ελληνική μουσική
    394 online   ·  210.866 μέλη

    Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όσο το γουστάρετε πριν από 2 χρόνια ή βαρεθήκατε!

    mary_omikron
    03.08.2012, 18:08

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 03-08-2012 στις 17:30 έγραψε...

    Inkve

    Στείλτα τα ονόματα στους παράγοντες (admin , modul...) έστω με Π.Μ να το ξέρουν τουλάχιστον κι αν θέλουν ας μας το δημοσιοποιήσουν.

    Το σωστό όμως είναι η καταγγελία να γίνεται επώνυμα αλλιώς μοιάζει με τη ξύλινη γλώσσα των περισσότερων πολιτικών και δημοσιογράφων και συ απ' ότι βλέπω τα λες 'έω απ' τα δόντια'.



    Στέφανε όλα αυτά (ονόματα, καταγγελίες, προτάσεις) αφορούν μόνο τον admin ως αποκλειστικά αρμόδιο του site και εκεί πρέπει να σταλούν -άν σταλούν-. Ο ρόλος των moderators είναι επικουρικός.


    inkve
    03.08.2012, 19:05

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 03-08-2012 στις 16:12 έγραψε...

    Λασπωτήρα,είσαι τρέλα,

    με την κοκκι

               πρασι

               κιτρι

                        -νη φανέεεεεεεεεεεελα!

    Οκ εκτός θέματος,αλλά εντός θεάματος...



    ΕΚΤΟΣ ΘΕΑΜΑΤΟΣ....ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

    τιποτα επικοδομητικο εχεις να μας πεις???

    αν οχι  εχω 2 εναλακτικες

    1)πες το νουμερο του θεαματος σου να ερθω να σε θαυμασω πριν φυγεις απο την πολη σαν περιοδευων θιασος...

    μη χασω τετοιο θεαμα..

    αν η εναλακτικη 1 δεν ισχυει και δεδομενου της %^$# που σε βαραει η επιλογη 2 ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για εσενα

    2)grab your microphone and shove it in your arse...


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 03-08-2012 19:06 ]


    kwstasagas
    03.08.2012, 21:19

    Παράθεση:

    Το μέλος nofuckingway στις 03-08-2012 στις 20:28 έγραψε...

    ... σε αυτό το site έχοντας χρησιμοποιήσει 2 μεγάλους λογαριασμούς 1 αρκετά μικρότερο και αμέτρητους πολύ πολύ μικρούς που χρησιμοποιούσα από μια φορά για προσωπική ευχαρίστηση. 


     

    Πω πωωω .... μωρ' μπράβο .....

     

    Και μετά μάς φταίει το Μιουζικχέβεν ..... Αντί να κάνουμε μια αυτοκριτική στη δική μας συμπεριφορά .....


    inkve
    03.08.2012, 21:35

    nofuckingway....ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ/ΟΥΜΕ....

    καποιες γραμμες του ανωθεν μελους στο μηνυμα του θα επρεπε να γινουν οδηγος.....οσο και να σας τσουζουν ειναι περα για περα αληθεια....

    nick...καποτε μου ειχες βαλει ενα εικονιδιο κανωντας παραθεση σε οτι ειχα γραψει....

    ηρθε η στιγμη να το ανταποδωσω,...

    {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}


    STEFANOS604
    03.08.2012, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος nofuckingway στις 03-08-2012 στις 20:28 έγραψε...

    ....... Να ξεκαθαρίσω σε αυτό το σημείο ότι για κανένα λόγο δεν αναφέρομαι στον STEFANOS604 ο οποίος συγκριτικά με της γνώσεις που παραδέχεται ότι δεν έχει, κάνει εξαιρετική δουλειά.


    Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο. Αν δεν βαριέσαι διάβασε τα παρακάτω:

    Ο λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι ότι πολλοί φοιτητές και πτυχιούχοι μουσικοί κάνουν "στήσιμο" στον τοίχο τους ερασιτέχνες αρθρογράφους όχι φυσικά  για το πάθος τους και τον ζήλο τους για τη μουσική και το όργανο που παίζουν αλλά γιατί τα θέματα που παρουσιάζουν φαίνονται να είναι  διδακτικά και αυτό δεν τους το συγχωρούν με τίποτε και μάλιστα σχολιάζουν με προσβλητικό τρόπο (το έχω διαπιστώσει σε άλλα sites που έκανα bumping τα άρθρα μουτου ΜΗ).

     Πράγματι πριν ένα έτος και λίγους μήνες δεν είχα ξαναπιάσει στα χέρια μου φυσαρμόνικα - δεν ήξερα τις θεραπευτικές της ιδιότητες- δεν είχα ξανακούσει ποτέ τις λέξεις Συγκερασμένο , Ασυγκέραστο ....και αν και παίζω ερασιτεχνικά κιθάρα χρόνια δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με ρεμπέτικα έτσι τις λέξεις Χιτζάζ & Ουσάκ .....απλώς τις είχα ακουστά.

    Σαν ηλεκτρονικός μηχανικός ,με γνώσεις μαθηματικών και ηλεκτροακουστικής, προσπάθησα  να εξηγήσω ορισμένα θέματα που στο μέγιστο ποσοστό τους ήταν μαθηματικά και ελάχιστα μουσική, ‘’ανακάλυψα’’ μια νέα φυσαρμόνικα την ‘’Stefanos Χιτζάζ & Ουσάκ’’ την οποία θέλησα να μεταλαμπαδεύσω λόγω του ότι διαπίστωσα ότι μεγάλο μέρος της Δημοτικής μας Παραδοσιακής Μουσικής (ειδικά της Μακεδονίας) παίζεται σ’ αυτές τις δύο κλίμακες  και ασχολήθηκα  με την αναλυτική περιγραφή θεμάτων φυσαρμόνικας (που όταν ολοκληρωθούν θα είναι ένα ''Harmonica Reference Data'' ) θέμα που έλειπε από τα ελληνικά φόρουμ.

