ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη
    Moonchild92
    31.05.2008, 23:14

    Ο ήχος των Joy Division άλλαξε μετά τον θάνατο του Ian Curtis. Πιστεύετε πως άλλαξε προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;


    kwstasagas
    31.05.2008, 23:41

    Α, μετά το θάνατο του Ίαν άλλαξε η εν γένει ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της μπάντας. Όσο να ΄ναι, η παρουσία του Ίαν, ο ποιητικός του λόγος και η εν γένει χαρισματική προσωπικότητά του ήταν το "επίκεντρο" των joy division. Μετά το θάνατό του, όμως ... έπρεπε εκ των πραγμάτων η μπάντα να αλλάξει "γραμμή πλεύσης". Όμως είναι και κάτι άλλο : Το "πανκ κίνημα" είχε, πλέον, σβησει [τα μόλις 3 χρόνια ζωής του ήταν .... υπεραρκετά για να ανατρέψουν αλλά και να ανανεώσουν δια παντός τα δεδομένα της ποπ / ροκ σκηνής]. Με την έλευση των 80ς ο ήχος, αλλά και οι ιδέες, οι τάσεις, οι μόδες κλπ, άλλαξαν άρδην. Τίποτε, πλέον, δεν θύμιζε τα 70ς. Έτσι, οι New Order - χωρίς τον Ίαν πια - έπρεπε να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες. Και όχι μόνο αυτοί : Συγκροτήματα - πρωτεργάτες του πανκ κινήματος, όπως οι Clash και οι Stranglers, έπρεπε κι αυτά να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα [και κατ' εμέ τα κατάφεραν περίφημα, επειδή ήταν ανοιχτοί σε ένα σωρό ετερόκλητα ακούσματα].

    Επομένως .... οι Joy Division και οι New Order είναι δύο τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μεγέθη μεταξύ τους, τα οποία δεν επιδέχονται σύγκριση. Εγώ, προσωπικά, σέβομαι και θαυμάζω και τις δύο μπάντες, αναγνωρίζοντας την προσφορά τους, χωρίς να μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης .....

    Ας ακούσουμε, όμως, κι άλλη άποψη ...........

    [offtopic : Προτείνω να δείτε την ταινία Control που αναφέρεται στη ζωή και στο έργο του Ίαν Κέρτις. Πολύ ωραία ταινία .......] .....  


    Moonchild92
    01.06.2008, 00:00

    Δεν διαφώνησα με κάτι τέτοιο, απλώς στάθηκα στην αλλαγή ήχου του συγκροτήματος, με ότι αυτό συνεπάγεται, συμπεριλαμβανομένης και της φιλοσοφίας....

    Και δεν νομίζω πως οι Joy division είναι πανκ.... Μήπως εννοείς γενικά τις αλλαγές που επήλθαν στην μουσική την περίοδο εκείνη;


    kwstasagas
    01.06.2008, 00:50

    Και δεν νομίζω πως οι Joy division είναι πανκ....

    Δίκιο έχεις σε αυτό. Όμως σε ένα παλιό ντοκιμαντέρ [δεν θυμάμαι τον τίτλο του] που παρουσίαζε το πανκ κίνημα, περιλαμβάνονταν και συνεντεύξεις του Ίγκι Ποπ, των μελών των Joy Division αλλά και του Έλβις Κοστέλλο !!! Στην στενή έννοια του όρου "πανκ" περιλαμβάνονται σίγουρα οι Sex Pistols. Άλλά υπό την ευρεία έννοια .... έχουν περιληφθεί κατά καιρούς και ένα σωρό άλλα ονόματα, μέχρι και ... οι Police !!!! Γι' αυτό, όντως, εννοώ τις αλλαγές την περίοδο εκείνη, όπως επεσήμανες : Οποιοδήποτε "ροκ ιδίωμα" το 1976 - 1977 - 1978 [χρονιές - ορόσημο για το πανκ] χαρακτηριζόταν από άμεση - κοφτή - λιτή μελωδία - και, φυσικά, δεν θύμιζε σε τίποτα Pink Floyd, Emerson Lake & Palmer, Deep Purple κλπ κλπ - αρκετοί μουσικοκριτικοί και "μελετητές της ροκ" το ενέταξαν στο "πανκ κίνημα".

     

     


    nowaveband
    01.06.2008, 01:02

    oi new order exoun vgalei pio polla mainstream tragoudia kai perisotera hits kathoti einai makrovioteri mpanta.oi joy division logw tou thanatou tou curtis den ipirksan polla xronia.egw protimw kata poli tous joy division kathws ola ta tragoudia eixan kati na poun kai eixan ayti tin terastia proswpikotita tou curtis.


