ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονικης 2008

    karelia
    11.10.2008, 00:41
    1.Οι συντελεστές του τραγουδιού Χίλια χρόνια,προέρχονται από την Αλεξανδρούπολη,κι όχι από τη Θεσσαλονίκη. 2.Το φανταστικό τανγκό,είναι ναι μεν από τα πιο συμπαθή τραγούδια (στο φετινό απαράδεκτο επίπεδο),αλλά ..."λέγε με Μιχάλη Εμιρλή" 3.Up tempo o επιζήσας? 4.Η "φωνή" του νεαρού στο προαναφερθέν τραγούδι,θέλει πολλή-πολλή δουλειά,γιατί και οι σειρήνες ακούγονται πιο απαλά στα αυτιά ενός μέσου ακροατή. 3.Το τανγκό,θα μπει τριάδα,αλλά θα κερδίσει το Χίλια χρόνια.
    VOICETEACHER
    11.10.2008, 16:29

    Στο φετινο φεστιβαλ τραγουδιου Θεσσαλονικηs ,το επιπεδο χαμηλο,2-3 τραγουδια ακουγονται ,μεταξυ των οποιων το τραγουδι Ξερω να χορευω,του καινουργιου τραγουδοποιου,Γιαννη Κυρατσου!{#emotions_dlg.rockon}


    heartbreak-kid
    12.10.2008, 02:48

    έκατσα και το είδα σήμερα και διαπίστωσα για άλλη μια φορά ότι στην ελλάδα του σήμερα, δεν θέλει κανένας να δουλέψη. θέλουν όλοι να γίνουν τραγουδισταί, συνθέται κλπ. μερικοί από τους τραγουδιστές ειχαν πολύ καλά κορμιά για οικοδόμοι, υδραυλικοί, υπάλληλοι γραφείου. τα όμορφα φεστιβάλ, όμορφα καίγονται.


    CHE
    12.10.2008, 08:14

    Τελικά έπεσα μέσα στις προβλέψεις μου για τον νικητή της βραδιάς καθώς και για το τραγούδι "Αν Χρειαστεί" που πήρε τη δεύτερη θέση. Ο ''Επιζήσας'' έφυγε με το βραβείο ερμηνείας (το είχα επισημάνει κι αυτό) αλλά δεν μπήκε στην τριάδα (σ' αυτό έπεσα έξω αν και αναφέρθηκα στο πρόβλημα της παρουσίας του τραγουδιού).

    Όπως αναφέρθηκα και παραπάνω, το επίπεδο ήταν μέτριο. Αν η ΕΡΤ θέλει να προωθήσει τους νέους καλλιτέχνες σαφώς και δεν μπορεί να τους κάνει να γράψουν καλύτερα τραγούδια, αλλά τουλάχιστον μπορεί να κάνει κάποιες αλλαγές στη στρατηγική που ακολουθεί ώστε να μην κόβει τα ''φτερά'' και αυτών που βραβεύονται (π.χ. είσπραξη πνευματικών δικαιωμάτων, χορηγία στην παραγωγή του πρώτου CD του καλλιτέχνη, επιθετική πολιτική για το promotion του πρώτου CD κ.α.).


    Spotlight_Dancer
    12.10.2008, 08:57

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 12-10-2008 στις 02:48 έγραψε...

    έκατσα και το είδα σήμερα και διαπίστωσα για άλλη μια φορά ότι στην ελλάδα του σήμερα, δεν θέλει κανένας να δουλέψη. θέλουν όλοι να γίνουν τραγουδισταί, συνθέται κλπ. μερικοί από τους τραγουδιστές ειχαν πολύ καλά κορμιά για οικοδόμοι, υδραυλικοί, υπάλληλοι γραφείου. τα όμορφα φεστιβάλ, όμορφα καίγονται.



     

    Ασε που τα μισα απο τα τραγουδια στεκονταν ανετα στο Je't aime.


    VOICETEACHER
    12.10.2008, 12:57

    Το τραγουδι που βγηκε πρωτο,ειναι τοσο γνωστο,χιλιοπαιγμενα ριφακια και δρομοι....τι να λεμε τωρα???........{#emotions_dlg.rockon}


    Debauchee
    12.10.2008, 16:38

    Βραβειο ερμηνειας πηρε ο θεοφαλτσος??

