ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.851 μέλη
    BAGRATION
    24.07.2008, 13:30

    Έχω πρόβλημα. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με το πάνω?


    liberty
    24.07.2008, 16:17

    Τίποτα βρε σε ρώτησα γιατί δεν κατάλαβα την θέση σου πάνω στο θέμα.Ελπίζω να μην θύμωσες...{#emotions_dlg.blush}


    freddieKrueger
    24.07.2008, 16:33

    Ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρει καποιος το τελειο..αυτο ειναι σιγουρο....

    Αν συνδυασεις το παραπανω με το γεγονος οτι οι ανθρωπινες γενικοτερα αλλα και οι σχεσεις των 2 φυλων ειδικοτερα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου σημερα,τελικα το να μη συμβιβαστεις με ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΙΟΝ του συντροφου σου,προτιμωντας να κοιτας τα 'συν' του,θεωρειται πολυτελεια...Μπορει φερειπειν να ακουει Γονιδη κι εσυ Μαλαμα,αλλα να εχει χαρακτηρα μαλαμα!...Οποτε ζυγιζουμε και κρινουμε!Ουτε εμεις οι ιδιοι ειμαστε τελειοι για να ζηταμε το τελειο!Αν δεν συμβιβαστουμε εμεις λιγουλακι με τον αλλο/αλλη πως περιμενουμε να συμβιβαστει κι αυτος/αυτη με μας?

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 24-07-2008 16:35 ]


    BAGRATION
    24.07.2008, 21:18

    Οκ liberty δεν θύμωσα.

    Υπάρχει ένα πρόβλημα με την αναζήτηση του ινδανικού η την άρνηση του να κάνετε συμβιβασμό που λέτε:

    Δεν ξέρεις τον άλλον από τα πρίν....... κι αν ο ιδανικός που νομίσατε ότι βρήκατε αποδειχθεί ότι είναι "μάπα"?

    Αν τελικά δεν υπάρχει το πρόσωπο που αναζητάτε?(π.χ. Αν θέλετε τον πετυχημένο -ωραίο- που θα ασχολειται όλο του τον καρό μαζί σας?)

    Αν υπάρχει και δεν τον έχετε πάρει πρέφα?

    Οπότε τι κάνετε?

    Πάτε "βλέποντας και κάνοντας" μέχρι να καταλήξετε σε κάποιον που να ταιριάζετε?

    Η Περιμένετε τον μίστερ να εμφανιστεί, σερβίροντας χυλόπιτες αβέρτα?

    Μας είπε κάποιος ότι οι συμβιβασμοί είναι μόνιμοι η δεσμευτικοί? Ελεύθεροι άνθρωποι δεν είμαστε?
    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 24-07-2008 21:20 ]


    musicathy
    25.07.2008, 12:45

    Τι να πεις?

    Μόνος λέω εγώ


    music-fan
    25.07.2008, 16:52

    εμενα παντως η επομενη μου σχεση δεν εχει χωρο για συμβιβασμους.αρκετα!ξερω τι θελω ευτυχως


    liberty
    25.07.2008, 18:13

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 25-07-2008 στις 16:52 έγραψε...

    εμενα παντως η επομενη μου σχεση δεν εχει χωρο για συμβιβασμους.αρκετα!ξερω τι θελω ευτυχως



    Θα συμφωνήσω......{#emotions_dlg.thumbup}


    margot
    27.07.2008, 22:22

    Ο χειρότερος συμβιβασμός που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι με έναν άνθρωπο που δεν αγαπάς ως σύντροφο, μόνο και μόνο γιατί φοβάσαι τη μοναξιά ή γιατί θέλεις υποστήριξη. Το θεωρώ εγωιστικό και κάνει κακό τόσο σε  σένα όσο και στον άλλον. Αν κάποιον δεν τον αγαπάς  ως σύντροφο αλλά τον εκτιμάς μόνο ως άνθρωπο αφησέ τον και ζήτα μόνο τη φιλία του. Καλύτερα μόνος παρά μέσα σε μία σχέση χωρίς πάθος και φλόγα.


