημένη μου μουσική.Και φυσικά το άλπμουμ αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά για τις επόμενες γενιές.
    Τώρα,αν υπάρχει κάτι που θέλω να αποκτήσω μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και δεν υπάρχει διαθέσιμο πουθενά στον κόσμο,τότε αναγκαστικά το κατεβάζω απο το νέτ.Αλλά όταν επανακυκλοφορήσει φυσικά και θα το πάρω αυθεντικό.Αισθάνομαι ότι κάτι λείπει όταν αναγκάζομαι να έχω άλμπουμ μέσω downloading.
    Υπάρχει όμως και μια άλλη περίπτωση που είμαι υπέρ του διαδυκτιακού ''κατεβάσματος'':όσοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν μουσική,δεν μένουν τυφλοί,αλλά μπορούν να συμμετάσχουν με αυτό τον τρόπο στην δική τους πνευματική γιορτή.
    Οπότε ας αφήσουν τους χαζονόμους και ας ασχοληθούν με κάτι σοβαρότερο.Όπου και να κοιτάξεις βλέπεις ένα χάλι..η ''πειρατία''του διαδυκτίου τους πείραξε?Σαν ανέκδοτο ακούγεται,με τι διαφορά ότι το συγκεκριμένο προκαλεί γέλιο,σε αντίθεση με τα άλλα που απλώς σε κάνουν να αισθάνεσαι που τα άκουσες.


    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 14-02-2008 15:57 ]


    mnk
    14.02.2008, 16:02
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 14-02-2008 στις 15:54 έγραψε...

    όσοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν μουσική,δεν μένουν τυφλοί,αλλά μπορούν να συμμετάσχουν με αυτό τον τρόπο στην δική τους πνευματική γιορτή.



    uNick
    14.02.2008, 16:16
    θα συμφωνήσω απόλυτα με noizreduction στο θέμα των εταιριών, και ακόμα περισσότερο με Σταύρο για τις 3 περιεκτικότατες γραμμές που δίνουν όλη την εικόνα.

    Ειδικότερα, απαντώντας στο θέμα του αρχικού post της Μαρίας, θα πω την απλή μου σκέψη-παραλληλισμό:

    Αντί να πιάνουμε τους εμπόρους ναρκωτικών, την πέφτουμε στους ναρκωμανείς...
    ή
    Αντί να πιάνουμε τους εμπόρους όπλων, την πέφτουμε στους κατόχους...
    ή
    Επιτρέπουμε σε κάποιους να εισάγουν-εμπορεύονται συσκευές αντιραντάρ (και εισπράττουμε και φόρους από τις πωλήσεις!!!), και την πέφτουμε στους χρήστες αυτών στο δρόμο (και τους ξεσκίζουμε στα πρόστιμα!!!)...

    Πού θέλω να καταλήξω: Αν θέλουν οι αρχές να καταπολεμήσουν την παράνομη διακίνηση μουσικής στο internet, ας βρούνε και ας κλείσουν αυτούς που παρέχουν την δυνατότητα αυτή. Ας τερματήσουν την λειτουργία των νομίμων(!!!!!) και παρανόμων servers, και να αφήσουν τους παρόχους και τους χρήστες ήσυχους!!!



    incomplete_angel
    14.02.2008, 17:00
    noizreduction
    pastella
    14.02.2008, 18:34
    noizreduction

    Εδώ και μερικές εβδομάδες η Marvel (εταιρεία έκδοσης βιβλίων κομικ γνωστών χάρτινων ηρώων όπως ο Spiderman, Hulk, Χ-Μen, Fantastic Four κλπ) κυνηγάει διάφορες ιστοσελίδες όπου δημοσιεύονται σύνδεσμοι που παραπέμπουν σε ανεβασμένα αρχεία τευχών. Μερικοί που αποκτούν τα κόμικς άμεσα, τα σκανάρουν, και τα ανεβάζουν σε servers (rapidshare, mediafire, sendspace ktl) απ' όπου μπορούν να δώσουν το δικαίωμα σε άπειρους χρήστες να τα κατεβάσουν.

