ελληνική μουσική
    363 online   ·  210.886 μέλη

    Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει κάποιος για την τέχνη;

    mellia
    12.04.2008, 16:38
    το παραπάνω μήνυμα διορθώθηκε συντακτικώς γιατί μάλλον έβγαζε λαθος νόημα
    vouliakis
    12.04.2008, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 12-04-2008 στις 14:33 έγραψε...

    Θέλω να πιστεύω πως είναι φάρσα...



    Εννοούσα πως θα ήθελα να πιστέψω πως η όλη ιστορία με την έκθεση κλπ, δεν είχε συμβεί ποτέ. Πως το όλο θέμα ήταν φάρσα, όπως είχε αποδειχθεί πριν μερικά χρόνια η φήμη πως υπήρχαν "καλλιτέχνες" που έκλειναν ζωντανές γάτες σε μπουκάλια...




    kamelia8
    12.04.2008, 17:19
    Δηλαδή, αυτό κάποιοι το ονομάζουν "τέχνη";
    Δεν ξέρουν τι σημαίνει ο όρος τότε!

    Τραγικό...
    movflower
    12.04.2008, 17:21
    Κυκλοφορεί σε όλες τις σελίδες και τα μέιλς πλέον αυτή η είδηση. Έχει γίνει θέμα πολλών μπλόγκερς, κέντρο συζήτησης στα φόρουμς , υπάρχει ακόμα και πετίσιον για το συγκεκριμένο θέμα.
    Αν ειναι φάρσα - αλήθεια, η ιστορία με τα εμφιαλωμένα γατάκια ήταν φάρσα τελικά; ΕΥΤΥΧΩΣ!- καλώς.

    Αν δεν είναι... δεν αποτελεί τέχνη αλλά καθρέφτη της κοινωνίας μας.

    Κάνουμε ότι λένε οι πινακίδες-μα αφού είναι ΤΕΧΝΗ/ΝΟΜΟΣ/ΤΟ ΣΩΣΤΟ
    και
    δεν δίνουμε ούτε ένα σεντ για τον ζητιάνο (ας πάει να δουλέψει-πού ξέρω ότι δεν είναι απάτη;)
    Απαγορεύουμε στους μαθητές την είσοδο σε έκθεση τέχνης γιατί μπορεί να υπάρχει γυμνό- Τί είναι αλήθεια η γύμια;
    Κλείνουμε αφτιά. εγκέφαλο, ψυχή και αφήνουμε μόνο τα μάτια να προσπερνάνε τις ειδήσεις...
    Πολλά θέλω να γράψω και δεν με παίρνει ο χρόνος....

    Αν ισχύει η έκθεση που αναφέρεται παντού πλέον ...
    Ο καλλιτέχνης μπορεί να πει πως ήθελε να καθρεφτίσει την αδιαφορία, την ατολμία, την αποδοχή της πινακίδας ΤΕΧΝΗ

    ο θεατής όμως;
    Που προσπέρασε και άφησε αυτό το ζώο να πεθάνει;
    Τί έχει να πει;
    ότι έπαιζε καλά και φρόνιμα στο συγκεκριμένο σκηνικό;
    Θα μπορούσε, να λευτερώσει το σκυλί για να το πάρει σπίτι, μαζί του.
    "Τέχνη και το ονομάζω ελευθερία" θα μποροόυσε να απαντήσει στον γκαλεριστ ή σε κάποιον άλλον...

    Αυτή η στάση είναι που μας σκοτώνει, στα αλήθεια.
    Η στάση του ρομπότ.

    Κι αν ο καλλιτέχνης αυτό ήθελε να μας ξυπνήσει, καλά έκανε!
    Κρίμα τα ζωάκια που θυσιάστηκαν για τον σκοπό του αλλά καθημερινά θυσιάζονται αρκετοί άνθρωποι για πιο φτηνους σκοπούς.

    Oceanborn
    12.04.2008, 22:35
    Πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ή όχι αληθινό ( εύχομαι να μην είναι), πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως και μόνο η ιδέα, ότι κάτι τέτοιο είναι αληθινό, προκαλεί φρίκη.
    Και για να το γενικεύσω: η αδιαφορία του ανθρώπου για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας είναι απαράδεκτη και δυστυχώς μας διακρύνει σε κάθε τομέα!!
    noizreduction
    13.04.2008, 10:28
    Παράθεση:
    Όμως μαζί με το τι είναι τέχνη πάει και το ποιά η χρησιμότητά της και ποιός ο ρόλος της.


