ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.861 μέλη

    Κούρδισμα Drums

    SteliosG
    26.07.2004, 18:46
    Ξέρει κάποιος να κουρδιζει Drums??? Παίζει ο μικρός μου αδερφός σε ένα συγκροτηκατακι και ο drumer τους δε ξερει να το κανει μονος του (ειναι μικροι)! θα ημουν πολυ ευγνωμον αν καποιος το εκανε για αυτους! μενω Ηλιουπολη-Αθηνα!!!!!! Ευχαριστω!!!!
    soulless9
    27.07.2004, 09:37
    file mou to kourdisma drums einai mia terastia istoria. to na kourdiseis ta drums den einai san na kourdizeis kithara apla tis notes h se yfesh klp. einai analoga to styl pou paizeis. prwta ap ola.
    prwta kourdizeis analoga me to ti antistash thes na exei to derma panw sth mpagketa. 2on ti hxo thes? synythws gia na bgaleis hxo xwris antilalo prepei na pas na pareis kapoia aytokollhta gia muffling(monwsh). allliws tha akougontai paliomoditika. paradeigma drummer tool epimelws akourdistos. ta exei ligo xalara gia na akougontai pio bathia. drummer iron maiden polu sfigmena alla me monwsh. an thelei na paei se kapoio magazi gia drums (drum store eksarxeia soultanh 12(www.drumstore.gr)) gia na parei tetoia. an [paei ekei tha tou deiksei tha tou dwsei ta katallhlhla ergaleia (oxi dwrean etsi...) kai tha tou deiksei kiolas.
    SteliosG
    27.07.2004, 13:46
    ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες σου! το θεμα ειναι το εξης ομως! εμενα προσωπικα δε με ενδιαφερει το θεμα καθολου! ο αδελφος μου ο μικρος εχει ενα συγκροτιματακι κ παιζουν Punk σε ενα μικρο χορο που εχουμε σε ενα υπογειο! δε τους νοιαζουν κ πολλα επιστημονικα θεματα γιατι ερασιτεχνες ειναι, δεν εχουν κανει κανενα μαθημα! απλα θελουν καποιο να τους κουρδισει τα τυμπανα!!

    Αν καποιος μπορει να το κανει ας μου το πει! Θα παρχει κ καποια αναλογη πληρωμη αν θελει!

    Ευχαριστω!
    soulless9
    27.07.2004, 16:49
    an mporousa erxomaoun kai xwris lefta (ti na parw gia kourdisma eleos...)
    alla de paizei
    Hastaroth
    27.07.2004, 23:51
    Θα μπορούσα να έρθω εγώ,αν θέλης.

