ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Σωστή επιλογή δασκάλου φωνητικής...

    christosuv
    05.05.2008, 03:24

    Παιδιά; με το να κάνουμε post προσωπικά μηνύματα που μας έστειλε κάποιος δεν είναι και ότι πιο σωστό... ούτε βέβεαια να προκαλούμε κάποιον για να το πράξει. Θα ακουστεί κλισέ αλλά: μην τσακώνεστε. Δεν έχετε τίποτα να μοιράσετε παρά μόνο γνώσεις και εμπειρίες. Και όσον αφορά το θέμα καθηγητών, για να είναι καθηγητές, σημαίνει ότι έχουν κάποιο ή κάποια πτυχία και για να έχουν αυτά τα πτυχία σημαίνει πως έχουν περάσει από εξετάσεις. Οπότε τελείωσε το έργο.


    thaliey
    06.05.2008, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος christosuv στις 05-05-2008 στις 03:24 έγραψε...

    Παιδιά; με το να κάνουμε post προσωπικά μηνύματα που μας έστειλε κάποιος δεν είναι και ότι πιο σωστό... ούτε βέβεαια να προκαλούμε κάποιον για να το πράξει. Θα ακουστεί κλισέ αλλά: μην τσακώνεστε. Δεν έχετε τίποτα να μοιράσετε παρά μόνο γνώσεις και εμπειρίες. Και όσον αφορά το θέμα καθηγητών, για να είναι καθηγητές, σημαίνει ότι έχουν κάποιο ή κάποια πτυχία και για να έχουν αυτά τα πτυχία σημαίνει πως έχουν περάσει από εξετάσεις. Οπότε τελείωσε το έργο.



    {#emotions_dlg.rockon}


    Nadie
    17.05.2008, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 15-05-2008 στις 17:15 έγραψε...

    Ουφ, έχω μπερδευτεί τόσο με τόσες απόψεις γύρω-γύρω, που σήμερα κανόνισα να βρεθώ και με άλλη δασκάλα (την 4η ως τώρα), μετά από 3 χρόνια με την τελευταία μου (με την οποία δε σταμάτησα), μπας και κάτι απ'όλα αυτά αρχίσει να βγάζει νόημα..... Ίσως το παραπαίρνω σοβαρά, αλλά...... θα δείξει. Κι αν δε δείξει, θα σταματήσω τελείως, ν'αδειάσει το κεφάλι μου, και θα συνεχίσω μόνη μου......



     

    hahaha....


    CITXAN
    08.09.2010, 10:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Vocalist στις 11-04-2008 στις 21:28 έγραψε...

    Freddie και voice"teacher" αν διαβαζατε προσεκτικα το μηνυμα μου θα διαβαζατε οτι ειπα
    πως οι δασκαλοι μου,μου ΔΙΔΑΞΑΝ την ΤΕΧΝΙΚΗ να λεω τα κομματια στους τονους που ειναι, δεν μου ειπαν απο το πρωτο μαθημα να τα τραγουδησω.Προηγηθηκε μια διαδικασια
    μαθηματων, μελετης και εξασκησης μεχρι να αποκτησω την απαιτουμενη τεχνικη. Απορω αν γνωριζετε την σημασια του ορου "τεχνικη"...Τενχικη στο τραγουδι σημαινει να τραγουδας ανετα και χωρις πιεση.Οποιοσδηποτε τραγουδιστης, στο συγχρονο τραγουδι, θα πρεπει να εχει 3 οκταβες εκταση και οχι να περιοριζεται σε 2 με τη δικαιολογια οτι θα κρεμασει το λαρυγγα του. Φιλε μου, ο τροπος υπαρχει εσυ δεν θελεις να τον βρεις, γι'αυτο περιορισου σε 2 οκταβες, μαζι με τις προσδοκιες σου. Δεν μπορω να καταλαβω ολη αυτη τη δυσπιστια σχετικα με την εκταση της φωνης? Σας φαινετε αδιανοητο voiceteacher το γεγονος να εχει καποιος 3 και 4 οκταβες εκταση? Γιατι? Μπορειτε να διδαξετε τους μαθητες σας πως να αποκτησουν αυτη την επιπλεον εκταση? Αν ενας μαθητης σας θελει να τραγουδησει queensryche, δεν θα τον αναλαβετε? Η μηπως θα του δειξετε πως να πει το walking in the shadows 3 τονους κατω?! Ενας λογος που το τραγουδι στην ελλαδα εχει μεινει τοσο πισω ειναι γιατι υπαρχουν ατομα σαν και εσας και σπερνουν ολους αυτους τους μυθους.

