ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη
    Moonchild92
    06.06.2008, 13:47

    Διάβασα ένα πολύ ωραίο άρθρο για τον Ίαν σήμερα......

    http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite2_38_19/10/2007_208580

    Και φυσικά και γνωρίζω τι σημαίνει ο όρος "Joy division", αν απευθύνεσαι σε μένα.......


    nowaveband
    06.06.2008, 14:01

    polla sigkrotimata twn telwn twn 70s eixan fasistikes i akrodeksies antilipseis.logw tou ratsismou kai tis ftwxias pou epikratouse.itan tis modas o nazismos kai oi svastiges sta rouxa.polla groups opws oi sham69 oi siouxsie and the banshees oi pistols eixan nazistika simvola alla kapoioi ta xrisimopoiousan apla gia na prokalesoun kai alloi giati ipiretousan aytes tis idees.o ian curtis eixe nazistikes akrodeksies antileipseis kai oi new order akoma perisotero.parolayta ta pernousan me kryfa minimata kai oxi trantaxta.oso kai na mai antithetos se aytes tis antileipseis karagoustarw trela tin mousiki twn joy division kai ola ta tragoudia tous kai kapoia komatia twn new order maresoun


    nowaveband
    06.06.2008, 14:10

    polla sigkrotimata twn telwn twn 70s eixan fasistikes i akrodeksies antilipseis.logw tou ratsismou kai tis ftwxias pou epikratouse.itan tis modas o nazismos kai oi svastiges sta rouxa.polla groups opws oi sham69 oi siouxsie and the banshees oi pistols eixan nazistika simvola alla kapoioi ta xrisimopoiousan apla gia na prokalesoun kai alloi giati ipiretousan aytes tis idees.o ian curtis eixe nazistikes akrodeksies antileipseis kai oi new order akoma perisotero.parolayta ta pernousan me kryfa minimata kai oxi trantaxta.oso kai na mai antithetos se aytes tis antileipseis karagoustarw trela tin mousiki twn joy division kai ola ta tragoudia tous kai kapoia komatia twn new order maresoun


    freakhood
    09.06.2008, 13:44

    Θα απαντήσω σε όλα αυτά που με ρωτάτε λίαν συντόμως. Έχω τρελό τρέξιμο για μια βδομάδα. Τα λέμε μετά!


    freakhood
    28.06.2008, 14:34

    Εδώ είμαστε! Καθυστερήσαμε λίγο αλλά τι να κάνουμε!

     

    Οι joy division (warsaw πριν ονομαστούν joy division) πήραν το όνομα τους από τα μπορντέλα για την διασκέδαση των ναζιστικών ταγμάτων στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Το όνομα παραπέμπει στις Εβραίες που χρησιμοποιούσαν οι Ναζί για σεξ στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αυτό προκάλεσε κατηγορίες για ναζισμό. Αυτό όμως δεν στέκει ως κατηγορία διότι έτσι ονομάζονταν οι κοιτώνες όπου κρατούνταν νεαρές κοπέλες στα στρατόπεδα των ναζί, προς "ψυχαγωγία" των αξιωματικών. Μεραρχία της Χαράς, δηλαδή Joy Division, ονομάζονταν και οι γυναίκες κρατούμενες των στρατοπέδων συγκέντρωσης που ικανοποιούσαν τις σεξουαλικές ανάγκες των ναζί.

    Όσον αφορά τους new order, αυτούς κάλλιστα θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω κρυπτοφασίστες (και όχι μόνο). Εξήγησα πριν, πολύ συνοπτικά το γιατί. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι ωστόσο.


    mag
    02.11.2008, 23:18

    Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι New Order...


    djmetronomos
    03.11.2008, 19:18

    Χμμ, ενδιαφέρουσα κουβέντα, δεν την είχα πάρει πρέφα μέχρις που κάποιος την επανέφερε χτες... Με μπερδεύει λίγο η άποψη ότι οι New Order είναι κρυπτοφασίστες και οι Joy Division δεν είναι. Δηλαδή μόλις πέθανε ο Ian Curtis και προσχώρησε στο γκρουπ η Gillian Gilbert, έφερε μαζί της τον άνεμο της αλλαγής? Μήπως και η Factory Records υπέθαλπε ναζί εγκληματίες πολέμου? Εξάλλου υπάρχουν άπειρα παραδείγματα καλλιτεχνών που κατηγορήθηκαν για φασιστικές τάσεις, είτε γιατί φορούσαν καπέλα και σύμβολα ναζί, είτε για το περιεχόμενο κάποιων στίχων (ακούστε το "China Girl" από Iggy Pop ή David Bowie). Αμφιβάλλω εάν κάποιος φασίστας θα έγραφε τραγούδια και στίχους με την ευαισθησία των New Order. Έχω την εντύπωση ότι η εννοια του φασισμού είναι πολύ διαφορετική σήμερα απ' ότι ήταν στις ταινίες του Μπερτολούτσι ή την εποχή των μελανοχιτώνων επί Μουσολίνι. Στη ροκ χρησιμοποιείται - κακόγουστα κάποιες φορές - για να προκαλέσει. Η ταινία "The Wall" το έθεσε πολύ ωραία, παρομοιάζοντας την προσωπολατρεία και την εξουσία που έχει ο τραγουδιστής πάνω στο κοινό του, με την έννοια του φασισμού... Ίσως εντέλει όλο το ροκ είναι φασιστικό - κάποιος που είναι από την Κίνα πιθανόν έτσι να το αντιλαμβάνεται...


    johnfrusciante
    04.11.2008, 21:00

    εγω παλι ψηφιζω ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΚΗΣ δαγκωτο....{#emotions_dlg.clap}

    "the soldier of fortuuuuune babeeeeee"

     

    {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.ban}

     

    παιδια σορρυ αν σας γ****α την συζητηση...συνεχιστε συνεχιστεεε


    nowaveband
    04.11.2008, 21:03

    Ι beg yo burdon???{#emotions_dlg.ohmy}


    freak
    11.07.2012, 10:46

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 03-11-2008 στις 19:18 έγραψε...

