ελληνική μουσική
    583 online   ·  210.870 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    evgeniosasteris
    16.04.2008, 11:01
    Πραγματικά συγχαρητήρια για την εξαιρετική πρωτοβουλία και την άψογη διοργάνωση!
    Είναι όμως πολύ δύσκολη η επιλογή των 5 αγαπημένων τραγουδιών αλλά έχουμε ακόμα καιρό!

    Μια τεχνική ερώτηση για τον player:

    Όταν τελειώνει ένα τραγούδι, δεν προχωράει κατευθείαν στο επόμενο της κατηγορίας και πρέπει να κάνεις κλικ στο επόμενο για να παίξει.
    Υπάρχει επιλογή για να προχωράει αυτόματα;

    Μήπως έχει σχέση με τα κουμπάκια Loop-All,One?

    Προσπάθησα να το βρω αλλά τίποτα!

    jorge
    16.04.2008, 11:30
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 16-04-2008 στις 09:13 έγραψε...

    Κλείνω με μια ερώτηση προς τον jorge: Τί είναι πιο αξιοκρατικό για σένα, jorge, να έχει κάποιος 100 φίλους στο musicheaven και κάποιος άλλος 0 φίλους και να τους λες "ψηφίστε τώρα" ( ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες νίκης άραγε, χμ... τί κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια ), ή να έχεις ανοιχτή την ψηφοφορία και να μπορούν να ψηφίσουν όλοι οι fans και όλοι οι φίλοι και όλοι οι συγγενείς όλων των καλλιτεχνών όσες φορές το επιθυμούν έτσι ώστε όλοι να έχουν ίσες ευκαιρίες νίκης;


    Σάκη, ερώτηση (γιατί θα τρελαθούμε)

    Έστω οτι ο Α καλλιτέχνης έχει γράψει ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τραγούδι. Αλλά έχει μόνο 2-3 γνωστούς.

    Ένας άλλος, ο Β, έχει γράψει ένα τραγούδι ΠΑΤΑΤΑ, αλλά έχει τεράστιο κύκλο από γνωστούς και φίλους.

    Αυτοί οι 2 πάνε σε ένα διαγωνισμό, σύμφωνα με τα κριτήριά σου. Κάθε ψηφοφόρος ψηφίζει ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ θέλει τον καλλιτέχνη που του αρέσει.

    Ο φίλος μας ο Α, που δεν έχει πολλούς φίλους, προφανώς θα βγει δεύτερος. Πρώτος θα βγει ο Β, με το τραγούδι ΠΑΤΑΤΑ. Και αντί στο διαγωνισμό να κερδίσει το καλύτερο τραγούδι, κερδίζει το χειρότερο.

    Που καταλήγουμε;; Μα στο προφανές. Οτι προτείνεις ένα διαγωνισμό όπου το θέμα ΦΙΛΙΑΣ παίζει κι εδώ ρόλο. Ενώ ταυτόχρονα κατηγορείς το ρόλο της ΦΙΛΙΑΣ στο δικό μας διαγωνισμό.

    Εγώ τα παρατάω, δεν την παλεύω άλλο. Μου φαίνονται εντελώς παράλογες οι προτάσεις σου.

    Θα ήθελα ένα πράγμα: Όταν ανακοινωθούν τα αποτελέσματα, να είσαι εδώ και να μετρήσεις αν αυτοί που θα βγουν πρώτοι, έχουν περισσότερους φίλους από τους τελευταίους.

    ΟΚ;

    Και να δώσεις επιτέλους στοιχεία για παρεμφερείς διαγωνισμούς (online, στο Internet) ώστε να δούμε τους δικούς τους όρους. Με τόσες διακρίσεις που βλέπουμε στην υπογραφή σου, πιστεύω πως θα ξέρεις...
    JULIOS
    16.04.2008, 13:28
    Εμένα πάντως έχουν αρχίσει να μου στέλνουν pm διάφοροι που συμμετέχουν για να στηρίξω το τάδε(κτλ,ονόματα δεν λέμε) τραγούδι.

