ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.857 μέλη

    προς τους καπνιζοντες..

    music-fan
    23.07.2008, 17:01

    αν απο τσιγαρα ξεκινησουμε καπνο ελλατωνεται και στο μελλον οντως κοβεται πιο ευκολα??


    rory166
    23.07.2008, 17:07

    απο προσωπικη εμπειρα...


    ΜΠΑ!


    {#emotions_dlg.clap}


    margo
    23.07.2008, 17:10

    ο μόνος τρόπος να κόψεις το τσιγάρο είναι .."μαχαίρι".

    όλα τα άλλα είναι απλά δικαιολογίες για να συνεχίζουμε.

     

    Κι εγώ κάνω καπνό

    και η αλήθεια είναι πως καπνίζω πολύ λιγότερα τσιγάρα απ' ότι με το πακέτο.

    Αλλά εδώ και πόσα χρόνια..μη ρωτάς{#emotions_dlg.oops}

    Μια απόφαση λοιπόν πρέπει να πάρουμε μόνο.

    Και είναι απόφαση σίγουρα σωστήWink


    music-fan
    23.07.2008, 17:12

    μπα δεν εχω ορεξη να παρω 10κιλα..δεν εχω και περιθωρια αλλωστε{#emotions_dlg.blink}


    okanenas
    23.07.2008, 18:08

    {#emotions_dlg.smartass}
    Κόψτε το τσιγάρο όσο είναι καιρός  {#emotions_dlg.nono}
    γιατί ένα από χειρότερα που μπορεί να πάθει κάποιος από το τσιγάρο
    είναι αναπνευστικά προβλήματα {#emotions_dlg.blink}
    και πιστέψτε με να μη μπορεί να αναπνεύσει ο άνθρωπος
    είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να πάθει.
    {#emotions_dlg.crying}


    emmanuella
    23.07.2008, 18:47

    Εγώ έχω αλλεργία στα τσιγάρα...οπότε μακριά μου να ναι !! Τη γλύτωσα !!


    Victorat
    23.07.2008, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 23-07-2008 στις 18:08 έγραψε...

    {#emotions_dlg.smartass}
    Κόψτε το τσιγάρο όσο είναι καιρός  {#emotions_dlg.nono}
    γιατί ένα από χειρότερα που μπορεί να πάθει κάποιος από το τσιγάρο
    είναι αναπνευστικά προβλήματα {#emotions_dlg.blink}
    και πιστέψτε με να μη μπορεί να αναπνεύσει ο άνθρωπος
    είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να πάθει.
    {#emotions_dlg.crying}



     

    Συμφωνώ απόλυτα! Και υπάρχουν και χειρότερα... ¨Οπως για παράδιγμα ΕΜΦΡΑΓΜΑ... και ξέρω και προσωπικά ανθρωπό που στο "τσακ" γλίτωσε ...{#emotions_dlg.huh}

    Και επίσης άνθρωπο που πέθανε από το τσιγάρο... και δεν κάπνιζε και "σαν Φουγάρο"...

     


    Dimis53
    23.07.2008, 19:01

    ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...!!!

    Το λιγότερο που θα πάθετε ειναι ΧΑΠ (Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια).

    Το περισότερο; Άστο καλύτερα. Γι αυτό ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ...!!!


    music-fan
    23.07.2008, 19:04

    καλα τα λες..αν και καπνιζω αυτη τη στιγμη και ενα καφεδακι που θα παω να φτιαξω ειναι ο τελειος συνδιασμος


    rory166
    23.07.2008, 20:09

    βασικα αν καταργησουν τον καφε τοτε μαλλον θα το κοψω το καπνισμα

    τι νοημα εχει να καπνιζεις χωρς τη φραπεδια σου{#emotions_dlg.crying}




























    {#emotions_dlg.biggrin}


    alkyoni
    24.07.2008, 01:06

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 23-07-2008 στις 18:08 έγραψε...

    {#emotions_dlg.smartass}
    Κόψτε το τσιγάρο όσο είναι καιρός {#emotions_dlg.nono}
    γιατί ένα από χειρότερα που μπορεί να πάθει κάποιος από το τσιγάρο
    είναι αναπνευστικά προβλήματα {#emotions_dlg.blink}
    και πιστέψτε με να μη μπορεί να αναπνεύσει ο άνθρωπος
    είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να πάθει.

    {#emotions_dlg.crying}

    Συμφωνω 1000% ... προσφατα εχασα συγγενικο μου προσωπο που ειχε ακριβως αυτο το προβλημα . Ειναι αλλο να το ακουτε και να το διαβαζετε , κι αλλο να το ζει ενας ανθρωπος σας...{#emotions_dlg.crying}

    {#emotions_dlg.excl}ΚΟΦΤΕ ΤΟ, ΤΟ ΡΗΜΑΔΙΙΙΙΙ!!!{#emotions_dlg.excl}

    (αφιερωμενο εξαιρετικα στους φιλους/ες καπνιστες/ριες!!!){#emotions_dlg.inlove}


    fotis70
    24.07.2008, 13:55

    Ήμουν καπνιστής Δώδεκα (12)  χρόνια. Στο τέλος κάπνιζα δύο (2) πακέτα!

