ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη

    Ηχοληψία...Εχει χρήματα σαν επάγγελμα;

    akisfm344
    13.04.2008, 08:38
    kalimera.thelo na kano ena xoro diko mou sto spiti pou etoimazo,gia na akouo mousiki.psaxno sto internet na vro kapio site pou na mou dini plirofories,opos se ti ipsos na ine ta ixia apo ton toixo,apo to kathisma pou tha exo,kapio tipo pou na mporo analaoga me ton xoro pou tha exo,na kano rithisi tou equalizer analoga me ton xoro,se ti apostasi prepi na einia to mikrofono apo ton omiliti.kseris na mou pis?i kseris kapio site pou na exi ola ayta pou psxno.
    eyxaristo
    loops
    13.04.2008, 09:24
    Y.Γ:ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!ΨΑΧΝΩ ΔΟΘΛΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΙΜΑΙ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΗ ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ!ΕΧς ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!


    Τώρα που καλοκαιριάζει είναι ευκαιρία να μπεις στον χώρο κάνοντας συναυλίες ,
    Καλλιτέχνες κάνουν περιοδεία υπάρχει ζήτηση . αν έχεις όρεξη και τσιγγάνικο αίμα ….. (μόνο για βόρεια Ελλάδα)



    tago
    13.04.2008, 12:30
    Loops αν η ηλικία σου είναι πράγματι 36, τότε θα σου έλεγα ότι μάλλον αργά σκέφτηκες να ξεκινήσεις. Στις συναυλίες ξέρεις, δε κάθεσαι μόνο μπροστά στη κονσόλα για να ρυθμίσεις τον ήχο. Πρέπει να στηθεί και ο χώρος. Να τοποθετηθούν τα μεγάφωνα κλπ., πράγμα που θέλει και τα μπράτσα του. Φοβάμαι πως έχεις εξιδανικεύσει τα πράγματα μέσα στο μυαλό σου. Αν πηγαίνεις σε κάποια σχολή, αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να ασχοληθείς με το ραδιόφωνο ή την τηλεόραση όπου η συνθήκες είναι μάλλον κοντύτερα στα μέτρα σου.
    loops
    13.04.2008, 22:16
    tago
    Αν διάβαζες όλο το thread θα καταλάβαινες ότι δεν είναι για εμένα το post αλλά για τον χρήστη <> λάθος μου που δεν το διευκρίνισα καλύτερα .
    Εγώ έχω δουλειά ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου.

    tago
    14.04.2008, 05:12
    A, ok, sorry!
    DrFeelgood
    14.04.2008, 21:57
    Κανένα επάγγελμα στην Ελλάδα δεν έχει (αρκετά) λεφτά.
    IHURGOS
    14.04.2008, 23:14
    Σαν ηχολυπτης κατεπαγκελμα και κατεξακολουθιση
    βγαζω ακριβος οσα μου χριαζοντε για να ζω
    και μερικες φορες λιγοτερα
    και σιγουρα δεν μου περισεβουν

    Υ.Γ. πληρωνω μασερ για την μεση μου (p.a. the hard way)

    IHURGOS
    14.04.2008, 23:22
    Παράθεση:

    Το μέλος loops στις 13-04-2008 στις 09:24 έγραψε...

    Y.Γ:ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!ΨΑΧΝΩ ΔΟΘΛΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΙΜΑΙ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΗ ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ!ΕΧς ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!

    ενα μινι βιογραφικο δεν 8α εβλαπτε
    με το τι 8α η8ελες να κανεις και το τι εχεις κανει μεχρι τωρα
    vakissketos@gmail.com

    Τώρα που καλοκαιριάζει είναι ευκαιρία να μπεις στον χώρο κάνοντας συναυλίες ,
    Καλλιτέχνες κάνουν περιοδεία υπάρχει ζήτηση . αν έχεις όρεξη και τσιγγάνικο αίμα ….. (μόνο για βόρεια Ελλάδα)





    billy2002gr
    15.04.2008, 19:31
    Mαράκι μου,

    Όσα σου γράφουν οι παραπάνω συνάδελφοι, είναι μέσες άκρες σωστά.
    Κατ'αρχήν θα σε συμβούλευα ότι αν ξεκινάς να κάνεις το επάγγελμα του ηχολήπτη έχοντας σαν πρώτο στόχο τα χρήματα, θα ήταν καλύτερα να μην το ξεκινήσεις καθόλου.
    Πριν από 26 χρόνια που άρχισα να κάνω αυτή τη δουλειά, πραγματικά δεν με ενδιέφεραν καθόλου τα χρήματα, παρά μόνο πως θα γίνω καλός ηχολήπτης.
    Τελικά, τι είναι καλός ηχολήπτης? Αυτός που έχει τα μηχανάκια στο σπίτι του και παίζει, αυτός που ρυθμίζει καλά μία ορχήστρα, αυτός που αναπαράγει άψογα κάποια όργανα, ή αυτός που έχει άριστη αισθητική του εκάστοτε αποτελέσματος?
    Αυτά σου τα γράφω για να έχεις υπόψιν ότι για να βγάλεις χρήματα σε αυτό το χωρίς συζήτηση εκπληκτικό επάγγελμα, θα πρέπει αφ'ενός να περάσουν αρκετά χρόνια πολλής δουλειάς και μελέτης, αφ'ετέρου ατελείωτη αγάπη ια το αντικείμενό σου.