    Μια ωραια ερωτηση, στην οποια δινεις την εξης απαντηση:

    Παράθεση:
    Για εμένα προσωπικά η τέχνη δεν έχει τόση αξία σαν αυταξία αλλά μόνο όταν συνδέεται με την ζωή και υπηρετεί η τέχνη την ζωή παρά η ζωή την τέχνη.


    Κατι που δεν με βρισκει αντιθετο, μιας και ειχα πει:

    Παράθεση:
    Εξαλλου, η τεχνη δεν ειναι μονο το "ομορφο", το "ευχαριστο" και το "αισθητικα ισορροπημενο". Ειναι και το μεσο εκφρασης αποψεων, η "βελονα" που μπαινει στο χερι μας και μας τσουζει λιγο, η σκονη που κανει το ματι μας να δακρυζει.


    Και για να το συμπληρωσω, ειναι η ιδια η ζωη που ωθει εναν καλλιτεχνη να δημιουργησει. Εχουμε περασει την εποχη του 16-18ου αιωνα, οπου ο καλλιτεχνης δημιουργουσε μεσα στη φυση, ή "δημιουργουσε" κατα παραγγελια. Εκεινο το καιρο ( του μοναρχισμου ) ο σκοπος που εξυπηρετουσε η Τεχνη, ηταν να "στολιζει" τα παλατια και τα σπιτια των μεγαλοαστων.

    Ομως ζουμε στον 20-21ο αιωνα. Η Τεχνη αυτονομηθηκε ( σε οσες χωρες μπορουσε βεβαιως ), αποκτησε φωνη και ο καλλιτεχνης εχει στα χερια του τοσα μεσα επικοινωνιας για να μεταφερει στο κοινο αυτο που πιστευει!

    Καθημερινα φωτογραφιες σαν και αυτες που αναρτησα, μας βομβαρδιζουν mellia. Οι περισσοτεροι γυρναμε το κεφαλι, τη σελιδα, το καναλι και ειμαστε ευχαριστημενοι εαν δωσουμε 10-100-1000Ε σε εναν οργανισμο/ενωση που προστατευει αυτους τους ανθρωπους.
    Εκει τελειωνει το εργο μας; Τοσο "ντουβαρια" γιναμε;
    Προφανως δεν λεω να γινουμε ολοι εθελοντες στους γιατρους χωρις συνορα, ουτε να παμε να κρεμομαστε απο καμιναδες σαν την GreenPeace. Αυτοι εχουν βρει το δρομο τους εξαλλου.
    Εμεις καθοριζουμε ( τουλαχιστον μεχρι στιγμης και ετσι θελω να πιστευω ) ποιοι θα μας διοικουν, ποσο ευαισθητοποιημενοι θα ειναι στην πολιτικη τους απεναντι στον ανθρωπο και ποσο διαθεσιμοι ειναι να πραγματοποιησουν ο,τι υποσχονται.

    Η Ε.Ε. πεταει καθε χρονο τονους φαγητου, γιατι εαν ολα αυτα διοχετευονταν στην παραγωγη, θα υπηρχε οικονομικο προβλημα. Ομως, φροντιζει να πεταει και τα "τεχνολογικα" της σκουπιδια ( καμμενες οθονες, PC, klp ) σε χωρες οπως η Νιγηρια, η Ουγκαντα, κλπ...
    Δεν ειδα ομως για τιποτα απο αυτα να παραπονιεται ο μεσος Ευρωπαιος. Μπορει να μην το ξερει καν πως γινεται, ομως δεν ρωτησε και δεν αναρωτηθηκε ποτε πως λειτουργει η ανωτατη αρχη της ΕΕ. Κυριως επειδη ειναι βολεμενος σε ενα καθεστως "αυταρκειας".

    Και ξαφνικα ενα εργο μας φερνει αντιμετωπους σε αυτο που ειμαστε. "Σκυλια". Ενα εργο, που δεν βασανιστηκε κανεις, δεν πεθανε κανεις και δεν προκειται να πεθανει κανεις.
    Ομως, η "ευαισθησια" μας δημιουργησε μεχρι και ολοκληρο "δημο"ψηφισμα, το οποιο "απαγορευει" σε εναν καλλιτεχνη ( και αμεσα στην Τεχνη ) να συνεχισει το εργο της. Ενα εργο που συμφωνησαμε και οι 2 πως ειναι μεσα απο τη ζωη!

