ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.861 μέλη

    Νέο μουσικό περιοδικό

    Thanasis-Gioglou
    16.07.2008, 20:43

    "Ποδαρικό" στο νέο μουσικό περιοδικό "Όασις" κάνει ο Γιώργος Νταλάρας.
    Το περιοδικό κυκλοφορεί στις 25 Ιουλίου. Θα περιέχει δεκασέλιδη συνέντευξη του Νταλάρα στον Κ.Μπαλαχούτη,  ένα άρθρο του υπογράφοντα αυτό το post για τα 45άρια του και "Ξεχασμένα διαμάντια" με το δίσκο "Θέλω να τα πω" του Άκη Πάνου...

    Θα περιέχει επίσης τα παρακάτω θέματα:
    Aνέκδοτη συνέντευξη Άκη Πάνου,
    κείμενο του Λευτέρη Παπαδόπουλου για το "φαινόμενο Καζαντζίδης",
    "Η τρέλα στο λαϊκό τραγούδι",
    "Ποδόσφαιρο άσματα και πενιές",
    "Η ευθύνη των ερμηνευτών",
    "Μπάμπης Μπακάλης: αφιέρωμα - δισκογραφία",
    "Το μπουζούκι σήμερα και ο γενικότερος μουσικός",
    Ο Νίκος Μαμαγκάκης λέει: "Είμαι παρολίγον ρεμπέτης",
    Αφιέρωμα στον τραγουδιστή του δημοτικού τραγουδιού Στάθη Κάβουρα
    και άλλα πολλά.

    Θα περιέχει επίσης τρία cd's:
    1) Τραγούδια του Άκη Πάνου με Μενιδιάτη, Διονυσίου, Μοσχολιού, Μητσιά, Τοπάλη, Κάτσαρη, Χρηστάκη και τον ίδιο τον Πάνου στο "Στο σταθμό του Μονάχου"
    2)Δημοτικά με Καρναβά, Κοτρώτσου, Τζαμάρα, Δοϊτσίδη
    3)Ο Γ.Νταλάρας τραγουδά "Τσιτσάνη και ροκ γωνία" και  επιλέγει σόλο και ταξίμια απ' τον Μπέμπη μέχρι τους Χ.Κωνσταντίνου, Μ.Καραντίνη,Γ.Μάτσικα και Β.Τρίγκα που τον πλαισιώνουν στο εξώφυλλο (υπάρχουν και ειδικές ανέκδοτες ηχογραφήσεις για την έκδοση αυτή).

    Το περιοδικό εκδίδεται από τον εκδοτικό όμιλο που εκδίδει και το "Δίφωνο".

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 17-07-2008 08:12 ]


    PashalinaMakia
    16.07.2008, 21:20

    Η τιμή του?

    Πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται ειδικά η ανέκδοτη συνέντευξη του Άκη Πάνου....


    Thanasis-Gioglou
    16.07.2008, 21:23

    Για τιμή , δυστυχώς , δεν ξέρω


    kithara-woman
    17.07.2008, 19:48

    Ας ευχηθούμε να έχει καλή επιτυχία.

    Τόσα χρόνια μόνο το δίφωνο κατάφερε και επιβίωσε,θυμάμαι τουλάχιστον 4-5 περιοδικά που έκλεισαν,μετά από 2-3 τεύχη,αν και ήταν πολύ καλής ποιότητας...Χρειάζεται πολυφωνία και διαφορετικές απόψεις,στη μουσική όλα χωράνε και είναι καλό να προβάλονται και μουσικές που δεν έχουν γίνει "μόδα" από την τηλεόραση.


    emmanuella
    17.07.2008, 23:03

    Θα συμφωνήσω με Kithara-woman...Λίγα περιοδικά μουσικά καταφέρνουν να επιβιώσουν...

    Το δίφωνο είναι αρκετά καλό πιστεύω...ας ελπίζουμε να πάει καλά κι αυτό !


    jorge
    17.07.2008, 23:33

    Θαναση ευχαριστούμε για την πολύτιμη ενημέρωση!


    mariametokapelo
    18.07.2008, 09:19

    Ελπίζω μόνο να μην έχει την εμφάνιση του Διφώνου...Απογοητεύτηκα φοβερά και από την τιμή και από το εφημεριδοειδές του λουκ...Χρόνια αναγνώστρια μια χαρά ήταν...Τι την ήθελαν αύτη την αλλαγή;Ξέρετε αν θα κυκλοφορεί και στην Κύπρο;


    spiroos
    18.07.2008, 11:09

    Παράθεση:

    Το μέλος mariametokapelo στις 18-07-2008 στις 09:19 έγραψε...

