ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Αλεξίου, Στόκας, Μπάμπαλη: Συναυλίες καλοκαίρι 2008

    mi_me_oneireuteis
    15.05.2008, 19:55

    Αν ο καλλιτέχνης νιώθει πως έχει ακόμη να δώσει πράγματα στον κόσμο δεν βρίσκω λόγο να σταματήσει αυτό που κάνει.

    Σίγουρα η φωνή της δεν είναι δυνατόν να είναι στην ίδια κατάσταση αλλά τουλάχιστον απ'τις ζωντανές ηχογραφήσεις που έγιναν τελευταία το συναίσθημα η ένταση και η ιδιαιτερότητα της φωνής της παραμένουν αναλλοίωτα.Και αυτά είναι που παίζουν σημαντικό ρόλο στην εντύπωση που θα κάνει. Εξακολουθεί να μαγεύει πάνω στη σκηνή !Είναι το μεγαλύτερο δώρο για το κοινό της να μπορεί να την παρακολουθήσει και φέτος ζωντανά.  


    Reason
    15.05.2008, 20:23

     

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η συγκεκριμένη συνεργασία, καθώς έχουμε να κάνουμε με τρία διαφορετικά μουσικά ρεύματα, τρεις διαφορετικές γενιές που θα ενωθούν πάνω στην σκηνή. Δεν είναι πιστεύω ωραίο να αποδοκιμάζουμε τέτοιου είδους συνεργασίες, οι οποίες φέρνουν κάτι το διαφορετικό από τα κοινότυπα. Δηλαδή θα θέλατε να βλέπετε την Χαρούλα με συγκεκριμένους καλλιτέχνες που έχουν το ίδιο ακριβώς στυλ; Κάπου ίσως καταντάει κουραστικό, θα μου πείτε (όλοι οι φαν της Χαρούλας, όπως είμαι και εγώ) πως θα ήταν καλύτερα να είναι μόνη της, αλλά και έτσι την έχουμε δει, καιρός για κάτι διαφορετικό, που το επιχειρεί αρκετά συχνά η Χαρούλα τα τελευταία χρόνια και καλά κάνει.

    Πάντως πρέπει να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το πρόγραμμα που θα παρουσιάσουν στην σκηνή, καθώς θα πρέπει να συνδυάσουν διαφορετικά ηχοχρώματα σε ένα κοινό αποτέλεσμα. Τώρα αν θα βγει κάτι καλό και θα αρέσει, θα το δούμε το καλοκαίρι. Όπως το φαντάζομαι εγώ θα έχει τρία επίπεδα: ένα λίγο ποπ, όπου ο καθένας με την σειρά του θα παρουσιάσει τα πιο «εμπορικά» και ανάλαφρα κομμάτια (εκεί θα έχει το κύριο λόγο στο άνοιγμα της συναυλίας η Μπάμπαλη), μετά ένα λίγο πιο μελωδικό με μπαλάντες (κυρίως Στόκας και Αλεξίου) και στο τέλος όπου πιστεύω θα γίνει ο «χαμός» ένα πλούσιο λαϊκό πρόγραμμα για κλείσιμο με την Αλεξίου και την συμμετοχή του Στόκα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό κου…

    Μιλήσατε πολύ για την Αλεξίου και την Μπάμπαλη και το πώς θα συνυπάρξουν (όντως, είναι λίγο περίεργο σύμφωνα με το ρεπερτόριο τους, αλλά ίσως δώσουν περισσότερο έμφαση στην πολύ καλή φωνή της νεαρής τραγουδίστριας παρά στο ρεπερτόριο της). Αυτό που δεν αναφέρατε πολύ και για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία, είναι η συμμετοχή του Μπάμπη Στόκα σε αυτό το σχήμα. Θεωρώ πως είναι μία από τις καλύτερες και πιο «καθαρές»  φωνές που έχει βγάλει αυτός ο τόπος, αλλά τον αδίκησαν πολύ τα τραγούδια των Πυξ Λαξ, οι οποίοι καλοί είναι, μελωδικοί, αλλά «λίγοι» για την φωνή του Στόκα. Πάντα πίστευα και πιστεύω πως μπορεί να τραγουδήσει αριστουργηματικά κάποια κομμάτια, κοιτώντας μελοντικά κάποιους σοβαρούς συνθέτες που θα «εκμεταλευτούν» αυτή την υπέροχη χροιά φωνής. Τον είδα στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου, όπου του έκανε προσωπικό αφιέρωμα, και εκεί που απλά με συγκινούσε η φωνή του, ακούγοντάς τον να ερμηνεύει τραγούδια (κυρίως λαϊκά) μεγάλων συνθετών, πραγματικά «ανατρίχιασα». Έχει κάνει μια στροφή τελευταία προς το πιο «έντεχνο» τραγούδι και κυρίως στο λαϊκό (με τις συμμετοχές του σε δίσκους του Λευτέρη Παπαδόπουλου, Άλκη Αλκαίου και Μάνου Ελευθερίου, συνεργασία με τον Νταλάρα στο Μέγαρο Μουσικής σε παλιά ρεμπέτικα κ.α.) Αυτό πιστεύω είδε και η Χάρις Αλεξίου και πιθανόν να ζήτησε συνεργασία μαζί του. Αν συνεχίσει έτσι πιστεύω θα κάνει σπουδαία πράγματα στην πορεία κάτι που το αξίζει.