    Δηλαδη, τι αλλο χρειαζεται να κανουμε;
    Να σταυρωνουμε παιδια απο την Ουγκαντα και να γραφουμε "Ιδου ο Νυμφιος" ή να τα βαλουμε πισω απο μια βιτρινα και να γραφουμε "Προσοχη: Μην ταϊζετε τα αγρια θηρια";

    Και αυτο Τεχνη ειναι ξερεις...Ομως, εμεις κοιταμε το σκυλο ( ο οποιος δεν πεθανε τελικα ) και χανουμε το νοημα του ιδιου του εργου...

    Γιατι στο κατω κατω, μας συμφερει. Οταν δειχνεις το Φεγγαρι, αλλοι κοιτανε το δαχτυλο και αλλοι το Φεγγαρι..Σημασια εχει, με ποιους θα ειναι ο καθενας...
    Συγνωμη, αλλα εγω προτιμω να κοιταω το Φεγγαρι και ας ειναι το δαχτυλο βρωμικο και με μεγαλο νυχι...


    mellia
    13.04.2008, 13:42
    Το ότι η Τέχνη αυτονομήθηκε όπως λες, δηλαδή έπαψε να είναι κατά παραγγελίαν ισχύει.
    Ισχύει επίσης ότι στον 20-21ο αιώνα με τον μοντερνισμό, τον μεταμοντερνισμό κτλ κτλ έχουν τεθεί άπειρα ερωτήματα και προβλήματα για το τι είναι τέχνη, ποιος ο ρόλος της, ποια η σχέση της με την πραγματικότητα, αν υπάρχει τέχνη (η θεωρία για το τέλος της τέχνης και την μετα-ιστορικότητά της κτλ)…Απλή επιφανειακή ενημέρωση έχω για όλα αυτά, δεν είμαι ούτε κριτικός της τέχνης, ούτε καλλιτέχνης αλλά ούτε και γνήσια φιλότεχνη, απλά θέλω να πω ότι το θέμα που συζητάμε εδώ είναι τεράστιο και δεν έχει απαντηθεί «οριστικά» από κανέναν. Όλοι το ψάχνουμε, ανάλογα με τις δυνατότητες και τα ενδιαφέροντά μας.
    Επίσης η τέχνη είναι «προϊόν» της κάθε εποχής, εννοείται, και έχει άμεση σχέση με τα προβλήματα που προκύπτουν και με το πώς κάθε φορά νοηματοδοτούμε τον κόσμο μας, κάτι που έχει να κάνει βαθύτερα και με τις μεταφυσικές απαντήσεις που δίνουμε κάθε φορά (συνειδητά ή ασυνείδητα). Αυτά έτσι γενικά για το μεγάλο αυτό θέμα.

    Ποιο συγκεκριμένα τώρα για το θέμα που συζητάμε εδώ:
    Η βασική μου ένσταση ήταν για το αν ο εν λόγω κύριος ή καλλιτέχνης χρησιμοποίησε ένα ζώο και ουσιαστικά το βασάνισε μέχρι θανάτου για να κάνει τέχνη, να περάσει ένα μήνυμα ή οτιδήποτε άλλο. Εδώ είμαι κάθετη και αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ με τίποτα.
    Και δεν ξέρω καν αν η όλη υπόθεση είναι ή δεν είναι «φάρσα». Αν αληθεύει ότι τα πράγματα έγιναν όντως έτσι, τότε όχι μόνο χρησιμοποίησε εγκληματική πράξη για να περάσει το μήνυμα κατά της αδιαφορίας μας(!) αλλά ακύρωσε και αυτήν την ίδια του την πρόθεση: ήταν ο πρώτος που αδιαφόρησε για ένα ζωντανό πλάσμα.
    Χώρια που απ’ ότι φάνηκε, το «κοινό» του δεν ευαισθητοποιήθηκε αλλά μάλλον χρησιμοποιήθηκε ως μέσο (όπως ο σκύλος)…Και στο σημείο αυτό ρωτάω: είναι αυτό τέχνη? Θεωρητικά το ρωτάω. Το να αναπαράγεις τα σ...ά(συγγνώμη για την έκφραση, αλλά στην…τέχνη όλα επιτρέπονται) είναι τέχνη? Όπως φαίνεται είναι μεγάλα ερωτήματα με απαντήσεις που θα δίνονται όσο θα διαρκεί η ζωή μας!!!! Αλλά προσωπική μου άποψη(και όπως τα διακρίνω εγώ τα πράγματα μέχρι τώρα) είναι ότι στην πραγματική ζωή (και όχι στην σφαίρα της θεωρίας και των εννοιών) υπάρχουν όρια…τώρα ποια είναι αυτά τα όρια, μεγάλη συζήτηση.
    Προσπάθησα να είμαι όσο ποιο σαφής μπορώ για το πώς αντιλαμβάνομαι κάποια θέματα (και μπορεί να κάνω και λάθη στον τρόπο που τα σκέφτομαι, δεν το αρνούμαι).

