ελληνική μουσική
    584 online   ·  210.908 μέλη
    Poleon
    24.09.2003, 12:31
    Ελπίζω να τα κατάφερα αυτή τη φορά...
    3 φωτογραφίες στο photo album μου...
    COSTACOSTA
    03.10.2003, 01:55

    Γεια και σε σένα Alicia.Πες μου κάτι που σου αρέσει…

    Στη μουσική και τις γυναίκες δεν μπορώ παρά να δώσω προτεραιότητα, όποια κι αν είναι η ασχολία μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 07-10-2003 09:28 ]
    Nicole
    29.10.2003, 00:20
    Μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις και ένα χαμόγελο όλο τον κόσμο...

    gate
    30.10.2003, 00:33
    Quote:

    30-10-2003 στις 00:28, Guerriero_Da_Luz wrote:
    ..Γιατί είναι το δικό μου τριαντάφυλλο..
    Και γύρισε πάλι να δει την αλεπού.
    "Αντίο", της είπε.
    "Αντίο, είπε η αλεπού. "Και τώρα θα σου πω το μυστικό μου, ένα πολύ απλό μυστικό. Μόνο με την καρδιά μπορεί να δει κανείς σωτά. Το ουσιαστικό είναι αόρατο στο μάτι".
    "Το ουσιαστικό είναι αόρατο στο μάτι", επανέλαβε ο μικρός πρίγκηπας για να μην το ξεχάσει.....
    "Το ουσιαστικό είναι αόρατο στο μάτι...."



    Εξαιρετικό...!
    Η ιδανικότερη απάντηση στο topic
    yiannisyiannis
    30.10.2003, 11:27
    Πιστεύω πως τα υπέροχα παραμύθια του κάθε κ. Εξυπερύ, καθώς και οι υπερβολές που αναφέρουν, είναι καθαρά συμβολικά και δεν θα έπρεπε να ερμηνεύονται αυτολεξεί. Μέσα απ’ αυτές τις υπερβολές υπογραμμίζονται μεν κάποια νοήματα, δεν πρέπει όμως να διαγράφονται κάποια άλλα. Σαφώς η καρδιά παίζει σημαντικό ρόλο στην προσέγγιση των πραγμάτων, όχι όμως και τον αποκλειστικό.

    Ανοίγω μια παρένθεση για να πω ότι μια ομάδα ιατρών καρδιολόγων, φανατικών φίλων των ρεμπέτικων τραγουδιών, είχε καταθέσει μια πρόταση τρόπον τινά, ώστε τα ερωτικά τραγούδια να αναφέρονται ως καρδιολογικά. Αφού είναι αποδεδειγμένο πως το σημαντικότερο ρόλο, ως πηγή συναισθημάτων, τον φέρει η καρδιά μας.

    Για να υπάρξει όμως το συναίσθημα και να διεισδύσει κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων ή των προσώπων, πρέπει πρώτα με τις απτές αισθήσεις μας, να αντλήσουμε ερεθίσματα και να αντιληφθούμε το σχήμα και τη μορφή αυτής της επιφάνειας. Κι αυτό χωρίς την όραση θα ήταν αν όχι αδύνατο, τουλάχιστον εξαιρετικά δύσκολο και χρονοβόρο. Γι αυτό το λόγο άλλωστε ο δημιουργός μας χάρισε τους οφθαλμούς και δεν μας έπλασε τυφλούς.

    Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι η γνωστή ρήση "Μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις", είναι πολύ εύστοχη. Δεν λέει ότι η εικόνα είναι σπουδαιότερη από τις λέξεις, ούτε όμως και υποδεέστερη. Είναι τουλάχιστον ισάξιας σπουδαιότητας, όσον αφορά την περιγραφή διαφόρων καταστάσεων ή προσώπων και την άντληση συναισθημάτων.
    Giorgos
    31.10.2003, 05:55
    Ίσως βγω ελαφρώς εκτός topic, ας μου το συγχωρέσετε όμως, δεν το συνηθίζω εξάλλου...

    Δεν θα ήθελα, Γιάννη, να επεκταθώ στην ουσία αυτού που έγραψες (θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανοίγαμε ξεχωριστό topic), ωστόσο πιστεύω ότι ένα είναι βέβαιο: αν αρχίσει κάποιος να διαβάζει τον Petit Prince με αυτό το σκεπτικό, δεν θα "απογειωθεί" ποτέ και δεν θα ταξιδέψει στον μαγικό κόσμο του υπέροχου αυτού παραμυθιού. Πριν λίγα δευτερόλεπτα διάβασα εδώ το απόσπασμα από τον αποχαιρετισμό του Μικρού Πρίγκηπα και της Αλεπούς και ήδη έπιασα τον εαυτό μου να χαμογελά και να νιώθει όπως ακριβώς όταν ακούει το "Χαμόγελο της Τζοκόντα". Σε αυτό το σημείο δεν κρίνω καθόλου την απάντησή σου (σε ξεχωριστό topic μπορεί να συμφωνήσουμε απόλυτα, επαναλαμβάνω δεν κολλάω στην ουσία αλλά στο συναίσθημα), απλά αυτό που λέω είναι ότι διαβάζοντάς την, "προσγειώθηκα" πολύ απότομα. Σαν να έβλεπα το "Αmelie" στο σινεμά και ξαφνικά κάποιος να άναψε τα φώτα...