    Αυτή λοιπόν την φωνή την περιμένω με πολύ ενδιαφέρον, στην ίδια σκηνή με την μεγαλύτερη ελληνίδα τραγουδίστρια για να δω το αποτέλεσμα που θα βγάλει. Εν αναμονή λοιπόν…

     


    parksons
    15.05.2008, 21:01

    Παράθεση:

    Β) Αν έχει κάτι η Χαρούλα παραπάνω από τα παιδιά αυτά, είναι το συναίσθημα
    ... που συνήθως κερδίζει τους ακροατές.Φυσικά και υπάρχει φθορά στη φωνή(η οποία όμως ακόμα μ'αρέσει και την βρίσκω πολύ γοητευτική).

     

     



     

    αυτο θα ελεγα και εγω!!! δεν με πειραζει καθολου η φθορα στην φωνη της!αντιθετα μπροστα στο τοσο συναισθημα δεν βλεπω καμμια φθορα!!!  στο τραγουδι "βυθος" του αλκινοου που το ειχε πει live ηταν φανερη η φθορα ομως για μενα ειναι το τραγουδι που με συγκλονιζει περισσοτερο απο ολα οταν το ακουω απο το συγκεκριμενο live! εμενα μ'αρεσει πιο πολυ αυτο που ακουω παρα να με χαλαει ..

     


    fotiana
    28.05.2008, 20:54

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ – ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008

    Μαζί με το Μπάμπη Στόκα και την Ανδριάνα Μπάμπαλη


    27 Ιουνίου: Θέατρο Λυκαβηττού
    28 Ιουνίου: Θέατρο Λυκαβηττού
    30 Ιουνίου: Σέρρες – Στρατόπεδο Εμμ. Παππά
    1 Ιουλίου: Ξάνθη – Δημοτικό Στάδιο
    2 Ιουλίου: Θέατρο Γης – Θεσσαλονίκη
    4 Ιουλίου: Ηράκλειο Κρήτης – Παγκρήτειο Στάδιο
    14 Ιουλίου: Μυτιλήνη – Δημοτικό Στάδιο
    16 Ιουλίου: Χίος – Δημοτικό Στάδιο
    19 Ιουλίου: Δεσφίνα – Δημοτικό Στάδιο
    23 Ιουλίου: Κωνσταντινούπολη (Τουρκία) – “Harbiye Open-air Theatre”
    25 Ιουλίου: Κέρκυρα – “Musicland”
    26 Ιουλίου: Λευκάδα – Κάστρο
    1 Αυγούστου: Νεστόριο Καστοριάς – “River Party”
    2 Αυγούστου: Χαλκιδική - Φεστιβάλ Κασσάνδρας – «Θέατρο Σίβιρης»
    4 Αυγούστου: Μεσολόγγι - Αλυκές
    8 Σεπτεμβρίου: Πετρούπολη – Θέατρο Πέτρας
    20 Σεπτεμβρίου: Φεστιβάλ Υμηττού – Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη»

    http://www.alexiou.gr/2008tour.asp

     


    -----------------
    μια προσευχή, μια ευχή σ’ ένα αστέρι που κανένας δε ξέρει, σ’ έχει φέρει για να μ’ αγαπάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotiana στις 28-05-2008 20:59 ]


    jorge
    28.05.2008, 21:58


    thaliey
    28.05.2008, 22:35

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-05-2008 στις 21:58 έγραψε...



    nice ταιριαζουν πολυ νομιζω θα βγειι κατι πολυ ομορφο απ αυτη τους την συνεργασια!!!!