    Πχ"είμαι ο τάδε,και έστειλα το τάδε,και αν πιστεύεις ότι αξίζει ρίξε κανα ψήφο"


    Εαν αξίζει θα το ρίξω έτσι και αλλιώς.Δεν χρειάζομαι ενθάρρυνση με pm.

    Ευχαριστώ.


    mnk
    16.04.2008, 13:32
    Εγώ θα το πω, δεν αντέχω άλλο....
    Και πέστε με και Νίκο και πέστε με και off topic .....

    Ιδού, κυρίες και κύριοι, το ζωντανό παράδειγμα του στοκαρίσματος που επιφέρει στον ανθρώπινο εγκέφαλο η αίρεση. Και μάλιστα εις τριπλούν !!!


    Καλά μη φωνάζετε, αλλά αν δεν τό ΄λεγα θά ΄σκαγα, κρατιέμαι εδώ και 3 σελίδες, η γυναίκα.
    NikolettaTsikoti
    16.04.2008, 13:48
    στην κατηγορία εντεχνο λαϊκό δεν βρίσκω το "βγάλε τα ρούχα σου" στο ψηφοδέλτιο...............τιιιιιιιιιιιιι τρέχει;
    Kinezes_trexoun_gimnes
    16.04.2008, 13:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 16-04-2008 στις 09:13 έγραψε...

    @ sintorin

    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξή σου. Στην περίπτωση ορισμένων μελών, έχουμε να αντιμετωπίσουμε 2 πολύ γνωστές ελληνικές νοοτροπίες:
    1. Ρίξτε λάσπη σε όποιον τολμάει να ξεχωρίσει και να πετύχει στον τομέα του ( όχι μόνο στη μουσική, αλλά, παντού )
    2. Δεν έχω άλλα επιχειρήματα και άρα προχωρώ σε ειρωνείες, ύβρεις και απειλές
    Οι 2 παραπάνω νοοτροπίες είναι πολύ γνωστές και τις συναντούμε σχεδόν παντού. Λογικό ήταν να τις συναντήσουμε κάποια στιγμή και στη μικρή διαδικτυακή κοινότητα του musicheaven.

    Όταν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει ότι όλοι οι καλλιτέχνες και στα βιογραφικά μας και στα εξώφυλλα των CDs μας και στο Ιnternet σε διάφορα σημεία γράφουμε για το τί έχουμε πετύχει, γράφουμε για τις συνεργασίες που έχουμε κάνει με μικρά ή μεγάλα ονόματα, για τα βραβεία που μας έχουν απονεμηθεί, κλπ., κλπ., ε, τί να κάνεις! Πιάσε από το Μιχάλη Χατζηγιάννη και το Γιώργο Θεοφάνους και φτάσε μέχρι τη Μαρινέλλα και το Χατζηνάσιο. Όλα αυτά είναι μέρος της προώθησής μας. Δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό, ούτε καβαλήσαμε κάποιο καλάμι. Αλλά, όταν ο άλλος δεν ξέρει με τί να ασχοληθεί και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα για το θέμα που συζητάμε, λογικό είναι να αρχίσει να μιλάει για κόκκινα γράμματα και γαρύφαλα και για τα χρώματα του ουράνιου τόξου, περί ανέμων και υδάτων δηλαδή. Και να είσαι σίγουρος ότι έτσι θα συνεχίσει, γιατί αυτό ξέρει να κάνει.






    Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίσουν τη συζήτηση από εδώ και κάτω.



    Εδώ έχουμε να κάνουμε με ξεχωριστή περίπτωση..

    εγώ σας απαντάω κατευθείαν αγαπητέ αν δε σας πειράζει....