    Ο τρόπος που ανοίγω ένα θέμα πιστεύω είναι πρωτοποριακός. Εννοώ ότι πχ στα Συγκερασμένα & Ασυγκέραστα θα μπορούσα να κάνω εκατοντάδες ερωτήσεις ανοίγοντας 10δες posts . Προτίμησα όμως αφού μελέτησα διεξοδικά από δεκάδες sites και βιβλία (κυρίως ξενόγλωσσα) το αντικείμενο να το παρουσιάσω με παραστατικό υλικό ώστε να το κατανοήσουν και άτομα της δικής μου ή κατώτερης μόρφωσης και από τους ανωτέρας γνώσεως άτομα να συμπληρώσουν ή να διορθώσουν τυχόν ασάφειες ή ‘’παραπληροφόρηση’’.

    Εγώ νοιώθω τον εαυτό μου απλώς ΜΑΘΗΤΗ ούτε δάσκαλο , ούτε ερευνητή ούτε ξερόλα και πάντα, μετά από κάθε θέμα, μαθαίνω κάτι παραπάνω και θα μαθαίναμε περισσότερα αν στα θέματα αυτά , που από τους ερασιτέχνες δίνονται με περίσσια  ευαισθησία και μεράκι , καταδεχόταν να τα σχολιάσουν και επαγγελματίες   .

    Οι ερευνητές και διδάσκαλοι μουσικής είναι λίγοι , πολλούς τους έχουμε αγάλματα ,τους έχουν γράψει στις εγκυκλοπαίδειες μουσικής και πολλοί από μας τους έχουμε στον τοίχο του σαλονιού μας σε κάδρα.

    Γενικά το μόνο που θέλω είναι  η προσφορά με μεράκι. Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο. Το ίδιο διαπίστωσα και από άλλους ερασιτέχνες όπως τον Reteos.

    Τώρα εσύ (είμαστε και κοντοχωριανοί…και εμείς οι καρντάσηδες έχουμε μπέσα) πρέπει να ‘σαι 22 ετών και μάλλον φοιτητής  επί πτυχίω μουσικής γιατί σ’ αυτή την ηλικία δεν μπορεί να ‘χεις αποφοιτήσει!

    Θα ήθελα λοιπόν –για να δώ κι εγώ κάποια δική σου προσφορά -σχολιασμούς σε μερικά ‘’διδακτικά΄΄ άρθρα μου που είπα και στον Messerschmitt. ή να γράψεις δικά σου ή να μας πεις τα ήδη γραμμένα άρθρα σου σε άλλο site αφού στο προφίλ σου δεν βλέπω κάτι,  εκτός κι αν είσαι το ίδιο πρόσωπο με δεύτερο κωδικό με τον από χθες banned Messerschmitt!!

    Βρισκόμαστε σε έναν ξένο χώρο που ρυθμίζεται –σύμφωνα με το καταστατικό του-από κάποιους  (Moder/Admin), και ο οποίος είναι ένας δημόσιος χώρος που ο καθένας κρίνεται απ' τα γραφόμενά του (όπως ήδη συμβαίνει με το δικό σου σχολιασμό )...


    NikosVy
    04.08.2012, 01:31

    Πριν από δύο χρόνια είχα στο MusicHeaven υπέροχες συζητήσεις για τη βυζαντινή μουσική. Τότε είχε τον έλεγχο ο Jorge.

    Σήμερα έχει εκχωρήσει το ρόλο του εκφοβιστή σε μια συντονίστρια (που μερικές φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) η οποία χαλάει οποιαδήποτε προσπάθεια ουσιαστικής συζήτησης για τη μουσική που εμπεριέχει και διχογνωμία, βάζοντας κάθε δύο πόστς και από ένα προκλητικό και μειωτικό σημείωμα «παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης». Υποβοηθείται μάλιστα από ένα χορό από έξαλλες που επιτίθενται και αυτές με τη στάνταρτ φράση «αν δεν σου αρέσει, σήκω φύγε» (σε συζητήσεις όπως «γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven τις οποίες έχει αναρτήσει ο Jorge). Και στον Jorge παρουσιάζονται τα πράγματα λες και «έχω συνομωτήσει εναντίον του» αποκρύπτοντάς του επιμελώς όλες τις προκλήσεις, ώστε να παραδέχεται και αυτός ότι είναι δικαιολογημένα τα σημάδια «ποστ αρνητικής αξιολόγησης» τα οποία σημειωτέον δεν μπαίνουν ποτέ στις μαινάδες που επιτίθεται με κραυγές «αν δεν σ’ αρέσει σήκω φύγε» ή «δες πόσα κόκκινα χεράκια σου σηκώνονται και σε λίγο θα πεις γιούχου».

     Δεν θα μιλήσω για το αν οι καθηγητές της μουσικής ανοίγουν πλέον σοβαρές συζητήσεις για μουσική, επειδή εδώ έχει γίνει μάλλον ένα διαδραστικό (interactive) βήμα αγγελιών ή χρυσός οδηγός «α θέλεις να μάθεις μουσική; εγώ θα σου μάθω και οικονομικά μάλιστα».

     Η ομάδα που δημιουργείται στο chat, όπως διαπίστωσα χθες, είναι μια κλειστή ομάδα ("στην πράξη κλειστή" όπως θα δείτε) στην οποία όταν μπει κάποιος και συνομιλήσει για 10 λεπτά, θα του κάνει τη διάγνωση η συντονίστρια (που άλλες φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) και θα του πει ότι «διαβλέπω μια λανθάνουσα επιθετικότητα εναντίον των μελών του chat και αυτό απαγορεύεται» (έχει μαντικές ικανότητες). Ενώ οι υπόλοιποι συνεννοημένοι αρχίζουν μια ενορχηστρωμένη επίθεση προκλήσεων, προκειμένου να πείσουν  τη συντονίστρια/διαχειρίστρια να διαγράψει το καινούριο μέλος, αφού μία «διαγραφή» θα είναι ένα κατόρθωμα (το μεγαλύτερο ίσως της ζωής τους) και ενδεχομένως φαντάζονται ότι θα το γράψουν μια μέρα στο βιογραφικό τους για πάσα χρήση.