    HeLLeNa14
    29.05.2008, 23:55

    Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!!Είναι τέλειες! Έχετε καμιά πληροφορία για το αν θα κατέβει η Χαρούλα Κύπρο?


    -----------------
    Τίποτα δεν πάει χαμένο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : HeLLeNa14 στις 29-05-2008 23:55 ]


    rompa
    30.05.2008, 00:12

    Τι όμορφη φωτογραφία ...... Ταιριάζουν πάρα πολύ. Ο Μπάμπης και οι γυναίκες του .


    mi_me_oneireuteis
    30.05.2008, 15:34

    Ξέρετε αν έχουν βγει εισιτήρια για τη συναυλία τους στο Λυκαβηττό;


    HeLLeNa14
    30.05.2008, 19:24

    Απ'όσο ξέρω η προπώληση θα ξεκινήσει από βδομάδας. Θα έχει σίγουρα εισητήρια στα Μετρόπολις!


    stevi93
    31.05.2008, 10:59

    Και εγω πιστευω πως θα αξιοποιηθουν οι φωνητικες ικανοτητες της Μπαμπαλη,σε τραγουδια της Χαρουλας..κάποια τραγουδια της Μπάμπαλη θα ανοιξουν την συναυλια,απο κει και επιτα θα συμμετεχει σε τραγουδια της χαρουλας...

    Οσο για τον Στοκα πιστευω πως εινια πολυ σωστη η επιλογη του,καθως οι φωνητικες ικανοτητες του ειναι πολυ καλες,και δενει η φωνη του με την φωνη της χαρουλας.

    Οσο για τις συναυλιες της χαρουλας γενικοτερα πιστευω πως ηταν το καλυτερο που μπορουσε να κανει,γιατι εχουμε επιθυμησει τραγουδια της χαρουλας live...

    αυταSmile


    Flami
    02.06.2008, 18:24

    παιδία,συγνώμη που ξαναρωτάω αλλά επειδή είπατε πως θα βγουν τα εισητήρια απο βδομάδας έχετε μάθει κάτι σίγουρο; Ευχαριστώ! 


    aggeliki
    02.06.2008, 19:09

    Flami τα εισιτήρια, για τον Λυκαβηττο, ήδη προπωλούνται στα μετρόπολις...

     

    23€ το κανονικό και 17€ το φοιτητικό

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 03-06-2008 01:18 ]


    Flami
    02.06.2008, 22:20

    Ευχαριστώ!!!!! {#emotions_dlg.biggrin} Τρέχω.....!!!


    Flami
    20.06.2008, 15:32

    Μετά το χθεσινό κλείσιμο του Θεάτρου του Λυκαβηττού από τον Δήμο Αθηναίων για λόγους ασφαλείας, αλλάζει ο χώρος των 2 μεγάλων συναυλιών της Χάρις Αλεξίου που είχαν προγραμματιστεί για τον Λυκαβηττό.

    ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΟΥ
    Αθήνα
    Καλλιμάρμαρο Στάδιο
    Σάββατο 28 Ιουνίου


    Τα ήδη πωληθέντα εισιτήρια και των 2 ημερών των συναυλιών του Λυκαβηττού ισχύουν κανονικά για το Σάββατο 28 Ιουνίου στο Καλλιμάρμαρο και η προπώληση συνεχίζεται στα ίδια σημεία.


    Καλλιμάρμαρο
    Σάββατο 28/6

    Ώρα έναρξης: 21:30
    Τιμές εισιτηρίων: 23 €  και  17 € (φοιτητικό)

    Σημεία προπώλησης:
    Σε όλα τα δισκοπωλεία "Metropolis"
    Μέσω πιστωτικής κάρτας στο τηλέφωνο: 210 6003537
    Τηλέφωνο πληροφοριών: 210 6898215

    Πηγή: www.alexiou.gr

    Σημείωση:
    Για εισητήρια που έχουν ήδη κοπεί για τις 27, και δεν μπορείτε να είστε στις 28, μπορείται να τα εξαργυρώσετε ή να τα χρησιμοποιήσετε για το Θέατρο Πέτρας στις 8/9.


    ph
    21.06.2008, 11:49

     

     Επειδή θαυμάζω πολύ τη Χαρούλα και βλέπω πως και με αφορμή αυτές τις συναυλίες τέθηκε το θέμα του "σπασίματος" της φωνής της Χαρούλας, θέλω να μοιραστώ την ανησυχία μου γι' αυτή τη γυναίκα.