    Alfie
    01.06.2008, 02:52

    Μετά το θάνατο του Curtis, τα υπόλοιπα μέλη ενώ μπορούσαν να καρπωθούν τη φήμη που συνήθως έρχεται μετά από τέτοια συμβάντα άλλαξαν το όνομα και   τον  ήχο  του   γκρουπ.Φυσικά η φιλοσοφία τους ευτυχώς έμεινε ίδια, άσχετα αν έκαναν επιτυχία κι έγιναν πιο γνωστοί.Η γνώμη μου είναι ότι έπραξαν αυτό που ένιωθαν κι έκαναν σωστά.Έτσι πιστεύω δεν τίθεται θέμα αν άλλαξε προς το καλύτερο ή το χειρότερο ο ήχος τους, αλλά ίσως αν έκαναν τη σωστή κίνηση.Οι Joy Division είναι το ένα από τα δύο γκρουπ που μου αρέσουν περισσότερο.

     


    rory166
    01.06.2008, 09:12

    χωρις να εχω ακουσει φανατικα καποιο απο τα 2 γκρουπ εχοντας ομως μια σχετικα καλη ιδεα απο τη μουσικη τους
    θα ψηφιζα joy division
    μου εκπεμπουν μια πιο ωραια "αυρα"{#emotions_dlg.walkman}


    thaliey
    01.06.2008, 09:25

    new order!!!!!


    sea_like_eyes
    01.06.2008, 15:29

    ''Και δεν νομίζω πως οι Joy division είναι πανκ....''

    Joy Division - Warsaw . . . ακουσε το . . .

     

    Joy και Νew . . . τελείως διαφορετική κόσμοι . . . ένα μεγάλο κοινό . . . η ΠΟΡΕΙΑ ! ΝΑΙ !

    Μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που για χρόνια ζούσαν σαν ένα . . . ! Στα album

      Movement (1981)

      Power, Corruption & Lies (1983) των New ακούς Joy DIVISION . . . (ιδιαίτερα στο Move)

    Ενας ήχος που πραγματικά στιγματίζει . . . αυτή η γλυκιά παράνοια-μελαγχολία !

    Υπάρχει επισης το τραγούδι ‘’Elegia’’ στο album Low Life . . . ένα τραγούδι αφιέρωση στον Ian . . . ένα ΠΟΙΗΜΑ . . . (Τα εχω ξαναπει )

    Εγω αν θα διαλεγα . . . sorry . . . δεν μπορω να διαλεξω ! Σεβασμος . . .

     

     


    Debauchee
    01.06.2008, 16:44

    πιτσα η γυρος

    ξανθιες η μελαχροινες

    μπυρα η ρετσινα

    αυτα τα διλληματα με βασανιζουν μια ζωη και δε μ'αφηνουν να κοιμηθω.........


    thaliey
    01.06.2008, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 01-06-2008 στις 16:44 έγραψε...

    πιτσα η γυρος

    ξανθιες η μελαχροινες

    μπυρα η ρετσινα

    αυτα τα διλληματα με βασανιζουν μια ζωη και δε μ'αφηνουν να κοιμηθω.........



    αυτο που λες που κολλαει με το topic???????????????


    Debauchee
    01.06.2008, 19:09

    I feel so extraordinary
    Somethings got a hold on me
    I get this feeling Im in motion
    A sudden sense of liberty


    sea_like_eyes
    02.06.2008, 00:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 01-06-2008 στις 19:09 έγραψε...

    I feel so extraordinary
    Somethings got a hold on me
    I get this feeling Im in motion
    A sudden sense of liberty



    Now I fear youve left me standing
    In a world thats so demanding

    Καποτε αυτο ηταν η . . . υπογραφη μου ! Τρομερα Lyricsssssssssssssss


    sea_like_eyes
    02.06.2008, 00:33

    μιλησε κανεις για...ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ? ? ?


    Moonchild92
    02.06.2008, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 02-06-2008 στις 00:33 έγραψε...

     

    μιλησε κανεις για...ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ? ? ?



    {#emotions_dlg.clap}


    sitzoune81
    02.06.2008, 17:18

    Χαιρομαι που βλεπω το συγκεκριμενο topic!

    Φυσικα λατρευω τους Joy Division και αφηνω στην απ'εξω τους New Order για προσωπικους λογους.


    ery
    02.06.2008, 20:11

    Κι εγω "ψηφιζω" Joy Division. Πιο ποιητικοι, πιο μελαγχολικοι,πιο εσωστρεφεις.


    freakhood
    05.06.2008, 12:57

    Το θέμα για τους new order δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

    Και ναι, ο Ian Curtis βρίσκεται στην καρδιά μου, μόνο και μόνο για κάποιους στίχους του (για να μη μιλήσουμε και για την μουσική των joy division...)