    Πάντως όπως είπε και ο soulless,το κούρδισμα ενός drums set είναι πιό πολύ θέμα επιλογής στύλ.Υπάρχει βέβαια ένας "κανόνας" που λέει οτι κουρδίζουμε τα τύμπανα έτσι ώστε,ξεκινώντας από το bass drum και με την σειρά:snare drum,tom 1,tom 2 και floor tom,ο ήχος τού καθενός να διαφέρη από τον ήχο τού επομένου κατά διάστημα καθαρής τετάρτης.Αλλά αυτό είναι κάπως δύσκολο να προσδιοριστή καθώς οι μεμβράνες στα τύμπανα δέν παράγουν ήχους συγκεκριμένης συχνότητας,όπως π.χ. οι χορδές.Ετσι λοιπόν βασιζόμαστε κυρίως στο άκουσμα τού ήχου και στην εντύπωση που αυτός μάς δίνει.
    Υπάρχουν βέβαια και ειδικά εξαρτήματα (drum tuners) που στην ουσία είναι κλειδιά με ενσωματωμένο δυναμόμετρο με ελατήριο και με αυτά σφίγγεις τίς βίδες μέχρι να επιτευχθή μία συγκεκριμένη ροπή.Δέν έχω δεί όμως πολλούς να το χρησιμοποιούν (εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ,όταν θυμηθώ να το πάρω μαζί μου,αλλιώς καταφεύγω στην παλιά και δεδοκιμασμένη μέθοδο τού αυτιού...)
    SteliosG
    28.07.2004, 09:01
    Φιλε Hastaroth θα το εκτμουσα αν μπορουσες να ερθεις καποια μερα απο αυτες! Πες μου ποτε μπορεις να κανονισουμε! Αν θες δοσε μου το τηλ σου στο email του ΜΗ να σε παρω!!!
    TheAuthority
    21.06.2005, 16:52
    file mporeis na agoraseis ena polu praktiko tuner clock pou exei bgalei h Tama to opoio akoumpas panw sto tumpano kai otan to xtupas sou bgazei enan ari8mo.
    apo kei mporeis na kourdizeis ta tumpana opws sou aresei na kratas ton ari8mo pou bgazei kai na ton xrhsimopoieis argotera gia na 3anakourdiseis ta tumpana ston idio hxo,
    epeishs mporeis na xrhsimopeihseis kapious allous etoimous ari8mous gia na kaneis ta pio klassika kourdismata.
    SamD
    16.04.2006, 14:07
    Symfono me ton soulless9. H pio grigori methodos einai na bidoseis oles tis bides mexri na min bidonoyn allo (me to xeri) antidiametrika.Epeita topotheteis ton antixeira,deikti kai mesaio toy aristeroy xerioy (an eisai deksio xeiras) piezontas sto kentro toy tom i snare i floor tom, ktl oste to derma na katsei omoiomorfa kai bidoneis me to deksi kata idia gonia oles tiw bides apo to 1 mexri 6 me tin seira poy soy deixno.
    5--> . . <--3
    7 --> . . <--1
    (P.x to tom exei 6 bides)
    8 -->. .<--2
    6--> . . <--4
    Analoga loipon me to sfiksimo einai kai to kourdisma.Oso pio ligo to exeis sfiksei toso pio bari ixo bgazei.Analoga me to drumset to opoio exoyn topothetisei kai analoga dermata.Ego exo to drumset pearl forum 725DC to opoio exei kala dermata(pearl protone) kai apla xreiazetai na allakso gia na bgalo ton rock-metal ixo to opoio thelo(remo)!!!
    Kali epitixeia.
    Lucifer1881
    03.05.2006, 13:15
    Γεια σας με λενα ειρηνη και ειμαι απο την Σαμο.Θα ηθελα να ρωτησω που θα βρω ενα κουρδιστηρι για Drums για να εχω επιτελους σωστο ηχο γιατι εδω δεν εχουμε τετοια πραγματα εδω και αν γινεται να ξερω και μια τιμη.επισης θα ηθελα καποιος καλος ανθρωπος να μου δωσει μερικες αναλητηκες συμβουλες για το κουρδισμα.


    Σας ευχαριστω πολυ!
    nikos_f3n
    17.07.2006, 10:54
    Παιδια πηρα τωρα ενα snare καινουριο και δεν ειναι κουρδισμενο, μπορειτε να δωσετε καμια οδηγια για το πως κουρδιζεται;
    flam
    18.07.2006, 10:21
    Eνας απλος τροπος, γιατι το κουρδισμα ειναι μεγαλη υποθεση και θελει και εμπειρια κ ψαξιμο, ειναι ο εξης: Λασκαρεις τις βιδες απο το τυμπανο τελειως μετα πιανεις μια μια με το χερι σου στην πλευρα που ειναι οι στροφες της βιδας και σφιγγεις οσο παει με το χερι,μεχρι να αρχισουν να πιανουν και να κανουν κοντρα.Απο κει και περα βαζεις το κλειδι και μετρας κινησεις μισοστροφες του κλειδιου ετσι ωστε να ξερεις ποσες κανεις σε καθε βιδα.ξεκινα με μια βιδα και μετα πηγαινε στην απεναντι και κανε τις ιδιες στροφες.Ετσι τουλαχιστον ξερεις οτι κανεις το ιδιο σε καθε βιδα.Χονδρικα στα τυμπανα σφιξε 3 με 4 μισοστροφα τις κατω βιδες και 1 με 1 1/2 τις πανω για να εχεις ενα τυπικο ροκ ηχο.Το ταμπουρο ειναι αλλη υποθεση θελει πολλες στροφες στο κατω, αλλα και στο πανω δερμα.Στριψε στο πανω μεχρι να νοιωσεις οτι εχει καλο bounce και στο κατω να ειναι πολυ σφικτο για να ακουει καλα τις χορδες.Για αποριες ρωτηστε παλι.
    nikos_f3n
    18.07.2006, 10:28
    Το πανω δερμα δεν πρεπει να ακουγεται ιδια με το κατω; Λες τις κατω βιδες πιο σφιχτες απο τις πανω γι' αυτο ρωταω. Επισεις το ταμπουρο εχει κατι ρυθμιστες, ενα μεσα και ενα κατω. Αυτους για να βγαλω ροκ ηχο πως πρεπει περιπου να τους εχω.
    billy_cobham_2005
    18.07.2006, 12:54
    Καλημέρα! Το κούρδισμα των τυμπάνων είναι όντωσ μια κουραστική και χρονοβόρος διαδικασία! θελει καλό αυτί και εμπειρία! μπορώ αν θέλεις να έρθω σε κάποια φάση και να τα κουρδίσω εγώ! και μάλιστα αρκετά σύντομα...
    για να μη χάσουμε χρόνο, θα φέρω ένα δυναμόμετρο και σε κανα εικοσάλεπτο θα τα χουμε κουρδίσει!! Μετα μπορούμε να συζητήσουμε και με τον αδερφό σου καποιες μεθόδους εύκολου κουρδίσματος!!!
    Skyliner
    28.12.2006, 18:23
    ta kainourgia tympana theloun kourdisma i inai kourdismena? kathe pote theloun kourdisma kai kathe pote allagma ta dermata?