     Είναι απίστευτο να την έχω ακούσει ζωντανά πριν δέκα ακριβώς χρόνια και να έχω μείνει άναυδος από τη μαγεία, αλλά και τις ικανότητες αυτής της φωνής. Και να την έχω ακούσει επίσης ζωντανά στο ενδιάμεσο και να έχω διαπιστώσει αυτό το σπάσιμο που είναι φυσιολογικό και χειριζόταν με εξαιρετική μαεστρία, αλλά χωρίς να ενοχλεί. Και είναι στενάχωρο που την ξανάκουσα και ήταν κυριολεκτικά α π ο γ ο η τ ε υ τ ι κ ή. Το σπάσιμο ήταν αδυναμία πια. Καταλαβαίνω τα πάνω και τα κάτω της απόδοσης, αλλά όχι με τέτοιες διαφορές.

     Θέλω να πιστεύω πως η Χαρούλα πέρασε μια κακή φάση. Δεν θέλω να πιστέψω πως η κάμψη αυτή είναι οριστική. (Και η Μαρινέλλα μεγάλωσε, δεν γκαρίζει. Κι ο Πάριος. Κι ο Νταλάρας δεν έχει τις δυνάμεις που είχε). Με το χρόνο οι μεγάλοι τραγουδιστές γίνονται καλύτεροι, πιο ουσιαστικοί. Γιατί η Χαρούλα έχει άλλοτε την ικανότητα να σε αφήνει άφωνο με  το χειρισμό της φωνής της κι άλλοτε απογοητεύει?

     Θέλω να ρωτήσω τον jorge αν πιστεύει πως το σπάσιμο της φωνής της είναι οριστικό. Με ενδιαφέρει πολύ να διαβάσω την άποψή σου, διότι πραγματικά ανησυχώ για τη Χαρούλα.

    Επίσης με ενδιαφέρει να δω πως σας φάνηκε η φωνή της στο ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΜΑΝΟ ΛΟΙΖΟ. Σε αρκετά τραγούδια, κατά τη γνώμη μου, η ερμηνεία δεν είναι ικανοποιητική, ενώ σε άλλα ανακουφίζεσαι αφού η Χαρούλα θυμίζει τις εποχές που ήταν σε καλύτερη φόρμα.

     

     Για να μην παρεξηγηθώ, επειδή τη λατρεύω, θεωρώ πως και να συνεχίσει κανονικότατα πρέπει και πως είναι πολύ νωρίς να αποσυρθεί. Απορώ όμως αν κι η ίδια, αν τη γνώριζα προσωπικά θα τη ρωτούσα κι ας είναι σκληρό, καταλαβαίνει πως κάποτε εκτίθεται...

     Η Χαρούλα για μένα (και για πάαααααααααααρα πολλούς) είναι η μεγαλύτερη τραγουδίστρια. Θέλω φωνητικά ναι μεν να ωριμάζει, καταλαβαίνω να μην αποδίδει τις κορώνες του 80τόσο, όχι όμως να σπάει...


    karelia
    21.06.2008, 12:27

    Εκτιμώ ότι η κάμψη αυτή είναι πλέον οριστική.

    Υπάρχουν τραγουδιστές που όσο περνά ο χρόνος γίνονται και καλυτεροι (Αρβανιτάκη,Πρωτοψάλτη).

    Υπάρχουν άλλοι που είναι σταθερές αξίες (Μαρινέλλα,Γαλάνη,Παπακωνσταντίνου,Μητσιάς,Νταλάρας,Γλυκερία)

    Υπάρχουν κι άλλοι που παρόλο που η φωνή τους δεν είναι όπως ήταν,εξακολουθούν να πείθουν (Τσανακλίδου,Βιτάλη,Πάριος,Παπάζογλου,Mητροπάνος)

    Η Χαρούλα,νομίζω δεν ανήκει σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες μεγάλων τραγουδιστών,και πολύ φοβάμαι ότι πλησιάζει στη κατηγορία της Τζένης Βάνου (τραγουδιστές που εκτίθενται).