    Επιτέλους και μια σωστή άποψη στο θέμα τραγούδι και τεχνική, πες τα Vocalist γιατί έχει πέσει πολύ "ασχετίλα" εδώ μέσα. :)))


    BAGRATION
    08.09.2010, 13:44

    Σα να ακούω το κάλεσμα ενος Troll προς τα άλλα, για να βγούνε από τις τρύπες τους και να αρχισουν το   Troll-αρισμα παρέα....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 08-09-2010 23:04 ]


    freddieKrueger
    15.09.2010, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 08-09-2010 στις 13:44 έγραψε...

    Σα να ακούω το κάλεσμα ενος Troll προς τα άλλα, για να βγούνε από τις τρύπες τους και να αρχισουν το   Troll-αρισμα παρέα....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 08-09-2010 23:04 ]



    Troll number one parwn Strathge mou!{#emotions_dlg.clap}

     

    Genika na pw pws to tragoudi den einai thema apopsewn...pote den eipa pws an kapoios mporei na megalwsei thn ektash tou parapanw,na mhn to kanei...

    Me dyo logia auto pou yposthriksa einai pws h dieyrunsh tis ektashs prepei na ginetai POLY ARGA kai fysika otan kapoios tragouda na to kanei poly pio katw apo ta akraia tou oria...

    Px an stis askhseis kapoios ftanei mexri tenor C5 kai me piesh,mexri G4 aneta alla kai pali me ligo ''sprwksimo''...tote den prepei na yperbainei as poume to Eb4(!!) sto tragoudi prepei kapoios oxi apla na tragouda xwris piesh,oxi apla na einai aneth h ekfora tou hxou,prepei na einai se thesh na SIGOTRAGOUDHSEI TIS NOTES XWRIS FALSETTO ME gnhsio pianissimo...k h monh prospatheia tou na einai sto na frenarei thn yperbolika aneth ekfora tou hxou...an kapoios sprwxnei estw kai ligo tote den einai tragoudi  auto pou kanei...

     

    Ta sebh mou


    BAGRATION
    17.09.2010, 15:29

    LOL  LOL {#emotions_dlg.biggrin}


    suzanne
    24.09.2010, 11:18

    {#emotions_dlg.helpsmilie}Γεια σας! Kαινούρια στο forum και θέλω να ρωτήσω κι εγώ αν έχετε υπ'όψιν σας "καλά" ωδεία ή έστω καλούς δασκάλους. Ενδιαφέρομαι να κάνω σύγχρονο τραγούδι και προς το παρόν είμαι γραμμένη σ'ένα ωδείο απ'το οποίο μπορώ να πω ότι δεν είμαι και τρελά ικανοποιημένη... Ο λόγος είναι ότι όλη σχεδόν την ώρα του μαθήματος κάνουμε γιόγκα, κανονική όμως με στρώματα κλπ. Ξέρω ότι για να μπορέσεις να τραγουδήσεις σωστά πρέπει να χαλαρώσουν κάποιοι μύες (π.χ. αυχένας, ωμοπλάτες, σαγόνι κλπ) αυτό όμως δεν είναι λίγο υπερβολικό; Μέχρι τώρα να φανταστείτε δεν έχω τραγουδήσει καθόλου! Και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι -μια και δεν έχω εμπειρία- είναι απαραίτητο να γίνονται όλα αυτά; Δεδομένου ότι προς το παρόν δε μ'ενδιαφέρει ν'ακολουθήσω καριέρα τραγουδίστριας, απλά το κάνω για χόμπι να τραγουδάω σε κανα συγκρότημα, στο μέλλον σε κάποιο μικρό μαγαζάκι, τέτοια πράγματα... Τhanks προκαταβολικά!! {#emotions_dlg.rolleyes}


    freddieKrueger
    24.09.2010, 11:34

    Kalhspera filh mas kai kalws hlthes sth mousikh mas parea!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Loipon epeidh me enthousiase h perigrafh tou tropou pou kanete mathima,tha thela na mou grapseis perissoteres plhrofories gia ton trpo didaskaleias,opws k gia to wdeio pou phgaineis!!

    AYTO einai to swsto,na MHN tragouda kapoios enw mathainei na tragouda k na afierwnei  POLY KAIRO sto an ANASAINEI swsta... eilikrina prwth fora synantw tetoioy eidous tropo ekmathishs tragoudiou!Ap oso kserw apo allous alla kai apo thn proswpikh mou empeiria,oi pio polloi daskaloi dystyxws se bazoun amesws na tragoudhseis klimakes sto piano kai meta apo kapoio xroniko diasthma se bazoun na tragoudhseis(mesa se 1 mhna kserw gw h kjai ligotero-2 bdomades)XWRIS NA POLYDWSOUN shmasia sthn ekmathish ths anapnohs...Miloun gia maskes gia topothethsh fwnhs,gia ena swro axrhsta pragmata pou mporoun omws na ginoun poly xrhsima otan kapoios GNWRIZEI na anasainei!