    Brokenchord
    28.07.2008, 11:02

     

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 22-07-2008 στις 20:08 έγραψε...

    protimate na symvivasteite prokeimenou na xete sxesi i na ste monoi mexri na vreite ayto pou pragmatika thelete,akoma k an argisei poly??

     

    Εγώ πάντα ψάχνω για το καλύτερο. Δεν περιμένω όμως ποτέ. Τι θα πει περιμένω; Θα πει ότι κάθομαι να δω πότε θα αλλάξουν οι νόμοι του σύμπαντος και να έρθουν όλα στην ζωή μου χωρίς να κουνήσω ούτε το μικρό μου δακτυλάκι. {#emotions_dlg.yes}Το θέμα βέβαια δεν είναι μόνο να μην κάθεσαι να περιμένεις αλλά παράλληλα εφόσον ψάχνεις το καλύτερο να γίνεσαι και εσύ καλλίτερος! Και τότε δεν υπάρχει λόγος να συμβιβαστείς! Επίσης άλλο συμβιβασμός και άλλο αμοιβαία υποχώρηση!

    Και τι θα πεί καλλίτερο! Καλλίτερο με βάση ποιά κριτήρια; Αυτά που μας δίνει ψευδέσθηση τις προσωπικότητατας μας; {#emotions_dlg.rolleyes}


    Brokenchord
    28.07.2008, 11:38

    Παράθεση:

    Το μέλος margot στις 27-07-2008 στις 22:22 έγραψε...

    Ο χειρότερος συμβιβασμός που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι με έναν άνθρωπο που δεν αγαπάς ως σύντροφο, μόνο και μόνο γιατί φοβάσαι τη μοναξιά ή γιατί θέλεις υποστήριξη. Το θεωρώ εγωιστικό και κάνει κακό τόσο σε  σένα όσο και στον άλλον. Αν κάποιον δεν τον αγαπάς  ως σύντροφο αλλά τον εκτιμάς μόνο ως άνθρωπο αφησέ τον και ζήτα μόνο τη φιλία του. Καλύτερα μόνος παρά μέσα σε μία σχέση χωρίς πάθος και φλόγα.



     

    Συμφωνώ με τα παραπάνω! {#emotions_dlg.clap}

    Επίσης αυτό είναι μια από τις αναρίθμητες περιπτώσεις ζευγαριών!

    Για αυτό και εμείς οι άντρες δεν υπάρχει λόγος να κολόνουμε όταν κάποια που φλερτάρουμε μας λέει οτι έχει φίλο!

    Και αυτό γιατί οι μισές και παραπάνω που λένε ότι έχουν φίλο το κάνουν για να δούν αν μασάς! Αν βέβαια είσαι καλγκουρας το κάνουν και για να σε ξεφορτωθούνε!
    Οι υπόλοιπες δε πλην μιας μειοψηφίας, που πράγματι έχουν φίλο δεν είναι ευχαριστημένες από αυτόν και τρανή απόδειξη για αυτό είναι τούτο το τοπικ και πόσα άλλα παρόμοια! Μένουν σε μια σχέση είτε γιατί φοβούνται να μην μείνουν μόνες τους είτε από συνήθεια η είτε γιατί πιστεύουν ότι αυτό μπορούν να βρουν και ότι εμέσος πλην σαφώς αυτό τους αξίζει! Παρόμοιο φαινόμενο υπάρχει και στους άντρες ειδικά όταν είναι "πεινασμένοι" !!!

    Η λογική που εκμαιεύεται από το συναίσθημα λοιπόν είναι εξής!

    Γιατί αυτός να έχει αυτήν που δεν την σέβεται και δεν την εκτιμάει! Γιατί να μην την έχω εγώ! Αν λειτουργούσαμε έτσι πιστεύω το φαινόμενο θα μειώνονταν!