    Ελπίζω μόνο να μην έχει την εμφάνιση του Διφώνου...Απογοητεύτηκα φοβερά και από την τιμή και από το εφημεριδοειδές του λουκ...Χρόνια αναγνώστρια μια χαρά ήταν...Τι την ήθελαν αύτη την αλλαγή;Ξέρετε αν θα κυκλοφορεί και στην Κύπρο;



    Ε δεν θα είναι και διαφορετικά πολύ....Ίδιος όμιλος είναι...Δεν πάει να ανταγωνιστεί το Δίφωνο, αλλά να συμβαδίσει μαζί του, στο πιο λαικό...και με περισσότερη ερευνητική διάθεση στο λαικό τραγούδι. Τιμή η ίδια.,..9,5 ευρώ...

    Το εξώφυλλο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ όπως και η συνέντευξη του Νταλάρα..

    Νεότερα σε λίγο καιρό...

     


    Aiolos_m
    18.07.2008, 13:28

    Περιμένουμε με ενδιαφέρον κρατώντας μικρό καλάθι.

    Όχι τίποτε άλλο αλλά και η Οκτάβα και η Διαπασών που έκαναν την εμφάνισή τους πριν λίγα χρόνια δεν ξεπέρασαν τα 3-4 τεύχη.


    Thanasis-Gioglou
    18.07.2008, 14:02

    Η τιμή του θα είναι 7.90 euro, απ'ότι έμαθα μόλις τώρα.


    spiroos
    18.07.2008, 15:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 18-07-2008 στις 14:02 έγραψε...

    Η τιμή του θα είναι 7.90 euro, απ'ότι έμαθα μόλις τώρα.



     

    Είχα μείνει στην αρχική...Σε ευχαριστούμε για την ενημερώσηSmile


    Thanasis-Gioglou
    18.07.2008, 16:00

    Το εξώφυλλο όπως υπάρχει σε διαφημιστική καταχώρηση στο νέο Δίφωνο.

    http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/Oasis1.jpg
    http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/Oasis2.jpg


    CHE
    28.07.2008, 12:26

    Εγώ εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο περιοδικό΄αν και το είδος με το οποίο καταπιάνεται φοβάμαι ότι θα βρει ελάχιστη ανταπόκριση στη νεολαία. Η βιωσιμότητά του βέβαια δεν κρίνεται τόσο από τις πωλήσεις όσο από την αποτελεσματικότητα του διαφημιστικού τμήματος. Γιατί το υλικό του μπορεί να είναι ποιοτικό -δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω- αλλά φοβάμαι ότι το target group στο οποίο απευθύνεται το περιοδικό είναι περιορισμένου μεγέθους (ενδεχομένως αντιστρόφως ανάλογο με την ηλικία).  

    Από την άλλη, υπάρχει μια περίεργη ‘‘εμμονή’’ κάθε νέου περιοδικού με τον Γιώργο Νταλαρά. Θυμάμαι ότι στην πρώτη μεγάλη ‘‘αλλαγή’’ που έκανε το Δίφωνο (κάπου το 2001 αν θυμάμαι καλά), η ομάδα που έφυγε (βλέπε Βλαχογιάννη, Παπαδάκης κ.λπ.) εξέδωσε το περιοδικό ‘‘Echo’’ με εξώφυλλο και CD του Γιώργου Νταλάρα. Στη δεύτερη μεγάλη αλλαγή (οπότε και επέστεψε η Βλαχογιάννη στο Δίφωνο) το Δίφωνο βγήκε με εξώφυλλο τον... Γιώργο Νταλάρα (για το οποίο μάλιστα έγινε πολύς λόγος).

    Τώρα, μετά την τρίτη αλλαγή του Δίφωνου, βγήκε νέο περιοδικό με εξώφυλλο και CD του -μαντέψτε ποιον- Γιώργου Νταλάρα...

    Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την αξία του μεγαλύτερου εν ζωή τραγουδιστή της χώρας μας. Αλλά αυτή η εμμονή σαν να μου μυρίζει ‘‘εκμετάλλευση’’ και marketing. Κάτι σε πιο πρωτότυπο... δεν υπάρχει; Κατανοώ βέβαια την επιλογή (πρώτο τεύχος-κράχτης) αλλά όλο το λαϊκό τραγούδι μας είναι ο... Νταλάρας; Αλλά μάλλον δεν φταίει αυτός. Η φαντασία μου τα φταίει...


    musicathy
    28.07.2008, 14:25

    Καλή Επιτυχία! Όασις, κερδίζει μόνο και μόνο από τίτλο...