     Μόνο ο Jorge δεν έχει τον έλεγχο σε ό,τι γίνεται εδώ μέσα. Και εδώ μέσα γίνεται μόνο  α) «διαφήμιση για μαθήματα», β) «πρόκληση των μελών να αντιδράσουν ώστε να τους διαγράψουν εκ του ασφαλούς και φυσικά με απόλυτα μονόπλευρη κρίση του υπεύθυνου», γ) αποφυγή οιασδήποτε σοβαρής συζήτησης για τη μουσική (σαν και αυτή που γινόταν μέχρι πριν 2 χρόνια.

     


    mary_omikron
    04.08.2012, 10:54

    @ ΝikosVy

    Θα μπορούσα να αφήσω το post σου ασχολίαστο παραχωρώντας σου την ικανοποίηση οτι έχεις την τελευταία λέξη, βοηθώντας μ΄αυτό τον τρόπο να ατονίσει αυτό το θέμα που -όπως έγραψα και παραπάνω- κάποιοι φρόντισαν να το κάνουν ανάθεμα διασκεδάζοντας και τρολλάροντας.

    Αναφέρεσαι όμως και θίγεις  -εκτός από μένα- και άλλα πρόσωπα, αντιλαμβάνεσαι λανθασμένα διάφορα περιστατικά δίνοντας δικές σου ερμηνείες, οπότε για την "ιστορία" καλό θα ήταν να μην μείνει τίποτα αναπάντητο και όποιος αναγνώστης εξακολουθεί να έχει υπομονή και ενδιαφέρον για το θέμα αυτό, ας διαβάσει και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

    Με έντονη πλάγια γραφή θα είναι το δικό σου κείμενο και από κάτω η δική μου απάντηση.

    _______________________________

     "Πριν από δύο χρόνια είχα στο MusicHeaven υπέροχες συζητήσεις για τη βυζαντινή μουσική. Τότε είχε τον έλεγχο ο Jorge."

    Και τότε και τώρα ο Jorge έχει τον έλεγχο.

    _______________________________

    "Σήμερα έχει εκχωρήσει το ρόλο του εκφοβιστή σε μια συντονίστρια (που μερικές φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) η οποία χαλάει οποιαδήποτε προσπάθεια ουσιαστικής συζήτησης για τη μουσική που εμπεριέχει και διχογνωμία, βάζοντας κάθε δύο πόστς και από ένα προκλητικό και μειωτικό σημείωμα «παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης»."

    1. Ο ρόλος που εκχωρείται στους συντονιστές δεν είναι ο εκφοβισμός και δεν απείλησα ποτέ ούτε εκφόβισα κανένα για τις απόψεις του.

    2. Στην πρώτη μου απάντηση σ΄αυτό το θέμα εκ παραδρομής έγραψα "Ανέλαβα καθήκοντα διαχειρίστριας και αποστηθίζοντας τους κανονισμούς του site κινήθηκα και εξακολουθώ να κινούμαι βάσει αυτών, αυστηρά ίσως, αλλά από χαρακτήρα ή κάνω κάτι που μου ανέθεσαν σωστά και τυπικά ή δεν το κάνω καθόλου." ενώ έπρεπε να γράψω "συντονίστριας". Εχεις δίκιο, αλλά δεν ήταν σκόπιμο και δεν είμαι βεζύρης στην θέση του βεζύρη.

    3. Αρνητική αξιολόγηση δεν μπαίνει επιλεκτικά σε κάποιον επειδή υπάρχει διχογνωμία με κάποιον άλλο. Δεν αξιολογούνται αρνητικά ούτε κρίνονται οι απόψεις, αλλά τα σημεία που βγαίνουν εκτός θέματος. Ωστόσο όποιος αναγνώστης θέλει μπορεί να πατήσει "προβολή" και να τα διαβάσει. 

    4. Οι συντονιστές του forum είναι εννιά (9) άλλοι περισσότερο ενεργοί, άλλοι λιγότερο λόγω χρόνου και υποχρεώσεων, όχι μόνο εγώ, οπότε οι αρνητικές αξιολογήσεις που δέχθηκες δεν είναι απαραίτητα όλες από μένα.

    __________________________________

    "Υποβοηθείται μάλιστα από ένα χορό από έξαλλες που επιτίθενται και αυτές με τη στάνταρτ φράση «αν δεν σου αρέσει, σήκω φύγε» (σε συζητήσεις όπως «γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven τις οποίες έχει αναρτήσει ο Jorge)."

    1. Δεν ζήτησα βοήθεια ποτέ από κανένα "χορό" συμπαράστασης, τα άλλα μέλη διαβάζουν ενοχλούνται αγανακτούν και γράφουν το αυτονόητο, δηλαδή όποιον δεν του αρέσει φεύγει. Είναι το λιγότερο αγενές να τις αποκαλείς "έξαλλες" και κάπου αλλού "μαινάδες". Με την λογική αυτή τα μέλη που βάζουν σε σένα θετική ψήφο και τρολλάρουν ασύστολα είναι ο δικός σου "χορός" αλληλοβοήθειας?

    2. Την συζήτηση "γουστάρετε ακόμα το Musicheaven" δεν την ανάρτησε ο Jorge αλλά τον Απρίλιο του 2008 ο Brockenchord, ήταν 2 χρόνια σε ακινησία, είχε μία απάντηση τον Απρίλιο 2012 και στην συνέχεια την ανακίνησες εσύ πριν 2-3 μέρες παίρνοντας όλη αυτή την έκταση και τροπή. Ας αναλογιστεί ο καθένας το κίνητρο.

    ___________________________________ 

    "Και στον Jorge παρουσιάζονται τα πράγματα λες και «έχω συνομωτήσει εναντίον του» αποκρύπτοντάς του επιμελώς όλες τις προκλήσεις, ώστε να παραδέχεται και αυτός ότι είναι δικαιολογημένα τα σημάδια «ποστ αρνητικής αξιολόγησης» τα οποία σημειωτέον δεν μπαίνουν ποτέ στις μαινάδες που επιτίθεται με κραυγές «αν δεν σ’ αρέσει σήκω φύγε» ή «δες πόσα κόκκινα χεράκια σου σηκώνονται και σε λίγο θα πεις γιούχου»."

    Μα τι γράφεις τώρα βρε Νίκο? Ελεος πιά με σένα !!!! Στον Jorge δεν "παρουσιάζονται" τα πράγματα. Είναι σε θέση να βλέπει να ελέγχει να διαβάζει και να κρίνει μόνος του.  Μεγάλωσε πιά, τελείωσε και την πρώτη δημοτικού !!!!!! Δηλαδή τι άλλο θα γράψεις? 