     Έκανα αρκετές προσπάθειες να το «κόψω» όμως χωρίς αποτέλεσμα! Ώσπου μια μέρα ο Πνευμονολόγος μου είπε ότι έπρεπε να το κόψω γιατί αργότερα θα είχα πρόβλημα!

    Του είπα: να το ελαττώσω και   να καπνίζω λίγο!

    Μου είπε: εγώ σου είπα μια κουβέντα, εσύ κάπνιζε όσο θέλεις!

    Αυτό ήταν και το καθοριστικό! Μου απάντησε όπως έπρεπε!

    Από τότε εδώ και εννέα (9) χρόνια το έχω «κόψει».   

    Όταν ένιωθα την επιθυμία να καπνίσω έφερνα στο μυαλό μου τις συνέπειες και τελικά έλεγα : άσε καλύτερα!

    Το τελευταίο μου πακέτο το έχω ακόμα με τα τσιγάρα που περίσσεψαν.

    Στην αρχή δυσκολεύτηκα με τον καφέ. Είχε μια ξινή γεύση αλλά σιγά – σιγά τον συνήθισα και τώρα καταλαβαίνω την πραγματική γεύση του.

    Γενικά έχει βελτιωθεί η γεύση μου πάρα πολύ! Το πρωί ξυπνάω χωρίς βήχα και άσχημες γεύσεις.

    Είχα πρόβλημα με το στομάχι μου και έφυγε και αυτό! Και γενικά η αίσθηση είναι ευχάριστη και δεν την αλλάζω με τίποτα!

    Το πρόβλημα είναι πραγματικά τα κιλά που πήρα γιατί μου άνοιξε η όρεξη όμως μην τα ζητάμε και όλα. Ας ήμουν πιο προσεκτικός. Και αυτό μπορείς να το καταπολεμήσεις.

    Θέληση χρειάζεται αλλά το αποτέλεσμα είναι ασύγκριτο!

    Το κυριότερο είναι να το σταματήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται!

    Δεν μπορώ να ακούω κάποιους που καπνίζουν δυο με τρία χρόνια - το πολύ - να λένε ότι δεν μπορούν να το κόψουν. Είναι το διάστημα που δεν υπάρχει σοβαρός εθισμός.

    Γενικά το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό παρά οργανικό τουλάχιστον το πρώτο χρονικό διάστημα!

    Για έναν έφηβο που μόλις ξεκίνησε δεν υπάρχουν δικαιολογίες για εθισμό του οργανισμού: απλά εκεί που τρομάξαμε να το μάθουμε και να μας συνηθίσουν οι άλλοι που καπνίζουμε και «δείχνουμε μεγάλοι πια» πως λες στους άλλους ότι τώρα δεν καπνίζω!

    Γιατί μη μου πεί κανένας ότι το ξεκίνησε επειδή του αρέσει! ΌΛΟΙ ΠΙΕΣΤΉΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΆΘΟΥΜΕ!

    Εύχομαι σε όποιον προσπαθήσει να το κόψει «καλή επιτυχία» και του λέω ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο!


    WC
    24.07.2008, 23:06

    kai telika hthela na piw ena tsigaro oi alloi den me afhnane ma twra to foumaro ekatsa monaxh mou kai to epsaxa polu estripsa ena trifyllo kai egina m...Wink
    -----------------
    W.C

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : WC στις 24-07-2008 23:08 ]


    kithara2
    24.07.2008, 23:44

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 24-07-2008 στις 13:55 έγραψε...

     

    Γιατί μη μου πεί κανένας ότι το ξεκίνησε επειδή του αρέσει! ΌΛΟΙ ΠΙΕΣΤΉΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΆΘΟΥΜΕ!



    Τι εννοείς πιεστήκαμε?ξερω πολλούσ που μόνοι τους το αρχισαν...ουτε η παρέα τους πιεσε ουτε κανένας......

    ειμαι 17,5 χρονών κ δεν εχω καπνίσει ουτε θέλω...ειμαι αντικαπνίστρια κ θεωρω ακρως αηδιαστικά κατι γυναίκες που καπνίζουν σαν αντρες κ μιλάνε σαν νταλικέριδες....οσο για τους αντρες εχω γνωρίσει μόνο 2 πάνω από τα 30 που δεν τα εχουν βάλει ποτέ στο στόμα τους κ πραγματικά τους θαυμάζω....


    fotis70
    25.07.2008, 00:14
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 24-07-2008 στις 23:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 24-07-2008 στις 13:55 έγραψε...