    Το όλο θέμα λοιπόν βασίζεται στην έλλειψη επικοινωνίας και δουλειάς με τον εαυτό μας.


    mellia
    28.07.2008, 18:12

    "...ποιό καλή η μοναξιάαααα, από 'σένα που δεν φτάαανωωω..."


    helpless
    29.07.2008, 15:56

    δεν πιστευω οτι μπορω να συμβιβαστω με κατι που δεν μου αρεσει, γι αυτο προτιμώ την μοναξια τουλάχιστον εκεί έχεις να κάνεις με τον εαυτό σου και όχι και με άλλους... Το θέμα ειναι οτι όταν μερικές φορές συμβιβάζεσαι σε μια σχέση που ίσως δεν πολυ θες δεν κάνεις κακό μόνο στον ίδιο σου τον εαυτό αλλά και στον άλλο, που μπορεί στο κάτω κάτω να μην φταίει...


    punkster
    31.07.2008, 00:13

    Μοναξια, δαγκωτο..........
    Το να συμβιβαζεσαι με μια σχεση που σε κανει δυστυχισμενο, δειχνει οτι εισαι δεσμιος, τοσο των καταστασεων και των πραγματων, οσο και του ιδιου σου του εαυτου (μαζι με ολες τις ανασφαλιες, τους φοβους και τις διαφορες ψυχολογικες "βλαβες" του.)
    Τουλαχιστον οταν εισαι μονος εχεις μια σχετικη ελευθερια.
    Και φυσικα, αφηνεις ανοιχτες τις πορτες για κατι καλυτερο (αν ποτε ερθει.....).
    (Η αναζητηση για κατι καλυτερο, βεβαια, δεν πρεπει να γινει αρρωστια, καθως τοτε η μανια μας για τελειοτητα δεν μας επιτρεπει να εκτιμησουμε σωστα τις καταστασεις.....{#emotions_dlg.wacko})


    freddieKrueger
    31.07.2008, 02:47

    Punkster μου εξηγεις ενα μονο πραγμα?Πως ειναι δυνατο να ζητα καποιος το τελειο οταν ο ιδιος δεν ειναι τελειος?(Τις πιο πολλες φορες μαλιστα απεχει απο το τελειο παρα πολυ)Ακομη και το να ζητας το τελειο και να μη μπορεις να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο ειναι ατελεια...Think about it...Επισης οταν μια σχεση σε κανει δυστυχισμενη τις πιο πολλες φορες βαζεις κι εσυ το χερακι σου σε αυτο...Ποτε σχεδον δε φταιει μονο ο ενας...Αν αγαπας,δωσε αλλη μια ευκαιρια στη σχεση...μην εγκαταλειπεις ευκολα...Αν οχι,μη φοβασαι να αγαπησεις καποιον με ατελειες...

    Γιατι ρε παιδια μοναξια δαγκωτο?Βλεπω πολλους φαν της μοναξιας...Παρατηστε  τη να μεινει μονη της  χαχαχαχαχα... Α στα διαλα... Γιατι στη μοναξια μονο ΑΞΙΖΕΙ η μοναξια!!!!Αναζητηστε οχι το τελειο,γιατι τοτε ουτε θα βρειτε ταιρι,αλλα ουτε και θα σας προτιμησει ποτε κανεις,αλλα αυτο που οι δικες του ατελειες μπορουν να 'κανουν χωριο' με τις δικες σας....

    Βαρεθηκα να μετραω τις ατελειες μου...εγω δηλ να μεινω στο ραφι?????{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}

     


    punkster
    31.07.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 31-07-2008 στις 02:47 έγραψε...

    Punkster μου εξηγεις ενα μονο πραγμα?Πως ειναι δυνατο να ζητα καποιος το τελειο οταν ο ιδιος δεν ειναι τελειος?(Τις πιο πολλες φορες μαλιστα απεχει απο το τελειο παρα πολυ)Ακομη και το να ζητας το τελειο και να μη μπορεις να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο ειναι ατελεια...Think about it...Επισης οταν μια σχεση σε κανει δυστυχισμενη τις πιο πολλες φορες βαζεις κι εσυ το χερακι σου σε αυτο...Ποτε σχεδον δε φταιει μονο ο ενας...Αν αγαπας,δωσε αλλη μια ευκαιρια στη σχεση...μην εγκαταλειπεις ευκολα...Αν οχι,μη φοβασαι να αγαπησεις καποιον με ατελειες...