    ____________________________________

    "Δεν θα μιλήσω για το αν οι καθηγητές της μουσικής ανοίγουν πλέον σοβαρές συζητήσεις για μουσική, επειδή εδώ έχει γίνει μάλλον ένα διαδραστικό (interactive) βήμα αγγελιών ή χρυσός οδηγός «α θέλεις να μάθεις μουσική; εγώ θα σου μάθω και οικονομικά μάλιστα»."

    1. Αν δεν σε καλύπτουν οι καθηγητές άνοιξε εσύ μια σοβαρή συζήτηση μουσικής, όπως ακριβώς την θέλεις, και με όποιο θέμα θέλεις και πιθανόν να υπάρξουν άτομα που να ενδιαφερθούν για το θέμα σου και να συζητήσουν μαζί σου. Στο έχω ξαναπεί πολλές φορές.

    2. Είναι κακό να υπάρχουν αγγελίες και άνθρωποι να βρίσκουν δουλειά? Είναι κακό μαθητές να βρίσκουν καθηγητές? Δεν υποχρεώνει κανείς κανένα. Προσφορά και ζήτηση είναι. Υπάρχει ειδικός χώρος αγγελιών και αν κάποιος καθηγητής από άγνοια  ή έστω σκοπιμότητα κάνει διαφήμιση στο forum του υποδεικνύουμε να κάνει καταχώριση στις "μουσικές αγγελίες" δίνοντας και το σχετικό link.

    3. Γνωρίζεις οτι ένα μέλος του Musicheaven μουσικός πριν 2-3 μήνες αυτοκτόνησε πέφτοντας από την ταράτσα του σπιτιού του μαζί με την 80χρονη μάννα του επειδή δεν μπορούσαν να ζήσουν λόγω ανεργίας, και ότι πιθανόν να σώζονταν 2 ανθρώπινες ζωές αν είχε γράψει εδώ «α θέλεις να μάθεις μουσική; εγώ θα σου μάθω και οικονομικά μάλιστα»." όπως λες εσύ κοροϊδευτικά και κάποιος είχε ανταποκριθεί?

    _____________________________________

    "Η ομάδα που δημιουργείται στο chat, όπως διαπίστωσα χθες, είναι μια κλειστή ομάδα ("στην πράξη κλειστή" όπως θα δείτε)" 

    Η είσοδος στο chat είναι ελεύθερη και επιθυμητή για όλα τα μέλη, διαφημίζεται στην αρχική σελίδα του ΜΗ και καθόλου κλειστή στην πράξη. Εσένα προσωπικά σε προσκάλεσε η Σοφία (Ιxthis) με προσωπικό μήνυμα στο inbox, σε προσκάλεσα κι εγώ δημόσια σε μια συζήτηση να έρθεις στο chat να ακούσουμε μουσική και να γνωριστούμε, σου δώσαμε οδηγίες πως θα μπεις γιατί δεν μπορούσες να βρεις τον τρόπο μόνος σου, και σε δεχθήκαμε όλοι πολύ φιλικά, συνομιλώντας μαζί σου για την πεζοπορία που κάνεις, για το ταξίδι που έκανες στην ζούγκλα της Βενεζουέλας, για τα 50 αντικουνουπικά που είχες μαζί σου και τα κουνούπια. Σου δώσαμε οδηγίες πως μπορείς να βλέπεις τα θετικά/αρνητικά πρόσημα στα posts σου και τα ονόματα αυτών που σε ψηφίζουν, πράγμα το οποίο δεν γνώριζες και όταν ρώτησες πως να αποθηκεύσεις τις οδηγίες για να τις θυμάσαι, σου εξήγησε ο Aviectus. Και όλα αυτά με ενδιαφέρον και φιλικά.

    "στην οποία όταν μπει κάποιος και συνομιλήσει για 10 λεπτά, θα του κάνει τη διάγνωση η συντονίστρια (που άλλες φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) και θα του πει ότι «διαβλέπω μια λανθάνουσα επιθετικότητα εναντίον των μελών του chat και αυτό απαγορεύεται» (έχει μαντικές ικανότητες)."

    1. Στο chat έμεινες πολλές ώρες και όλα τα παραπάνω δεν συζητιούνται ούτε εξηγούνται με γραπτό λόγο σε 10 λεπτά.

    2. Για επιθετικότητα σου είπα και σε παρακάλεσα να είσαι πιο χαλαρός, όταν εσκεμμένα γύρισες την φιλική συζήτηση σε φιλονικία βάλλοντας κατά πάντων για συνεργία στο "εγκλημα" του ΜΗ, απαιτώντας να μην μπαίνουν διαφημίσεις, σχολιάζοντας ακόμη και τον τρόπο που είναι διατυπωμένες από τον διαφημιστή και αποκαλώντας όλους τους συνομιλητές σου  κλίκα, ομάδα κλπ κλπ

    "Ενώ οι υπόλοιποι συνεννοημένοι αρχίζουν μια ενορχηστρωμένη επίθεση προκλήσεων, προκειμένου να πείσουν  τη συντονίστρια/διαχειρίστρια να διαγράψει το καινούριο μέλος,"

    Ολοι οι υπόλοιποι είχαν αισθανθεί προσβεβλημένοι από την χωρίς λόγο επιθετικότητα σου κατά πάντων, και ο Domaster σε προειδοποίησε ότι θα ζητήσει να αποβληθείς από το chat (όχι να διαγραφείς) όταν του επετέθηκες λέγοντας του "κι εσύ του μαγαζιού είσαι" υπονοώντας ότι έχει οφέλη και έσοδα από τις διαφημίσεις του ΜΗ.

    αφού μία «διαγραφή» θα είναι ένα κατόρθωμα   

    Οι διαγραφές των μελών γίνονται από τον admin και μετά από πολύ μεγάλη ανοχή και υπομονή και όχι από τους συντονιστές.

