ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.852 μέλη
    Vanna
    13.04.2008, 00:16
    Ποιες κατά τη γνώμη σας είναι οι καλύτερες διασκευές;
    jethroomi
    13.04.2008, 02:44
    Πες ενα παραδειγμα. Εισαι ασαφης, αν και καταλαβαινω τι θελεις να πεις.

    Υπαρχουν διασκευες που απογειωνουν και διασκευες που γκρεμιζουν το πρωτοτυπο κομματι.
    jethroomi
    13.04.2008, 02:45
    Πες ενα παραδειγμα.

    Υπαρχουν διασκευες που απογειωνουν και διασκευες που γκρεμιζουν το πρωτοτυπο κομματι.
    rompa
    13.04.2008, 10:09
    Για να λέει τις καλύτερες ... προφανώς εννοεί επιτυχημένες κατά τη γνώμη μας διασκευές
    rompa
    13.04.2008, 10:12
    "Wicked Game" διασκευή από HIM

    xristos_rock
    13.04.2008, 10:37
    Smooth Criminal - Alien Ant Farm
    Kiss me - New Found Glory
    Have you ever seen the rain - Rod Stewart
    In the air tonight - Non Point
    Mrs Robinson - Pennywise

    θα γράψω κι άλλα...
    Vanna
    13.04.2008, 10:59
    Εννοώ ποιες θεωρείται πετυχημένες διασκευές, που να ξεπερνούν ακόμα και το πρωτότυπο τραγούδι.
    mitskinis
    13.04.2008, 21:49
    Ένα είναι το "Μια μέρα να με ξαναδείς" των Onirama και το "Αν θυμιθείς το όνειρό μου" του Γιάννη Πλούταρχου
    jethroomi
    14.04.2008, 00:53
    Μια καλη διασκευη του 'Αν θυμηθεις τ'ονειρο μου' των Μ.Θεοδωρακη και Ν.Καρδή με πρωτη ερμηνευτρια την Γιοβαννα ακουσα πριν πεντε χρονια στον 95,8 (Θεσ/νικη) απο τους BEATLES.
    Ακουγεται 'κουφο' αλλα ειναι αληθεια. Ηταν απο ζωντανη ηχογραφηση τους για το BBC και φυσικα με αγγλικο στιχο.

    Θυμαμαι το 'Μια μερα να με ξαναδεις' απο τους Charms και τη φωνη του Μαϊκ Ροζακη, αν δεν κανω λαθος, η μακροσυρτη διασκευη των Οnirama με την διαρκη επαναληψη του ρεφρεν με ψιλοξενερωσε, αλλά περι ορεξεως...

    Προσωπικα θεωρω πετυχημενη διασκευη αυτην, που με φαντασια και δημιουργικοτητα ισαξια του πρωτου δημιουργου, ξεπερναει (ισως) την πρωτη εκτελεση.
    Π.χ. Το 'A little help from my friends' των Μπιτλς απο τον Τζο Κοκερ στο Γουνστοκ.



    sitzoune81
    14.04.2008, 10:27
    Αν μιλαμε για διασκευες που ξεπερνανε τις πρωτοτυπες συνθεσεις, τοτε μονο 3 μου ερχονται στο μυαλο

    Jimi Hendrix : All Along The Watchtower

    Judas Priest : Diamonds and Rust

    The Cranberies : Go Your Own Way


    Sweet Revenge! Το πρωταθλημα μας ανηκει!
    Fernando, καλα να παθεις! Δε μ'ακουσες!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 14-04-2008 10:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 14-04-2008 10:31 ]


    GAGA
    14.04.2008, 11:06
    "Η μέρα εκείνη δεν θα αργήσει" απο τον Κωσταντίνο Β.
    galateia5
    14.04.2008, 18:11
    Μμμμμμμ....δεν ξέρω αν οι διασκευές που θα πω ξεπερνούν τα πρωτότυπα κομμάτια...αλλά εμένα προσωπικά με έχουν αγγίξει πάρα πολύ χωρίς να τα συγκρίνω...
    1) Η διασκευή του "This is how you remind me" των Nickelback σε "Όλα αυτά που φοβάμαι" με την φωνή της Πρωτοψάλτη και του εξαιρετικούς στίχους του Θάνου Παπανικολάου
    2) Το "κάπου νυχτώνει" στην επανεκτέλεση και διασκευή με μια κιθάρα από τον Μανώλη Φάμελλο
    3) Ο "Κεμάλ" του Μάνου Χατζιδάκι και του Νίκου Γκάτσου απο τους Raining Pleasur
    sitzoune81
    14.04.2008, 21:08
    Παράθεση:

    Το μέλος galateia5 στις 14-04-2008 στις 18:11 έγραψε...

    3) Ο "Κεμάλ" του Μάνου Χατζιδάκι και του Νίκου Γκάτσου απο τους Raining Pleasure



    Να αλλη μια τρομερη διασκευη που ξεχασα να αναφερω!!!
    Ευχαριστω που μου το θυμισες galateia5 !!!
    Vanna
    14.04.2008, 22:19
    Προσωπικά μου αρέσει πολύ το "Sweet Dreams" απ'τον Marilyn Manson. Βέβαια ψιλοσκότωσε το Personal Jesus...
    kozanitis
    14.04.2008, 22:36




    Για μένα μετά την διασκευή του ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΥ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩ πήρε μια άλλη διάσταση...Μια ροκ ανωμαλία με την καλή έννοια...

    Τεράστιο κομμάτι από την φωνή του Στελάρα αλλά από την ψυχή του Θείου Νώντα είναι το κάτι άλλο.....
    zabetistas
    15.04.2008, 10:53
    Για ακουστε κι αυτο . . .
    xristos_rock
    15.04.2008, 11:12
    Μα...πώς το ξέχασα εγώ αυτο;;;;
    Η μέγιστη αγαπημένη διασκευή:
    Shadow Play - Killers
    (Joy Division cover)
    Debauchee
    15.04.2008, 11:40

    Απο τα βραβεια ΝΜΕ τα φετινα οπου οι manics πηραν το godlike genius award για την προσφορα τους.επισης στην ιδια εκδηλωση (lightspeed champion(παλιο μελος των Test-icicles διασκευαζει Amy Winehouse,οι futureheads-television personalities,oi Bloc party-nelly furtado,oi Kooks-to Young folks,
    oi Kaiser Chiefs-Klaxons κτλ..
    επισης ενδιαφερουσα η διασκευη της lilly alen se Kaiser Chiefs
    υπαρχουν απειρες διασκευες..

    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 15-04-2008 11:45 ]


    xristos_rock
    15.04.2008, 11:46
    Debauchee

    Επίσης η διασκευή των Manic Street Preachers στο Working Class Heroe του John Lennon!
    Vanna
    17.04.2008, 22:18
    Μια ωραία διασκευή είναι και αυτή του Crystal Ship των Doors που βρίσκεται στο soundtrack της ταινίας X-Files:Fight the Future. Δεν θυμάμαι το συγκρότημα αυτή τη στιγμή...πάντως έχουν κάνει καλή δουλειά!