ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη
    lawrence-gr
    25.08.2008, 13:28

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 18-08-2008 στις 19:36 έγραψε...

    Θα ηθελα να ρωτησω ποιος μπορει να με βοηθησει να βρω ρυθμους και ηχους για το pa 800. αν ειναι δυνατο συγκεκριμενα ψαχνω ρυμθους πχ για το τραγουδι "νυχτα στασου","καλη τυχη""πηγα στα μερη".



    telika katelhxes sto 800 e?kai ego to exo.aurio tha koitaxo na sou steilo ayta pou theleis.


    -----------------
    πληκτρα αγγιζω και σ'αυτα γαυγιζω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lawrence-gr στις 25-08-2008 13:32 ]


    echordos
    06.09.2008, 17:58

    File mou lawrence kai se olous tous mousikofilous gia xara!

    tha mporouses se parakalw na estelnes kai se mena ta SETakia me tous rythmous pou exeis, exw to pa 800 konta ston ena mhna sxedon kai psaxnomai se rythmoys kai hxoys, ta gousta mou einai laikodhmotika kai oso epi to pliston makedonhtika mias kai katagomai apo thn vorio ellada kai thn makedonia, an loipon exeis kati kalo tha sou eimouna poly eygnomwn

     

     

     

    to mail se periptwsh pou thw na vohthiseis

    echordos@freemail.gr


    mi3s
    08.09.2008, 13:22

    Δείτε το θέμα μου:http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=15272&forum=30

    Πληροφοριακά το πήγα στα μέρη έιανι καρσιλαμας το καλή τύχη ρούμπα,το νύχτα στάσου δεν ξέρω.


    -----------------
    Η γλώσσα της καρδιάς δεν έχει ανάγκη από λέξεις για να εκφραστεί. Είναι γραμμένη στα μάτια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi3s στις 08-09-2008 13:24 ]


    Sokratis121974
    19.09.2008, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 18-09-2008 στις 11:52 έγραψε...

    παιδια θελω να βαλω systain στο pa800 και κατι δε κανω μαλλον καλα.στο damper βαλω καταρχην το πεταλ?μετα χρειαζεται καμια ρυθμιση?ειναι επειγον....

    ευχαριστω....



    Βρε συ Γιαννη ξαναδιαβασε το κειμενο...βγαζεις καμια ακρη; Δεν εξηγεις ποιο ειναι το προβλημα σου!!!!....Δεν δουλευει καθολου; Γιατι ειναι αδυνατον αν μη δουλευει, διοτι τοτε πρεπει να δεις ειναι το οργανο ή το πενταλ;

    Λοιπον απο την πειρα μου ομως υποθετω οτι ισως εχεις προβλημα πολικοτητας. Αν δηλαδη το πενταλ ενεργοποιειται οταν δεν το πατας και κλεινει την νοτα οταν το πατας (το αντιθετο δηλαδη) τοτε θα δεις κατω απο πενταλ ενα διακοπτη. μετακινησε τον στην επομενη θεση και τοτε μαλλον θα δουλεψει σωστα. Αν δεν εχει διακοπτη τοτε θα πας στο Global του οργανου και θα πας εκει που λεει Footswitch και θα βρεις την ενδειξη Damper να αλλαξεις την ενδειξη + να την κανεις -

    Αυτο ομως ισχυει αν συμβαινει αυτο που περιγραφω παραπανω....Αν δεν δουλευει καθολου τοτε βαλε και αλλο πενταλ να δεις αν φταιει το οργανο, ή οχι!


    PLIKTRAS
    20.09.2008, 15:37

    lawrence eimai o xristos apo to msn xa8hkame file phra kai gw to 800 kai 8elw na milisome kai na me boi8hseis an ginete me skyle ixous oso pio kalous ginete oxi tous gnwstous pou kukloforoun kai 8a sou steilw ena set alfa alfa


    lawrence-gr
    22.09.2008, 17:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 19-09-2008 στις 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 18-09-2008 στις 11:52 έγραψε...

