ελληνική μουσική
    686 online   ·  210.861 μέλη

    Συνελήφθη Έλληνας blogger

    tsibitos
    26.08.2008, 17:37

    Ένας 40χρονος blogger, ο οποίος απειλούσε και έβριζε μέσω του blog του τον διευθυντή ειδήσεων του MEGA Χ. Παναγιωτόπουλο συνελήφθη.

    Ο δημοσιογράφος πριν από λίγο καιρό κατέφυγε στην αστυνομία κι αμέσως άρχισε έρευνα από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, από την οποία εντοπίστηκαν τα ψηφιακά ίχνη του blogger. Χθες έγινε έφοδο στο σπίτι του και συνελήφθη επ`αυτοφώρω την ώρα που έγραφε στον υπολογιστή του. Ο δράστης οδηγήθηκε σήμερα στον εισαγγελέα.

    Οι απειλές αφορούσαν τον ίδιο τον κ. Παναγιωτόπουλο και την οικογένειά του. ο 40χρονος είχε δημιουργήσει blog στο Ιντερνετ μέσω του οποίου στρεφόταν εναντίον του 48χρονου δημοσιογράφου κάνοντας κριτική για τον τρόπο παρουσίασης των ειδήσεων και καλούσε τους χρήστες του διαδικτύου να τον σκοτώσουν αυτόν και το παιδί του.

    Στο στόχαστρο του blogger είχε μπει και η σύζυγος του κ. Παναγιωτόπουλου δημοσιογράφος Λίνα Δρούγκα, την οποία έβριζε χυδαία και απειλούσε. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες ο 40χρονος είναι άνεργος και είναι διαχειριστής 6 blog.

    Όπως όλα δείχνουν, πρόκειται για άλλη μία περίπτωση ανθρώπου που χρησιμοποίησε το διαδίκτυο και την ανωνυμία, για να βλάψει συμπολίτες μας, δυσφημίζοντας με τον χειρότερο τρόπο το περιβάλλον  ελεύθερης έκφρασης και ενημέρωσης που προσφέρουν τα blogs.

     

    πηγη : www.news247.gr


    tsibitos
    26.08.2008, 17:52
    Καλά έκανε τι; Που έβριζε και απειλούσε την οικογένεια του και μάλιστα δημόσια;;;
    tsibitos
    26.08.2008, 18:52

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

    Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ.)

     

     

     


    StavmanR
    26.08.2008, 19:50
    Tsibitos, έχω ήδη ανοίξει ένα τόπικ "Blog = Πολιτισμένη έκφραση;", όπου θίγονται πολλά από αυτά που αναφέρεις. Αν θέλεις μπες και γράψε κι εσύ τις απόψεις σου. Είναι ζωτικής σημασίας να μπορούμε να συνεννοούμαστε σε θέματα στα οποία δεν έχουν βάλει ακόμα οι Αρχές τα χέρια τους βαθιά. Προασπίζουμε με αυτόν τον τρόπο τα ίδια τα δικαιώματά μας, ως ενωμένοι, με κοινό αίσθημα "ελευθερίας του λόγου" και όχι με σπασμωδικές κραυγές που συχνά ακούγονται και θυμίζουν νυκτόβια πουλιά (δεν αναφέρομαι προσωπικά ούτε και υπονοώ ο,τιδήποτε για οποιονδήποτε, είναι γενική παρατήρηση). Κι από όσα γνωρίζω άνοιξε η κυνηγετική περίοδος νωρίς εφέτος... Αυτό με τον Ισοκράτη σε εφημερίδα το διάβασες μάλλον...την ίδια που πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα στο άρθρο "η τυραννία της ιδεολογίας". Δυνατό άρθρο για δυνατά στομάχια...
    Corny-Movie-Scene
    26.08.2008, 19:59

    Δεν είναι και τόσο ελαφρύ αυτό το μαντάτο... Αλλά απο που βρέθηκε αυτό σαν πληροφορία?

    Δεν είναι λίγο άκυρο να είναι τόσο «έγκυρο» το 24/7 και αυτά που διάβασα ενώ δεν έχει ούτε ένα Link για επικοινωνία εκτός απο την δυνατότητα να επικοινωνήσεις ΕΣΥ με τον (άγνωστο ποιόν...ούτε nickname, σου λέω...)συντάκτη του κάθε άρθρου δίνοντας το "προσωπικό" σου email...?  
    {#emotions_dlg.confused1}

    Το άρθρο κλείνει με τα λόγια του δικαστηρίου..."Όπως όλα δείχνουν, πρόκειται για άλλη μία περίπτωση ανθρώπου που χρησιμοποίησε το διαδίκτυο και την ανωνυμία, για να βλάψει συμπολίτες μας, δυσφημίζοντας με τον χειρότερο τρόπο το περιβάλλον  ελεύθερης έκφρασης και ενημέρωσης που προσφέρουν τα blogs."

