ελληνική μουσική
    484 online   ·  210.866 μέλη

    Γιατί οι μεταλάδες/ροκάδες του σήμερα διαγράφουν τους παλιούς...??

    Angelofdeath1990
    20.07.2008, 13:51

    Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς αλλά βλέπω πάρα πολλές φορές παιδιά που ακούνε τα ροκ και μέταλ κομμάτια του σήμερα να τους κάνεις μια αναφορά σε ένα ροκ συγκρότημα του 70' και να σου απαντάει ότι δεν τους ξέρει και δεν πιάνουν μία μπροστά σε κάποια νεοσύστατα συγκροτήματα.....έχω ακόμη ακούσει και οτι είναι φλώροι και αυτό με εξοργίζει....Ποιά είναι και η δική σας γνώμη το έχετε συναντήση αυτό το φαινόμενο όταν κάνετε αναφορές όπως:ZZtop,Stepenwolf,George Thorogood,Uriah Heep....(Εγώ το είναι φλώροι το έχω ακούσει ακόμη και για Iron Maiden και AC/DC αλλά τι μπορεί να σου πει ένας που  τα μόνα συγκροτήματα που ξέρει είναι του τύπου Bullet For My Valentine???)

    {#emotions_dlg.rockon}


    panagiotis1981
    20.07.2008, 14:20

    Eγώ νομίζω ότι ισχύει και το αντίστροφο, δλδ "οι μεταλλάδες / ροκάδες του χθες διαγράφουν τους καινούριους...". Νομίζω ότι δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό, απλά this is the way it is, not how it should be (όπως λέγανε οι sacred reich). Οκ, οι νέοι είναι πολύ πιθανό να αργήσουν να ανακαλύψουν τους Eloy πχ, και να ακούνε ότι τους σερβίρουν στις πρώτες τους γνωριμίες με την μουσική. Από την άλλη οι παλιοί αν και πιο ώριμοι υποτίθεται, αφορίζουν οτιδήποτε νέο και σύγχρονο, επαναπαυόμενοι στα δικά τους all time classix. Και οι δύο περιπτώσεις δικαιολογούνται εν μέρη, και δεν είναι πάντα ο κανόνας, αλλά στην τελική είναι κάτι αναμενόμενο. Ακραίες περιπτώσεις πάντα υπάρχουν βέβαια... πάρε για παράδειγμα τα τέλη των 70'ς και τα ντου που γινόταν στις συναυλίες των "Παρθενογέννεσις" από τους κλασσικό-ροκάδες, μιας και δεν μπορούσαν να ανεχτούν τον νέο ήχο.


    Debauchee
    20.07.2008, 14:31

    αφου το μεταλ εχει πεθανει ρεεεε

    τωρα Metal-core,Emo-core αλητεια

    Bullet for my valentine-Trivium-Stretch Arm Strong,Avenged Sendefold και δε συμαζευεται!

     


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 20-07-2008 14:32 ]


    emmanuella
    20.07.2008, 15:44

    Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ακριβώς το αντίθετο >????

    Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει εσύ αλλά όλοι τώρα πια τείνουν στο να ακούνε παλιά συγκροτήματα, κυρίως ροκ. Τόσους και τόσους δεν ακους να ακούνε led zeppelin. scorpions, metallica, deep purple και δεν συμαζεύεται΄

    Και επίσης βλέπω παρα πολλούς να αποδοκιμάζουν τα καινούργια συγκροτήματα και να λένε όυι δεν κοστίζουν μία !!

    Αυτο ξέρω εγώ και όχι αυτό που λες εσύ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Επίσης...αυτό το συγκρότημα που είπες ( Bullet For My Valentine ) πρώτη φορά στη ω΄μου το ακούω !! χαχα !


    deathminor88
    20.07.2008, 16:18

    Και εγώ το αντίθετο παρατηρώ πάντως. Σίγουρα όμως υπάρχει και αυτό που αναφέρεις. Κλειστά μυαλά!


    nowaveband
    20.07.2008, 16:24

    a egw vrizw kai tous palious kai tous neous.eimai athanatos


    Angelofdeath1990
    20.07.2008, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-07-2008 στις 14:31 έγραψε...