    GODS OF DRUMS GIVE US THE POWER NA KOURDISOUME TA PALIOTYMPANA MAS GIA NA MHN AKOUGOTE SAN TENEKEDES!!!

    LOL






    PERIMENW APANTISEIS
    Hastaroth
    28.12.2006, 23:42
    Αφού,όπως γράψαμε εδώ αρκετά άτομα,το κούρδισμα τών τυμπάνων είναι κυρίως υπόθεση προσωπικού στύλ,όταν πάρη κάποιος καινούργια τύμπανα πρέπει να τά κουρδίση ο ίδιος.Απλά από τόν κατασκευαστή έχει γίνει ένα στοιχειώδες "κούρδισμα" ώστε να παραμένουν οι μεμβράνες τεντωμένες.

    Τό κούρδισμα,αλλά και η αλλαγή μεμβρανών,εξαρτώνται από το πόσο συχνά παίζουμε,αλλά και από την ποιότητα τών υλικών (βίδες-υποδοχείς) τών τυμπάνων.Σέ καλής ποιότητας τύμπανα,οι βίδες και οι υποδοχείς αντέχουν γιά μεγάλο χρονικό διάστημα να παραμένουν στην ίδια θέση χωρίς οι βίδες να ξεσφίγγουν,χαλαρώνοντας την μεμβράνη.Η ίδια η μεμβράνη άν είναι καλής ποιότητας αντέχει γιά περισσότερο χρόνο χωρίς να παρουσιάση βαθουλώματα (που είναι ένδειξη οτι πρέπει να αλλαχτή).

    Τέλος,ακόμα και το περιβάλλον στό οποίο βρίσκεται το όργανο επηρεάζει το κούρδισμά του.Αν π.χ. βρίσκεται μέσα σέ ένα δωμάτιο με υψηλή υγρασία,θά ξεκουρδίζεται πιό συχνά απ'ότι σέ ένα χώρο με ξηρό αέρα.
    babisdr
    29.12.2006, 06:03
    Παιδιά, ένα link για να βοηθήσει τους καινούριους να καταλάβουν τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε "κούρδισμα τυμπάνων". Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, αλλά αν κάτσεις να ασχοληθείς μπορείς να μπείς στη φάση:

    Drum Tuning Bible
    Skyliner
    29.12.2006, 17:49
    paidia eyxaristo gia tis apantiseis. nomiza oti ayto to forum inai paratimeno apo kairo alla vlepw pos mpainete kai grafete kai mou aresei poli ayto.
    Simera pira ena premier drum set alla den exw anixi akoma ta koutia giati tha to paw sto xwrio mou. einai diskolo to stisimo kai to na valw ta dermata sta tympana? na to prospathisw na ta valw monos mou i na fwnaxw kana filo pou xerei apo krousta?
    tsagkarousianos
    29.12.2006, 23:31
    Φίλε και επτανήσιε Skyliner καλό θα είναι να είναι και κάποιος ποὒ γνωρίζει απο κρουστά γιατι μάλλον θα χρειαστείς τη συνδρομή του......
    Αν δεν έχεις στήσει και λύσει τύμπανα μέχρι τώρα σίγουρα σε μερικά σημεία θα βρεις δυσκολίες...........
    Άντε ντε πήγαινε άνοιξε τα κουτιά......τι περιμένεις...????
    Καλό Παίξιμο....

    Επίσης βρήκα και αυτό για δες το μπορεί να σε βοηθήσει...

    "Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει,
    και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δεν θα τραγούδαγε".


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 29-12-2006 23:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 29-12-2006 23:32 ]


    Drums set up

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 30-12-2006 00:07 ]


    vero
    30.12.2006, 01:13
    mathame kai kati
    Skyliner
    10.01.2007, 22:04
    file tsagkarousiane thanks gia tis plirofories. to link pou afises me voithise arketa. telika ta estisa monos mou ta tympana an kai dyskoleytika ligo. Twra tha parw kai kainourgia piatinia giati auta pou eixe i premier mazi to set einai ligo poli tis plakas
    (to set einai premier cabria lite twn 660euro)