    gikostas
    29.07.2008, 21:08

    Εγώ δεν την βλέπω σωστή την κίνηση του συγκεκριμένου ομίλου.Θυμάμαι παλιά το Δίφωνο είχε να κάνει με την καλή μουσική,είτε λαική ήταν αυτή,είτε πιο μοντέρνα.Το αγόραζα και ήξερα ότι θα έχω μια καλή ενημέρωση και θα περνούσε ευχάριστα η ώρα με την ποικιλία θεμάτων που είχε.Τώρα δηλαδή για να διαβάσω μια συνέντευξη του Νταλάρα ή του Άκη Πάνου θα πρέπει να πάρω το Όασις και όχι το Δίφωνο επειδή οι συγκεκριμένοι ανήκουν στο λαικό κομμάτι της μουσικής;Και βέβαια δεν μπορώ να σταματήσω να παίρνω και το Δίφωνο γιατί πέρα από μια εξάρτηση χρόνων μου αρέσει και η θεματολογία του.Άρα 7.5 και 9.5 μας κάνουν 17 ευρώ.Συνεπώς αυτή η αλλαγή αποβλέπει μόνο στο κέρδος κατα την γνώμη μου.Τελικά μάλλον προτιμώ το Δίφωνο όπως ήταν παλιά.Ενημέρωνε τους αναγνώστες του σχετικά με την καλή μουσική,χωρίς να διαχωρίζει το ξένο απο το ελληνικό και το λαικό από το μοντέρνο.Ήξερες πως είχες να κάνεις με καλή μουσική και τίποτα παραπάνω.Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να αγοράζω Δίφωνο αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.


    Thanasis-Gioglou
    25.05.2009, 15:43

    Στο νέο τεύχος του περιοδικού "Όασις" που κυκλοφορεί την Παρασκευή 29 Μαίου υπάρχει κοινή συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα με τον Παναγιώτη Γιαννάκη, στον Κώστα Μπαλαχούτη. Οι δυο τους εμφανίζονται μαζί και στο εξώφυλλο του περιοδικού.
    Επίσης φιλοξενείται ένα άρθρο (του υπογράφοντα το post) με τίτλο "Ο Νταλάρας στον κόσμο" σχετικό με τις εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα στο εξωτερικό. Στο άρθρο φιλοξενούνται κείμενα μελών τoυ Dalaras Internet Community από το εξωτερικό, σχετικά με τις εμπειρίες τους από τις επισκέψεις τους στην Ελλάδα και τις συναυλίες του τραγουδιστή.

    Στο ένα από τα τρία cd's που συνοδεύουν το τεύχος ο Γιώργος Νταλάρας διαλέγει αγαπημένα του ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια.Μεταξύ αυτών και τέσσερα με τη φωνή του. Το ένα είναι το "Καημό μες στην καρδούλα μου" από το νέο cd και τα υπόλοιπα τρία ανέκδοτα... 

    Υπάρχουν τα :"Στον Καναδά στην Βραζιλία" και "Φεγγάρι χλωμό" σε studio ηχογραφήσεις και το "Πάρε τα χνάρια μου" σε μια ηχογράφηση-έκπληξη του 1972, με τον Γιώργο Νταλάρα να τραγουδά και να παίζει και όλα τα όργανα...


    Kwn_na
    27.05.2009, 11:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 25-05-2009 στις 15:43 έγραψε...

    Στο νέο τεύχος του περιοδικού "Όασις" που κυκλοφορεί την Παρασκευή 29 Μαίου υπάρχει κοινή συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα με τον Παναγιώτη Γιαννάκη, στον Κώστα Μπαλαχούτη. Οι δυο τους εμφανίζονται μαζί και στο εξώφυλλο του περιοδικού.
    Επίσης φιλοξενείται ένα άρθρο (του υπογράφοντα το post) με τίτλο "Ο Νταλάρας στον κόσμο" σχετικό με τις εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα στο εξωτερικό. Στο άρθρο φιλοξενούνται κείμενα μελών τoυ Dalaras Internet Community από το εξωτερικό, σχετικά με τις εμπειρίες τους από τις επισκέψεις τους στην Ελλάδα και τις συναυλίες του τραγουδιστή.

    Στο ένα από τα τρία cd's που συνοδεύουν το τεύχος ο Γιώργος Νταλάρας διαλέγει αγαπημένα του ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια.Μεταξύ αυτών και τέσσερα με τη φωνή του. Το ένα είναι το "Καημό μες στην καρδούλα μου" από το νέο cd και τα υπόλοιπα τρία ανέκδοτα...

    Υπάρχουν τα :"Στον Καναδά στην Βραζιλία" και "Φεγγάρι χλωμό" σε studio ηχογραφήσεις και το "Πάρε τα χνάρια μου" σε μια ηχογράφηση-έκπληξη του 1972, με τον Γιώργο Νταλάρα να τραγουδά και να παίζει και όλα τα όργανα...



     

    ωραία πράγματα!!! {#emotions_dlg.rolleyes}


    dafnoula
    30.05.2009, 18:50

    Ωραίο περιοδικό και με ωραία αφιερώματα , μελετημένα , όχι στο πόδι!


    Thanasis-Gioglou
    22.01.2010, 11:42


    Thanasis-Gioglou
    19.02.2010, 10:56

    Το νέο τεύχος μόλις κυκλοφόρησε