    Τώρα για τα θέματα τα κοινωνικά που θίγεις-για την αδιαφορία και την υποκρισία της κοινωνίας-δεν διαφωνώ καθόλου, ίσα ίσα. Δεν αντιλέγω ότι πχ με το να στέλνεις 25 ευρώ τον μήνα στην Action Aid απενοχοποιείς την καταναλωτική σου συνείδηση απέναντι σε έναν κόσμο που πεθαίνει από λειψυδρία κτλ(όντας χιλιόμετρα μακριά σου) και κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ αγκαλιά με τα καινούρια σου Prada, ενώ την ίδια στιγμή δεν βλέπεις τον άνθρωπο δίπλα σου που κοιμάται στα παγκάκια. Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το συνδέεις έτσι λίγο αυθαίρετα κατά την γνώμη μου με όσα είπαμε εδώ. Δεν νομίζω να είδε κανείς στο συγκεκριμένο τόπικ μόνο το δάχτυλο και να έχασε το φεγγάρι.
    Και για να απαντήσω και στο τι αποκόμισα εγώ από το θέμα (μέσα από τις φωτογραφίες βέβαια): οργή για το άμοιρο το σκυλάκι, και ποιο πολύ οργή για τους «φιλότεχνους» που καπνίζουν-υποθέτω βαθειά προβληματισμένοι για το τι θέλει να πει ο ποιητής-με την πλάτη γυρισμένοι στο ζώο. Προσωπικά έχω συνειδητοποιήσει την αδιαφορία που κουβαλάει ο καθένας μας και το «βόλεμά» μας μέσα από άλλες εικόνες, καταστάσεις και μορφές τέχνης.


    ΥΓ: ελπίζω να μην θεωρείς ακόμα πως σου έκανα «προσωπική» επίθεση και πως αρνήθηκα την έκφραση μιας διαφορετικής άποψης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 13-04-2008 13:44 ]


    manos_p
    13.04.2008, 19:06

    Eilikrina ntrepomai gia autous pou onomazontai "Kritikoi texnis" xwris kan na kseroun ti tha pei texni
    kai apla den sebontai tin eleutheria gia zwi akoma kai enws zwou..

    pou ksereis...isws se merika xronia na ginei to idio kai me anthrwpous...
    allwste opws fanike ikanotita kritikis stin texni den exoun me apotelesma na min mporoun na ksexwrisoun tin alithini texni...

    episeis ntrepomai gia olous autous pou episkeuthikan tin legomeni gallery kai "thaumasan"
    auto to "spoudaio ergo texnis" apo enan psixika anwmalo "kalitexni"

    ti kseftila thee mou....
    noizreduction
    13.04.2008, 19:24
    Manos_p, το ζωο δεν πεθανε.. Εαν θελεις, μπορεις να "αλλαξεις" το πιο παραπανω σου μηνυμα, μιας και αποδειχτηκε πως τελικα το ολο θεμα ηταν ενα hoax

    Κανεις δεν ειπε ομως ανωμαλο τον Νταλι, ουτε τον Πικασο, ουτε οποιοδηποτε καλλιτεχνη που δηλωνει underground και ερχεται στο Cult Festival αναδεικνυοντας τα οπισθια του στο κοινο,ετσι?

    Παράθεση:
    Η βασική μου ένσταση ήταν για το αν ο εν λόγω κύριος ή καλλιτέχνης χρησιμοποίησε ένα ζώο και ουσιαστικά το βασάνισε μέχρι θανάτου για να κάνει τέχνη, να περάσει ένα μήνυμα ή οτιδήποτε άλλο. Εδώ είμαι κάθετη και αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ με τίποτα.



    Εχει αναφερθει πολλες φορες πως το εν λογω ζωο δεν βασανιστηκε. Επισκεπτειτε την σελιδα που παρεθεσε ο Astron, γιατι με τα λογια σας εκτιθεστε καθε φορα που βαλετε για ενα γεγονος που δεν υπηρξε καν! Μετα απο αυτο, μπορουμε να συνεχισουμε τη συζητηση για το κατα ποσο ο καλλιτεχνης ξεπερασε καποιο οριο.