    παιδια θελω να βαλω systain στο pa800 και κατι δε κανω μαλλον καλα.στο damper βαλω καταρχην το πεταλ?μετα χρειαζεται καμια ρυθμιση?ειναι επειγον....

    ευχαριστω....



    Βρε συ Γιαννη ξαναδιαβασε το κειμενο...βγαζεις καμια ακρη; Δεν εξηγεις ποιο ειναι το προβλημα σου!!!!....Δεν δουλευει καθολου; Γιατι ειναι αδυνατον αν μη δουλευει, διοτι τοτε πρεπει να δεις ειναι το οργανο ή το πενταλ;

    Λοιπον απο την πειρα μου ομως υποθετω οτι ισως εχεις προβλημα πολικοτητας. Αν δηλαδη το πενταλ ενεργοποιειται οταν δεν το πατας και κλεινει την νοτα οταν το πατας (το αντιθετο δηλαδη) τοτε θα δεις κατω απο πενταλ ενα διακοπτη. μετακινησε τον στην επομενη θεση και τοτε μαλλον θα δουλεψει σωστα. Αν δεν εχει διακοπτη τοτε θα πας στο Global του οργανου και θα πας εκει που λεει Footswitch και θα βρεις την ενδειξη Damper να αλλαξεις την ενδειξη + να την κανεις -

    Αυτο ομως ισχυει αν συμβαινει αυτο που περιγραφω παραπανω....Αν δεν δουλευει καθολου τοτε βαλε και αλλο πενταλ να δεις αν φταιει το οργανο, ή οχι!



    ρε συ τζον!!!διαβασε το μανουαλ.τα λεει ολα.αν βαριεσαι κανε αυτο που σου λεει ο σωκρατης.καταρχην τι πεταλακι εχεις?εχει πουθενα συν και πλιν πανω του?


    lawrence-gr
    22.09.2008, 17:48

    Παράθεση:

    Το μέλος echordos στις 06-09-2008 στις 17:58 έγραψε...

    File mou lawrence kai se olous tous mousikofilous gia xara!

    tha mporouses se parakalw na estelnes kai se mena ta SETakia me tous rythmous pou exeis, exw to pa 800 konta ston ena mhna sxedon kai psaxnomai se rythmoys kai hxoys, ta gousta mou einai laikodhmotika kai oso epi to pliston makedonhtika mias kai katagomai apo thn vorio ellada kai thn makedonia, an loipon exeis kati kalo tha sou eimouna poly eygnomwn

     

     

     

    to mail se periptwsh pou thw na vohthiseis

    echordos@freemail.gr



    στειλε μυνημα στον λιολιο.του τα εστειλα,οπωτε μπορει να στα κανει πασα.αν οχι,επειδη δεν εχω το στικακι μου μαζι ,8α περιμενεις λιγο


    Kisto
    24.09.2008, 02:06

    Παράθεση:

    Το μέλος lawrence-gr στις 22-09-2008 στις 17:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος echordos στις 06-09-2008 στις 17:58 έγραψε...

    File mou lawrence kai se olous tous mousikofilous gia xara!

    tha mporouses se parakalw na estelnes kai se mena ta SETakia me tous rythmous pou exeis, exw to pa 800 konta ston ena mhna sxedon kai psaxnomai se rythmoys kai hxoys, ta gousta mou einai laikodhmotika kai oso epi to pliston makedonhtika mias kai katagomai apo thn vorio ellada kai thn makedonia, an loipon exeis kati kalo tha sou eimouna poly eygnomwn

     

     

     

    to mail se periptwsh pou thw na vohthiseis

    echordos@freemail.gr



    στειλε μυνημα στον λιολιο.του τα εστειλα,οπωτε μπορει να στα κανει πασα.αν οχι,επειδη δεν εχω το στικακι μου μαζι ,8α περιμενεις λιγο



    Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος κ σε λιγες μερες θα εχω κ εγω στα χερια μου το korg pa 800 θα μπορουσατε να μου στειλετε  κ μενα σκυλε ηχους σας παρακαλω! ως εκτουτου με ενδιαφερουν ρυθμοι κ ηχοι οριενταλ στειλτε μου ενα μαιλ ευχαριστω πολυ!

