ελληνική μουσική
    518 online   ·  210.882 μέλη

    Μπουζούκια: Ηρθε το τελοs;

    VOICETEACHER
    30.04.2008, 19:01

    Αν ριξουμε μια ματια στη φετινη χρονια,θα διαπιστωσουμε ,οτι εκλεισε απογοητευτικα για τουs περισσοτερουs τραγουδιστεs-πιστεs.Tι μελλει γενεσθαι?Μπουζουκια τελοs Η οικονομικη αδυναμια του μεγαλυτερου μερουs του  κοσμου,και το μια απο τα ιδια,φαινεται πωs θα φερει αλλον αερα στην διασκεδαση.Μικρεs μουσικεs σκηνεs,κλαμπακια κι οχι μεγαλουs χωρουs που δεν γεμιζουν με τιποτα.Ακομα υπαρχει μια στροφη στην ΡΟΚ.Για να δουμε.........{#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-05-2008 01:06 ]


    tago
    30.04.2008, 20:12

     

    Νομίζω πως τα περιγράφεις πολύ σωστά. Το κόστος εξόδου μίας παρέας σήμερα διαρκώς αυξάνεται με αποτέλεσμα αυτή η στροφή να είναι γεγονός, πράγμα που βεβαίως δεν βρίσκω κατ’ ανάγκη κακό!


    katiamou
    30.04.2008, 20:32

    πλεον τα μπουζουκια ηρθαν και επιασαν πατο και τα αιτια ειναι πολλα

    μια το ωραριο !

    μια η αφραγκια του κοσμου !

    μια οι απαιτησεις των καλλιτεχνων μεγαλες?

    ολα αυτα και πολλα αλλα ηρθαν και εδεσε το γλυκο ...

    οι καλλιτεχνες οι περισσοτεροι κανουν συναυλιες 5 -10

    και οικονομανε καλα λεφτα ..

    καπου καπου καμια επαρχια για καμια δυο εμφανισεις ,και ολα καλα

    σιγα να μην κατσουν να σκασουν !!{#emotions_dlg.thumbup}


    vero
    30.04.2008, 20:40

    καλυτερα! επιτελους... αφου πολιτισμος δεν υπαρχει εκειμεσα...


    VOICETEACHER
    30.04.2008, 20:49

    Αλλωστε αυτου του ειδουs η διασκεδαση,μονο στην Ελλαδα υπαρχει,εξω μονο συναυλιεs κανουν οι καλλιτεχνεs και κλαμπακια,οποτε μαλλον και δω ηρθε η ωρα.Δυσκολο βεβαια ,γιατι ο Ελληναs δεν μπορει χωριs το τσιφτετελι του και το οφθαλμολουτρο κατω απο τα τραπεζια.....{#emotions_dlg.rockon}


    F_ANGEL
    30.04.2008, 20:49

    Εγώ πάντως πήγα πολλές φορές στα μπουζούκια φέτος..{#emotions_dlg.whistling}


    VoodooChild
    30.04.2008, 22:16

    Μακάρι να ήρθε το τέλος! {#emotions_dlg.biggrin}

    Πάντως, κρίμα που ένα μουσικό όργανο σαν το μπουζούκι είναι άμεσα συνδεδεμένο με την παρωδία που έχει ως τιτλο "σύγχρονη mainstream ελληνική μουσική".


    PashalinaMakia
    30.04.2008, 22:27

    χαχαχα είναι σαν να λέμε πως μια μεγάλη βιομηχανία βάζει λουκέτο!

    Παίδες τα μπουζούκια δεν θα κλείσουνε ποτέ.Μπορεί ο Έλληνας να μην έχει για να φάει αλλά θα κάνει το σκ... παξιμάδι για να γλεντήσει.

    Γίνεται να σταματήσουν τα μπουζούκια ως τρόπος διασκέδασης?


    maspa
    01.05.2008, 06:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 30-04-2008 στις 22:27 έγραψε...

    χαχαχα είναι σαν να λέμε πως μια μεγάλη βιομηχανία βάζει λουκέτο!