    Γιατι ρε παιδια μοναξια δαγκωτο?Βλεπω πολλους φαν της μοναξιας...Παρατηστε  τη να μεινει μονη της  χαχαχαχαχα... Α στα διαλα... Γιατι στη μοναξια μονο ΑΞΙΖΕΙ η μοναξια!!!!Αναζητηστε οχι το τελειο,γιατι τοτε ουτε θα βρειτε ταιρι,αλλα ουτε και θα σας προτιμησει ποτε κανεις,αλλα αυτο που οι δικες του ατελειες μπορουν να 'κανουν χωριο' με τις δικες σας....

    Φρεντυ, το ιδιο πραγμα πιστευουμε!
    Ουτε εγω ειμαι φαν της τελειοτητας, για τους ιδιους λογους που αναφερεις και εσυ! {#emotions_dlg.biggrin}
    Εξαλλου, η τελειοτητα οριζεται διαφορετικα απο τον καθε ανθρωπο, οποτε οι τελειοτητες ειναι πολλες...
    Αλλα εκτος απο αυτο, η ευτυχισμενη σχεση δεν εξαρταται απο την τελειοτητα. Μαλιστα, πολλες φορες αυτο που μας αρεσει σε εναν ανθρωπο ή μια σχεση ειναι το οτι δεν ειναι τελεια.
    Προσωπικα, βρισκω την ατελεια πολυ πιο "ομορφη" απο την τελειοτητα.

    Κοιτα, γιατι ομως να προσπαθεις για κατι που ουτως η αλλως δεν σε ικανοποιει??
    Εννοειται, οτι καθεσαι και ζυγιζεις τα πραγματα, αλλα οταν κατι σε κανει δυστυχισμενο δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι για το οποιο να παλεψεις.....
    Ειναι το πιο δικαιο και για τους δυο να προχωρησεις παρακατω, να αναζητησεις κατι καλυτερο..... Και οταν λεω "καλυτερο", δεν εννοω τελειοτερο", αλλα κατι που θα σου αρεσει και θα σε ευχαριστει ΕΣΕΝΑ περισσοτερο....Εχει μεγαλη διαφορα....Smile 


    Tommymoto
    31.07.2008, 14:33

    βασικα καποιες στιγμες πρεπει να εισαι μονος. περναω αυτες τις στιγμες αλλα στα χερια μου υπαρχει παντα η κοκκινοκιτρινη συντροφια μου...

    ...αλλα ειναι χειροτερο να συμβιβαζεσαι  με την μοναξια σου, ετσι?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tommymoto στις 31-07-2008 14:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tommymoto στις 31-07-2008 14:42 ]


    StavmanR
    31.07.2008, 15:41

    Η μοναξιά είναι έανς τύπος συμβιβασμού απέναντι στον εγωιστικό εαυτό μας.

    Ο συμβιβασμός είναι μία ατελείωτη τόνωση μοναξιάς(εγωπάθειας) στον κοινωνικό εαυτό μας.

     

    Απλώς αλλάζουν οι εκφράσεις.

    • Εκείνος που φέρεται ως ασυμβίβαστος, έχει ήδη συμβιβαστεί με το γεγονός πως δεν συμβιβάζεται.
    • Εκείνος που συμβιβάζεται, είναι ασυμβίβαστος(μονολιθικός) στο γεγονός πως ο συμβιβασμός είναι αναγκαίος.

     

    Μοναξιά και συμβιβασμός βαδίζουν αγκαζέ σε ένα χορό που ακολουθεί το ρυθμό του εγωισμού.


    BAGRATION
    31.07.2008, 15:53

    Ωραίος ο StavmanR !!!!!


    freddieKrueger
    31.07.2008, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 31-07-2008 στις 13:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 31-07-2008 στις 02:47 έγραψε...