    ένα κατόρθωμα (το μεγαλύτερο ίσως της ζωής τους)

    Μη γίνεσαι κακός... έχω κατορθώσει κι άλλα μεγαλλίτερα π.χ. βάζω κάλτσες και πίνω γάλα μόνη μου {#emotions_dlg.rolleyes}

    και ενδεχομένως φαντάζονται ότι θα το γράψουν μια μέρα στο βιογραφικό τους για πάσα χρήση.

    Καλώς ή κακώς κάποιες συνθήκες μου επιτρέπουν να μην χρειάζομαι βιογραφικά, οπότε άχρηστος και ο εμπλουτισμός και η ύπαρξη.

    _______________________________________

     "Μόνο ο Jorge δεν έχει τον έλεγχο σε ό,τι γίνεται εδώ μέσα."

    Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις -αν είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις αυτά που γράφεις- είναι να ζητήσεις συγγνώμη για την υποτίμηση

    _______________________________________

    "Και εδώ μέσα γίνεται μόνο  α) «διαφήμιση για μαθήματα», β) «πρόκληση των μελών να αντιδράσουν ώστε να τους διαγράψουν εκ του ασφαλούς και φυσικά με απόλυτα μονόπλευρη κρίση του υπεύθυνου», γ) αποφυγή οιασδήποτε σοβαρής συζήτησης για τη μουσική (σαν και αυτή που γινόταν μέχρι πριν 2 χρόνια.)"

    Και  δ)  πολύ μεγάλη υπομονή και ανεκτικότητα με άτομα σαν εσένα που μπαίνουν σε ένα χώρο, τον αναστατώνουν, τον συκοφαντούν, μιζεριάζουν, διαμαρτύρονται και ενώ δεν είναι ευχαριστημένα με τίποτα και όλα είναι κατώτερα προσδοκιών και απαιτήσεων συνεχίζουν να "τριγυρνούν ανάμεσά μας" ξορκίζοντας τους -όποιους- προσωπικούς δαίμονες τρολλάροντας. 


    NikosVy
    04.08.2012, 11:15

    Τα ψεύδη και η εκ των υστέρων διαστρέβλωση των λεχθέντων σε ένα chat (χώρο, στον οποίο δεν μπορεί πλέον να επαληθευτεί τίποτα) μαζί με μία επιλεκτική και διαστρεβλωμένη παρουσίαση όσων έχω γράψει και εκτός chat ενισχύουν το μόνο ζωοδότη παράγοντα που έχει μείνει σε μιά ομάδα συστηματικών θαυμαστών όσων καταχρώνται και τη θέση τους και την κλειστή σχέση με αυτούς που διαγράφουν μέλη ή αποδυναμώνουν -επιλεκτικά - τα λεχθέντα τους.

    Ο Irving Yalom έχει περιγράψει σε ένα βιβλίο του την ψυχολογία των μελών της ομάδας και πόσο ορισμένα μέλη ζούν με την μόνη έγνοια της ζωής τους να δικαιολογήσουν οποιαδήποτε αυταρχική συμπεριφορά όποιου έχει την παραμικρή εξουσία ή να απομακρύνουν από τον κύκλο τους όποιον τολμήσει και συζητήσει κάτι πέρα από το "καλημέρα, τι κάνεις;"

    Φαντάζομαι πως το 90% των μελών του φόρουμ που μας διαβάζουν, θα συμφωνούν μαζί σου - με βάση τα γραφόμενα του Γιάλομ - και στις πιο παρατραβηγμένες απόψεις σου, όπως π.χ. ότι εγώ ανακίνησα τη συζήτηση του "Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όπως και πριν 2 χρόνια;" και το έφτασα στο σημείο που έφτασε. Όπως λέει η παροιμία:

    Παράθεση:
    Ο καυγάς για το πάπλωμα

    Σοβαρές συζητήσεις αν θέλεις, να τις ζητήσεις από αυτούς που ήδονίζονται κατασυκοφάντιση όσων συζητούν σοβαρά και να τις ζητήσεις επίσης και από αυτούς που κάνουν τα πάντα για να προκαλούν - εκ του ασφαλούς - μέλη, για να δουν τη διαγραφή τους. Εγώ ξέρω τι θα κάνω, και αν διαγραφώ (από κάποια παρορμητική ενέργεια) θα εξακολουθήσω να έχω την προσωπικότητά μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 04-08-2012 11:17 ]


    mary_omikron
    04.08.2012, 11:27
    Οι συζητήσεις του chat υπάρχουν στην μνήμη του σκληρού δίσκου του ΜΗ και εφόσον έγιναν δημόσια και παρουσία 8 (αν θυμάμαι καλά ατόμων)ίσως ο Jorge να μπορεί να την ανακαλέσει αυτολεξεί και να την δημοσιεύσει για των λόγων το αληθές από πάσα κατεύθυνση.
    mary_omikron
    04.08.2012, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 04-08-2012 στις 01:31 έγραψε...

    Πριν από δύο χρόνια είχα στο MusicHeaven υπέροχες συζητήσεις για τη βυζαντινή μουσική. Τότε είχε τον έλεγχο ο Jorge.

    Σήμερα έχει εκχωρήσει το ρόλο του εκφοβιστή σε μια συντονίστρια (που μερικές φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) η οποία χαλάει οποιαδήποτε προσπάθεια ουσιαστικής συζήτησης για τη μουσική που εμπεριέχει και διχογνωμία, βάζοντας κάθε δύο πόστς και από ένα προκλητικό και μειωτικό σημείωμα «παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης». Υποβοηθείται μάλιστα από ένα χορό από έξαλλες που επιτίθενται και αυτές με τη στάνταρτ φράση «αν δεν σου αρέσει, σήκω φύγε» (σε συζητήσεις όπως «γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven τις οποίες έχει αναρτήσει ο Jorge). Και στον Jorge παρουσιάζονται τα πράγματα λες και «έχω συνομωτήσει εναντίον του» αποκρύπτοντάς του επιμελώς όλες τις προκλήσεις, ώστε να παραδέχεται και αυτός ότι είναι δικαιολογημένα τα σημάδια «ποστ αρνητικής αξιολόγησης» τα οποία σημειωτέον δεν μπαίνουν ποτέ στις μαινάδες που επιτίθεται με κραυγές «αν δεν σ’ αρέσει σήκω φύγε» ή «δες πόσα κόκκινα χεράκια σου σηκώνονται και σε λίγο θα πεις γιούχου».