    αφου το μεταλ εχει πεθανει ρεεεε

    τωρα Metal-core,Emo-core αλητεια

    Bullet for my valentine-Trivium-Stretch Arm Strong,Avenged Sendefold και δε συμαζευεται!

     


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 20-07-2008 14:32 ]



    Να και μια αποδειξη αυτών που λέω παραπάνω.....πρωσωπικα δεν διαγραφω κανενα.....ασχολουμε κοντα 11 χρονια με την μουσικη και συνεχως ανακαλυπτω....δεν καταλαβαινω τον λογο να λεμε αυτη η μουσικη εχει πεθανει αφου η μουσικη που ακους ειναι το "παιδι" αυτης της μουσικης.........δεν καταλαβαινω γιατι να πω φλωρο αυτον που εχει πιο blues ηχο η αυτον που ειναι ποζερι και παιζει παπαδες πανω στην σκηνη(COB).....εγω το συνανταω συχνα.....δηλαδη μια φορα ακουσα ενα σχολειο του τυπου τι φλωριες ειναι αυτες που ακους? και ακουγα Stiff Upper Lip.....δηλαδη ενταξει δεν μπορεσα να πω τιποτα ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο.......δεν μπορω να το καταλαβω.....γιατι οι μεταλαδες προσπαθουν να αποδειξουν οτι ακουνε την πιο σκληρη μουσικη ακομη και αναμεσα τους.......δεν καταλαβαινω γιατι τρωγομαστε μεταξυ μας για πραγματα τα οποια αν δεν υπηρχαν δεν θα υπηρχαν αυτα που ακουμε τωρα........και φιλε......αυτο που λες για τον Lennon....αυτοι που προανεφερες δεν ειναι ουτε τριχα απο τα ......... του Lennon......οι στιχοι που εγραφε ο τροπος που εγραφε ηταν αλλο πραγμα.......ουτε στα πιο τρελλα τους ονειρα δεν θα τα εγραφαν.......ειναι καλα συγκροτηματα μεν......και μου αρεσουν καποια song τους......αλλα μην με λες οτι διαγραφεις τον Lennon και το Rock'n'Roll.....ΕΛΕΟΣ δηλαδη....κατσε σκεψου λιγο........


    Angelofdeath1990
    20.07.2008, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 20-07-2008 στις 16:24 έγραψε...

    a egw vrizw kai tous palious kai tous neous.eimai athanatos



    καλα εσυ σταθι εισαι περιπτωση αγορι μου.....ΧΑΧΑΧΑ


    deathminor88
    20.07.2008, 16:30

    To θέμα είναι ρε συ να έχει κανείς ανοιχτούς ορίζοντες. Όχι μόνο στο ροκ/μέταλ.

    Όταν εδώ μέσα στο site υπάρχουν άτομα που κράζουν μπαντάρες όπως οι Bon Jovi και πολλοί άλλοι λόγω του μη πολιτικού περιεχομένου του στίχου τους και δεν ακούνε την μουσική καθ αυτή που έχουν γράψει, εγώ απογοητεύομαι. Είναι ότι χειρότερο να επικοινωνείς με άτομα που κοιτάνε μόνο ευθεία.


    nowaveband
    20.07.2008, 16:42

    ma oi bon jovi einai athlioi   :-p......


    emmanuella
    20.07.2008, 17:59

    Και ια συμφωνήσω με το deathminor ! Στη σημερινη κοινωνία πρέπει να έχουμε ανοιχτά μυαλιά και να κοιτάμε πέρα από την ευθεία τοίχου που σχηματίζουν κάποιοι κάθετα των ματιών τους ! Κοινώς πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο !


    Debauchee
    20.07.2008, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 20-07-2008 στις 16:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-07-2008 στις 14:31 έγραψε...