    “ Ρίξτε λάσπη σε όποιον τολμάει να ξεχωρίσει και να πετύχει στον τομέα του “
    Σας ήρθε λάσπη από πουθενά?... σας είπε κανείς ατάλαντο...gay...αντιγραφέα ή κάτι παρόμοιο? Όχι...άρα έξω η λάσπη...
    Και να πω και το άλλο...να ρίξουμε λάσπη στο Χατζηγιάννη το καταλαβαίνω.. σε εσάς γιατί? Όταν φτάσετε και σεις εκεί θα κινδυνεύετε από λασπολογίες ...ακόμα όμως όχι...

    “Δεν έχω άλλα επιχειρήματα και άρα προχωρώ σε ειρωνείες, ύβρεις και απειλές “ Ειρωνεία δεχτήκατε ναι... αλλά και μεις εισπράξαμε κομπασμό και ένα ύφος παντογνώστη... οπότε είμαστε πάτσι...
    Όσο για ύβρεις και απειλές δεν τις βλέπω πουθενά οπότε έξω και αυτά....

    “Όταν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει ότι όλοι οι καλλιτέχνες και στα βιογραφικά μας και στα εξώφυλλα των CDs μας και στο Ιnternet σε διάφορα σημεία γράφουμε για το τί έχουμε πετύχει, γράφουμε για τις συνεργασίες που έχουμε κάνει με μικρά ή μεγάλα ονόματα, για τα βραβεία που μας έχουν απονεμηθεί, κλπ., κλπ., ε, τί να κάνεις! Πιάσε από το Μιχάλη Χατζηγιάννη και το Γιώργο Θεοφάνους και φτάσε μέχρι τη Μαρινέλλα και το Χατζηνάσιο”
    Η αλήθεια είναι πάντως ότι η Παπαρίζου δεν γράφει πάνω στο CD της “ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΤΗΣ EUROVISION” ούτε ο Χατζηγιάννης “ΝΙΚΗΤΗΣ 123 ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΑΡΕΙΩΝ” ! Μου κάνει εντύπωση πάντως που θέλετε να σας αντιμετωπίσουμε όπως τον Μιχάλη Χατζηγιάννη ,το Γιώργο Θεοφάνους , τη Μαρινέλλα και το Χατζηνάσιο.

    “Αλλά, όταν ο άλλος δεν ξέρει με τί να ασχοληθεί”
    Άντε εγώ δεν έχω με τι να ασχοληθώ... εσείς που έχετε σπαταλήσει άπειρο χρόνο και “μελάνι” ασχολούμενος με ένα διαγωνισμό που ούτε καν συμμετέχετε , έχετε χιλιάδες άλλα πράγματα να κάνετε αλλά προτιμάτε αυτό διότι προέχει η διαδικτυακή δικαιοσύνη...

    “και κυρίως δεν έχει επιχειρήματα για το θέμα που συζητάμε”
    λυπάμαι που πρέπει να σας θυμίσω ότι το σχόλιο μου δεν είχε να κάνει με τα επιχειρήματα σας αλλά με τον τρόπο τον οποίο διεκδικήσατε ευχαριστίες... λίγη ταπεινότητα αγαπητέ... εσείς πρέπει να το ξέρετε καλύτερα που είστε άνθρωπος της εκκλησίας... το θέμα των κανόνων του διαγωνισμού είναι άλλου ευθύνη όχι δική μου... δε συζητάμε αυτό είστε εκτός θέματος΄...
    Orfeus
    16.04.2008, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 16-04-2008 στις 13:48 έγραψε...

    στην κατηγορία εντεχνο λαϊκό δεν βρίσκω το "βγάλε τα ρούχα σου" στο ψηφοδέλτιο...............τιιιιιιιιιιιιι τρέχει;



    Είναι πρώτο. Πώς δεν το βρίσκεις;
    Termite
    16.04.2008, 14:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 16-04-2008 στις 14:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikolettaTsikoti στις 16-04-2008 στις 13:48 έγραψε...