     Δεν θα μιλήσω για το αν οι καθηγητές της μουσικής ανοίγουν πλέον σοβαρές συζητήσεις για μουσική, επειδή εδώ έχει γίνει μάλλον ένα διαδραστικό (interactive) βήμα αγγελιών ή χρυσός οδηγός «α θέλεις να μάθεις μουσική; εγώ θα σου μάθω και οικονομικά μάλιστα».

     Η ομάδα που δημιουργείται στο chat, όπως διαπίστωσα χθες, είναι μια κλειστή ομάδα ("στην πράξη κλειστή" όπως θα δείτε) στην οποία όταν μπει κάποιος και συνομιλήσει για 10 λεπτά, θα του κάνει τη διάγνωση η συντονίστρια (που άλλες φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) και θα του πει ότι «διαβλέπω μια λανθάνουσα επιθετικότητα εναντίον των μελών του chat και αυτό απαγορεύεται» (έχει μαντικές ικανότητες). Ενώ οι υπόλοιποι συνεννοημένοι αρχίζουν μια ενορχηστρωμένη επίθεση προκλήσεων, προκειμένου να πείσουν  τη συντονίστρια/διαχειρίστρια να διαγράψει το καινούριο μέλος, αφού μία «διαγραφή» θα είναι ένα κατόρθωμα (το μεγαλύτερο ίσως της ζωής τους) και ενδεχομένως φαντάζονται ότι θα το γράψουν μια μέρα στο βιογραφικό τους για πάσα χρήση.

     Μόνο ο Jorge δεν έχει τον έλεγχο σε ό,τι γίνεται εδώ μέσα. Και εδώ μέσα γίνεται μόνο  α) «διαφήμιση για μαθήματα», β) «πρόκληση των μελών να αντιδράσουν ώστε να τους διαγράψουν εκ του ασφαλούς και φυσικά με απόλυτα μονόπλευρη κρίση του υπεύθυνου», γ) αποφυγή οιασδήποτε σοβαρής συζήτησης για τη μουσική (σαν και αυτή που γινόταν μέχρι πριν 2 χρόνια.

     



    Κάνω παράθεση για να διασωθεί για ενδεχόμενη σύγκριση το αρχικό σου κείμενο, πάνω στο οποίο απάντησα αναλυτικά παραπάνω. Συγγνώμη για την εκ περισσού ενέργεια, αλλά στο παρελθόν πολλές φορές έχεις μπει και έχεις διορθώσει εκ των υστέρων τα αρχικά σου κείμενα.


    tallos
    04.08.2012, 11:55

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 04-08-2012 στις 11:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 04-08-2012 στις 01:31 έγραψε...

    Πριν από δύο χρόνια είχα στο MusicHeaven υπέροχες συζητήσεις για τη βυζαντινή μουσική. Τότε είχε τον έλεγχο ο Jorge.

    Σήμερα έχει εκχωρήσει το ρόλο του εκφοβιστή σε μια συντονίστρια (που μερικές φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) η οποία χαλάει οποιαδήποτε προσπάθεια ουσιαστικής συζήτησης για τη μουσική που εμπεριέχει και διχογνωμία, βάζοντας κάθε δύο πόστς και από ένα προκλητικό και μειωτικό σημείωμα «παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης». Υποβοηθείται μάλιστα από ένα χορό από έξαλλες που επιτίθενται και αυτές με τη στάνταρτ φράση «αν δεν σου αρέσει, σήκω φύγε» (σε συζητήσεις όπως «γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven τις οποίες έχει αναρτήσει ο Jorge). Και στον Jorge παρουσιάζονται τα πράγματα λες και «έχω συνομωτήσει εναντίον του» αποκρύπτοντάς του επιμελώς όλες τις προκλήσεις, ώστε να παραδέχεται και αυτός ότι είναι δικαιολογημένα τα σημάδια «ποστ αρνητικής αξιολόγησης» τα οποία σημειωτέον δεν μπαίνουν ποτέ στις μαινάδες που επιτίθεται με κραυγές «αν δεν σ’ αρέσει σήκω φύγε» ή «δες πόσα κόκκινα χεράκια σου σηκώνονται και σε λίγο θα πεις γιούχου».

     Δεν θα μιλήσω για το αν οι καθηγητές της μουσικής ανοίγουν πλέον σοβαρές συζητήσεις για μουσική, επειδή εδώ έχει γίνει μάλλον ένα διαδραστικό (interactive) βήμα αγγελιών ή χρυσός οδηγός «α θέλεις να μάθεις μουσική; εγώ θα σου μάθω και οικονομικά μάλιστα».

     Η ομάδα που δημιουργείται στο chat, όπως διαπίστωσα χθες, είναι μια κλειστή ομάδα ("στην πράξη κλειστή" όπως θα δείτε) στην οποία όταν μπει κάποιος και συνομιλήσει για 10 λεπτά, θα του κάνει τη διάγνωση η συντονίστρια (που άλλες φορές εμφανίζεται και ως διαχειρίστρια) και θα του πει ότι «διαβλέπω μια λανθάνουσα επιθετικότητα εναντίον των μελών του chat και αυτό απαγορεύεται» (έχει μαντικές ικανότητες). Ενώ οι υπόλοιποι συνεννοημένοι αρχίζουν μια ενορχηστρωμένη επίθεση προκλήσεων, προκειμένου να πείσουν  τη συντονίστρια/διαχειρίστρια να διαγράψει το καινούριο μέλος, αφού μία «διαγραφή» θα είναι ένα κατόρθωμα (το μεγαλύτερο ίσως της ζωής τους) και ενδεχομένως φαντάζονται ότι θα το γράψουν μια μέρα στο βιογραφικό τους για πάσα χρήση.

     Μόνο ο Jorge δεν έχει τον έλεγχο σε ό,τι γίνεται εδώ μέσα. Και εδώ μέσα γίνεται μόνο  α) «διαφήμιση για μαθήματα», β) «πρόκληση των μελών να αντιδράσουν ώστε να τους διαγράψουν εκ του ασφαλούς και φυσικά με απόλυτα μονόπλευρη κρίση του υπεύθυνου», γ) αποφυγή οιασδήποτε σοβαρής συζήτησης για τη μουσική (σαν και αυτή που γινόταν μέχρι πριν 2 χρόνια.