    Παίδες τα μπουζούκια δεν θα κλείσουνε ποτέ.Μπορεί ο Έλληνας να μην έχει για να φάει αλλά θα κάνει το σκ... παξιμάδι για να γλεντήσει.

    Γίνεται να σταματήσουν τα μπουζούκια ως τρόπος διασκέδασης?



     

    {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer}


    VOICETEACHER
    01.05.2008, 10:44

    Συμφωνω ,αλλα σιγουρα θα μειωθουν τα νυχτοκαματα,οι μερεs ,και θα μεινουν λιγοτερα μαγαζια για τουs φανατικουs.(Eμενα δεν με συμφερει ,γιατι εχω μαθητεs που δουλευουν εκει,κι αυτοι χρειαζονται φωνητικη ,που ταλαιπωρουν τη φωνη τουs ,στον καπνο και το ξενυχτι)....


    VOICETEACHER
    01.05.2008, 16:40

    Nα κλεισουν καμμια αντιρηση,ο Ελληναs  ομωs δεν θα το θελει στην πλειοψηφια του.Ακομα και σειs μικρα μου ,σε παρτυ που πατε ,αρχιζεται με ξενη μουσικη και συνεχιζεται με λαικα.Οταν εγω ημουν μικρη ,στα παρτυ μαs ακουγαμε μονο ξενη μουσικη.{#emotions_dlg.rockon}


    maspa
    01.05.2008, 22:20

    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 01-05-2008 στις 16:48 έγραψε...

    απλα η ελληνικη μουσικη χωρις παρεξηγηση ειναι χαλια....

     

    Δε θα την έχεις ψάξει αρκετά μάλλον.

    (Μη περιμένεις με το που θα ανοίξεις το ράδιο να βρεις κάτι καλό. Τα πράγματα που αξίζουν δε μας βρίσκουν, τα βρίσκουμε)


    Vanna
    01.05.2008, 23:16

    Αν ήρθε το τέλος θα το δείξει μόνο ο χρόνος...ίσως τώρα να είναι έτσι οι συγκυρίες!

    Πάντως πρέπει να σημειωθεί ότι το μπουζούκι σαν όργανο είναι μια χαρά και ότι σπουδαία τραγούδια έχουν γραφτεί πάνω του! Αυτά τα μαγαζιά, τα σκυλάδικα, απλά αποτελούν μια λανθασμένη προβολή της μουσικής(εαν μπορεί να λέγεται μουσική αυτό το...πράγμα).


    deathminor88
    02.05.2008, 03:25

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 01-05-2008 στις 22:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 01-05-2008 στις 16:48 έγραψε...

    απλα η ελληνικη μουσικη χωρις παρεξηγηση ειναι χαλια....

     

    Δε θα την έχεις ψάξει αρκετά μάλλον.

    (Μη περιμένεις με το που θα ανοίξεις το ράδιο να βρεις κάτι καλό. Τα πράγματα που αξίζουν δε μας βρίσκουν, τα βρίσκουμε)



     

    Ακριβώς... {#emotions_dlg.beer}


    Termite
    02.05.2008, 08:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 30-04-2008 στις 22:27 έγραψε...

    χαχαχα είναι σαν να λέμε πως μια μεγάλη βιομηχανία βάζει λουκέτο!

    Παίδες τα μπουζούκια δεν θα κλείσουνε ποτέ.Μπορεί ο Έλληνας να μην έχει για να φάει αλλά θα κάνει το σκ... παξιμάδι για να γλεντήσει.

    Γίνεται να σταματήσουν τα μπουζούκια ως τρόπος διασκέδασης?



     

    Συμφωνώ απόλυτα {#emotions_dlg.beer}


    marylin
    02.05.2008, 10:49

    Συμφωνώ κι εγώ με την Πασχαλίνα μας παιδιά, οι περισσότεροι έστω και μια φορά το χρόνο θα πάνε κυρίως την πρωτοχρονιά που κλείνουν τραπέζι 2 μήνες πριν γιατί γίνεται χαμός!