     

    Zampetas@gmail.com


    DIMITRIS888
    06.10.2008, 20:12

    φιλοι μ γεια σας ειμαι νεο μελλοσ παιζω αρμονιο 8 χρονια επαγγελματικα σκυλαδικο προγραμμα κ με ετοιμουσ ρυθμουσ τωρα θελω να παρω το πρωτο μ επαγγελματικο αρμονιο και ειχα αποφασισει για το pax2 ψαχνωντασ ομως στο ιντερνετ ειδα το audya ketron και μου αρεσε πολυ η ζωντανια των ρυθμων κ των ηχων και τωρα μπαρδευτικα παρα πολυ θελω οποις ξερει να μ πει εαν το παρω θα μπορεσω να φτιξω ελληνικουσ ρυθμους ? θα μπορεσω απλα να το χειριστω σαν πρωτο μ επαγγελματικο? και εαν παθει κατι τι κανουμε? γιατι δεν ειναι κ λιγα τα λευτα. σασ ευχαριστω


    DIMITRIS888
    10.10.2008, 13:11

    Παράθεση:

    Το μέλος DIMITRIS888 στις 06-10-2008 στις 20:12 έγραψε...

    φιλοι μ γεια σας ειμαι νεο μελλοσ παιζω αρμονιο 8 χρονια επαγγελματικα σκυλαδικο προγραμμα κ με ετοιμουσ ρυθμουσ τωρα θελω να παρω το πρωτο μ επαγγελματικο αρμονιο και ειχα αποφασισει για το pax2 ψαχνωντασ ομως στο ιντερνετ ειδα το audya ketron και μου αρεσε πολυ η ζωντανια των ρυθμων κ των ηχων και τωρα μπαρδευτικα παρα πολυ θελω οποις ξερει να μ πει εαν το παρω θα μπορεσω να φτιξω ελληνικουσ ρυθμους ? θα μπορεσω απλα να το χειριστω σαν πρωτο μ επαγγελματικο? και εαν παθει κατι τι κανουμε? γιατι δεν ειναι κ λιγα τα λευτα. σασ ευχαριστω




    Sokratis121974
    11.10.2008, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος DIMITRIS888 στις 06-10-2008 στις 20:12 έγραψε...

    φιλοι μ γεια σας ειμαι νεο μελλοσ παιζω αρμονιο 8 χρονια επαγγελματικα σκυλαδικο προγραμμα κ με ετοιμουσ ρυθμουσ τωρα θελω να παρω το πρωτο μ επαγγελματικο αρμονιο και ειχα αποφασισει για το pax2 ψαχνωντασ ομως στο ιντερνετ ειδα το audya ketron και μου αρεσε πολυ η ζωντανια των ρυθμων κ των ηχων και τωρα μπαρδευτικα παρα πολυ θελω οποις ξερει να μ πει εαν το παρω θα μπορεσω να φτιξω ελληνικουσ ρυθμους ? θα μπορεσω απλα να το χειριστω σαν πρωτο μ επαγγελματικο? και εαν παθει κατι τι κανουμε? γιατι δεν ειναι κ λιγα τα λευτα. σασ ευχαριστω



    Αγαπητε φιλε Δημητρη καλως ηρθες στην παρεα μας.

    Το οργανο λοιπον που αναφερεις (το Ketron Audya) θα ειναι το καλυτερο οργανο που υπαρχει στο ειδος αυτο....εδω εχουμε μια νεα τεχνολογια που ξεφευγει περα απο καθε τι παραδοσιακο....

    Εδω οι ρυθμοι ειναι παιγμενοι απο πραγματικους μουσικους, και οχι προγραματισμενα με τον παραδοσιακο Midi τροπο...Εδω εχω ανοιξει και ενα θεμα συζητησης για το οργανο.. διαβασε το.....

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=14685&forum=30

    Φυσικα μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις αρκει να του αφιερωσεις χρονο.....να ξερεις οτι εχεις να κανεις με την κορυφη, ομως καθε κορυφη  θελει πολυ κοπο για να κατακτηθει....

