ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    Τελετή έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων Πεκίνου 2008

    BAGRATION
    08.08.2008, 18:44

     

    rouli726 Είπα ότι η σημερινή αθλητική και παγκόσμια πραγματικότητα είναι ασυμβίβαστη με το ολυμπιακό ιδεώδες. Δεν είναι και τίποτα τραγικό στο κάτω κάτω που δεν συμβιβάζονται . Οι ίδιοι οι ολυμπιακοί αγώνες αναιρεσαν τα ολυμπιακά ιδεώδη, δεν τα αναίρεσα εγώ, και η αναίρεση τους αυτή είναι απόλυτα φυσιολογική..... παλαιότερα π.χ. οι ολυμπιακοί επισκιάζονταν από το ψυχροπολεμικό κλίμα, αλλά και τώρα, με τα τεράστια έξοδα που έχουν οι τελετές, την αλόγιστη χρήση χαπιών (και αναβολικών επίσης) και πάρα πολλά άλλα....

    Μακάρι λοιπόν τα ολυμπιακά ιδεώδη να μπορέσουν πραγματικά να ενσωματωθούν στους συγχρονους ολυμπιακούς αγώνες γιατί τότε θα είναι καλύτερα για όλους.

    "Απο εκει και περα,αν ολα ειναι τοσο εμπορικα και κ παραμυθιαστικα,αν υπαρχει τετοια λεξη,ας παρατησουμε τον αθλητισμο και θεσμους σαν την Ολυμπιαδα και ας αναλωθουμε στον ευσεβη τοπο των καφε-μπαρ-κλαμπ κτλ κτλ."

    Αμα ήταν να παρατάμε ότι είναι εμπορικό, μπίζνα και παραμυθιάστικο ούτε μπάλα θα βλέπαμε ούτε μουσική θα ακούγαμε....

    Οσο για τον αθλητισμό εγώ είμαι θερμός υποστηριχτής του (είμαι αθλητής χρόνια) και δεν τον επίκρινω.



    vero
    08.08.2008, 19:40

    Ητανε πολύ καλη η τελετή! Μ αρεσε πιο πολυ που εβαζαν του αθλητες να περπατήσουν πάνω στην μπογιά οπου στην συνέχεια ζωγράφισαν ενα πίνακα με ουρανιο τόξο με τις πατούσες των ποδιών τους!


    rouli726
    08.08.2008, 20:31

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 08-08-2008 στις 18:44 έγραψε...

     

    rouli726 Είπα ότι η σημερινή αθλητική και παγκόσμια πραγματικότητα είναι ασυμβίβαστη με το ολυμπιακό ιδεώδες. Δεν είναι και τίποτα τραγικό στο κάτω κάτω που δεν συμβιβάζονται . Οι ίδιοι οι ολυμπιακοί αγώνες αναιρεσαν τα ολυμπιακά ιδεώδη, δεν τα αναίρεσα εγώ, και η αναίρεση τους αυτή είναι απόλυτα φυσιολογική..... παλαιότερα π.χ. οι ολυμπιακοί επισκιάζονταν από το ψυχροπολεμικό κλίμα, αλλά και τώρα, με τα τεράστια έξοδα που έχουν οι τελετές, την αλόγιστη χρήση χαπιών (και αναβολικών επίσης) και πάρα πολλά άλλα....

    Μακάρι λοιπόν τα ολυμπιακά ιδεώδη να μπορέσουν πραγματικά να ενσωματωθούν στους συγχρονους ολυμπιακούς αγώνες γιατί τότε θα είναι καλύτερα για όλους.

    "Απο εκει και περα,αν ολα ειναι τοσο εμπορικα και κ παραμυθιαστικα,αν υπαρχει τετοια λεξη,ας παρατησουμε τον αθλητισμο και θεσμους σαν την Ολυμπιαδα και ας αναλωθουμε στον ευσεβη τοπο των καφε-μπαρ-κλαμπ κτλ κτλ."