    PS:TO SWSTO TRAGOUDI TO MATHAINEIS OXI GIA NA AKOLOUTHISEIS KARIERA TRAGOUDISTRIAS ALLA GIA NA PARAGEIS KATI OMORFO FYSIKA KAI KATA DEYTERON GIA NA PROSTATEPSEIS THN YGEIA THS FWNHS SOU...

    ARA:TRAGOUDW ARISTA=TRAGOUDW... TRAGOUDW POLY KALA,KALA,METRIA,ASXHMA=DEN TRAGOUDW,ALLA AN THELW MPORW NA TRAGOUDHSW...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 24-09-2010 11:38 ]


    suzanne
    24.09.2010, 12:08

    Ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα!

    Λοιπόν κυρίως αυτό που κάνουμε είναι: Τα πρώτα 50-55 λεπτά κάνουμε κάποιες στάσεις της γιόγκα με ταυτόχρονη εκφώνηση κάποιων μάντρα, μέσω των οποίων μπορούμε πιο εύκολα να δούμε και να καταλάβουμε πώς δουλεύει η διαφραγματική αναπνοή. Και όντως βοηθάει, γιατί μετά νιώθεις το σώμα σου πολύ πιο χαλαρό και η φωνή βγαίνει σίγουρα πιο αβίαστα. Τα τελευταία 10 λεπτά τραγουδάμε κάποιες κλίμακες με τη συνοδεία πιάνου.Έχεις δίκιο ότι πρέπει να αναπνέεις σωστά για να "τραγουδάς", όπως πολύ σωστά το έθεσες, πιστεύω όμως -πάλι το τονίζω χωρίς να έχω εμπειρία- ότι για ν'ανοίξει η φωνή σου πρέπει να τραγουδάς κιόλας. Επίσης στο μοντέρνο τραγούδι παίζει πολύ και η ερμηνεία... Εγώ για παράδειγμα δεν ενδιαφέρομαι πολύ για τεχνική όσο για το να τραγουδάω κάτι και να το νιώθω, δηλαδή να περνάω καλά, κι αυτό το συναίσθημα να μπορώ να το μεταδώσω και σ'όσους μ'ακούνε.. Πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ..


    freddieKrueger
    24.09.2010, 12:58

    Loipon agaphth filh tha sou grapsw poia kata th gnwmh mou einai h swsth seira ekma8hshs sto tragoudi:1)Ma8ainw na anasainw swsta XWRIS NA PARAGW HXO

    2)Ma8ainw na anasainw swsta ME HXO,kati pou shmainei pws siga siga arxizw na STHRIZW ton hxo mou swsta me thn anapnoh mou kai na TOPO8ETW TON HXO mou ekei pou prepei...o hxos aytos 8a prepei na einai konta ston tono fysikhs mou omilias,oxi poly pshlotera h xamhlotera wste na einai ANETOS STHN EKFORA TOU...

    3)Anebazw ayto ton hxo merika(1,2 h 3 hmitonia)h ton katebazw ka8ws mporw epishs na paizw me ta apla mousika diasthmata enos h dyo tonwn...prospa8w na diathrw thn sthriksh kai topo8ethsh mou opws xreiazetai...Shmeiwsh:S ayto to shmeio mporeis fysika na anebeis kai mia oktaba panw apo ton tono omilias sou mono kai mono gia na diapistwseis ta la8h pou ginontai otan xaneis th stiriksh h thn topo8ethsh...

    Allo pou mporeis na kaneis einai na diabazeis keimena prospa8wntas na exeis th swsth texnikh...

    Genika fantasou pws otan kapoios ma8ainei na tragouda sthn ousia KSEXNA TA PANTA akomh kai ton tropo pou milouse,dioti sto 90% twn periptwsewn htan la8emenos poly h ligo...

    Sto tragoudi otan ksekinaw DEN EXW KAMMIA NOTA SWSTH...

    4)Otan mporw na kinoumai ANETA se ektash mias oktabas arxizw na lew ta prwta mou paidika tragoudakia

    5)Argotera exwntas apokthsei kai ogko kai anesh kai kalytero hxoxrwma,logw swstoterhs texnikhs se sthriksh kai topo8ethsh,tragoudaw kai kapws pio syn8eta tragoudia...