    αφου το μεταλ εχει πεθανει ρεεεε

    τωρα Metal-core,Emo-core αλητεια

    Bullet for my valentine-Trivium-Stretch Arm Strong,Avenged Sendefold και δε συμαζευεται!

     


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 20-07-2008 14:32 ]



    Να και μια αποδειξη αυτών που λέω παραπάνω.....πρωσωπικα δεν διαγραφω κανενα.....ασχολουμε κοντα 11 χρονια με την μουσικη και συνεχως ανακαλυπτω....δεν καταλαβαινω τον λογο να λεμε αυτη η μουσικη εχει πεθανει αφου η μουσικη που ακους ειναι το "παιδι" αυτης της μουσικης.........δεν καταλαβαινω γιατι να πω φλωρο αυτον που εχει πιο blues ηχο η αυτον που ειναι ποζερι και παιζει παπαδες πανω στην σκηνη(COB).....εγω το συνανταω συχνα.....δηλαδη μια φορα ακουσα ενα σχολειο του τυπου τι φλωριες ειναι αυτες που ακους? και ακουγα Stiff Upper Lip.....δηλαδη ενταξει δεν μπορεσα να πω τιποτα ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο.......δεν μπορω να το καταλαβω.....γιατι οι μεταλαδες προσπαθουν να αποδειξουν οτι ακουνε την πιο σκληρη μουσικη ακομη και αναμεσα τους.......δεν καταλαβαινω γιατι τρωγομαστε μεταξυ μας για πραγματα τα οποια αν δεν υπηρχαν δεν θα υπηρχαν αυτα που ακουμε τωρα........και φιλε......αυτο που λες για τον Lennon....αυτοι που προανεφερες δεν ειναι ουτε τριχα απο τα ......... του Lennon......οι στιχοι που εγραφε ο τροπος που εγραφε ηταν αλλο πραγμα.......ουτε στα πιο τρελλα τους ονειρα δεν θα τα εγραφαν.......ειναι καλα συγκροτηματα μεν......και μου αρεσουν καποια song τους......αλλα μην με λες οτι διαγραφεις τον Lennon και το Rock'n'Roll.....ΕΛΕΟΣ δηλαδη....κατσε σκεψου λιγο........



    χχαχαχαχα

    το ακουσαμε και αυτο...

    αυτο ειναι στιχος απο το Motown Junk των Manic street Preachers

    και φυσικα φανταζομαι δεν μπορεις να πιασεις το νοημα του..

    οσο για τον Λεννον btw μπορει οι Manics να εγραφαν τετοιους στιχους αλλα στο τελευταιο LP διασκευασαν το Working Class Hero..

    ψαξου..

    στους γραφω ολους

    Never ever wanted to be with you
    All you ever gave me was the boredom I suffocate in
    Adrift in cheap dreams dont stop the rain
    Numbed out in piss towns just wanna dig their graves

    Motown, motown junk
    I laughed when lennon got shot
    21 years of living and nothing means anything to me

    Motown junk a lifetime of slavery
    Songs of love echo underclass betrayal
    Stops your heart beating for 168 seconds
    Stops your brain thinking for 168 seconds
    Motown junk, motown junk, motown junk, motown junk

    I dont want cos I just get
    All your slut heroes offer is a fear of the future
    Past made useless cos Im dying now

    Communal tyranny a jail that bleeds our wrists

    Motown junk a lifetime of slavery
    Songs of love echo underclass betrayal
    Stops your heart beating for 168 seconds
    Stops your brain thinking for 168 seconds
    Motown junk, motown junk, motown junk, motown junk

    We live in urban hell, we destroy rock and roll

     


    black_devil
    21.07.2008, 00:04

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 20-07-2008 στις 14:20 έγραψε...