     

    Γιατί μη μου πεί κανένας ότι το ξεκίνησε επειδή του αρέσει! ΌΛΟΙ ΠΙΕΣΤΉΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΆΘΟΥΜΕ!



    Τι εννοείς πιεστήκαμε?ξερω πολλούσ που μόνοι τους το αρχισαν...ουτε η παρέα τους πιεσε ουτε κανένας......

    ειμαι 17,5 χρονών κ δεν εχω καπνίσει ουτε θέλω...ειμαι αντικαπνίστρια κ θεωρω ακρως αηδιαστικά κατι γυναίκες που καπνίζουν σαν αντρες κ μιλάνε σαν νταλικέριδες....οσο για τους αντρες εχω γνωρίσει μόνο 2 πάνω από τα 30 που δεν τα εχουν βάλει ποτέ στο στόμα τους κ πραγματικά τους θαυμάζω....



    Όταν λέω πιεστήκαμε δεν εννοώ ότι κάποιος με υποχρέωσε να καπνίσω! Μόνοι μας πιέζουμε τον εαυτό μας να το συνηθίσει! Ψευτομαγκιά πες, βλακεία και ηλιθιότητα πες, όπως θες χαρακτήρισε το. Ας βγεί κάποιος από τους καπνίζοντες να πεί ότι της πρώτες του φορές τις απόλαυσε. Ότι δεν τον έπνιξε ό καπνός και ότι του ήταν ευχάριστη η τσιγαρίλα στην γεύση και πάνω του ακόμα! Ότι η κιτρινίλα στα χέρια του ήταν ευχάριστη! Όταν λοιπόν με αυτές τις προϋποθέσεις επιμένεις να το μάθεις το ρημάδι ε! τότε δεν πιέζεις τον εαυτό σου για να το μάθεις; Αυτό λοιπόν εννοώ πίεση όχι από άλλους! Αν και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει και η πίεση από την παρέα και το στενό περιβάλλον (όχι την οικογένεια συνήθως).
    black_devil
    25.07.2008, 00:28
    Eμενα παντως μπορει να μη με συναρπαζε η γευση αλλα μου αρεσε απ την αρχη αυτο το καψιμο στο λαιμο.. Ειλικρινα δεν νομιζω οτι πιεσα τον εαυτο μου να το συνιθησει... (αλλα κρινοντας απο τους περισσοτερους καπνιστες μαλλον ειμαι εξεραιση σ'αυτο το θεμα..)
    marakiasteraki
    15.01.2009, 19:03
    Σίγουρα δεν κάνει καλό, και τώρα, αυτά περί καπνού τα ακούμε βερεσέ...Την ίδια βλακεία κάνουν όλα....
    princethomas
    20.01.2009, 02:10

    Εγώ προσωπικά το δοκίμασα (όντας αντικαπνιστής) γύρω στα 19 μου. Δεν μου άρεσε και δεν πίεσα τον εαυτό μου να κάνει κάτι που δεν του αρέσει.

    Βέβαια καταλαβαίνω ότι η απόφαση για τους καπνιστές είναι δύσκολη. Εμείς οι μη καπνιστές ας σκεφτούμε πως θα ήταν να κόψουμε για πάντα κάτι που το θεωρούμε δεδομένο. Όπως πχ το κρέας. Αλλά με το να κόψεις ένα πακέτο τσιγαρα δικό σου είναι σαν να κόβεις και τα δύο τσιγάρ απου καπνίζω εγώ σαν παθητικός καπνιστής από εσένα.

    Πιστέυω πάντως ότι αξίζει την προσπάθεια. Από συζητήσεις που έχω κάνει με φίλους μου που είχαν κόψει το τσιγάρο, θα ξαναβρείς αισθήσεις σου που ήταν σε λήθαργο. Να ξέρεις ότι πλέον υπάρχουν και χάπια (όχι "telemarketing").

    Καλό κουράγιo

     

    @music-fan: χαριστολογόντας θα έλεγα ότι πρακτικά οι άνθρωποι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: στους καπνίζοντες και τους μη καπνίζοντες. Το να περιοριστεί δεν είναι λύση. Τα 2-3 θα γίνουν 5, τα 5 θα γίνουν 10, τα 10 πακέτο κ.ο.κ.


    angel-0f-darkness
    20.01.2009, 20:48
    Εγω δεν αντεχω αυτο που κανουν οι περισσοτεροι φιλοι μου καπνιστες που φυσανε τον καπνο επανω μου.. Τουλαχιστον εσυ που καπνιζεις εχεις φιλτρο.. Εγω γιατι να εχω προβλημα με τα πνευμονια μου χωρις να το εχω βαλει ποτε στο στομα μου???
    montechristos-ole
    21.01.2009, 21:45
    Θα μιλησω σαν καπνιστης. Με το καπνισμα η απολαυση ειναι σιγουρη....Οκινδυνος απλα ενδεχομενος... keep on smoking...