    Αμα ήταν να παρατάμε ότι είναι εμπορικό, μπίζνα και παραμυθιάστικο ούτε μπάλα θα βλέπαμε ούτε μουσική θα ακούγαμε....

    Οσο για τον αθλητισμό εγώ είμαι θερμός υποστηριχτής του (είμαι αθλητής χρόνια) και δεν τον επίκρινω.




    Aν δε το καταλαβες,το σχολιο μου για "παραιτηση" ηταν καθαρα ειρωνικο!Απλα μεσα απο την απολυτοτητα ειναι σα να αναιρεις εσυ ο ιδιος ως αθλητης την αξια του αθλητισμου.

    Τελος παντων και για να επανελθουμε,η Τελετη ηταν στο συνολο της απολυτα ικανοποιητικη,τουλαχιστον εγω ευχαριστηθηκα και με το παραπανω!Αν επρεπε να διαλεξω μια στιγμη κορυφης,ηταν νομιζω ο τροπος που επελεξε ο "ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ" Ζαν Γιμου να αναψουν τη δαδα!Εντυπωσιακο πρωτοτυπο και συγκινητικο event,αν θυμηθω και τη σκηνη που τα κινεζακια τραγουδησαν σε πραγματικα απταιστα ελληνικα τον Ολυμπιακο Υμνο.Πραγματικα το να ακους το "Αρχαιο Πνευμα Αθανατο..." τοσο καλα απαγγελμενο απο τοσα μικρα παιδακια,που σιγουρα ουτε ειχαν ιδεα πως ηταν τα ελληνικα ως τοτε,ηταν αν μη τι αλλο,για μενα τουλαχιστον,ανατριχιαστικο!!!Μπραβο τους συνολικα!


    marching-girl
    08.08.2008, 20:48

    Πολύ όμορφη τελετή...! {#emotions_dlg.yes}


    BAGRATION
    08.08.2008, 22:16

    Το "ολίγον ολυμπιακό ιδεώδες" εμένα μου θυμίζει το "ολίγον έγκυος"....όχι πολύ, ολίγον.

    Οπότε καλύτερα να είμαι απόλυτος, το προτιμώ!

    Η τελετή ίσως η πιο εντυπωσιακή που έχει γίνει ποτέ. Από εκει και πέρα είναι ανατριχιαστικό και μόνο που σκέπτομαι ότι για αυτόν τον εντυπωσιασμό δαπανήθηκε τόσο ανθρώπινο δυναμικό και κολοσιαία ποσά.

    Επήσης βλέπω ότι ο κόσμος γουστάρει τελετές με νταβαντούρια και μπούγιο όλο και περισσότερο....σαν να τις "απαιτεί" θα έλεγα...... τα λιτά πράγματα, σπάνια τα θέλει κάποιος.....

    Περισσότερο αρχαία Ρώμη μου θυμίζουν τέλικα οι ολυμπιακοί παρά αρχαία Ελλάδα....


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 09-08-2008 01:22 ]


    jorge
    09.08.2008, 00:16

    Καταπληκτικά σκηνικά. Έπαθα πλάκα με το νούμερο με τους ασπροντυμένους πολεμιστές και τον απίστευτο συγχρονισμό τους... Και με την υδρόγειο... Φανταστικό θέαμα...


    mellia
    09.08.2008, 02:13

    BAGRATION ξαναπιάσε μια μπυρίτσα! {#emotions_dlg.beer}


    renabill
    09.08.2008, 09:22

    Παράθεση:

    H Τελετη ηταν στο συνολο της απολυτα ικανοποιητικη,τουλαχιστον εγω ευχαριστηθηκα και με το παραπανω!Αν επρεπε να διαλεξω μια στιγμη κορυφης,ηταν νομιζω ο τροπος που επελεξε ο "ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ" Ζαν Γιμου να αναψουν τη δαδα!Εντυπωσιακο πρωτοτυπο και συγκινητικο event,αν θυμηθω και τη σκηνη που τα κινεζακια τραγουδησαν σε πραγματικα απταιστα ελληνικα τον Ολυμπιακο Υμνο.Πραγματικα το να ακους το "Αρχαιο Πνευμα Αθανατο..." τοσο καλα απαγγελμενο απο τοσα μικρα παιδακια,που σιγουρα ουτε ειχαν ιδεα πως ηταν τα ελληνικα ως τοτε,ηταν αν μη τι αλλο,για μενα τουλαχιστον,ανατριχιαστικο!!!Μπραβο τους συνολικα!