    Eγώ νομίζω ότι ισχύει και το αντίστροφο, δλδ "οι μεταλλάδες / ροκάδες του χθες διαγράφουν τους καινούριους...". Νομίζω ότι δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό, απλά this is the way it is, not how it should be (όπως λέγανε οι sacred reich). Οκ, οι νέοι είναι πολύ πιθανό να αργήσουν να ανακαλύψουν τους Eloy πχ, και να ακούνε ότι τους σερβίρουν στις πρώτες τους γνωριμίες με την μουσική. Από την άλλη οι παλιοί αν και πιο ώριμοι υποτίθεται, αφορίζουν οτιδήποτε νέο και σύγχρονο, επαναπαυόμενοι στα δικά τους all time classix. Και οι δύο περιπτώσεις δικαιολογούνται εν μέρη, και δεν είναι πάντα ο κανόνας, αλλά στην τελική είναι κάτι αναμενόμενο. Ακραίες περιπτώσεις πάντα υπάρχουν βέβαια... πάρε για παράδειγμα τα τέλη των 70'ς και τα ντου που γινόταν στις συναυλίες των "Παρθενογέννεσις" από τους κλασσικό-ροκάδες, μιας και δεν μπορούσαν να ανεχτούν τον νέο ήχο.



     

    Θα συμφωνησω οτι ισχυουν και τα δυο. Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσος πολυς κοσμος επιμενει να ακουει η μονο παλια η μονο καινουρια. Η μουσικη ακολουθει μια συνεχη εξελιξη. Αν θες να ψαχτεις το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την παρακολουθησεις. Φυσικα θα ακους πιο πολυ ο,τι εσενα σε εκφραζει και σ'αρεσει περισσοτερο.

    Παντα υπηρχαν και καλα και κακα συγκροτηματα. Οσοι αξιζαν εμειναν και το ιδιο θα ισχυσει και για τα σημερινα γκρουπ. Γι αυτο κατα τη γνωμη μου πρεπει να ακουμε τα παντα πριν τα κρινουμε και να μην ειμαστε προκατελειμενοι. Ειναι ανωριμοτητα το να μην μπορεις να αποδεχτεις οτι οσο οι εποχες αλλαζουν αλλαζει και ο ηχος του ροκ και του μεταλ αλλα και το να μην μπορεις να καταλαβεις πως αν δεν υπηρχαν οι παλιοι δεν θα υπηρχαν και οι καινουριοι.


    kostas-5150
    21.07.2008, 07:22

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 20-07-2008 στις 16:42 έγραψε...

    ma oi bon jovi einai athlioi   :-p......



    Του Βικτωρ Ουγκο?


    Tommymoto
    21.07.2008, 08:28

    καλος ηρθατε στην γενια των tokio hotel και του δηθεν.... παιδια ειναι.... θα οριμασουν


    JaNick
    21.07.2008, 11:48

    Ετσι ακριβώς deathnick... Οταν η νέα μουσική είναι εργαλείο της μουσικής βιομηχανίας και αποτελείται απο ένα συνεχόμενο ααααααα, που ο τραγουδιστής πηγμένος απο τη 'δόξα του μεγαλείου' του το κρατάει 40 δεύτερα με 12 παύσεις για να αλλάξει απο τη μια νότα στη δεύτερη που ξέρει να τραγουδάει, κάνοντας τους τρομερούς μορφασμούς λες και τραγουδάει τον τρελό το στίχο, και τελικά προωθεί το απολιτίκ αλλα ακόμα και το... αμουσίκ (γιατι το να γρατσουνάνε 2 κιθάρες με distortion δε λέγεται παίξιμο), και όλο αυτό μας το πασάρουνε για ροκ, τελικά αυτο αξίζει το βρίσιμό μας...

    Και τι θα γυρίσει ο τυπάς που ακούει emo-core και δεν ξέρει τι θα πεί guitar solo να μου πεί φλώρους ποιους? Τους Led Zepelin? Τους Deep Purple? Tους... Jehtro Tull?? Όσο είσαι εσυ μουσικός άλλο τόσο είναι αυτοι φλώροι!!!