    Στο αφιέρωμα στο Λοίζο όμως,ομολογώ ότι ήταν καλή.


    -----------------
    Ποια σύνορα σού φτιάχνουν χάρτες ζωή μου, τα χρόνια ή τα λάθη απ' το κορμί μου Απ' άκρη σ'άκρη μού ζαλίζεις τη σκέψη, μα τη σιωπή ταξιδευτή έχω θρέψει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 21-06-2008 14:27 ]


    maraki24
    21.06.2008, 14:23

    Εγώ δεν την άκουσα ούτε πριν δέκα, ούτε είκοσι χρόνια, δεν έχω ασχοληθεί και τόσο πολύ μαζί της και live την έχω δει 2-3 φορές μόνο, όλες τα τελευταία 5 χρόνια....ούτε και τρέχω οπωσδήποτε σε κάθε εμφάνισή της....και ακριβώς γι' αυτό, είμαι τελείως αντικειμενική, δεν με απασχολεί τί ήταν και τί δεν ήταν και τί είναι, και αν έσπασε και τί κάνουν οι συνάδελφοί της....και δε με νοιάζει και τί πιστεύουν οι άλλοι....δεν είναι το αγαπημένο μου πρόσωπο στο χώρο των τραγουδιστών, βασικά σε κανέναν πιά απ' αυτούς δεν έχω τεράστια αδυναμία, αλλά πάντως η Αλεξίου, εμένα με καλύπτει απόλυτα....ακούω μια πολύ καλή και ώριμη φωνή να τραγουδάει πολύ εκφραστικά....ίσως όταν λατρεύουμε πολύ έναν τραγουδιστή, να μην του κάνουμε και τόσο καλό τελικά....νομίζω....

    και επειδή ο φίλος μου ο karelia ανέφερε κάποιους άλλους....πάνω, κάτω συμφωνώ για όλους, αλλά όχι ότι η Πρωτοψάλτη γίνεται καλλίτερη....το λαρύγγι της μπορεί να είναι τέλειο, αλλά ερμηνευτικώς, νομίζω, γίνεται όλο και χειρότερη, ακόμη και στα παλιά της τραγούδια...τσιρίδα και επιδειξη φωνητικής δύναμης, αυτό κάνει....συναίσθημα ελάχιστο....Δυστυχώς....Αυτό θέλεις να κάνει και η Χαρούλα?

    Στο Λοίζο την βρήκα εξαιρετική....πήγα στην Πέτρα και άκουσα και το δίσκο...

    Ατυχές το παράδειγμα της 70χρονής και βάλε πιά, Τζένης Βάνου....

     


    PashalinaMakia
    21.06.2008, 14:38

    Λατρεμένος ο Στόκας.

    Για την αλεξίοθυ οι παλιοί της δίσκοι κι όχι όλοι.

    Η Μπάμπαλη...δεν με ενθουσιάζει αλλά δεν με αφήνει κι αδιάφορη.Ωραία φωνή αλλά αυτά που λέει με ξενίζουν κάποιες φορές.

    Αν πήγαινα στις συναυλίες θα πήγαινα εξαιτίας του Μπάμπη Στόκα.Ο τύπος δεν παίζεται!


    aggeliki
    21.06.2008, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-06-2008 στις 12:27 έγραψε...

    Υπάρχουν κι άλλοι που παρόλο που η φωνή τους δεν είναι όπως ήταν,εξακολουθούν να πείθουν (...Πάριος...)

     

    Ε καλά τα παραλες....Δεν ακουγόταν την τελευταία φορά που τον άκουσα στην ΤV...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-06-2008 στις 12:27 έγραψε...

    Η Χαρούλα,νομίζω δεν ανήκει σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες μεγάλων τραγουδιστών,και πολύ φοβάμαι ότι πλησιάζει στη κατηγορία της Τζένης Βάνου (τραγουδιστές που εκτίθενται).

    Σόρυ κιόλας, φίλε μου...αλλά έλεος!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-06-2008 στις 12:27 έγραψε...

    Στο αφιέρωμα στο Λοίζο όμως,ομολογώ ότι ήταν καλή.


    Στο Ηρώδιο αρκετά μέτρια...Στο Πέτρας και στο Βύρωνα δεν παιζόταν...

     

    Και αναρωτιέμαι φίλε μου KArelia...Σε απήγαγαν εξωγηίνοι?