    Παράθεση:
    Αν αληθεύει ότι τα πράγματα έγιναν όντως έτσι, τότε όχι μόνο χρησιμοποίησε εγκληματική πράξη για να περάσει το μήνυμα κατά της αδιαφορίας μας(!) αλλά ακύρωσε και αυτήν την ίδια του την πρόθεση: ήταν ο πρώτος που αδιαφόρησε για ένα ζωντανό πλάσμα.

    Δεν αληθευει πως εγιναν ετσι. Επισκεφτειτε τη σελιδα του Astron.


    Παράθεση:
    Χώρια που απ’ ότι φάνηκε, το «κοινό» του δεν ευαισθητοποιήθηκε αλλά μάλλον χρησιμοποιήθηκε ως μέσο (όπως ο σκύλος)…


    Τι ειπα σε προηγουμενα post? Αγιοποιουμε και το κοινο σιγα σιγα;
    Καλα ειπα πως "ο,τι μας ενοχλει, απλως καταδικαζεται". Μονο που ξεχασα το πιο σημαντικο:
    "και αυτοι που ειναι αμεσα υπευθυνοι ( πχ, το κοινο ), φροντιζουν να το παιζουν Παναγιτσες"

    Σαν το κοινο που κοιταει και τις εικονες των παιδιων που πεθαινουν στην Αφρικη?


    Παράθεση:
    Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το συνδέεις έτσι λίγο αυθαίρετα κατά την γνώμη μου με όσα είπαμε εδώ. Δεν νομίζω να είδε κανείς στο συγκεκριμένο τόπικ μόνο το δάχτυλο και να έχασε το φεγγάρι.

    Κυριως εδω, ειδαμε τον σκυλο και χασαμε τη φραση:

    "Ειμαστε ο,τι βλεπουμε"

    Δεν ηταν αυθαιρετη η αναφορα του αυτη. Ηξερε για τι αναφεροταν ο καλλιτεχνης και μπορουμε να το διακρινουμε εδω!

    Με ποση ευκολια, "αφριζουν" και "γαυγιζουν" οι φιλοζωοι για ενα ζωο που τελικα ΟΥΤΕ ΠΕΘΑΝΕ, ομως ξεχνανε να αφρισουν για τον φτωχο και τον απορο της διπλανης γειτονιας...

    Αρα τι ειμαστε? Σκυλια που δαγκωνουμε στα μουλωχτα!

    Τι πιο ξεκαθαρο απο το ιδιο το εργο και την αντιδραση μας?


    Πραγματικα, εγω το θεωρω ως σημαντικοτατο μηνυμα, που ακομα και τωρα καποιοι δεν θελουν να το διακρινουν..
    Εαν μπορεις να ξυπνας καθε πρωι και να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεπτη ( οπως κανουμε ολοι μας ) και να χαμογελας με αυτο που βλεπεις ( το επιφανειακο, ουτοπικο, πλασμενο απο τριτους για εμας σε πακετο δωρου ), τοτε μαλλον ουτε η Τεχνη αρκει για να ξυπνησει το πεθαμενο μας ανθρωπινο παραγοντα!


    ΥΓ: mellia, προσωπικη επιθεση ηταν δικη μου εκφραση και την παιρνω πισω ζητωντας συγνωμη.

    Noiz Reduction Team
    DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 13-04-2008 19:25 ]


    Oceanborn
    14.04.2008, 00:17
    noizreduction διακρύνω έναν εκνευρισμό, που ως ένα σημείο είναι δικαιολογημένος!!
    Ανοίγοντας και σχολιάζοντας ένα τέτοιο τόπικ, κανείς δεν είπε ότι απομονωνόμαστε μόνο στο συγκεκριμένο σκηνικό και ότι μόνο αυτό είναι θέμα για να αντιδράσουμε, απλά ήταν μια αφορμή (άσχετο αν τελικά αποδείχτηκε ότι δεν είναι αληθινό, πράγμα που πολλοί δεν ξέραμε). Φυσικά όπως λες υπάρχουν θέματα εξίσου σημαντικά αλλα και περισσότερο, για να δείξουμε, ότι έστω και λίγο, δεν κοιτάμε την πάρτη μας και μόνο!! Και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι άνθρωποι εθελοτυφλούμε για θέματα που μας αφορούν άμεσα!! Και εσύ όμως με το να αντιδράς τόσο έντονα σε ένα τόπικ δεν νομίζω ότι καταφέρνεις κάτι!!!
    mellia
    14.04.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13-04-2008 στις 19:24 έγραψε...