    Iced_jacob
    21.07.2008, 12:22

    Γενικά υπάρχει μια στενομυαλιά στη μέταλ κοινότητα στην αντιμετώπιση άλλων μουσικών ιδιομάτων.  Οποιοσδήποτε θέλει να αυτοαποκαλείται μουσικός που σέβεται τον εαυτό του και τη μουσική που γράφει οφείλει να προσπαθεί να διευρύνει τα ακούσματα του για να προσφέρει κάτι καλύτερο στο κοινό του.  Πόσοι deathαδες έχουν επιρροές από jazz, fusion, rock κλπ??  Και πόσοι thrashαδες δηλώνουν ως άμεσες επιρροές τους zep, purple κλπ.  Η μόνη διαφορά σήμερα είναι πως υπάρχουν τόσοι πολλοί που γράφουν μουσική που πρέπει να το ψάξεις για να βρεις κάτι αξιόλογο.  Όμως σε θέμα επιπέδου μουσικής μπάντες όπως οι Mastodon, Lamb of god κλπ στεκονται επάξια πλάι στους προγόνους τους Smile


    Debauchee
    21.07.2008, 13:14

    ακουστε λιγο αυτο το αλμπουμακι και μετα κριντε τις μπαντες τις σημερινες

    Remastered: Metallica's Master Of Puppets Revisited1 Machine Head (3) Battery (5:01) 2 Trivium Master Of Puppets (8:07) 3 Mendeed The Thing That Should Not Be (6:38) 4 Bullet For My Valentine Welcome Home (Sanitarium) (6:12) 5 Chimaira Disposable Heroes (8:18) 6 Fightstar Leper Messiah (5:39) 7 Mastodon Orion (Instrumental) (8:24) 8 Funeral For A Friend Damage, Inc. (5:03)

    και φυσικα τους trivium που οι ιδιοι Iron Maiden k Metallica πηραν να τους ανοιγουν τις συναυλιες, ενω στο τελευταιο Αλμπουμ των Anhilator συμμετειχαν οι Jesper Strφmblad from In Flames, Corey Beaulieu from Trivium, Alexi Laiho from Children of Bodom, Willie Adler of Lamb of God, Angela Gossow & Michael Amott of Arch Enemy and Danko Jones of Danko Jones.

    On May 27th, 2008, Slayer announced a series of dates scheduled for their upcoming "Chapter III" of The Unholy Alliance tour. Slayer, Trivium, Mastodon and Amon Amarth will serve as direct support for these dates. More dates are to be announced soon. The dates are as follows:

    οι οπαδοι των καλλιτεχνων μου φαινεται ειναι πιο στενομυαλοι απο τους καλλιτεχνες..


    Angelofdeath1990
    21.07.2008, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 21-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    ακουστε λιγο αυτο το αλμπουμακι και μετα κριντε τις μπαντες τις σημερινες

    Remastered: Metallica's Master Of Puppets Revisited1 Machine Head (3) Battery (5:01) 2 Trivium Master Of Puppets (8:07) 3 Mendeed The Thing That Should Not Be (6:38) 4 Bullet For My Valentine Welcome Home (Sanitarium) (6:12) 5 Chimaira Disposable Heroes (8:18) 6 Fightstar Leper Messiah (5:39) 7 Mastodon Orion (Instrumental) (8:24) 8 Funeral For A Friend Damage, Inc. (5:03)

    και φυσικα τους trivium που οι ιδιοι Iron Maiden k Metallica πηραν να τους ανοιγουν τις συναυλιες, ενω στο τελευταιο Αλμπουμ των Anhilator συμμετειχαν οι Jesper Strφmblad from In Flames, Corey Beaulieu from Trivium, Alexi Laiho from Children of Bodom, Willie Adler of Lamb of God, Angela Gossow & Michael Amott of Arch Enemy and Danko Jones of Danko Jones.