     

    Η αλήθεια είναι ότι εμένα προσωπικά δε με συγκινεί ο συγκεκριμένος τρόπος διασκέδασης όχι γιατί υποτιμώ το λαικό τραγούδι αλλά προτιμώ τις μουσικές σκηνές.

    Προσωπική εμπειρία ασφαλώς και έχω, όχι πρόσφατη βέβαια...

    Μέχρι και πριν 5 χρόνια που η κόρη μου ήταν μικρή τη συνόδευα  κυρίως στο FEVER γιατί είχε αδυναμία στον Τσαλίκη και τη Βίσση.

    Το πρόγραμμα όσες φορές πήγαμε ήταν ωραίο, κεφάτο, ο κόσμος περνούσε υπέροχα και έφευγε ευχαριστημένος και χαρούμενος!

    Από τότε δεν ξαναπήγα και δεν ξέρω τι παίζει παιδάκια μου... {#emotions_dlg.rolleyes}

     


    paperino
    02.05.2008, 13:07

    Απλά {#emotions_dlg.rockon}μάγκες.....Απλά{#emotions_dlg.rockon}.........


    Debauchee
    02.05.2008, 13:19

    βασικα το ολο θεμα ειναι τραγικο και με αφηνει παγερα αδιαφορο

    μαλλον με στεναχωρει γιατι εχω κανα 2 γνωστους που κατα διαστηματα παιζουν σε μπουζουκια οποτε οπως και πολλα αλλα παιδια χανουν τα μεροκαματα τους..(και φυσικα το 90% των μουσικων εκει μεσα επαιζαν παλια σε μπαντες η και ακομα παιζουν αλλα τα προς το ζην...)

    το οτι εγω οπως και καποιοι αλλοι δεν παμε καπου δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κλεισουμε να τα καψουμε η και γω δεν ξερω τι

    δλδ εμεις που δε παμε εκκλησια πρεπει να βγαινουμε και να λεμε αισχος μλκες χριστιανοι δε ξερετε τι σας γινεται κτλ??

    αλλα πιτσιρικαδες ειστε σας δικαιολογω

    στο θεμα ειναι καθαρα οτι ο κοσμος δεν εχει τα χρηματα να παει να πιει 2-3 ποτε σε ενα μπαρ και να αφησει 30 ευρω π.χ για να διασκεδασει εξ'αποστασεως

    αποτι μου λενε πλεον πηγαινουν με μινιατουρες στην τσεπη κ το προσωπικο αν πχ δουλευει 5 βαρδιες κανει μπονους απληρωτη την 6η.. αλλα ειναι αναγκασμενοι αλλιως δεν εχει δουλεια..

    πλεον οσους ξερω να παιζουν η να τραγουδαν εχουν αρχιζει να το γυριζουν στους γαμους που ειναι πιο σπανιο μεν αλλα πιο ξεκουραστο και προσοδοφορο

    αποτι φαινεται πλεον θα υπαρξει επιστροφη στα μπαρ οπου ειναι κ ο φιλος ο μπαρμαν-σερβιτορος-ιδιοκτητης κτλ


    VOICETEACHER
    03.05.2008, 10:56

    Δυστυχωs η Ελληνικη πραγματικοτητα λεει ,οτι αν τελικα γινει αυτο ,πολλοι μουσικοι,τραγουδιστεs θα μεινουν ανεργοι,και ειδη υπαρχουν πολλοι.Με τουs γαμουs δεν βγαινει η δουλεια,και αλλωστε εκει προτιμουν κλαρινα....(δεν ειναι οπωs ,Ευρωπη,Αμερικη που στουs γαμουs εχει μπαντεs που παιζουν απο Λατιν μεχρι Καντρυ).{#emotions_dlg.rockon}


    georgessj
    03.05.2008, 12:23

    NAI...NAI...NAI...NAI...NAI...NAI...NAI...NAI TELOS TELOS TELOS TELOS TELLLOOOOOOOOOOS epitelous!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.thumbup}

    ade bas kai doume asprh mera kai an odws stamathsoun oi skylades kai ta bouzoukia orkizomai dn tha ksanakatevasw mousikh apo to net........{#emotions_dlg.whistling}