    ...Εαν μπορεις να ξυπνας καθε πρωι και να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεπτη ( οπως κανουμε ολοι μας ) και να χαμογελας με αυτο που βλεπεις ( το επιφανειακο, ουτοπικο, πλασμενο απο τριτους για εμας σε πακετο δωρου ), τοτε μαλλον ουτε η Τεχνη αρκει για να ξυπνησει το πεθαμενο μας ανθρωπινο παραγοντα!

    [


    για αυτήν την τοποθέτηση.

    (Το θέμα τι είναι τέχνη είπαμε είναι μεγάλο!
    )


    noizreduction
    14.04.2008, 15:12
    Εαν με διεκρινε καποιος εκνευρισμος, τα γραφομενα μου δεν ειχαν ουτε quotes, ουτε καποια αναγκη να επισημαινω συνεχως πως ο Astron εχει ενα ολοκληρο link, το οποιο αποδεικνυει πως αυτη η ιστορια ειναι ενα hoax.

    Ισως το πιο εκνευριστικο ειναι οι παρωπιδες που φοραμε πολλες φορες, ακομα και σε απλα θεματα ( οπως στη συμμετοχη μας σε ενα forum ), οταν πιστευουμε πως η μονη αληθεια ειναι αυτη που λεμε εμεις ( και που στο κατω κατω, απο αλλους την μαθαμε, χωρις να ειμαστε παροντες ).

    Βεβαια, το link του Astron ηταν περιπου 6 posts πριν την απαντηση του manos, ομως κανεις δεν εκανε τον κοπο αναμεσα σε αυτα τα 6 posts να κοιταξει λιγο τι ειπε ο Astron και τι λεει το link.

    Απο εκει και περα, φροντισατε οι περισσοτεροι με αναισχυντες εκφρασεις ( οπως "ξεφτιλισμενος" ) που ουτε για μια στιγμη δεν πηρατε πισω ( ακομα και οταν μαθατε τελικα πως ηταν ψεμα η ολη ιστορια ) να "καψετε" τον καλλιτεχνη και το εργο του.
    Αν μη τι αλλο, αυτη η τακτικη θυμιζει Κοκκινη Κινα, Ρωσια, καθως και Εθνικιστικη Ελλαδα και Ισπανια..Μην πω για Γερμανια, γιατι εκει πρωτα καιγανε ανθρωπους και μετα ρωταγαν εαν ηταν Εβραιοι!

    Το θεμα ειναι σημαντικο Oceanborn, γιατι εαν καταδικαζουμε τοσο ευκολα οτιδηποτε βρισκεται γυρω μας, χωρις να κανουμε τον κοπο να ψαξουμε λιγο παραπανω τις πηγες μας, πεφτουμε σε ενα ειδος "μεσαιωνικης" χουντας. Ζουμε στον 21ο αιωνα, και ομως ακομα και τωρα οι πληροφοριες που λαμβανουμε ειναι λιγοτερες απ'οσες μπορουμε να βρουμε κανοντας ενα απλο google searching.

    Και ρωταω:
    Εσυ που δημιουργησες το θεμα, μηπως το εκανες copy paste απο ενα mail που σου ηρθε;
    Εψαξες καθολου το internet πριν κανεις το posting?
    Κοιταξες να δεις το πιο λογικο; "Πεθανε ή δεν πεθανε ο σκυλος;"
    Αυτα οσον αφορα για το λογο που θεωρω πως πρεπει να ειμαι πιο επιθετικος σε αυτο το topic.


    Απο την αλλη, το θεμα Τεχνη-Αφυπνιση-Ακροτητα με βρισκει απολυτως συμφωνο, μιας και αποδειξαμε για αλλη μια φορα, πως οντως οτιδηποτε μας ενοχλει, πρεπει να "εξαφανιζεται".

    Να θυμισω πως και καποτε οι μουσουλμανοι θιχτηκαν οταν γελοιογραφιες ευρωπαϊκης εφημεριδας διακωμωδουσαν τον Μωαμεθ! Εννοειται πως τοτε ολοι φωναξαμε για την ελευθερια του τυπου και του λογου και ετσι οι γελοιογραφιες παρεμειναν!
    Αντιθετως, τωρα θυμηθηκαμε πως ενας σκυλος ειναι πιο πολυτιμος απο εναν Μουσουλμανο..Και ενας σκυλος, περιοριζει την ελευθερια της σκεψης, του λογου και της Τεχνης..Αρα ο δημιουργος του εργου, πρεπει να "θαφτει" και να "αφανιστει", επειδη εκανε το λαθος να πιεσει τα ορια της τεχνης!