    ελεος χωρις να εχω σπουδασει τιποτα, απο τα λιγα που ξερω αυτος ηταν φαλτσος οσο δε παει

    ειδικα στις καταληξεις του ηταν αστα να πανε


    galateia5
    12.10.2008, 22:36

    Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να πω της άποψή μου για τα κομμάτια που δεν μου άρεσαν...Δεν νομίζω οτι έχει νόημα...Δυο τραγούδια όμως πραγματικά τα ξεχώρησα...Δεν μηδενίζω τα υπόλοιπα, 2 3 ακόμα μου άφησαν καλή εντύπωση, απλά θέλω να αναφέρω αυτά τα δύο
    Ο "ιστός" ήταν πάρα πολύ αξιόλογο κομμάτι...Στίχοι με νόημα και ερμηνεία που ξεπερνούσε κατά πάρα πολύ την μετριώτητα που επικρατούσε γενικά...
    Αλλά επιτρέψτε μου παρά τα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω να πω οτι το κομμάτι "Ναπαλ" του Πάνου Γουργιώτη δεν ήταν απλά κάπως καλύτερο απο τα υπόλοιπα...Ήταν σπουδαίο κομμάτι, με στίχο που σε έκανε να ανατραχιάσεις και μουσική αρκετά δυναμική ώστε να κάνει τον καθένα να προσέξει τι θέλει να πει...Και, αυτό εντελώς προσωπική μου γνώμη, η φωνή αυτού του παιδιού με ταξιδεύει...Δεν ξέρω αν κάποιος γνωστός του, φίλος του, συγγενής του ήταν σε κάποια επιτροπή ή κάτι τέτοιο, αλλά άξιζε την θέση του στον ημιτελικό και για μένα θα έπρεπε να προκριθεί και στον τελικό...Καλώς διακρίθηκε για τους στίχους του και μακάρι να ξανακούσουμε τέτοια κομμάτια στο φεστιβάλ...Αυτά


    karelia
    13.10.2008, 00:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 12-10-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Βραβειο ερμηνειας πηρε ο θεοφαλτσος??

    ελεος χωρις να εχω σπουδασει τιποτα, απο τα λιγα που ξερω αυτος ηταν φαλτσος οσο δε παει

    ειδικα στις καταληξεις του ηταν αστα να πανε



    Από αυτό και μόνο,μπορούμε να δούμε την κατάντια του φεστιβάλ..
    VOICETEACHER
    13.10.2008, 12:34

    Οντωs ο τυποs ητανε στοναρισμενοs απο την αρχη ωs το τελοs του τραγουδιου....Ελεοs.....σιγα θα πεσει ο πολυελεοs......LOL{#emotions_dlg.rockon}


    PashalinaMakia
    13.10.2008, 13:08

    Ελάχιστα λεπτά που είδα με αναγουλιάσανε λιγάκι.Μερικά έκαναν και για κλαμπάκια...Φεστιβάλ είπανε οτι είναι?χαχαχα εδώ γελάνε...Και θα συμφωνήσω με το μέλος που είπε γοτι μπορούν άνετα να σταθούν για την περσινή αυτή εκπομπή..


    beatlus
    13.10.2008, 15:34

    Από το δελτίο Τύπου του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης...

     

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2008

    Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε  το Σάββατο 11  Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ ΠΑΟΚ- Πυλαία, το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2008, που  συνδιοργανώθηκε φέτος από το Υπουργείο Μακεδονίας- Θράκης, την ΔΕΘ ΑΕ και την ΕΡΤ ΑΕ.

    Τα εισιτήρια είχαν εξαντληθεί από νωρίς, με  το κοινό να γεμίζει ασφυκτικά το χώρο του γηπέδου, παρακολουθώντας  με ενθουσιασμό την δεύτερη διαγωνιστική βραδιά και χειροκροτώντας θερμά τα τραγούδια που έφτασαν στον τελικό.

    Άμεσος και απολαυστικός στην παρουσίαση της βραδιάς ο  Γιάννης Ζουγανέλης έκλεψε την παράσταση, παρασύροντας τους θεατές με το χιούμορ και τους αυτοσχεδιασμούς του. Η βραδιά μεταδόθηκε απ' ευθείας από την τηλεόραση της ΝΕΤ, το Δεύτερο  Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, το ραδιοφωνικό σταθμό 9.58 της ΕΡΤ3, καθώς και μέσα από τη διαδικτυακή συχνότητα του Δεύτερου Προγράμματος, στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.deytero.gr/.

    Κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας μας θύμισε τους πιο σημαντικούς σταθμούς από την 20χρονη διαδρομή του στην ελληνική δισκογραφία. «20 χρόνια, μια ανάσα», ένα αφιέρωμα που ξεσήκωσε το κοινό, με πάνω από 5.000 θεατές να χορεύουν όρθιοι τραγουδώντας τις μεγαλύτερες επιτυχίες του αγαπημένου τραγουδοποιού. Μαζί του στη σκηνή βρέθηκαν οι Βασίλης Καζούλης,  Μπάμπης Στόκας, το συγκρότημα “Κίτρινα Ποδήλατα” (Γιώργος & Αλέξανδρος Παντελιάς), Δημήτρης Σταρόβας και Αντώνης Μιτζέλος, ενώ τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα συνόδευσαν η ηλεκτρική του μπάντα και ένα κουαρτέτο εγχόρδων.

    ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2008

    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας (κοινό και κριτική επιτροπή) απονεμήθηκαν τα εξής βραβεία:

    1.  Πρώτο Βραβείο: «Φανταστικό ταγκό» σε σύνθεση, στίχους και ερμηνεία Αλέξανδρου Γούδα. Το βραβείο απονεμήθηκε από τον Υπουργό Μακεδονίας- Θράκης, κ. Μαργαρίτη Τζίμα.

    2. Δεύτερο Βραβείο: «Αν χρειαστεί» σε σύνθεση και στίχους του Αντώνη Κεμανετζή, ερμηνεία συγκρότημα “18 Παρά Τέταρτο” ( Αντώνης Κεμανετζής, Τάσος Μοσχοβάκης, Σάκης Αζάς, Βαγγέλης Κόρακας, Νάσια Καρατζά). Το βραβείο απονεμήθηκε από τον Πρόεδρο της ΕΡΤ, κ. Χρήστο Παναγόπουλο.

    3. Τρίτο Βραβείο: «Χίλια χρόνια» σε σύνθεση και στίχους του Κωνσταντίνου Κάλλια. Ερμηνευτής  Βαγγέλης Καψάλης. Το βραβείο απονεμήθηκε από τον Πρόεδρο της ΔΕΘ, κ. Δημήτρη Μπακατσέλο.

    ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

    Από την καλλιτεχνική επιτροπή δόθηκαν τρία ειδικά βραβεία (ειδικό βραβείο Σύνθεσης, ειδικό βραβείο Στίχου, ειδικό βραβείο Ερμηνείας) σε συμμετέχοντες του φετινού φεστιβάλ.

    Ειδικό Βραβείο Σύνθεσης: απονεμήθηκε  από τον κ. Γιάννη Σπανό στον Αλέξανδρο Γούδα για  τραγούδι «Φανταστικό Ταγκό» (σύνθεση, στίχοι, ερμηνεία: Αλέξανδρος Γούδας) .

    Ειδικό Βραβείο Στίχου: απονεμήθηκε από την κ. Όλγα Παυλάτου στον Πάνο Γουργιώτη για το τραγούδι «Ναπάλ» (σύνθεση, στίχοι, ερμηνεία Πάνος Γουργιώτης). Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά δόθηκε ειδικό βραβείο σε τραγούδι το οποίο δεν είχε προκριθεί στην τελική δεκάδα.

    Ειδικό Βραβείο Ερμηνείας: απονεμήθηκε από το νικητή του Φεστιβάλ Τραγουδιού 2007  Κόμη Χ (Λευτέρης Παναγιωτίδης) στον Λάμπρο Φιλίππου για το τραγούδι «Επιζήσας» (σύνθεση, στίχοι:  Δώρης Αυγερινόπουλος, ερμηνεία: Λάμπρος Φιλίππου).

    Οι διοργανωτές του Φεστιβάλ Τραγουδιού 2008 (Υπουργείο Μακεδονίας- Θράκης, την ΔΕΘ ΑΕ και ΕΡΤ ΑΕ) ευχαρίστησαν τόσο τον κόσμο όσο και τους φορείς της Θεσσαλονίκης για τη θερμή υποστήριξη με την οποία αγκάλιασαν όλοι φέτος  τη γιορτή του ελληνικού τραγουδιού.  Οι νικητές παρότρυναν τους νέους δημιουργούς να κυνηγήσουν τα όνειρά τους και να συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ.