    Με μπερδεύει λίγο η άποψη ότι οι New Order είναι κρυπτοφασίστες και οι Joy Division δεν είναι. Μήπως και η Factory Records υπέθαλπε ναζί εγκληματίες πολέμου? Αμφιβάλλω εάν κάποιος φασίστας θα έγραφε τραγούδια και στίχους με την ευαισθησία των New Order.



    Τυχαινει να ζω στην γενετειρα πολη των Joy Division και των New Order, το Manchester.

    Αυτο δεν με κανει ειδημονα περι του θεματος φυσικα αλλά αν το ψαξεις, θα δεις πως υπηρχαν και (δυστυχως) υπαρχουν πολλοι νεοναζι και φασιστες φανατικοι followers των Joy Division.
    Οι ιδιοι οταν ξεκινησαν, ηθελαν να παιξουν μουσικη για λευκους ανθρωπους αν αυτο λεει κατι. Το εχουν παραδεχτει αλλωστε. Ακομα και το πρωτο ΕΡ που εβγαλαν παραπεμπει καπου. Μιλαω για το εξωφυλλο οπου απεικονιζεται ενας νεαρος τυμπανιστης απο την χιτλερικη νεολαια.
    Δεν θελω αναφερθω στους New Order γιατι δεν τους συμπαθησα ποτε. Λες ο χαρακτηρισμος κρυπτοφασιστες να ηταν τυχαιος για αυτους?

    Και κατι αλλο. Μπορεις να ανατρεξεις στην συναυλια των New Order στο σπορτινγκ το 1982? Ψάξτο και θα καταλαβεις το εννοω. Ωστοσο επειδη δεν θελω να γινομαι απολυτος, σταματαω εδω.


    djmetronomos
    11.07.2012, 13:20

    Νομίζω πως οι περισσότερες λευκές μπάντες παίζουν μουσική για λευκούς ανθρώπους! Κι ας μη το δηλώνουν..
    Σίγουρα, έχεις μια καλύτερη οπτική των πραγμάτων, όντας στο Μάντσεστερ.. Η δική μου εμπειρία είναι από τις ΗΠΑ. Μόλις διασχίσεις τα σύνορα του Χάρλεμ στο Μανχάταν, αυτομάτως αλλάζει ο σκοπός της μουσικής.. Δεν ακούνε New Order.. Ακούνε hip-hop/rap.. Απεναντίας, οι λευκοί ακούνε πιο πολύ μαύρη μουσική απ'ότι οι μαύροι λευκή.. Οπότε, τι μας λέει αυτό? Ότι οι μαύροι είναι ρατσιστές?
    Ένα ξέρω. Όταν κλείνω τα μάτια μου κι ακούω το "Elegy", η τελευταία εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό είναι από νεο-ναζιστές.. Αν τώρα, πάνω στον παρορμητισμό της εφηβείας (σε συνδυασμό με την υπεροψία της ηρωϊνης) είπαν καμία μαλακία παραπάνω, εγώ τους συγχωρώ.


    freak
    17.07.2012, 05:54

    Joy Division's use of Nazi imagery stemmed from morbid fascination; and as such, was often in questionable taste. On the mini-album Short Circuit: Live at the Electric Circus - a document of the Manchester Punk scene - singer Ian Curtis can be heard screaming at the crowd, 'Do you all remember Rudolf Hess?'

    In June 1978 the group self-released their first record, the Warsaw EP An Ideal for Living. The sleeve featured a drawing of a blond-haired Hitler Youth drummer boy and a photograph of a German stormtrooper pointing a gun at a small Polish Jewish boy.

    Curtis was also intrigued by the mass psychology of fascism - the way a charismatic leader could bewitch an entire population into doing, or accepting, irrational and monstrous things.

    (απο το βιβλιο Rip it up and Start again)


    freak
    20.06.2016, 16:41


    tallos
    21.06.2016, 06:09
    από τοτε που υπαρχουν οι New Order εχουν χαρακτηριστεί σαν φασιστες από όλα τα ελληνικα περιοδικα
    freak
    21.06.2016, 07:11

    Κρυφοφασιστες.


    melody81
    30.06.2016, 12:21
    Ενδιαφέρον επίσης και το φιλμ control σχετικά με τη ζωή του Ian, και τη σύσταση της μπάντας
    freak
    07.08.2017, 21:03

    Οποιος θελει να δει βιντεο καλης ποιοτητας με Joy Division (οχι το γνωστο Love.. κλπ) ας ερθει αυριο στο event που διοργανωνω. Η εισοδος ειναι ελευθερη. Και αν θελετε μπυρα ελατε σε μενα να σας κερασω!