    6)Anoigwntas ths ektash mou sth miamish h kai 2 oktabes ki afou exw eksasfalhsei pws ekei kinoumai POLY ANETA kai paragw OLOUS MOU tous tonous apo pianissimo(poly siga)ba8amiaia se mezzoforte kai forte alla kai antistrofa,epilegw repertorio...

    7)Twra afou eimai ANETOS XEIRISTHS THS FWNHS MOU kai mporw na thn kanw olti 8elw kai oxi ekeinh oti 8elei emena(gia fantasou na prepei as poume na ermhneyseis ena tragoudi pou exei mia pshlh nota pou prepei na dwseis gkazia...tote OK den yparxei dyskolia,mono ena mikro emionekthma:Pws ousiastika 8a FWNAZEIS den 8a TRAGOUDAS...an ton idio tono se ena allo kommati prepei na ton parageis me erwtismo,h me eygeneia,8lipsh,sygkrathmenh xara,tote EXOUME PROBLHMA mia kai h FWNH sou 8a se kremasei:Kai PALI 8A PREPEI NA SPRWKSEIS TON HXO SOU,NA PIESEIS ki ayto dystyxws 8a bgei kai sthn ermhneia sou:MIA AIS8HSH AGWNIAS KAI STRESS 8A PERASEI KAI STO TAPEINO SOU AKROATHRIO...

    Symperasma:PRWTA texnikh,META psyxh,otan ekeinh den 8a periorizetai apo twn periorimenwn dynatothtwn fwnhtiko mas organo...

    PS:8A SE 8ERMOPARAKALOUSA AGAPHTH FILH NA MOU DWSEIS SE PM TH DIEY8YNSH TOU WDEIOY SOY OPWS KAI PLHROFORIES TYPOY POSA PLHRWNEIS TO MHNA H TO XRONO(AN EINAI ETHSIA TA DIDKTRA KTL)GIATI EILIKRINA KATI TETOIO ZHTOUSA KI EGW...EYXARISTW EK TWN PROTERWN GIA OPOIA PLHROFORIA 8ELHSEIS NA MOIRASTEIS MAZI MOY H ME OPOIO ALLO MELOS EPI8YMEI FYSIKA...{#emotions_dlg.beer}

     


    suzanne
    24.09.2010, 13:49

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου! Φαντάζομαι ότι μάλλον θέλω να προχωρήσω γρήγορα χωρίς να σταθώ στα τεχνικά, κάτι που απ'ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο εφικτό. Ίσως πρέπει να το σκεφτώ λίγο ακόμα.. Σου στέλνω σε pm τις πληροφορίες που θέλεις!


    BAGRATION
    24.09.2010, 14:14

    Παιδιά, επειδή καποιος αισθάνεται καλά κάνοντας γιοκγες ή άλλες ασκήσεις και κατ' επέκταση τραγουδάει και καλά (επειδή αισθάνεται ωραία) δε σημαίνει ότι όλα αυτά έχουν κάποια επίδραση στο τραγούδι η είναι απαραίτητα να γίνονται.

    Είπαμε ο καθένας με αυτό που αισθάνεται καλύτερα, αλλά μη κάνουμε και πανάκεια την δική μας εμπειρία.

    Οποιος/α βρίσκει οτι τον/την ωφελούν οι εναλλακτικές μέθοδοι ας τις ακολουθήσει. Όποιος οχι, το καλύτερο που εχει να κάνει είναι να τις παρατήσει άμεσα και να γραφτεί σε ένα ωδείο που ακολουθούν την συνηθισμένη και δοκιμασμένη μέθοδο.


    freddieKrueger
    24.09.2010, 15:50

    Giwrgo oles aytes oi askhseis pou ginontai(etsi toulaxisto opws FANTAZOMAI oti ginontai)den eksyphretoun mono ton psyxologiko tomea(aytos...einai to ligotero)alla kata th diarkeia ths allaghs twn topo8ethsewn tou swmatos,h aplh ay8ormhth anapnoh energopoiei tis swstes myikes omades poy prepei na symmetexoun sthn or8h anapnoh...

    Den ginetai oute gia xalarwsh mono,oute gia psyxologikh anatash...

    DEN ARKEI AYTO gia na tragoudhsei kapoios kala...allwste,to zhtoumeno einai o xeiroteros eaytos mas,dhladh me stress,me metrio laimo,me alles antiksoothtes(kapoio krywma,kourash,ktl)na tragoudaei me poly kalh apodosh...

    Twra an apo kei kai pera eisai kai se kalh forma h noiw8eis aneta ayto kalo einai!!

