ελληνική μουσική
    1004 online   ·  210.856 μέλη

    Θα τρελαθούμε τελείως;;;;;;

    vero
    17.05.2008, 18:42

    Οπως πας στα ΙΚΑ ή σε οποιαδηποτε άλλη δημόσια υπηρεσία ετσι είναι και οι αστυνομικοί. Γιατι πολύ απλα σου λενε αστυνομικός είμαι ξέρω οτι θα πληρηθώ γιατι να διακυνδυνευω την ζωη μου, αυτο δεν σκεφτονται??????????????

    μα όταν (αμην και πότε) άλλαξουμε ΑΝΤΙΛΗΨΗ το τότε θα διορθωθούν πολλά.  Και  λάθος που λεει και ο Λαζόπουλος οτι ολοι κολοβαράνε μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες πολυ απλα ξέρουν οτι θα παρουν στο τέλος του μήνα τα λεφτά τους βρέξει χιονισει- και τους κατηγόρει συνέχεια... Το θέμα δεν είναι να λες να κατηγορείς για το τι κανουν το θέμα είναι να αγγιξεις το πρόβλημα...  πρέπει να αλλαξουμε νοοτροπία είναι ο μόνος τρόπος. Μα γι αυτο πρεπει πολύ απλα να αρχισουν ολα να γινονται ιδιωτικά. Ετσι θα φέρουμε το μυαλο μας.

    πχ...Εδω με τις κάμερες που λέγανε να βάλουν στους δρόμους για να μειωθουν τα αυτοκινηστικα δυστηχηματα, αντέδρασαν όλοι οτι βλέπουν την προσωπικα μας δεδομένα. Μας κοροιδευουν.  Γιατί οταν είσαι μέσα στο αυτοκινητο δεν βλέπεις τους άλλους για το τι κανουν ή εσυ βλεπεις τους αλλους για το τι κανουν στα φανάρια οταν περιμενεις?
    Εδω στην υπολοιπη ευρωπη εχουνε καμερες.... και δεν υπαρχουν πολλα τροχαια και κανενα προβλημα με τις καμερες ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... και επισης για να σας δώσω ακομη ενα τρανταχτο επιχειρημα στην κυπρο που ήμουνα ειχανε βάλει κάμερες παντου και ειμασταν ολοι τυπος και υπογραμμος στην οδικη ασφαλεια, ετσι μονο θα φερναμε το μυαλο μας.
    Θεμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ειναι τελικά.


    -----------------
    Eχω ενα κομπο στο λαιμο και μια θηλια που όλο στενευει Ελα και κανε μουσικη την τρελα που με διαφεντευει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vero στις 17-05-2008 18:44 ]


    -Sadahzinia-
    17.05.2008, 18:42

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Sadahzinia- στις 17-05-2008 18:44 ]


    -Sadahzinia-
    17.05.2008, 18:44

    Rocklivin2 με κάλυψες..εν μέρει όμως. Καθώς πιστεύω ότι εάν ήθελες να εστιάσεις μόνο στο πως φέρεται η κοινωνία σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη θα μπορούσες να προβάλλεις video με μη ένστολους ανθρώπους οι οποίοι έχουν παρόμοια και χειρότερη συμπεριφορά...δεν ήταν ανάγκη να δείξεις video με αστυνομικό....αυτοί άλλωστε δεν έχουν και πλήρη ελευθερία πράξεων καθώς εκτελούν εντολές...