    Τώρα όσον αφορά τους new order, αφορμή υπήρξε μια συναυλια τους στο σπορτινγκ όταν ήμουν 14 ετών. Δεν θα μπω σε μακροσκελείς αναλύσεις. Συνέβη κάτι σε αυτή την συναυλία. Όσοι είχαν βρεθεί εκεί, λογικά θα το θυμούνται. Κάτι που με έκανε να απαξιώσω τους new order αρχής εξαρχής. Μετά έτυχε να διαβάσω και την κριτική του Αργύλη Ζήλου αν θυμάμαι καλά, τον επόμενο μήνα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που μίλησε για κρυπτοφασίστες. Εγω προσωπικά δεν χρειάστηκα να μπω στον κόπο να αναλύσω τους στίχους και τα νοήματα τους. Αυτό που είδα στο σπόρτινγκ, ήταν υπεραρκετό. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα με τους new order. Έτσι κι αλλιώς δεν είχα ασχοληθεί ούτε πριν. Πιτσιρίκι ήμουν, και οι new order ήταν στα σπάργανα τότε. Ευτυχώς που κατάλαβα πολλά από νωρίς για αυτούς...


    sitzoune81
    05.06.2008, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-06-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Το θέμα για τους new order δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

    Και ναι, ο Ian Curtis βρίσκεται στην καρδιά μου, μόνο και μόνο για κάποιους στίχους του (για να μη μιλήσουμε και για την μουσική των joy division...)

    Τώρα όσον αφορά τους new order, αφορμή υπήρξε μια συναυλια τους στο σπορτινγκ όταν ήμουν 14 ετών. Δεν θα μπω σε μακροσκελείς αναλύσεις. Συνέβη κάτι σε αυτή την συναυλία. Όσοι είχαν βρεθεί εκεί, λογικά θα το θυμούνται. Κάτι που με έκανε να απαξιώσω τους new order αρχής εξαρχής. Μετά έτυχε να διαβάσω και την κριτική του Αργύλη Ζήλου αν θυμάμαι καλά, τον επόμενο μήνα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που μίλησε για κρυπτοφασίστες. Εγω προσωπικά δεν χρειάστηκα να μπω στον κόπο να αναλύσω τους στίχους και τα νοήματα τους. Αυτό που είδα στο σπόρτινγκ, ήταν υπεραρκετό. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα με τους new order. Έτσι κι αλλιώς δεν είχα ασχοληθεί ούτε πριν. Πιτσιρίκι ήμουν, και οι new order ήταν στα σπάργανα τότε. Ευτυχώς που κατάλαβα πολλά από νωρίς για αυτούς...



    Ξερεις φανταζομαι τι σημαινει Joy Division....... εχει αμεση σχεση με τους Ναζι (φτου κακα).
    Απ οτι γνωριζω, οι ιδιοι εχουν αρνηθει το γεγονος της συγχησης της μπαντας με τους Ναζι απο το ξεκινημα τους, αν γνωριζεις κατι παραπανω θα ηταν καλο -και θα ηθελα παρα πολυ- να το παραθεσεις γιατι πραγματικα μ ενδιαφερει αρκετα αυτη η μπαντα (οι Joy Division, οχι οι New Order)


    thaliey
    06.06.2008, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-06-2008 στις 13:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-06-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Το θέμα για τους new order δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

    Και ναι, ο Ian Curtis βρίσκεται στην καρδιά μου, μόνο και μόνο για κάποιους στίχους του (για να μη μιλήσουμε και για την μουσική των joy division...)

    Τώρα όσον αφορά τους new order, αφορμή υπήρξε μια συναυλια τους στο σπορτινγκ όταν ήμουν 14 ετών. Δεν θα μπω σε μακροσκελείς αναλύσεις. Συνέβη κάτι σε αυτή την συναυλία. Όσοι είχαν βρεθεί εκεί, λογικά θα το θυμούνται. Κάτι που με έκανε να απαξιώσω τους new order αρχής εξαρχής. Μετά έτυχε να διαβάσω και την κριτική του Αργύλη Ζήλου αν θυμάμαι καλά, τον επόμενο μήνα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που μίλησε για κρυπτοφασίστες. Εγω προσωπικά δεν χρειάστηκα να μπω στον κόπο να αναλύσω τους στίχους και τα νοήματα τους. Αυτό που είδα στο σπόρτινγκ, ήταν υπεραρκετό. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα με τους new order. Έτσι κι αλλιώς δεν είχα ασχοληθεί ούτε πριν. Πιτσιρίκι ήμουν, και οι new order ήταν στα σπάργανα τότε. Ευτυχώς που κατάλαβα πολλά από νωρίς για αυτούς...



    Ξερεις φανταζομαι τι σημαινει Joy Division....... εχει αμεση σχεση με τους Ναζι (φτου κακα).
    Απ οτι γνωριζω, οι ιδιοι εχουν αρνηθει το γεγονος της συγχησης της μπαντας με τους Ναζι απο το ξεκινημα τους, αν γνωριζεις κατι παραπανω θα ηταν καλο -και θα ηθελα παρα πολυ- να το παραθεσεις γιατι πραγματικα μ ενδιαφερει αρκετα αυτη η μπαντα (οι Joy Division, οχι οι New Order)



    {#emotions_dlg.confused1}