ελληνική μουσική
    456 online   ·  210.875 μέλη

    Για τη Νεκταρία Καραντζή (μέλος Gate)

    despinakontogianni
    17.02.2008, 14:23
    Ζει ανάμεσα μας!

    "H Νεκταρία Καραντζή είναι η συνέχεια του Χρόνη Αηδονίδη και ο άγγελος της Βυζαντινής μουσικής

    Σήμερα είναι 27 ετών, δικηγόρος με master στο Ποινικό Δίκαιο. Αλλά τα εφόδια της δεν είναι μόνο αυτά. Μεγάλωσε κοντά στον Γέροντα Πορφύριο. Αυτός ήταν που προέτρεψε τον πνευματικό της να την ανεβάσει, μόλις 9 ετών, μαζί με άλλα κοριτσάκια της ηλικίας της στο ψαλτήρι της Αγ.Παρασκευής της Μαλακάσας.
    Κι εκεί πέρασε τις κυριακές της ψάλλοντας, σεμνά και όπως ο Γέροντας ήθελε, στα παιδικά της χρόνια, παίρνοντας μαθήματα παράλληλα στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητρόπολης Πειραιώς, με δασκάλους τον π. Αντώνιο Βάλβη, τον κ. Δημήτρη Βερύκιο και τον κ.Διαμαντή Μαυραγάνη.

    Σιγά σιγά, το τάλαντο που ο Θεός της έδωσε, άρχισε να καρποφορεί. Μόλις στα 14 χρόνια της έχει την τιμή να ηχογραφήσει βυζαντινούς ύμνους, κοντά στη φωνή του Γέροντα Πορφυρίου και να εκδοθεί η πρώτη κασέτα, με τίτλο: "Ιησού Γλυκύτατε" από το μοναστήρι του Γέροντα, το Ι.Ησυχαστήριο "Μεταμόρφωση του Σωτήρος". Ακολούθησαν και άλλες τέτοιες κασέτες, με τη Νεκταρία να έχει τη μεγάλη ευλογία να ακουγεται πλάι στον Γέροντα.

    Έφτασε όμως η στιγμή, η φωνή αυτή να υπερβεί τα στενά όρια του περιβάλλοντός της και να ακουστεί σε όλους μας. Έφτασε η στιγμή, όταν ο Χρόνης Αηδονίδης, το αηδονι της Θράκης, αυτός ο σπουδαίος παραδοσιακός ερμηνευτής, την έπιασε από το χέρι, όταν κατάλαβε το ταλέντο και τη σπάνια ικανότητά της να ερμηνεύει τους παραδοσιακούς και βυζαντινούς δρόμους με αρτιότητα τεχνική, γλυκύτητα φωνής αγγελική και τρόπο συγκινητικό και την οδήγησε στα τυχερά αυτιά μας.

    Στο δίσκο "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται", ο δάσκαλος δείχνει τη μεγάλη του αγάπη αλλά και την εμπιστοσύνη του σ' αυτό το νέο κορίτσι και κάνει κάτι που ποτέ έως τώρα, στα 50 χρόνια δράσης του στο τραγούδι, δεν έκανε, με μαθητή του. Θέτει το όνομά της πλάι στο δικό του και μοιράζεται μαζί της στο διπλό αυτό cd, τραγούδια δικά του, της Θράκης αλλά και ύμνους βυζαντινούς, που τόσο καλά ξέρει η Νεκταρία να ψάλλει από παιδί.

    Κι ύστερα την οδήγησε, για μια ακόμη φορά, στ' αυτιά μας, μέσα από την εικόνα και τον ήχο της τηλεόρασης, κάθε απόγευμα της Μεγάλης Εβδομάδας, στην ΕΤ1, με την συγκλονιστική εκπομπή: "ΕΠΙΚΡΑΝΘΗ". Εκεί η Νεκταρία, στο πλάι των δύο δασκάλων της, του Χρόνη Αηδονίδη και του Δημήτρη Βερύκιου, μας ανέβασε, με τις ουράνιες μελωδίες που ανέβλυζαν από το στόμα της, σε ύψη πνευματικά και ζήσαμε το άγιο Πάθος με άκρα κατάνυξη.

    Στο πρόσωπό της ο δάσκαλος Χρόνης Αηδονίδης μας υπέδειξε την - καθ' όλα - άξια διάδοχό του και ο Γέροντας Πορφύριος την αναγνώριση της γυναικείας παρουσίας στο χώρο της ψαλτικής τέχνης.

    Η μυσταγωγία της βυζαντινής ιερουργίας και η ιστορική ελληνική παράδοση αιώνων, βρίσκει στη φωνή της χαρισματικής αυτής κοπέλας την υπέρτατη έκφραση, τόσο από άποψη αρτιότητας και δεξιοτεχνίας, όσο και κυρίως από άποψη συγκλονιστικής ερμηνείας, γλυκύτητας και χάρης.

    Για τους δύσπιστους, αρκεί μία και μόνη ακρόαση.

    Προσωπικά νιώθω τυχερός που μπορεί σήμερα να μου χαϊδεύει τ' αυτιά η γλυκολαλιά της και να μπορώ να λέω: η βυζαντινή μουσική βρήκε τη γνήσια αγγελική φωνή της και ο Χρόνης Αηδονιδης τη συνέχειά του.