    Κι εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ αυτά τα σημεία αλλά και ο συγχρονισμός των 2008 πολεμιστών ήταν εκπληκτικός! Πραγματικά δάκρυσα με τα Κινεζάκια που απήγγειλαν τον ολυμπιακό ύμνο στα ελληνικά,συγχαρητήρια στους Κινέζους που μας έκαναν μια τόσο μεγάλη τιμή!!!!Οφείλω να το αναγνωρίσω!


    StavmanR
    09.08.2008, 12:23

    Δυστυχώς, την ώρα που παρακολουθούμε τις εορταστικές κροτίδες και τις φωτοβολίδες στο Πεκίνο, έχουμε βόμβες και σφαίρες στη Γεωργία. Η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2008, σηματαδοτεί την αναζωπύρωση του "Σοβιετικού εμφύλιου" με 1700 νεκρούς από εχθές το βράδυ.

    Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντιμιρ Πούτιν, παρακολουθεί τους αγώνες στο Πεκίνο.

     

    Την στιγμή που όλοι νιώσαμε περήφανοι στο άκουσμα των αρχαίων Ελληνικών "Αρχαίο πνεύμα αθάνατο..." από τους μικρούς Κινέζους, ξεχάσαμε ότι οι βάρβαροι λαοί της τότε αναφορικής εποχής είχαν συνάψει συμφωνίες εκεχειρίας, σε αντίθεση με τους σημερινούς πολτισμένους.

     

    Ωραία η γιορτή, αλλά σε κάνει να αναρωτιέσαι: "τί ακριβώς εορτάζουμε;"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-08-2008 10:38 ]


    BAGRATION
    09.08.2008, 13:37

    Άμα ήταν μάγκες στις ολυμπιακές επιτροπές ας επέβαλαν κυρώσεις σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες που εμπλέκονταν σε πόλεμο και δεν βρίσκονται σε εκεχειρία κατά την διεξαγωγή των αγώνων. Αυτό φτάνει και περισσεύει, και περιέχει τόση ολυμπιακή ιδέα όση είχαν όλες οι ολυμπιάδες μαζί. Τώρα με ύμνους, φιλειρηνικές κορώνες και άλλα τέτοια "κύριε ελέησον" απλά κρατάνε τα προσχήματα.

    Αυτές οι ακαδημαικές εκκλήσεις για ειρήνη είναι σαν τις εκκλήσεις που γίνονται από τα μεγάφωνα μές στο γήπεδο την ώρα που τα σπάνε οι χουλιγκάνοι....

    Υ.Γ. mellia ευχαριστώ για το κέρασμα {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 09-08-2008 13:40 ]


    musicathy
    09.08.2008, 15:07

    Μου αρέσει να παρακολουθώ τέτοιου είδους εκδηλώσεις είναι η αλήθεια.

    Όμως! Μου τη σπάει που τόσος κόσμος πεθαίνει από την πείνα κι αυτοί που τα'χουν τα χαλάνε σε πυροτεχνήματα και φώτα.

    Επίσης αυτή η επίδειξη πλούτου και η πολυτέλεια, η χρησιμοποίηση τόσο ακριβών μέσων για εντυπωσιασμό είναι ασύνδετη με το πνεύμα των Αγώνων. Νομίζω λίγη λιτότητα χρειάζεται.


    Jimi
    10.08.2008, 02:42

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 09-08-2008 στις 13:37 έγραψε...