    Την βραδιά τίμησαν με την παρουσία τους ο νομάρχης  Θεσσαλονίκης, κ. Παναγιώτης Ψωμιάδης ο δήμαρχος της Θεσσαλονίκης, κ. Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, πλήθος πολιτικών, καλλιτεχνών και εκπροσώπων φορέων της πόλης, ενώ το Φεστιβάλ παρακολούθησε και ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, κ. Τζόζεφ Ντολ.

    Στο τέλος της βραδιάς όλοι μαζί ανανέωσαν το ραντεβού για το Φεστιβάλ Τραγουδιού 2009!

    Φωτογραφικό υλικό, από τις δύο διαγωνιστικές βραδιές του Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα: www.photo2310.gr


    gikostas
    13.10.2008, 15:37

    Μέτρια πράγματα.Δηστυχώς.Το φετινό φεστιβάλ δεν είχε ούτε μία ωραία φωνή.Άντε και προχωράνε κάποια από τα παιδιά που διακριθήκαν.Άντε και τα καταφέρνουν στο στίχο και την μουσική.Και καταφέρουν τελικά να βγάλουνε και κάποιο δίσκο.Με τι φωνή θα τραγουδήσουν τα τραγούδια;Ενώ αν υπήρχε μια ωραία και ιδιαίτερη φωνή,κάποιος στιχουργός και συνθέτης θα τους έδινε κάποιο τραγούδι.Δεν ξέρω τι ακριβώς ζητάνε στο φεστιβάλ αλλά όλα αυτά τα χρόνια βλέπω πολλούς τραγουδοποιούς που δεν έχουν καθόλου φωνή.Πώς να πάνε μπροστά μετα;Γι'αυτό πιστεύω εξαφανίζονται μόλις σβήσουν τα φώτα του φεστιβάλ.


    redrose84
    13.10.2008, 19:42

    Καταπληκτικό το "Ιστός" !!! {#emotions_dlg.clap}


    nowaveband
    13.10.2008, 20:30

    τραγούδια γραμμένα στην τουαλέτα τα περισότερα.....{#emotions_dlg.ban}


    musicathy
    14.10.2008, 13:20

    Χάλια μαύρα


    Darkan
    14.10.2008, 15:24

    Εγω θελω να σταθω στο οτι οι Τερμιτες ηταν εκει


    vasiliki11
    17.10.2008, 15:18

    Καλησπέρα κι από εμένα!

    Μου άρεσαν πολλά από τα τραγούδια του Φεστιβάλ, αλλά τρία από αυτά δεν πέρασαν στον τελικό!!

    Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

    Δεν πρόσεξε κανείς τον ήχο στον ημιτελικό?

    Ηταν τραγούδια που τα ρίμαξαν. Εσκεμένα? Καταλάθος δεν ξέρω!!

    Τι έχετε να πείτε?


    P-A-B-L-O
    19.10.2008, 20:09

    Ολα τα τραγούδια ειναι του ίδιου στυλ και δεν εχουν κανενα μουσικο ενδιαφερον χαθηκαν τα λαϊκά και τα ρεμπετικα τραγούδια!!!!!


    kithara-woman
    19.10.2008, 23:41

    Το είδα το φεστιβαλ,δεν μου άρεσε ιδιαίτερα κάποιο από τα 16 τραγούδια.Αυτό που βγήκε στον τελικό,(το φανταστικό ταγκό)μπορώ να πω ότι ήταν κάπως συμπαθητικό,ο νεαρός μοιάζει ιδιαίτερα επικοινωνιακός επι σκηνής.Τα άλλα τραγούδια,εκτός από 2-3,ήταν κάτω του μετρίου.Μερικά,ήταν εντελώς χάλια.Ειδικά ένα ντουέτο, η κοπέλα με την κοτσίδα και το διαστημικό ντύσιμο,μου θύμισε την Μπάμπαλη,ο τρόπος που τραγουδούσε,τη μια νότα την Δευτέρα και την άλλη την Παρασκευή,εκτός ρυθμού εντελώς.Οι περισσότεροι θύμιζαν κάτι άλλο.

    Το θέμα είναι ότι στο φεστιβάλ αυτό και αριστούργημα να στείλει κάποιος και να βραβευτεί,δεν δίνονται ευκαιρίες να κάνει κάτι στη συνέχεια.Όσοι περάσαν από εκεί και διακριθήκαν,ελάχιστα τους ξανακούσαμε.

    Η συναυλία μετά ήταν ωραία!!!!!{#emotions_dlg.rockon}