    Έκλεισαν το ένα σάιτ, βρέθηκε άλλο. Το κλείσανε κι αυτό χτες, ξεφύτρωσαν αμέσως άλλα 2-3 με μια πρόχειρη αναζήτηση στο γουγλη. Μπορούν να το σταματήσουν; ΟΧΙ. Το αντίθετο, άρχισαν να φτιάχνουν την ψηφιακή τους βιβλιοθήκη, η οποία σε λίγα χρόνια θα περιέχει δεκάδες χιλιάδες τεύχη κομικ. Μέχρι όμως να ολοκληρωθεί, κάποιοι αποφάσισαν να ψηφιοποιήσουν και να μοιραστούν το αρχείο τευχών τους.

    Το ότι κάποιος διαβάζει σκαναρισμένο ένα τεύχος δεν σημαίνει ότι δεν θα το αγοράσει αν το θέλει να το έχει. Απλά κι εδώ στην Ελλάδα που έρχονται τα τεύχη 2 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία τους, λογικό είναι να θέλουν οι φαν του είδους να μαθαίνουν την εξέλιξη της κάθε ιστορίας. Το ίδιο συμβαίνει με τα CD και με τη μουσική.

    Κι αφού πλέον το ραδιόφωνο δεν αρκεί για να ακούμε τι υπάρχει στη μουσική στο σύνολό της, βγήκαν τα MP3.

    Ας σκεφτούμε μόνο πόσα μπορούν να μάθουν μέσω αυτής της "μεθόδου" όλοι όσοι έχουν τη δυνατότητα να δίνουν 20 ευρώ το μήνα για γρήγορο ιντερνετ αλλά δεν έχουν καμιά 100 ευρώπουλα στην άκρη για να αγοράζουν τα CD που θέλουν κάθε μήνα.


    mellia
    14.02.2008, 18:36
    pclos σε βρίσκω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!!!!!
    Δηλαδή όταν θα θέλω να ακούσω ένα τραγουδάκι να σβήσω τον καημό μου μήπως να παίρνω τηλέφωνο τον ανάλογο καλλιτέχνη να μου το τραγουδάει live? ...δεν είναι κακή ιδέα τώρα που το σκέφτομαι...
    (θα μπορούσε να μπει και 0-90 και τα έσοδα να τακτοποιούνται άμεσα!!!!!συμφωνία μεταξύ ΟΤΕ και καλλιτεχνών, τέρμα οι δισκογραφικές).

    Το πρόβλημα είναι ότι ΚΑΙ η μουσική μπήκε στην υπηρεσία της οικονομίας και του marketing. ΤΕΛΟΣ. Αν ισχύσουν τέτοιοι νόμοι, μας βλέπω σε λίγα χρόνια να μας σταματάνε στον δρόμο στο αυτοκίνητό μας για να ελέγξουν αν τα cd είναι αυθεντικά ή πειρατικά!!!!!!!!!
    Αν οι "καλλιτέχνες" θέλουν να εξασφαλίσουν τα προς το ζην και να αγοράζουμε τα cd (δεν έχω διαφωνία καμία επί του θέματος) να πούνε στους κύριους/κυρίες της δισκογραφικής ή στον οποιονδήποτε μεσάζοντα ή του μαγαζιού όπου εμφανίζονται: ξέρεις κάτι φιλαράκι το δικό μου το cd πάνω από ΤΟΣΟ δεν βγαίνει στην αγορά, στην εμφάνισή μου η είσοδος και το ποτό πάνω από τόσο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....
    Υπερβολικό? νομίζω έχει κάποια βάση...έχουν την ευθύνη τους ίσως κι εκείνοι....
    Όσο για το αν ο οποιοσδήποτε καλλιτέχνης έχει καμία όρεξη να παίζεται η μουσική του στα σήριαλ....sorry αυτό δεν γίνεται κανένας νόμος να το ελέγξει...η τέχνη μας δεν μας ανήκει, άπαξ και φύγει από εμάς γίνεται κτήμα όλων...ας ευχόμαστε μονάχα να "πέφτει" στα σωστά χέρια....