     



    Κάνω παράθεση για να διασωθεί για ενδεχόμενη σύγκριση το αρχικό σου κείμενο, πάνω στο οποίο απάντησα αναλυτικά παραπάνω. Συγγνώμη για την εκ περισσού ενέργεια, αλλά στο παρελθόν πολλές φορές έχεις μπει και έχεις διορθώσει εκ των υστέρων τα αρχικά σου κείμενα.

    οι αγγελιες δεν πειραζουν ,αφου υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να μαθουν μουσικη


    tallos
    04.08.2012, 11:58
    κατι χαζο εκανα αλλα τελος παντων θελω να πω οτι καλο ειναι να μπαινουν αγγελιες απο δασκαλους μουσικης αφου αφτο ειναι το κυριο στοιχειο του φορουμ.καποιοι θελουν να μαθουν.
    STEFANOS604
    04.08.2012, 12:21

    Στους  συντονιστές έχουν ανατεθεί – σύμφωνα με το καταστατικό-  μερικά θέματα τροχονόμου, και τον υπόλοιπο καιρό και αυτοί απλώς συζητούν όπως όλοι μας.

    Θα υπογραμμίσω όμως ότι θα πρέπει οι συντονιστές πρώτοι απ' όλους τους επισκέπτες ναι μεν να είναι υπερ-αυστηροί με τον κανονισμό αλλά και οι πρώτοι που να αποφεύγουν προσβλητικές και αρνητικές εκφράσεις (φυσικά αυτό το τελευταίο δεν το έχω διαπιστώσει στο ΜΗ-αν υπάρχει ας δοθoύν με link τα συγκεκριμένα post..).

    Επίσης θέλω να πω ότι μέσα στο φόρουμ δεν υπάρχουν αυθεντίες, εκτός από κάποιον που είναι αυθεντία σε κάποιο θέμα ούτως ή άλλως και εκτός φόρουμ (π.χ. αναγνωρισμένος συγγραφέας ,ποιητής, αρχιμουσικός,  οργανοποιός …...).

    Μη συνεχίσετε όμως την αντιπαράθεση, γιατί το θέμα έχει πολυκουραστεί εδώ και 3 μέρες. Ο καθένας ας κρατήσει τις απόψεις του, και ας μην είσαι εσύ ο πρώτος ή εκείνοι που θα κλείσουν τη συζήτηση με θρίαμβο για την άποψή τους.

    Μπορεί εσύ ,ο nofuckingway, ο Messershmitt , ο Inkve ο..να κατηγορηθείτε  για εριστικότητα και φυσικά όχι άδικα, γιατί μπορεί το thread να παίρνει εκατοντάδες κλικ όμως εγώ και ίσως και άλλοι έχουμε κουραστεί είναι η αλήθεια και με κάτι τέτοιες διενέξεις  μπερδευόμαστε όλοι, και ειδικά οι αρχάριοι... η δε επιμονή στα ίδια και στα ίδια σκάει γάιδαρο!

    Διεπίστωσα ότι οι: NikosVy , nofuckingway, MessershmittInkve έχετε γνώσεις που πιστεύω ότι τις σπαταλάτε άδικα σε τέτοιες διενέξεις ενώ θα είχαμε ωφεληθεί άπαντες αν: Σχολιάζατε θετικά ή αρνητικά, διορθώνατε , απαντούσατε σε απορίες...στα υφιστάμενα άρθρα και μαθήματα ή γράφοντας τα δικά σας άρθρα ή νέα threads .

    Το ότι επιμένετε και συνεχίζετε να βρίσκεστε σε ένα χώρο που δεν δέχεται τις βελτιώσεις που προτείνετε μπορεί να σημαίνει ότι τις προτείνετε με λάθος τρόπο...


    tallos
    04.08.2012, 12:59

    εγω τωρα μπηκα και διαβασα αυτο το αρθρο.δεν το πιστευω.τρελαθηκατε ολοι;μια χαρα ειναι το ΜΗ ,ωραιες συζητησεις γινονται, μαθαινουμε και πεντε πραγματα,δεν πιστευω να γινει καμια στραβη και να χαλασει το φορουμ;θελω επισης να ρωτησω κατι.δεν ειναι μελη πλεον ο σπαρτανγουεργουλφ και ο πεντατονικος;κριμα ,ξεραν πολλα γυρω απο τη μουσικη.θα μας λυναν πολλες αποριες.


    NikosVy
    04.08.2012, 13:11

     

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 04-08-2012 στις 12:21 έγραψε...

    Διεπίστωσα ότι οι: NikosVy , nofuckingway, MessershmittInkve έχετε γνώσεις που πιστεύω ότι τις σπαταλάτε άδικα σε τέτοιες διενέξεις ενώ θα είχαμε ωφεληθεί άπαντες αν: Σχολιάζατε θετικά ή αρνητικά, διορθώνατε , απαντούσατε σε απορίες...στα υφιστάμενα άρθρα και μαθήματα ή γράφοντας τα δικά σας άρθρα ή νέα threads 

     Ναι, αλλά και σε προηγούμενη συζήτηση μου έγινε παρατήρηση για τον τρόπο που παρέθετα τα επιχειρήματά μου σε μια καθηγήτρια κιθάρας. Στην ίδια όμως δεν έγινε καμία παρατήρηση ούτε βαφτίστηκε το ποστ της ως «ποστ αρνητικής αξιολόγησης». Μιλάω για το παρακάτω απόσπασμα από ποστ του επώνυμου και με ιδιότητα «καθηγήτριας κιθάρας» μέλους:

    Παράθεση:

    Το μέλος GuitarJournal στις 02-05-2012 στις 00:23 έγραψε...

    ......Μάλλον δεν έχεις καμμία σχέση με τη μουσική.

    Ο inkve διαμαρτυρήθηκε για τη συγκεκριμένη φράση που χρησιμοποίησε η παραπάνω κυρία, με αποτέλεσμα η διαμαρτυρία του να γίνει «ποστ αρνητικής αξιολόγησης» και στη συνέχεια να διαγραφεί όλο το ποστ του.