    Άμα ήταν μάγκες στις ολυμπιακές επιτροπές ας επέβαλαν κυρώσεις σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες που εμπλέκονταν σε πόλεμο και δεν βρίσκονται σε εκεχειρία κατά την διεξαγωγή των αγώνων. Αυτό φτάνει και περισσεύει, και περιέχει τόση ολυμπιακή ιδέα όση είχαν όλες οι ολυμπιάδες μαζί. Τώρα με ύμνους, φιλειρηνικές κορώνες και άλλα τέτοια "κύριε ελέησον" απλά κρατάνε τα προσχήματα.

    Αυτές οι ακαδημαικές εκκλήσεις για ειρήνη είναι σαν τις εκκλήσεις που γίνονται από τα μεγάφωνα μές στο γήπεδο την ώρα που τα σπάνε οι χουλιγκάνοι....

    Υ.Γ. mellia ευχαριστώ για το κέρασμα {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 09-08-2008 13:40 ]



     

    Τα είπες όλα. Συμφωνώ μαζί σου. Ελπίζω πως δεν πιστεύει κανείς πλέον τις ηλιθιότητες περί ειρήνης και τα συναφή. Πάντως για μένα ως εδώ ήταν αυτοί οι Ολυμπιακοί. Το είπα ότι θα δω μόνο την έναρξη και τη λήξη αυτού του πανηγυριού της ντόπας και των πολυεθνικών.. Δυστυχώς αισθάνομαι ντροπή να τους αποκαλώ "Ολυμπιακούς", αφού η αρχαία ημών Ολυμπία ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με αυτό το έκτρωμα... {#emotions_dlg.sad}

    Όσο για την τελετή, ήταν πραγματικά πολύ καλή! Μόνο που ζαλίστηκα σε κάποιες φάσεις από τα πολλά χρώματα... Είχαμε συνηθίσει στο δικό μας απλό αρχαίο ελληνικό λευκό και τη λιτότητα. Αλλά αυτό το καρακιτσαριό πια... ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ρε παιδιά... ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ !!


    emmanuella
    11.08.2008, 14:35

    Ήταν φοβερή...εγώ δεν κατάφερα να την δω στην πρώτη προβολή ...

    Αν και με είχαν επηρεάσει κάποια σχόλια ... αρνητικά πιο πολύ ...

    εγώ την λατρεψα και την διασκέδασα πολύ !!

    {#emotions_dlg.rockon}


    pastella
    11.08.2008, 14:45

    Εκπληκτικη η τελετη. Ξεχωρισα τους 2008 πολεμιστες σε απολυτο συγχρονισμο, ισορροπια, δυναμη και σταθεροτητα. Τελικα το πιο απλο (καθως υποθετω ηταν ολοι εθελοντες και φυσικα βοηθα η σκηνοθεσια στο συγκεκριμενο) ηταν αυτο που εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση στους θεατες. Υπεροχη ιδεα και ο πινακας απο τα παπουτσια των αθλητων.

    Ξενερωσα με το πλανο του τεως φυσικα.  {#emotions_dlg.thumbdown}


    PashalinaMakia
    11.08.2008, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 09-08-2008 στις 12:23 έγραψε...

    Δυστυχώς, την ώρα που παρακολουθούμε τις εορταστικές κροτίδες και τις φωτοβολίδες στο Πεκίνο, έχουμε βόμβες και σφαίρες στη Γεωργία. Η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2008, σηματαδοτεί την αναζωπύρωση του "Σοβιετικού εμφύλιου" με 1700 νεκρούς από εχθές το βράδυ.

    Ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντιμιρ Πούτιν, παρακολουθεί τους αγώνες στο Πεκίνο.

     

    Την στιγμή που όλοι νιώσαμε περήφανοι στο άκουσμα των αρχαίων Ελληνικών "Αρχαίο πνεύμα αθάνατο..." από τους μικρούς Κινέζους, ξεχάσαμε ότι οι βάρβαροι λαοί της τότε αναφορικής εποχής είχαν συνάψει συμφωνίες εκεχειρίας, σε αντίθεση με τους σημερινούς πολτισμένους.

     

    Ωραία η γιορτή, αλλά σε κάνει να αναρωτιέσαι: "τί ακριβώς εορτάζουμε;"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-08-2008 10:38 ]



    {#emotions_dlg.rockon}