     


    BAGRATION
    26.09.2010, 15:47

    Δεν ξέρω ρε fred αλλά είμαι αρκετά δύσπιστος απέναντι σε τέτοιες μεθόδους....

    Και αυτό γιατί πιστεύω οτι τι τραγούδι είναι τέχνη (με μια δόση τεχνικής μέσα) και οχι "επιστήμη", "φυσική κατάσταση" ή ζήτημα εκπαίδευσης. Οπότε κατα τη γνώμη μου δεν μπορεί να πει κανείς τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, τι πρέπει και τι δεν πρέπει.

    Ολη αυτή η πολύχρονη σπουδή και εκπαίδευση μου φαίνεται οτι τελικά αποσπάει το άτομο απο το κύριο ζητούμενο.

    Αλλά εδώ η μουσική έχει γίνει πλέον 90% μάρκετινγκ πλασάρισμα και θέαμα και 10% τέχνη οπότε τι περιμένεις...everything is business που λενε με ύφος και οι τεχνοκράτες.


    freddieKrueger
    27.09.2010, 17:14

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 26-09-2010 στις 15:47 έγραψε...

    Δεν ξέρω ρε fred αλλά είμαι αρκετά δύσπιστος απέναντι σε τέτοιες μεθόδους....

    Και αυτό γιατί πιστεύω οτι τι τραγούδι είναι τέχνη (με μια δόση τεχνικής μέσα) και οχι "επιστήμη", "φυσική κατάσταση" ή ζήτημα εκπαίδευσης. Οπότε κατα τη γνώμη μου δεν μπορεί να πει κανείς τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, τι πρέπει και τι δεν πρέπει.

    Ολη αυτή η πολύχρονη σπουδή και εκπαίδευση μου φαίνεται οτι τελικά αποσπάει το άτομο απο το κύριο ζητούμενο.

    Αλλά εδώ η μουσική έχει γίνει πλέον 90% μάρκετινγκ πλασάρισμα και θέαμα και 10% τέχνη οπότε τι περιμένεις...everything is business που λενε με ύφος και οι τεχνοκράτες.



    Kammia fora ta monopatia texnhs ki episthmhs synantiontai strathge mou...

    Sigoura skopos den einai h aristh gnwsh tou mhxanismou ths fwnhshs kai ths paragwghs mousikwn tonwn...yparxoun an8rwpoi pou einai toso talantouxoi pou den xreiazontai na gnwrizoun ti paei straba me th fwnh tous gia na to dior8wsoun wste apo kako texnes na ginoun siga siga kallitexnes...

    Makari na hmastan oloi to idio talantouxoi...omws yparxoun an8rwpoi pou den exoun kalh fwnh kai pou epi8ymoun na th beltiwsoun  alla kai na paragoun to megisto apotelesma pou mporoun...

    Den 8a htan krima h episthmh na mh boh8hsei ayta ta atoma na paragoun texnh?

    PROSOXH:DEN MILW GIA TOUS ANEPIDEKTOUS MA8HSEWS AN KAI KATA TH GNWMH MOU KAPOIOS POU EXEI YGIH FWNH MPOREI NA TRAGOUDHSEI ARISTA KAI NA APOKTHSEI ANTIKEIMENIKA FWNARA...

    Synepws...to tragoudi DEN EINAI TEXNIKH,alla BASIZETAI EKEI...epishs oso pio polla gnwrizeis gia to fwnhtiko sou organo mesw ths episthmhs,toso to kalytero gia sena:Tote eisai se 8esh na gnwrizeis ta oria tou kalytera kai na to sebasteis opws prepei gia na sou krathseis mia zwh...

    Peritto 8a tan na pros8esw pws aytoi pou asxolountai me to trgoudi me thn prooptikh ths business...aytoi einai perissotero pou adiaforoun gia thn texnikh katarthsh tous mia kai ''biazontai'' na ginoun kalyteroi...

    An kapoios nomizei pws 8elei na mhn emba8ynei poly sto 8ema tragoudi,kalo 8a htan na mhn paei se  wdeio kai na petaei askopa xrhmata gia na exei thn pseudais8hsh pws beltiwnetai...


    ChristosSt
    06.04.2012, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Vocalist στις 13-04-2008 στις 23:56 έγραψε...

    Οι θεοι του συγχρονου τραγουδιου φιλε μου, εχουν μελετησει πανω στην τεχνικη του καθηγητη που ειδες στο youtube...Σ'αυτη τη χωρα μια ζωη θα κυβερναει η μαλακια αυστηρα και η Εφη Θωδη...Τελος...

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ! ΠΕΣ ΤΑ!!!!!!!!!!!!!!