    Να σκεφτεις τι θελεις να κανεις διοτι εδω παμε σε αλλη φιλοσοφια.....πρακτικα δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να το κανει (σε αυτα που θελουμε) και εγω σαν χρονιος χρηστης της Ketron σου εγγυουμε οτι η ποιοτητα τους ειναι απλα.......ασυναγωνηστη......Υπομονη μεχρι να κυκλοφορησει.....εγω παντως το εχω παραγγειλει.....


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 11-10-2008 00:57 ]


    DIMITRIS888
    14.10.2008, 20:56

    φιλε σωκρατη σε ευχαριστω για την απαντηση σου. θα ηθελα να σου πω το μονο πραγμα που με φοβιζει ειναι το γεγονος οτι μην δωσω τοσα λεφτα και στο ταλος δεν μπορω να το χειριστω.γιατι δεν ειμαι και τοσο της τεχνολογιας οσο αφορα τα αρμονια.ειχα μαθει στα ετοιμα.βλεπεις το 1991 μεχρι το 2000 επαιζα κιθαρα. γιαυτο στην αρχη ειχα διαλεξει το παχ2 λεω οπου κολλησω καπου θα βρω να απευθυνθω θα μου το στειλουν και με ετοιμους ρυθμους μεχρι να μαθω να το πειραζω.ελα ομως που κολλησα με το κετρον.επισεις θελω να μου πεις θα κυκλοφορισει στην ελλαδα? η πρεπει να το παραγειλουμε απο εξω? τελος εαν το παρω θα χρειαστω την βοηθεια σου.σε ευχαριστω


    DIMITRIS888
    15.10.2008, 10:30

    Παράθεση:

    Το μέλος DIMITRIS888 στις 14-10-2008 στις 20:56 έγραψε...

    φιλε σωκρατη σε ευχαριστω για την απαντηση σου. θα ηθελα να σου πω το μονο πραγμα που με φοβιζει ειναι το γεγονος οτι μην δωσω τοσα λεφτα και στο ταλος δεν μπορω να το χειριστω.γιατι δεν ειμαι και τοσο της τεχνολογιας οσο αφορα τα αρμονια.ειχα μαθει στα ετοιμα.βλεπεις το 1991 μεχρι το 2000 επαιζα κιθαρα. γιαυτο στην αρχη ειχα διαλεξει το παχ2 λεω οπου κολλησω καπου θα βρω να απευθυνθω θα μου το στειλουν και με ετοιμους ρυθμους μεχρι να μαθω να το πειραζω.ελα ομως που κολλησα με το κετρον.επισεις θελω να μου πεις θα κυκλοφορισει στην ελλαδα? η πρεπει να το παραγειλουμε απο εξω? τελος εαν το παρω θα χρειαστω την βοηθεια σου.σε ευχαριστω




    Sokratis121974
    17.10.2008, 16:23

    Φιλε Δημητρη βεβαιως και θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα..

    Την αντιπροσωπεια της Ketron στην Ελλαδα την εχει ο Λιολιος (τηλ. 2310-949412) ειναι στην Θεσσαλονικη η εταιρια, παρε αν θελεις για οποια αλλη πληροφορια.

    Το Audya για την ωρα δεν θα εχει Ελληνικους ρυθμους (απο οσο ξερω) ομως καποια στιγμη σιγουρα θα υπαρξουν...παρε τηλ να σου πουν.

    Παντως το βεβαιο ειναι οτι το οργανο (απο οσο εχω δει, και απο την εμπειρια μου) πιστευω οτι θα ειναι παρα πολυ καλο...

    Βεβαια δεν μπορω να βαλω το χερι μου στο ευαγγελιο, αν πρωτα δεν βγει, ωστε να δουμε απο κοντα τι (παιζει), ομως και μονο απο τα χαρακτιρηστικα του, και απο τα demo του, και την στιγμη που σαρωσε ολα τα βραβεια στην Εκθεση της Φραγκφουρτης, και του ΝΑΑΜ της Καλιφορνια των ΗΠΑ, αυτο λεει πολλα....Ειδομεν...