    στην κατηγορία εντεχνο λαϊκό δεν βρίσκω το "βγάλε τα ρούχα σου" στο ψηφοδέλτιο...............τιιιιιιιιιιιιι τρέχει;



    Είναι πρώτο. Πώς δεν το βρίσκεις;



    Μήπως το έχει στείλει η ίδια; Αν το έστειλε εκείνη, δε θα το βλέπει ωστε να μή μπορεί να το ψηφίσει.


    Τέλος, μια μόνο παρατήρηση στην απάντηση του Σάκη προς εμένα...
    Αν νομίζεις οτι τα ακούσματα του Μίλτου (Πασχαλίδη) και του Γιάννη (Ζουγανέλη) ειναι τέτοια ωστε να μή μπορούν να εκτιμήσουν κάποιο άλλο είδος πλανάσαι πλάνην οικτράν. Αν πραγματικά θές να έχεις γνώμη για τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες οφείλεις να ακούσεις τους δίσκους τους. Ο Ζουγανέλης τουλάχιστον έχει 60 δίσκους και ποτέ δεν ξέρεις τι θα ακούσεις στον καθένα απο αυτούς μια και πάντα αναμειγνύονται το ροκ, το electro και το lounge και το λαικό και το έντεχνο.

    Έχεις ακούσει ποτέ Πασχαλίδη; Διοτι άν πιστεύεις οτι ο Μίλτος δεν μπορει να κρίνει σωστά ένα κομμάτι τοτε η απάντηση ειναι όχι. Άκου μόνο τον καινούριο δίσκο του, και (μια και είσαι μουσικός) θα καταλάβεις πως η ποικιλία στα ακούσματα του καταγράφεται για άλλη μια φορά.






    H Barηa στα Ελληνικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 16-04-2008 14:26 ]


    mariosnadege
    16.04.2008, 14:20
    Παράθεση:
    Ιδού, κυρίες και κύριοι, το ζωντανό παράδειγμα του στοκαρίσματος που επιφέρει στον ανθρώπινο εγκέφαλο η αίρεση. Και μάλιστα εις τριπλούν !!!

    Το σχόλιο αυτό είναι θλιβερό. Βέβαια κι εγώ έδωσα μια αποκλειστικά θετική εικόνα των παρεμβάσεων του sakisgouzonis κι αυτό ήταν λάθος μου. Σίγουρα υπερβάλλει στην υποστήριξη των απόψεών του και στην αυτοπροβολή του. Απο εκεί όμως μέχρι το σημείο να φτάνουμε σε τέτοιους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, υπάρχει αρκετή απόσταση νομίζω. Πιστεύω ότι το "πνευματικό στοκάρισμα" παρατηρείται και σε πολλούς "μη αιρετικούς" !
    Άντε, πολλά έγραψα σήμερα. Συνήθως γράφω ένα μήνυμα το μήνα !
    sintorin
    16.04.2008, 15:03
    Mnk exeis polu plaka, i upokrisia sou kai i ironia sou einai polu xaraktiristiko tis koinonias sou.....alithia, anarotiemai posous skeletous kriveis stin ntoulapa sou.!?!...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 16-04-2008 15:51 ]


    Astron
    16.04.2008, 15:47
    Όποιες ενστάσεις υπήρχαν διατυπώθηκαν καθαρά. Αυτές προφανώς αξιολογούνται και είτε εφαρμόζονται είτε όχι. Η επανάληψη όμως των ίδιων επιχειρημάτων επί 15 φορές γίνεται πολύ κουραστική. Στο κάτω κάτω αν κάποιος θεωρεί ότι ο διαγωνισμός δεν τον εκφράζει μπορεί κάλλιστα να απέχει ή να δημιουργήσει τον δικό του ουτοπικό τέλειο online διαγωνισμό.