    Με λίγα λόγια, μαζί με τα ξερά μην καούν και τα χλωρά
    pclos
    14.02.2008, 23:08
    den eimai egw ypervolikos kalh moy,alla pragmata einai ypervolika...h ekmetaleysh isws apo merous twn mesazontwn kai twn parasituntwn epi twn kallitexnwn gia na to pw etsi....den 8elw na to snexisw giati mporei na ginw kakos...pla soy lew oti h pangosmia diskorafia apo to 1960 ews to 1990 sthrizotan stoys germanoys...en oligois ta kalytera mhxanhmata ekmetaleyshs twn kalitxnwn ekei vgainane kai malista oxi apo fritz lol
    en pasei periptwsei an oi nearoi kai empneysmenoi kalitexnes kanane tetoia 3kshghsh sth etaireia,dld to dikomu to 8elw f8hnotero sta rafia ,oles oi paragwges 8a htan MMM productions ..apla 8a h8ela na ksereis ki esy kai ta alla paidia edw mesa oti h musikh 8a ksanaginei live opws htan palia kai opws ths aksizei...
    to sugrothma poy vgazei thn psyxh toy mprosta soy se ena live ,exei sxesh me to c toy h to dvd toy oso to diamanti me to gyali...kai oti kai na leme emeis edw mesa ,h paragwh mhxanhmatwn gia live kai gia studio einai 7-0 .. (liontaria-xristianoi 7-0!!!!)ekei pane ta pragmata giayto kai diaforoi kalitexnes dinun dwrean tn hxo tous se mp3...gia na yposthriksun ta live tous...den 8a perasei aytos o nomos peri ou to topic ...mhn anhsyxeite! apla einai kalo na ma8ainei kaneis kai ligo apo gourmet...musiko enow!!! kai epimenw! oi kalitexnes poy mas anevazun thn dia8esh me to ergo toys den aksizun gia kati perissotero apo ta psixulakia twn mesazontwn? ayta kai etsi 8a ginun...na mu to 8ymh8hte!!!

    p.s. parepiptotws MMM productions einai my mothers money productions..8a ftiaksw kai ena topic loipon sxetiko! lol
    Hastaroth
    15.02.2008, 01:03
    Σ'αυτό δέν υπάρχει καμμιά αντίρρηση.Η μουσική δραστηριότητα τών καλλιτεχνών πρέπει κατά κύριο λόγο νά είναι βασισμένη στό live καί δευτερευόντως στό ηχογραφημένο έργο,το οποίο θά έχη τόν ρόλο τού "εργαλείου αρχειοθέτησης" (διότι κάποτε και οι καλλιτέχνες εγκαταλείπουν τον μάταιον τούτον κόσμο και πρέπει να έχουν αφήσει κάτι πίσω τους γιά τίς επόμενες γενιές).

    Σκεφτείτε πόσο ενδιαφέρον θα ήταν άν η δυνατότητα ηχογράφησης υπήρχε ήδη από τον Μεσαίωνα.Θά ακούγαμε τους ίδιους τους μεγάλους συνθέτες-Μπάχ,Μπετόβεν κλπ- νά παίζουν τή μουσική τους....

    Αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι όποιος αναλαμβάνει να παράγη το ηχογραφημένο αρχείο πρέπει να το διαθέτη στο κοινό σέ τιμές...φαρμακείου

    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 15-02-2008 01:04 ]


    mellia
    15.02.2008, 03:41
    δεν τίθεται θέμα αν οι καλλιτέχνες αξίζουν περισσότερα από τα ψίχουλα των μεσαζόντων νομίζω...
    μακάρι η μουσική να ξεφύγει από τα λαμόγια τους μεσάζοντες θα έλεγα ως ευχή...
    να ξαναγυρίσει live όχι μόνο στις σκηνές αλλά και στην καθημερινότητα
    (ε και κανα cdακι για τις ώρες τις μοναχικές δεν βλάπτει! )