    Φιλικά,
    Β.Β.
    tago
    15.04.2008, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 15-04-2008 στις 19:31 έγραψε...

    Mαράκι μου,

    Όσα σου γράφουν οι παραπάνω συνάδελφοι, είναι μέσες άκρες σωστά.
    Κατ'αρχήν θα σε συμβούλευα ότι αν ξεκινάς να κάνεις το επάγγελμα του ηχολήπτη έχοντας σαν πρώτο στόχο τα χρήματα, θα ήταν καλύτερα να μην το ξεκινήσεις καθόλου.
    Πριν από 26 χρόνια που άρχισα να κάνω αυτή τη δουλειά, πραγματικά δεν με ενδιέφεραν καθόλου τα χρήματα, παρά μόνο πως θα γίνω καλός ηχολήπτης.
    Τελικά, τι είναι καλός ηχολήπτης? Αυτός που έχει τα μηχανάκια στο σπίτι του και παίζει, αυτός που ρυθμίζει καλά μία ορχήστρα, αυτός που αναπαράγει άψογα κάποια όργανα, ή αυτός που έχει άριστη αισθητική του εκάστοτε αποτελέσματος?
    Αυτά σου τα γράφω για να έχεις υπόψιν ότι για να βγάλεις χρήματα σε αυτό το χωρίς συζήτηση εκπληκτικό επάγγελμα, θα πρέπει αφ'ενός να περάσουν αρκετά χρόνια πολλής δουλειάς και μελέτης, αφ'ετέρου ατελείωτη αγάπη ια το αντικείμενό σου.

    Φιλικά,
    Β.Β.


    Συνάδελφε προσυπογράφω την άποψη σου χωρίς δεύτερη σκέψη!!!
    annalouloudaki
    16.04.2008, 21:17
    Ακόμη κι αν το αγαπάς άστο....
    Αν δεν πάει καλά....;Τότε τι γίνεται;
    Κάνε κάτι με σίγουρες απολαβές....
    Αστα αυτά για άλλους.....
    Sokratis121974
    18.04.2008, 00:36
    Ο billy2002gr τα ειπε ολα!!!
    Και εγω με την πολυ λιγη πειρα που εχω θα ελεγα ακριβως τα ιδια!!!
    Σωκρατης.

    Σωκρατης
    Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 18-04-2008 00:36 ]


    darbukaboy
    18.04.2008, 11:00
    Προσωπικα πιστευω(και κανεις δεν μπορει να μου ανατρεψει αυτη την αποψη)οτι εαν καποιος αγαπαει πραγματικα τη δουλεια του και θελει να περναει καλα κανοντας τη,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην βρει κατι.Βεβαια στην αρχη μπορει να μην βρει αυτο που του αρεσει,στη συνεχεια ομως αν το θελει πραγματικα θα βρεθει σιγουρα κατι.
    Εγω αν αρχιζα να ασχολουμαι με αυτο το επαγγελμα θα επελεγα ή τον τομεα του ΡΑ ή studio ηχογραφησεων(με δυνατοτητες mastering).
    pasquale
    18.04.2008, 22:45
    τηλεοραση και ραδιοφωνο αν καταφερεις να βρεις ειναι ξεκουραστη δουλεια αλλα δεν εχει λεφτα.οσο για το p.a πρωτα θα μαθεις να κανεις χαμαλαιζερ και μετα εκουαλαιζερ και μετα ειναι οτι εχει δουλεια καποιους μηνεσ το χρονο.για ενσημα δεν το συζηταμε καθολου!!!εγω παλι πριν τελειωσω την σχολη μου ειχα ενσημα ηχοληπτη!!!
    marakiasteraki
    19.04.2008, 12:01
    Πώς γίνεται να έχεις ένσημα πριν δουλέψεις;!;!
    pasquale
    20.04.2008, 09:42
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 19-04-2008 στις 12:01 έγραψε...

    Πώς γίνεται να έχεις ένσημα πριν δουλέψεις;!;!



    δεν ειπα οτι ειχα ενσημα χωρις να δουλεψω.ειπα οτι πριν τελειωσω την σχολη ηχοληψιας δουλευα σαν ηχοληπτης!
    marakiasteraki
    20.04.2008, 11:05
    ok then....
    εγω δεν καταλαβα καλα!
    Στην Τουμπα τελειωσες ηχοληψια;
    pasquale
    20.04.2008, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 20-04-2008 στις 11:05 έγραψε...

    ok then....
    εγω δεν καταλαβα καλα!
    Στην Τουμπα τελειωσες ηχοληψια;



    οχι. στην τσιμισκη!
    marakiasteraki
    20.04.2008, 14:17
    Εχει εργαστηριο ηχοληψιας εκει;;;
    Αν ειναι να παω!!!!

    pasquale
    21.04.2008, 20:36
    στο ιεκ ακμη μαρακι αστερακι!