    Μέχρι στιγμής πάντως ο διαγωνισμός του MusicHeaven εξελίσσεται με πολύ μεγάλη επιτυχία. Εκπληκτικά τραγούδια, πολύ ταλέντο και πολλές συμμετοχές.
    Όπως έγραψα και στο τόπικ σχετικά με τα τραγούδια, είναι τόσο πολλά τα καλά τραγούδια που μου είναι αδύνατο να καταλήξω μόνο σε 5!

    angela_77
    16.04.2008, 16:28
    @ sakisgouzonis τα παρακατω

    ας δουμε πρωτα απο ολα τι εξεταζουμε.

  • Διαγωνισμος τραγουδιου MUSICHEAVEN. Να το ξαναπω αλλη μια MUSICHEAVEN. Πως λεμε εκλογες χωρας ενα πραμα. Το οτι ο Γιωργος Παπανδρεου εχει 50 φιλους αμερικανους δεν τους καθηστα ικανους να ψηφισουν στις εκλογες της Ελλαδας επειδη τον γνωριζουν και θελουν να τον υποστηριξουν να παει μπροστα κτλ σωστα? Σωστα. Παει αυτο λοιπον.
  • Ας το ξαναδουμε σαν εκλογες τις χωρας. Μια ψηφος ανα ψηφοφορο. Ετσι δεν λεει το συνταγμα? Δεν σου τσεκαρει και το ονομα στο κεντρο η εφορευτικη επιτροπη για να μην μπορεις να ξαναψηφισεις? ΑΝ ψηφιζες πανω απο μια φορα δεν θα ηταν αξιοκρατικο το αποτελεσμα, σωστα? Σωστα. Παει και αυτο
  • Θα καταντησω κουραστικη αλλα μια ακομα φορα ας το δουμε ως εκλογες κρατους. Ηπαρχει ενα πραγματακι που το λενε ελευθερη βουληση. Δηλαδη καθε ψηφοφορος (μελος του MUSICHEAVEN) εχει μυαλο να αποφασισει αν θα ψηφισει τον κολλητο του η τον πολιτικο (τραγουδι) που θεωρει καλυτερο. Δικαιωμα του στην τελικη. Εχει μια ψηφο ας αποφασισει αν θελει να την κανει να μετραει η οχι.


    Σε πιο προσωπικη νοτα, θα ψηφισω οταν εχω ακουσει τα τραγουδια και εχω αποφασισει πιο κανει τα αυτακια μου ευτυχισμενα. σκασιλα μου μεγαλη και δεκα παπαγαλοι αν ειναι φιλου η οχι. τι θα κερδισω? και τι θα κερδισει και ο φιλος εδω που τα λεμε... λεφτα? γουνα απο τον χουνταλα? θωρακισμενη μερσεντες? τσαι με λεμονι στο μπαλκονι? τι? δεν εχω καταλαβει λοιπον γιατι ολο αυτο το χουχα. Οπως δεν εχω καταλαβει και γιατι τοσο μεγαλη σκορδοκαιλα την στιγμη που ουτε καν παιρνεις μερος. Καταλαβαινω ομως πως οοοοτι επιχειρημα και να ακουσεις εσυ θα συνεχισεις να αντιδρας γιατι οπως ειπες μονος σου "Προσπάθησε να εφεύρεις άλλους 100 τρόπους διαφορετικούς για ψηφοφορία και εγώ θα σου βρω αντίστοιχα όχι 100, αλλά, 300 λόγους που θα καθιστούν "ανάπηρο" τον τρόπο ψηφοφορίας που σκέφτηκες. " οποτε τι το συζηταμε το πραμα. Βαριεμαι

  • A-Rockaria
    16.04.2008, 17:32
    Ρε παιδιά, τι είναι αυτά περί αιρέσεων; Έχω χάσει κάποια επεισόδια...
    Orfeus
    16.04.2008, 17:42
    Δεν έχεις χάσει τίποτα. Μια χαρά είσαι.
    Οι αιρέσεις δεν έχουν καμία δουλειά στο forum του Διαγωνισμού Τραγουδιού του MusicHeaven.