    fearlessangel
    17.05.2008, 19:22

    Αγαπητή Βέρο,

    δεν ξέρω τι κάνετε εκεί στην Κύπρο, αλλά εδώ στην Ελλάδα, μας αρέσει να βαράμε συνταξιούχους και φοιτητές όταν διαδηλώνουν για αυτά που πιστεύουν. Θυμάσαι τον Κύπριο φοιτητή που έφαγε ξύλο από τα ΜΑΤ στην Θεσσαλνίκη, χωρίς καν να συμμετέχει στην πορεία; Θυμάσαι ότι τον τράβηξαν οι κάμερες; Και θυμάσαι τι είπε ο υπεύθυνος ατυνομικός; Ότι αυτός έπεσε πάνω τους και τους προκαλούσε. Ήμαρτον. Πραγματικά νομίζεις ότι σε μια χώρα με ελλειπή μέτρα προστασίας και τιμωρίας οι κάμερες στους δρόμους μας μάραναν; Απλά θα λειτουργήσει σαν ένα ακόμη μέτρο χαφιεδισμού... Α!!! Και ότι κάνει η υπόλοιπη Ευρώπη, δεν πάει να πει ότι είναι σωστό για να το ακολουθήσουμε κι εμείς...


    vero
    17.05.2008, 23:31

    Θυμάσαι τον Κύπριο φοιτητή που έφαγε ξύλο από τα ΜΑΤ στην Θεσσαλνίκη, χωρίς καν να συμμετέχει στην πορεία; Θυμάσαι ότι τον τράβηξαν οι κάμερες; Και θυμάσαι τι είπε ο υπεύθυνος ατυνομικός; Ότι αυτός έπεσε πάνω τους και τους προκαλούσε. Ήμαρτον. Πραγματικά νομίζεις ότι σε μια χώρα με ελλειπή μέτρα προστασίας και τιμωρίας οι κάμερες στους δρόμους μας μάραναν; Απλά θα λειτουργήσει σαν ένα ακόμη μέτρο χαφιεδισμού... Α!!!

    Είπα εγω κατι παράλογο???????
    "Οπως πας στα ΙΚΑ ή σε οποιαδηποτε άλλη δημόσια υπηρεσία ετσι είναι και οι αστυνομικοί. Γιατι πολύ απλα σου λενε αστυνομικός είμαι ξέρω οτι θα πληρηθώ γιατι να διακυνδυνευω την ζωη μου, αυτο δεν σκεφτονται??????????????"

    Και λεω η καμερα δεν σε σώζει γιατι πολυ απλα την χειριζεται αστυνομικος ..... μονο οταν αλλάξει η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ

    Δεν είπα να ακολουθάμε συνέχεια την ευρωπαϊκη ένωση απλα οταν είναι κάτι καλο για την κοινωνία ας το κοιταξουμε και αυτο σαν ιδέα.... απλα εδω υπάρχουν αλλα ήθικης τάξεως πράγματα στην ελλάδα(οι αστυνομικοι κολοβαρανε) και γενίκα ολους τους έφαγε η επανάσταση. Εδω πηγα σε μια παρελαση και ουτε ένας δεν ηξερε να βαδίσει... ενιωσα ντροπη οταν είδα αυτην την κατάσταση, οι επαναστασεις μας εφαγαν!

    Και ξαναμπαινω στο θέμα του τοπικ, επειδη ετυχε να το κανουμε στο μάθημα τις κοινωνιολογίας, είμαστε σε μια μεταμοντερνα εποχη, μετακαπιταλιστικη.... οπου αυτη οπως βλέπουμε είναι χαοτική.... αλλα αυτο θα εξελιχθει γιατι ο ανθρωπος έχει την τάση να εξελίσσεται.

     


    fearlessangel
    18.05.2008, 10:19

    Μια διαφωνια ακομα επετρεψε μου! Φρονω πως η κοινωνια μας δεν ειναι μετακαπιταλιστικη, αντιθετα μαλιστα, ειμαστε στο ζενιθ του καπιταλισμου. Με ο,τι συνεπειες εχει αυτο. (υπερκαταναλωτισμο, βια, πλουτισμο για λιγους, κ.ο.κ.) Και ναι, θα εξελιχθει η κοινωνια, ειτε με επανασταση, ειτε χωρις, οταν απο τα 11 εκατομμυρια των κατοικων της Ελλαδας, τα 10.500.000 θα πεινανε...