ελληνική μουσική
    861 online   ·  210.853 μέλη

    Εκμάθηση Ακουστικής Κιθάρας

    MusicMaker83
    10.03.2008, 00:01
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-03-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Η θεωρία σε βοηθάει να μάθεις ένα όργανο, που πιστεύω ότι θα συμφωνείς γιατί μαθαίνεις αξίες, ρυθμούς (ίσως κάνεις και ρυθμικό σολφέζ), και θα είναι πολύ καλύτερα (και για σένα θα ήταν ίσως) να μην πάει ένας χρόνος χαμένος! Θεωρώ απαράδεκτο να μαθαίνεις μουσική χωρίς να μαθαίνεις κάποια θεωρητικά. Δεν εννοώ φυσικά να ακολουθήσεις την γραμμή των κλασσικών σπουδών, που ορίζει το υπουργείο.



    Αν δεν είχα "χάσει" αυτο τον χρόνο, δεν θα ήμουν εδω τώρα, είναι σίγουρο! Και αυτό ισχύει για πολλούς που επιλέγουν μόνοι τους την οδο της μουσικής χωρίς να είναι απο μουσική οικογένεια ή να έχουν κάποιο κολλητό και να τους επιρεάσει. Η ηλικία της κοπέλας δεν απαγορευτική για να μάθει κιθάρα λλα είναι πολυ απαιτιτηκή για να κάτσει να μάθει θεωρεία τώρα. Δεν είναι είναι απίθανο αλλα δύσκολα, και όχι βιολογικά αλλα, άλλες υποχρεώσεις έχει ένας 13χρόνος και άλλες ένας 20+. Μακάρι να ξαναγύριζα στα 13 και να είχα τόσο χρόνο όσο τότε.

    Απο αυτή τη πλευρά τα λεώ
    delta66
    10.03.2008, 00:14
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 10-03-2008 στις 00:01 έγραψε...
    Η ηλικία της κοπέλας δεν απαγορευτική για να μάθει κιθάρα λλα είναι πολυ απαιτιτηκή για να κάτσει να μάθει θεωρεία τώρα. Δεν είναι είναι απίθανο αλλα δύσκολα, και όχι βιολογικά αλλα, άλλες υποχρεώσεις έχει ένας 13χρόνος και άλλες ένας 20+.


    Αν υπαρχει θεληση ολα γινονται.
    (Μιλαω εκ πειρας. θεωρια εμαθα 20+ ενω επαιζα απο 4, και συμπληρωνω οτι η θεωρια βοηθαει να προχωρησεις ενα βημα παραπερα)
    deathminor88
    10.03.2008, 02:13
    Δεν είναι και τόσο! Δεν της είπα να πάει να κάνει dictee ή solfez, δεν το θεωρώ καθόλου δύσκολο. Ξέρω πολλούς και στην ηλικία της και μεγαλύτερους, με υποχρεώσεις που και μαθαίνουν τη θεωρία και κατανοούν πόσο σημαντική είναι, όπως λέει και ο delta66 σε πάει ένα (και παρπάνω) βήμα παραπέρα!
    delta66
    10.03.2008, 02:22
    ο MusicMaker83 εχει δικιο παντως.
    εγω σπανια εχω συναντησει 20+ και να εχουν ορεξη να μαθουν θεωρια.
    Επαναλαμβανω, αν υπαρχει θεληση ολα γινονται, αλλα πιο δυσκολα στα 20+.
    δεν ειναι θεμα χρονου πιστευω αλλα ορεξης, υπομονης και ψυχολογιας.
    Ο 20+ αισθανεται οτι εχει αργησει και πρεπει να βιαστει, να "κοψει δρομο", ετσι θεωρει χαμενο χρονο τη θεωρια, χωρις να καταλαβαινει οτι ετσι θα καθυστερησει περισσοτερο.
    MusicMaker83
    10.03.2008, 08:32
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-03-2008 στις 00:14 έγραψε...

    Αν υπαρχει θεληση ολα γινονται.
    (Μιλαω εκ πειρας. θεωρια εμαθα 20+ ενω επαιζα απο 4, και συμπληρωνω οτι η θεωρια βοηθαει να προχωρησεις ενα βημα παραπερα)



    Καλα εσυ είσαι το άλλο άκρο... Αν παίζεις τόσα χρόνια έχεις μαθει πολλά και με το διάβασμα απλα τα ταξινομείς Εγω ολα αυτα τα λέω βλέποντας αρκετούς γνωστούς μου που ξεκίνησαν ακουστική ή ηλεκτρική στα 20+ και δεν μπορούσαν να κατανοήσουν ούτε τους οπλισμούς. Αλλα όλοι παιχτικά τα κομμάτια που ήθελαν τα εβγαζαν και απλά ξέδιναν απο τις πολλές υποχρεώσεις που έχεις μετα τα 20+

    Με όλη αυτη τη συζήτηση μάλλον τρομάξαμε την κοπέλα
    JuDy
    10.03.2008, 11:04

    Λεγοντας θεωρια εννοειτε νοτες, τονους, χρονους, κλιμακες κτλ;
    odis13
    10.03.2008, 14:31
    Παράθεση:

    Το μέλος JuDy στις 10-03-2008 στις 11:04 έγραψε...


    Λεγοντας θεωρια εννοειτε νοτες, τονους, χρονους, κλιμακες κτλ;




    Kαι άλλα πολλά....Κάποια βασικά να μαθεις ώστε να καταλαβαινεις τι κάνεις, να μπορεις να διαβασεις ένα απλό κομματάκι απο πεντάγραμμο, και παράλληλα να μαθαινεις και τραγουδια κλπ, να κάνεις αυτό που σου αρέσει.

    Μετά βλέπεις και συνεχίζεις ανάλογα.


    Αντε και καλή σαρακοστή σε όλους, πάω να ακουσω metheny....
    delta66
    10.03.2008, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 10-03-2008 στις 14:31 έγραψε...

    Αντε και καλή σαρακοστή σε όλους, πάω να ακουσω metheny....



    Επισης, αλλα μην ακους τετοια και παθεις καμια αρτηριοσκληρωση.
    Βαλε κανα βον να ερθεις στα ισα σου.
    odis13
    11.03.2008, 15:46
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-03-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 10-03-2008 στις 14:31 έγραψε...

    Αντε και καλή σαρακοστή σε όλους, πάω να ακουσω metheny....



    Επισης, αλλα μην ακους τετοια και παθεις καμια αρτηριοσκληρωση.
    Βαλε κανα βον να ερθεις στα ισα σου.




    Xεχε όντως...Δε πειράζει έχω henderson και kravitz για αργότερα.