    Και μόνο επειδή μου θύμισε την πρώτη φορά που διάβασα τον Petit Prince, υπερθεματίζω σε αυτό που έγραψε η Νεκταρία:

    "Εξαιρετικό...!
    Η ιδανικότερη απάντηση στο topic "
    yiannisyiannis
    31.10.2003, 09:24
    Γιώργο συγχώρεσέ με, αλλά δεν αντιλήφθηκα για ποιό λόγο προσγειώθηκες απότομα; Νομίζω ότι σαφέστατα τόνισα την σπουδαιότητα των συναισθημάτων στην αντίληψη του κόσμου μας. Απλά ανέφερα οτι θεωρώ ότι τα συναισθήματα δεν πρέπει να απογυμνώνονται από τις άλλες αισθήσεις μας. Λες ότι δεν κολλάς στην ουσία, αλλά στο συναίσθημα. Συμφωνώ απόλυτα, αυτό όμως που θέλω να προσθέσω είναι ότι και συναίσθημα χωρίς ουσία δεν υπάρχει, είναι πράγματα αλληλένδετα. Αυτό που διαφοροποιεί τις νοοτροπίες, είναι το κέντρο βάρος, που κάθε άνθρωπος τοποθετεί σε άλλο σημείο.
    Giorgos
    03.11.2003, 10:58
    Γιάννη, λάθος διατύπωση από την πλευρά μου: εννοώ δεν κολλάω στην ουσία αυτού που έγραψες (και επαναλαμβάνω, με βρίσκεις και μένα σύμφωνο σε ό,τι λες), αλλά στο συναίσθημα που αφήνει αυτό που έγραψες, όχι στο συναίσθημα γενικότερα. Απλά μετά την ανάγνωση ενός κειμένου σαν αυτό που έγραψε ο Εξυπερύ και που σε ταξιδεύει, μου ήρθαν στο νου αναμνήσεις από πολύ παλιότερα χρόνια και δεν ήμουν έτοιμος να διαβάσω κάτι πιο εκλογικευμένο (αν και απόλυτα σωστό). ¶ρα δεν διαφωνούμε καθόλου.
    yiannisyiannis
    03.11.2003, 11:14
    Γιώργο έγινες κατανοητός. Αυτό έχει σημασία κι όχι αν θα συμφωνήσουμε ή θα διαφωνήσουμε τελικά.
    Και για να μη ξεφεύγουμε από το topic, πρόσθεσα στο profile μου μια νέα photo, με πολύ κίνηση και συναίσθημα, η οποία τουλάχιστον εμένα μου φτιάχνει πάντα τη διάθεση.
    apostolopoulouefi
    23.11.2003, 23:57
    Μερικες φωτο εχουν μια ιδιαιτερότητα......

    για καποιους λογους αποκτουν τη δική τους ουσιαστικη δυναμικη.
    η φωτο που εβαλα στο αλμπουμ εμπεριεχει πλουσια αισθητικη , μ'ενα βλεμμα που εχει την ικανοτητα να βλεπει ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ , ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ..............
    νοερα ειναι αλλού...........
    jorge
    24.11.2003, 09:29
    Quote:

    23-11-2003 στις 23:57, apostolopoulouefi wrote:
    Μερικες φωτο εχουν μια ιδιαιτερότητα......

    για καποιους λογους αποκτουν τη δική τους ουσιαστικη δυναμικη.
    η φωτο που εβαλα στο αλμπουμ εμπεριεχει πλουσια αισθητικη , μ'ενα βλεμμα που εχει την ικανοτητα να βλεπει ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ , ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ..............
    νοερα ειναι αλλού...........



    Έφη το σύστημα δεν πήρε τη φωτογραφία σου. Δοκίμασε να αλλάξεις το όνομα του αρχείου, ώστε να μην περιέχει κενά, πχ το radio xaos 003.jpg να γίνει radioxaos003.jpg και μετά να την καταχωρήσεις.
    composer
    28.11.2003, 00:38
    Evala kai egw mia foto mou!borei na einai psiloepisimi
    alla den exw alli autin tin stigmi!
    jorge
    22.12.2003, 11:36
    Όπως φανταζομαι θα έχετε δει το PhotoHeaven. Είναι η νέα μορφή του Photo Album μας, με περισσότερες δυνατότητες και χωρίς την κουραστική υποχρέωση όσων βάζουν φωτογραφία να ενημερώνουν μέσω αυτού του topic. Όλα γίνονται αυτόματα και όσοι μπαίνουν στο PhotoHeaven μπορούν να βλέπουν όλες τις φωτογραφίες των μελών, τις πιο πρόσφατες, τις πιο δημοφιλείς κλπ...

    Επομένως αυτό το topic κλειδώνεται, μια και δεν έχει πλέον λόγo ύπαρξης.

    Someone dreams of doing great things, someone stays awaken and does it...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 12-10-2004 09:50 ]