    On May 27th, 2008, Slayer announced a series of dates scheduled for their upcoming "Chapter III" of The Unholy Alliance tour. Slayer, Trivium, Mastodon and Amon Amarth will serve as direct support for these dates. More dates are to be announced soon. The dates are as follows:

    οι οπαδοι των καλλιτεχνων μου φαινεται ειναι πιο στενομυαλοι απο τους καλλιτεχνες..



    Εκτός Fightstar,Funeral For A Friend Mendeed και Bullet For My Valentine όλοι οι άλλοι είναι μουσικάρες και είναι σε μια χαρά συγκροτήματα........Εννοείται πως παραδέχομαι Machine Head,COB,Arch Enemy,Trivium,Mastodon......Ειδικά για τον Alexi Laiho μου ανοίγεις τερΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑστιο κεφάλαιο.......Δεν το κρύβω οτι γουστάρω τις μπάντες αυτές και τις ακούω τρελλά......και δικαίως είναι εκεί που είναι με την αξία τους........αλλά αυτό δεν με κάνει να λέω οτί οι παλιοί είναι πεθαμένοι και δεν αξίζει να τους ακούς.......όσο για τους Metallica....κανείς δεν λεεί ότι είναι φλώροι......μα****ς είναι........αλλά εκτός από αυτό....θα σε πω μια ιστορία με έναν τύπο σαν εσένα φάση......αυτός έψαχνε κιθάρα για Metalcore,Hardcore συγκρότημα......και έτυχε να ήμουν εγώ αυτός που απάντησε έχοντας στο μυαλό μου μπάντες όπως Hatebreed,Slipknot κλπ..........και τελικά ήταν για συγκροτήματα που σιχαινόμουν όπως οι Bullet.....τέλοσπάντων αυτό που με ξενέρωσε εντέλως ήταν όταν των ρώτησα τους Metallica τους ξέρεις? και  η απάντηση ήταν...."Όχι τί είναι αυτοί?"....και δεν ήταν τελικά ο μόνος που μου το είχε πει αυτό.....οχι για τους Metallica αλλά για άλλα μεγάλα συγκροτήματα....αυτό για μένα είναι διαγραφή.........Όσο για τους στίχους.........δεν έχω ασχολήθεί με τον indie rock και Alternative.......άρα γι αυτό δεν τους ξέρω........


    Debauchee
    21.07.2008, 14:16

    Μα κανενας δεν διεγραψε τιποτα

    και εχει πεθανει με την εννοια οτι πλεον δε γινεται να βγουν δισκοι η συγκροτηματα ιδια με πριν 20-30 χρονια

    ολα εξελισσονται με σεβασμο στο παρελθον και με το βλεμμα στο μελλον

    αυτος που ηξερε τους Bullet και οχι τους Metallica δε φταινε οι Bullet αλλα καθαρα η προσωπικοτητα του,

    γιατι αν ψαχνοταν λιγο θα εβλεπε οτι οι Bullet εχουν παιξει με Metallica εχουν διασκευασει επισης το Creeping Death κτλ και εστω απο απορια θα ελεγε ποιοι ειναι αυτοι ξερω γω ..

    Motown Junk is an early stand alone single from the rock band Manic Street Preachers. It was released on January 21, 1991. The track has long been a live favourite from the earlier part of their career to the present day. The title track shows the band during their pinnacle of iconoclastic attitude

     

    When performing live, the band begin the song with a few lines from another song. From around 1991 until 1997, James would sing the chorus to the Motown classic "Baby Love", often changing the lyrics on the spot. During 1998/99, the song began with the riff from Lynyrd Skynyrd's "Sweet Home Alabama"; since then the Manics have used the "Motown Junk Medley" to pay tribute to Van Halen's "Jump" and Guns N' Roses "Sweet Child O' Mine". On their May 2007 tour, the Manics used the first verse of "Condemned To Rock And Roll" to begin the song, and during the December tour the band played a shortened version of The Cult's "She Sells Sanctuary" as an intro.

    The single's cover features a watch recovered from the Hiroshima bomb site depicting the exact moment of detonation.