    Λυπαμαι, αλλα με 2 μετρα και 2 σταθμα δεν μπορει να παει πουθενα ο κοσμος. Ειτε θελουμε, ειτε οχι, εαν υποστηριζουμε την ελευθερια του Λογου και της Τεχνης, θα πρεπει να υποστηριξουμε και την υπαρξη ενος τετοιου εργου.

    Εξαλλου, και οπως τελικα ολοι αποδεχτηκαμε, ο σκυλος δεν πεθανε, οι εκατονταδες επισκεπτες παρεμειναν το ιδιο απαθεις με πριν, ομως εστω και 100-200-300 forum συζητανε αυτο το θεμα!



    Noiz Reduction Team
    DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 14-04-2008 15:16 ]


    mellia
    14.04.2008, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2008 στις 15:12 έγραψε...

    Αντιθετως, τωρα θυμηθηκαμε πως ενας σκυλος ειναι πιο πολυτιμος απο εναν Μουσουλμανο..Και ενας σκυλος, περιοριζει την ελευθερια της σκεψης, του λογου και της Τεχνης..Αρα ο δημιουργος του εργου, πρεπει να "θαφτει" και να "αφανιστει", επειδη εκανε το λαθος να πιεσει τα ορια της τεχνης!



    ???
    mellia
    14.04.2008, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-04-2008 στις 15:12 έγραψε...


    Λυπαμαι, αλλα με 2 μετρα και 2 σταθμα δεν μπορει να παει πουθενα ο κοσμος. Ειτε θελουμε, ειτε οχι, εαν υποστηριζουμε την ελευθερια του Λογου και της Τεχνης, θα πρεπει να υποστηριξουμε και την υπαρξη ενος τετοιου εργου.

    [


    Δηλαδή, εάν ο καλλιτέχνης αποφάσιζε πως θα έπρεπε να τον πεθάνει το σκύλο για να είναι σωστή η τέχνη του, θα έπρεπε επίσης να το υποστηρίξουμε στο όνομα της ελευθερίας του Λόγου και της Τέχνης???
    noizreduction
    14.04.2008, 15:31
    Παράθεση:
    Δηλαδή, εάν ο καλλιτέχνης αποφάσιζε πως θα έπρεπε να τον πεθάνει το σκύλο για να είναι σωστή η τέχνη του, θα έπρεπε επίσης να το υποστηρίξουμε στο όνομα της ελευθερίας του Λόγου και της Τέχνης???


    Συγνωμη, αλλα ο λαος μας εχει μια παροιμια:
    "οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια"

    Δεν ειμαστε στο "Εαν". Ο καλλιτεχνης δεν σκοτωσε το σκυλο. Οσο και να επιμενετε τωρα, το γεγονος δεν συνεβη. Δεν μιλαμε για το "εαν", αλλα για το γεγονος, το οποιο αφου "ξεφτιλιστηκε" απο τα spam, τωρα δεν μπορει να "μαζευτει" πισω απο την αληθεια.