    Punkster μου εξηγεις ενα μονο πραγμα?Πως ειναι δυνατο να ζητα καποιος το τελειο οταν ο ιδιος δεν ειναι τελειος?(Τις πιο πολλες φορες μαλιστα απεχει απο το τελειο παρα πολυ)Ακομη και το να ζητας το τελειο και να μη μπορεις να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο ειναι ατελεια...Think about it...Επισης οταν μια σχεση σε κανει δυστυχισμενη τις πιο πολλες φορες βαζεις κι εσυ το χερακι σου σε αυτο...Ποτε σχεδον δε φταιει μονο ο ενας...Αν αγαπας,δωσε αλλη μια ευκαιρια στη σχεση...μην εγκαταλειπεις ευκολα...Αν οχι,μη φοβασαι να αγαπησεις καποιον με ατελειες...

    Γιατι ρε παιδια μοναξια δαγκωτο?Βλεπω πολλους φαν της μοναξιας...Παρατηστε  τη να μεινει μονη της  χαχαχαχαχα... Α στα διαλα... Γιατι στη μοναξια μονο ΑΞΙΖΕΙ η μοναξια!!!!Αναζητηστε οχι το τελειο,γιατι τοτε ουτε θα βρειτε ταιρι,αλλα ουτε και θα σας προτιμησει ποτε κανεις,αλλα αυτο που οι δικες του ατελειες μπορουν να 'κανουν χωριο' με τις δικες σας....

    Φρεντυ, το ιδιο πραγμα πιστευουμε!
    Ουτε εγω ειμαι φαν της τελειοτητας, για τους ιδιους λογους που αναφερεις και εσυ! {#emotions_dlg.biggrin}
    Εξαλλου, η τελειοτητα οριζεται διαφορετικα απο τον καθε ανθρωπο, οποτε οι τελειοτητες ειναι πολλες...
    Αλλα εκτος απο αυτο, η ευτυχισμενη σχεση δεν εξαρταται απο την τελειοτητα. Μαλιστα, πολλες φορες αυτο που μας αρεσει σε εναν ανθρωπο ή μια σχεση ειναι το οτι δεν ειναι τελεια.
    Προσωπικα, βρισκω την ατελεια πολυ πιο "ομορφη" απο την τελειοτητα.

    Κοιτα, γιατι ομως να προσπαθεις για κατι που ουτως η αλλως δεν σε ικανοποιει??
    Εννοειται, οτι καθεσαι και ζυγιζεις τα πραγματα, αλλα οταν κατι σε κανει δυστυχισμενο δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι για το οποιο να παλεψεις.....
    Ειναι το πιο δικαιο και για τους δυο να προχωρησεις παρακατω, να αναζητησεις κατι καλυτερο..... Και οταν λεω "καλυτερο", δεν εννοω τελειοτερο", αλλα κατι που θα σου αρεσει και θα σε ευχαριστει ΕΣΕΝΑ περισσοτερο....Εχει μεγαλη διαφορα....Smile 



    Με καλυψες αγαπητη μου 100%...Το 'τελειο' δεν ειναι ενας κυριολεκτικος ορος για σενα,αλλα εννοεις αυτο που θα ταιριαξει με σενα καλυτερα απο ο,τιδηποτε αλλο...Ο καθε ανθρωπος σιγουρα εννοει κι αντιλαμβανεται τη λεξη 'τελειοτητα' με διαφορετικο τροπο...

    Οποτε εμεις μαλλον συμφωνουμε διαφωνοντας...η μηπως διαφωνουμε συμφωνοντας????{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}

    Να συμπληρωσω οτι με εκπλησει ο τροπος που σκεφτεσαι...ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΑ...κι εισαι μολις 18 χρονων μπαγασικο!!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    ΥΓ:Τονισα απο τα λογια που εγραψες εκεινα που μου εκαναν την πιο μεγαλη εντυπωση...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 31-07-2008 16:44 ]


    BAGRATION
    31.07.2008, 19:14

    Μπά.....η punkster μας κρύβει χρόνια !!!!!!!   {#emotions_dlg.biggrin}

    .....άκουμε που σου λέω.....


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 31-07-2008 19:21 ]