    mellia
    16.04.2008, 20:15
    Να ρωτήσω κάτι? Αν ένα τραγούδι μας αρέσει αλλά δεν μας αρέσει ο τραγουδιστής είναι κριτήριο για να μην το ψηφίσουμε?
    Εννοώ είναι κριτήριο η ερμηνεία?
    kerkinezos
    16.04.2008, 21:04
    καλή ερωτηση και το λέω γιατί είμαι παθών
    Προσωπικά θα το ψηφίσω γιατί μου αρεσει πολύ σαν μελωδία και στιχος δηλ.σαν ΤΡΑΓΟΥΔΙ(διαγωνισμός τραγουδιου ειναι και οχι διαγωνισμός καλλίτερης φωνής.)
    Φυσικά η ερμηνεια είναι πάρα πολυ σημαντικο στοιχείο για να αναδειχτεί 1 τραγούδι.
    αν όμως το τραγουδι σου αρεσει και το ψηφίσεις.που ξέρεις;
    μπορεί να προωθηθει και να το πει ο αγαπημενος σου τραγουδιστής
    mavroula
    16.04.2008, 22:22
    Ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια για να ψηφίσει.
    μπορεί να είναι το συνολικό αποτέλεσμα, οι στίχοι, η μουσική, η φωνή, το είδος...

    Αναλογα τί εινια σημαντικό για τον καθένα... νομίζω για μένα είναι κυρίως το γενικό αποτέλεσμα. το συναίσθημα που σου αφήνει το τραγούδι. και το γούστο του καθενός που ψηφίζει. Δεν μου "ταιριάζουν" όλα.. τί να κάνουμε.

    Και κάτι άλλο. Σε όποιον δεν αρέσει ο τρόπος που γίνεται ο διαγωνισμός ας πάει σε άλλη μουσική κοινότητα που κάνει άλλο διαγωνισμό τραγουδιού, που θα παίζει σε άλλο περίπτερο, να ψηφίσει με άλλο τρόπο....

    Ο καθενας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει.. angela_77 με έχεις καλύψει....

    Ωχ! πια. βλέπω τις συζητήσεις και φρίττω!!!

    Αν αυτό το πάθος που έχουμε να αποδείξουμε ότι ΕΜΕΙΣ έχουμε δίκιο, το περνάγαμε σε τραγούδια ή στην αγάπη μας για το τραγούδι και τη μουσική, δεν θα ήταν όλα καλύτερα;
    sundevil
    17.04.2008, 01:28
    Jorge σορρυ κιολας αλλα επειδη βλεπω να νευριαζεις με ενα συγκεκριμενο ατομο εδω μεσα ( ) και επειδη λες οτι την επομενη φορα θα τα κανεις οπως λεει αυτος για να δουμε αν ειναι καλυτερα, ελπιζω να μην το εννοεις

    Ολα κυλανε τελεια/ρολοι/περιφιμα/οπως θα πρεπε.!!

    Μην εχεις ενδιασμους για το αν ειναι ενας πετυχημενος διαγωνισμος ή οχι.. Σ' αυτο προφανως εχεις διαβασει οτι σε 10 ποστς περνεις συγχαρητηρια και σε 1 οχι..
    Για εναν ..... δε θα χαλασεις τη ζαχαρενια σου

    Εχω πολυ αγωνια παντως για τα αποτελεσματα..

    Chin up jorge
    Thumbs Up!
    gkokk
    17.04.2008, 11:00
    Ποιος έχει γράψει το τραγούδι του διαγωνισμού "Πάμε μαζί";;;;
    Μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με ένα προσωπικό μήνυμα;;;;;
    Ευχαριστώ!
    Flatliner
    17.04.2008, 12:43
    Πωπω ειναι τοσα πολλα τα τραγουδια! Θελει να αφιερωσει κανεις πολλες ωρες για να τα ακουσει προσεκτικα και να βγαλει πορισμα.
    Μου φαινεται, δεν θα ψηφισω στο τελος, για να μην εχω τυψεις,οσον αφορα την εκλογη των τραγουδιων!