    Οσο για τους μουσουλμανους...
    Η γελοιογραφια ανηκει στην 9η τεχνη. Ενας απλος συνειρμος, θα βοηθουσε ;)
    mellia
    14.04.2008, 16:39
    η ερώτησή μου ήταν καθαρά θεωρητική και δεν αφορούσε μόνο το συγκεκριμένο γεγονός.
    Τώρα για το άλλο θέμα, τον συνειρμό τον έκανα αλλά μου φάνηκε λίγο ατυχής η σύνδεση ή η διατύπωση: ενας σκυλος, περιοριζει την ελευθερια της σκεψης, του λογου και της Τεχνης???
    Αυτά!
    Oceanborn
    15.04.2008, 03:26
    Είχα την εντύπωση πως το άνοιγμα ενός τόπικ έχει να κάνει με τη συζήτηση, που σημαίνει πως είναι φυσικό να ακουστούν διαφορετικές απόψεις άρα δεν γίνεται καποιος (και κυρίως αυτός που το ανοίγει) να πιστεύει ότι "η μόνη αλήθεια είναι αυτή που λέει" (ή τουλάχιστον εγώ, με αφέλεια, νομίζω).
    Απο τη στιγμή που το άρθρο αποδεικνύεται ότι δεν είναι αληθινό, φυσικό είναι κάθε είδους χαρακτηρισμός να μην ισχύει πλέον!!
    Όντως το θέμα το δημιούργησα κάνοντας copy/paste αλλά δεν νομίζω να το αρνήθηκα και δεν προσπάθησα να το κρύψω ούτε στιγμή!! Και παραδέχομαι ότι δεν έψαξα στο ίντερνετ, παρα μόνο ελάχιστα. Το θέμα όμως είναι ότι τότε θα είχα πάρει όλες τις απαντήσεις μου, άρα δεν θα χρειαζόταν να ανοίξω το τόπικ (που διαβάζοντας τις απαντήσεις σας είναι σαν να συνεχίζω να ψάχνω γι' αυτό) και με βάση αυτή τη λογική τότε πολλά τόπικ δεν θα έπρεπε να ανοίξουν γενικώς!!!
    Μιλάς για γελοιογραφίες και μιλούσαμε για ένα υποτιθέμενο θάνατο, αυτό νομίζω τα λέει όλα. Δεν διαχωρίζω σκύλο-άνθρωπο αλλά τις καταστάσεις. Είναι δικαίωμά τους να θιχτούν, μιας και αφορά τα πιστεύω τους και κανείς δεν είπε ότι αυτό που κάναν οι εφημερίδες δεν ήταν χοντράδα. Αλλά είναι τελείως διαφορετικό με τη ζωή, είτε αυτη ανήκει σε σκύλο, είτε σε άνθρωπο, είτε σε πιγκουίνο, είτε σε οτιδήποτε!!!!!
    Hastaroth
    15.04.2008, 09:23
    Και ο μέν σκύλος,απ'ό,τι μαθαίνω εδώ,τελικά δέν πέθανε.

    Ομως,πρίν πολλά χρόνια (καί δή σέ εποχές πρό internet),σέ μιά παράστασή της στο ΑντιΘέατρο,η ηθοποιός/σκηνοθέτις κλπ Μαρία Ξενουδάκη καταπλάκωνε ζωντανά περιστέρια ενώπιον τών θεατών της."Θέλω να προκαλέσω και νά σοκάρω τον κόσμο" είχε δηλώσει τότε,ερωτηθείσα σχετικά....

    ΥΓ.Δέν είχα πάει νά δώ την εν λόγω "παράσταση"-εννοείται....



    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 15-04-2008 09:54 ]


    punkster
    15.04.2008, 16:44
    Πειραζει που το βρηκα ευφυες???

    Εβαλε τους ανθρωπους μπροστα σε μια φρικιαστικη πραγματικοτητα, που δεν θα μπορουσε ποτε να γινει τοσο αμεση μεσω φωτογραφιων, πινακων, βιντεο, κτλ....
    Οι περισσοτεροι θεατες ισως και να μην ειχαν ερθει ποτε αντιμετωποι με ενα ζωντανο πλασμα που ταλαιπωρειται.

    Ειναι το ιδιο πραγμα που συμβαινει σε φτωχες χωρες...
    Εμεις εχουμε "δεσει" αυτους τους ανθρωπους σε ενα κοντο σκοινι και τους παρακολουθουμε να πεθαινουν απο την πεινα, χωρις να κανουμε οποιαδηποτε προσπαθεια να το αλλαξουμε (...το "δεν μπορουμε να κανουμε κατι για να το αλλαξουμε" ειναι απλως μια φτηνιαρικη δικαιολογια...).
    ΞΕΡΟΥΜΕ οτι συμβαινει αυτο, το βλεπουμε συνεχεια σε περιοδικα και ντοκυμαντερ, και ομως μενουμε απραγοι.
    Δακρυζουμε λιγακι, λεμε ποσο χαμηλα εχει πεσει η κοινωνια, και μετα επιλεγουμε να το ξεχασουμε, γιατι η γνωση της αληθειας ποναει.

    Ο ανθρωπος αυτος μας εφερε αντιμετωπους face-to-face με τον θανατο.
    Σοκαριστικο δεν ειναι??
    Ε, για καποιους αυτη ειναι η καθημερινοτητα...

    Δεν θα κατηγορησω αυτον τον ανθρωπο για τιποτα....
    Εξαλλου, εγω εχω κανει πολυ χειροτερα, εστω οχι αμεσα, αλλα εμμεσα...



    "Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια,
    σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια,
    τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο,
    να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 15-04-2008 16:45 ]