    Ανδρέας Τσιάρας
    Φιλόλογος "

    Νιώθω την ανάγκη να εκφράσω κι εγώ τα θαυμασμό μου για αυτή την κοπέλα! Είναι μέλος musicheaven και μπορεί να είναι προσγειωμένη μετά από όλα αυτά τα καλά λόγια που έχουν πει τόσοι για τη φωνή της.

    Νεκταρία μου πραγματικά το αξίζεις!

    Και πιστεύω πως σωστά ο Χρόνης Αηδονίδης αναγνωρίζει σε σένα τη συνέχεια του. Σε χρειαζόμαστε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 17-02-2008 14:24 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-02-2008 14:50 ]


    jorge
    17.02.2008, 14:50
    ...και σε λίγες ώρες ανεβαίνει τα σκαλιά της εκκλησίας.

    Να ζήσουν


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-02-2008 15:55 ]


    despinakontogianni
    17.02.2008, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-02-2008 στις 14:50 έγραψε...

    ...και σε λίγες ώρες περνά τα σκαλιά της εκκλησίας.

    Να ζήσουν



    Aχ, αυτό δν το ξερα! Να ζήσουν, να ζήσουν!
    Σημαδιακή μέρα διάλεξα για το "αφιερωματάκι" μου!
    Θα βάλετε καμιά φωτογραφία που θα 'ναι νυφούλα?
    pol-gt
    17.02.2008, 15:22
    Βρε μία κακοτυχία που με κυνηγά διαρκώς, πάλι δεύτερος ήρθα...


    Ας είναι να ζήσουν και να ευτυχήσουν!!!

    Βίο ανθόσπαρτο!!!




    margo
    17.02.2008, 15:33
    Εντυπωσιακό που η ελληνική φύση και η Νεκταρία μας
    διάλεξαν την ίδια μέρα να ντυθούν στα άσπρα!!!

    να ζήσουν
    mellia
    17.02.2008, 15:36
    Κι από εμένα να ζήσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    (η πόλη ντυμένη στα λευκά συνοδεύει το νυφικό της Νεκταρίας! τι όμορφο!!!)
    despinakontogianni
    17.02.2008, 15:50
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-02-2008 στις 15:33 έγραψε...

    Εντυπωσιακό που η ελληνική φύση και η Νεκταρία μας
    διάλεξαν την ίδια μέρα να ντυθούν στα άσπρα!!!

    να ζήσουν



    Μαργαρίτα μου τολμώ να πω πως δεν το είχα σκεφτεί έτσι!
    heartbreak-kid
    17.02.2008, 15:52
    ποιός είναι ο τυχερός???
    darbukaboy
    17.02.2008, 18:29
    Ο γαμος ειναι στις 6 στον Αγιο Νικολαο στον Πειραια.Αν υπολογισουμε και την καθυστερηση της νυφης,αυτη την ωρα πρεπει να ανεβαινουν τα σκαλια της εκλησσιας!Βιον ανθοσπαρτον να εχουν!

    Tropaiatissa
    17.02.2008, 19:12
    Α, πολύ ωραία!!! Να ζήσουν!!
    Deos
    17.02.2008, 20:47
    Τ'ανεβήκανε Τ'ανεβήκανε!!!
    despinakontogianni
    17.02.2008, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 17-02-2008 στις 20:47 έγραψε...

    Τ'ανεβήκανε Τ'ανεβήκανε!!!



    Να μας ζήσουν!
    panterzi
    17.02.2008, 22:21
    Να ζήσουν!Με ποιον παντρεύτηκε?
    Deos
    17.02.2008, 22:28
    Η αλήθεια είναι ότι το πρόσωπό του μου ήταν γνώριμο.
    catherine91
    17.02.2008, 22:34
    Αυτή την κοπέλα την συμπαθώ πάρα πολύ...
    Τη θαύμαζαν οι γονείς μου και κολλησα κι εγώ...
    Πολύ ωραίο το αφιέρωμα!!!!
    Να ζήσουν!!!!!!
    despinakontogianni
    17.02.2008, 23:04
    Παράθεση:

    Το μέλος catherine91 στις 17-02-2008 στις 22:34 έγραψε...

    Αυτή την κοπέλα την συμπαθώ πάρα πολύ...
    Τη θαύμαζαν οι γονείς μου και κολλησα κι εγώ...
    Πολύ ωραίο το αφιέρωμα!!!!
    Να ζήσουν!!!!!!



    Να υπενθυμίσω πως το αφιέρωμα δν ήταν επειδή παντρευόταν η κοπέλα!
    KIT_KAT
    17.02.2008, 23:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 17-02-2008 στις 22:28 έγραψε...

    Η αλήθεια είναι ότι το πρόσωπό του μου ήταν γνώριμο.





    Να ζήσουνε!!! Βίον ανθόσπαρτο Νεκταρία
    mnk
    18.02.2008, 06:32
    Να ζήσετε ευτυχισμένοι Νεκταρία, με αγάπη και ομόνοια.


    faltsoo
    18.02.2008, 08:18
    Νεκταρία - Βασίλη

    Σας εύχομαι καθε δημιουργική ευτυχία.

    να'στε παντα καλά







    coffee
    18.02.2008, 08:33
    Η κοπελα αυτη είναι υπεροχη φωνη και οχι μονο...
    σιγουρα αξιζει πολλα
    καλη επιτυχια οτι και να κανεις Νεκταρια!!!!

    Να ζησεται και Βίον ανθόσπαρτο!!!!!