    Δυστυχώς όλοι οι άλλοι έχουν τη δυνατότητα να επικαλούνται στοιχεία και από άλλες συζητήσεις. Μόλις όμως εγώ κάνω ανάλογη παράθεση, για να στηρίξω τους ισχυρισμούς μου, εισπράττω το «παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης», επειδή παραθέτω κάτι ..."άσχετο".

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 04-08-2012 στις 12:59 έγραψε...

    ...θελω επισης να ρωτησω κατι.δεν ειναι μελη πλεον ο σπαρτανγουεργουλφ και ο πεντατονικος;κριμα ,ξεραν πολλα γυρω απο τη μουσικη.θα μας λυναν πολλες αποριες.

    Ξεπεράστηκε το στάδιο που ".. λύνονταν απορίες". Η ζωή προχωράει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 04-08-2012 13:38 ]


    ixthis
    04.08.2012, 13:30
    Νάχαμε να λέγαμε έγινε.Φτάνει.Μερικοί βρήκαν τρόπο ανασκαλεύοντας διάφορα να βάλουν ενδειαφέρον στη ζωή τους.Αγενείς και προσβλητικοι σε κάθε τους λέξη. Η γνώση αποδεικνύεται με το φέρεστε του καθενα δεν έχει ανάγκη διαφημίσεως..
    NikosVy
    04.08.2012, 13:40

    Παράθεση:
    Το μέλος ixthis στις 04-08-2012 στις 13:30 έγραψε...

    Αγενείς και προσβλητικοι σε κάθε τους λέξη.

    Να μια … μουσική συζήτηση. Και «λύνει …απορίες». Μήπως «ποστ αρνητικής αξιολόγησης;» Προβλέπω, «όχι αρνητικής».

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 04-08-2012 18:23 ]


    ixthis
    04.08.2012, 13:49
    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Δε πρόκειτε να μπω στη διαδικασία σου για να διασκεδάσεις.Σε δουλειά να βρίσκεσαι μου κάνει.Αρκετά..και δε πρόκειτε να σου απαντήσω ξανά ότι κι αν γράφεις.Εξ άλλου δεν είμαι ειδήμων σε τίποτα απλώς αγαπώ τις τέχνες και ψιλοασχολούμαι.Χαιρετώ σας...
    STEFANOS604
    04.08.2012, 14:04

    NikosVy

    Αν αυτά σου τα έγραφε η συντονίστρια θα είχες δίκιο και καλά θα έκανες και θα αποχωρούσες. Το ότι στα έγραψε κάποιο μέλος έστω καθηγήτρια μπορούσες με επιχειρήματα να της αποδείξεις το αντίθετο. Συμφωνώ ότι είναι μια παράληψη της συντονίστριας που πιστεύω όχι εσκεμμένη . Θα μας το πει η ίδια.

    Κι έγώ έφυγα από άλλο site που έκανα bumping κάνα δυο άρθρα του και που σχολιάστηκα όχι από μέλη αλλά από μουσικό συντονιστή ως εξης:

    ’Επιμένετε κ. Στέφανε στο πόση δουλειά έχετε αφιερώσει σ' αυτά τα άρθρα. …..

    Δε βλέπω ποιος θα μπορέσει να ωφεληθεί από πληροφορίες τις οποίες παρανοείτε τόσο θεμελιωδώς.

    …… διατυπώσεις τέτοιου τύπου μπορεί να είναι επαρκείς για το μιούζικ χέβεν (δεν το ξέρω το σάιτ και ούτε θέλω να το θίξω) αλλά εδώ έχω με έχουν καλομάθει σε πιο ακριβείς αναρτήσεις. ‘’

    Κι όταν του λέω μπείτε στα άρθρα -και σχολιάστε αρνητικά το όποιο σημείο θέλετε φυσικά δεν το έπραξε .

     

    Αγαπητοί να , μετά τόση εριστικότητα ,μια ευκαιρία για προσφορά να με ΄΄κολήσετε στον τοίχο΄΄ με οποιοδήποτε σχόλιο σας αρνητικό - αλλά όχι προσβλητικό και μπορεί όμως  συντονιστείτε μ’ εμένα ή  με τον παραπάνω  φίλο μας  που έχει καλομάθει σε πιο ακριβείς αναρτήσεις..:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3396

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3297


    inkve
    04.08.2012, 14:28

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 04-08-2012 στις 12:21 έγραψε...
    Διεπίστωσα ότι οι: NikosVy , nofuckingway, MessershmittInkve έχετε γνώσεις που πιστεύω ότι τις σπαταλάτε άδικα σε τέτοιες διενέξεις ενώ θα είχαμε ωφεληθεί άπαντες αν: Σχολιάζατε θετικά ή αρνητικά, διορθώνατε , απαντούσατε σε απορίες...στα υφιστάμενα άρθρα και μαθήματα ή γράφοντας τα δικά σας άρθρα ή νέα threads .

    Το ότι επιμένετε και συνεχίζετε να βρίσκεστε σε ένα χώρο που δεν δέχεται τις βελτιώσεις που προτείνετε μπορεί να σημαίνει ότι τις προτείνετε με λάθος τρόπο...



    θα μιλησω για εμενα στεφανε...

    μου κανει εντυπωση πως δεν εχεις δει μηνυματα μου τα οποια βοηθαω οσο μπορω ατομα με αποριες...ειτε σε θεωρητικα θεματα ειτε σε θεματα εξοπλισμου...

    ακομα μεγαλυτερη εντυπωση μου κανει πως δεν εχεις δει μηνυματα μου σε θεματα που εχεις ο ιδιος ξεκινησει και γραφω και εγω δινωντας μαλιστα ξεκαθαρα θεωρητικα παραδειγματα....

    επισης προφανως και γραφεις χωρις να εχεις επιγνωση αλλα οποτε εχω παρει μερος σε συζητηση οπως αυτη εδω ΠΑΝΤΑ....ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ!!!!!

    και τωρα εχω προτεινει δηλαδη αλλα ειναι φανερο πως δεν εχεις διαβασει(για αλλη μια φορα)

    φιλικα,.....