    Σαν σχόλιο σε ειδήσεις του Σταρ είναι το παραπάνω…

    Μακάρι να είναι ψέμα..(προσωπικά το προτιμώ)γιατί η αστυνόμευση του www θέλω να πιστεύω ότι θα καθυστερήσει στην Ελλάδα να γίνει όπως έχει γίνει η real-time αστυνόμευση.

    Αν ισχύει καλό θα ήταν να είχαμε και ένα δείγμα από, τα "επιβλαβή" για την υπόληψη των blogs, άρθρα του 40χρονου αυτού ΑΝΕΡΓΟΥ(ναι..και?) αργόσχολου “εγκληματία” που δεν είχε τι να κάνει και απειλούσε τις ζωές Αθώων (με κεφαλαίο το Α στην περίπτωση του κ.κ. Παναγιοτόπουλου) πολιτών… γκουχ γκουχ (νονός..)
    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι φταίει σε κάτι το παιδί του, αν όντως είναι έτσι (ένα σχήμα λόγου μπορεί να παρεξηγηθεί άνετα), αλλά κάτι τέτοιοι αθώοι έκοψαν την κεραία της τηλεόρασης σπίτι μου.
    {#emotions_dlg.ban}

    "Καρκίνο στα σόγια του Παπανδρέου και του Μητσοτάκη." {#emotions_dlg.lol}


    tsibitos
    26.08.2008, 20:15


    Παράθεση:
    Το μέλος StavmanR στις 26-08-2008 στις 19:50 έγραψε...

    Tsibitos, έχω ήδη ανοίξει ένα τόπικ "Blog = Πολιτισμένη έκφραση;", όπου θίγονται πολλά από αυτά που αναφέρεις Αυτό με τον Ισοκράτη σε εφημερίδα το διάβασες μάλλον...την ίδια που πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα στο άρθρο "η τυραννία της ιδεολογίας". Δυνατό άρθρο για δυνατά στομάχια...
    StavmanR το παρόν τοπικ το άνοιξα μόνο για ενημέρωση. Τώρα όσον αφορά το απόφθεγμα του Ισοκράτη το έγραψα σαν απάντηση στον φίλο που είπε ότι καλά έκανε ο Blogger και έκανε αυτά που έκανε. και μένω σε αυτό (αλήθειά για ποιο άρθρο λες;; Στείλε μου ΠΜ αν θες!)
    Παράθεση:
    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 26-08-2008 στις 19:59 έγραψε... Δεν είναι και τόσο ελαφρύ αυτό το μαντάτο... Αλλά απο που βρέθηκε αυτό σαν πληροφορία? Δεν είναι λίγο άκυρο να είναι τόσο «έγκυρο» το 24/7 και αυτά που διάβασα ενώ δεν έχει ούτε ένα Link για επικοινωνία εκτός απο την δυνατότητα να επικοινωνήσεις ΕΣΥ με τον (άγνωστο ποιόν...ούτε nickname, σου λέω...)συντάκτη του κάθε άρθρου δίνοντας το "προσωπικό" σου email...?
    η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έχω ξαναδιαβάσει το συγκεκριμένο ειδησιογραφικό site.


    Liza32
    26.08.2008, 20:16

    Εγω έχω μια άλλη απορία... Γιατί δεν συνέλαβαν και τον blogger του 2006-2007 ο οποίος μου είπαν ότι ήταν μέλος του musicheaven; Όποιος το ψάξει θα καταλάβει τι εννοώ!


    mprizas
    26.08.2008, 20:40

    φφφφφφφ...


    PHILIPPOSSM
    26.08.2008, 21:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 26-08-2008 στις 20:16 έγραψε...

    Εγω έχω μια άλλη απορία... Γιατί δεν συνέλαβαν και τον blogger του 2006-2007 ο οποίος μου είπαν ότι ήταν μέλος του musicheaven; Όποιος το ψάξει θα καταλάβει τι εννοώ!



     

    Γιατι ήταν μέλος του musicheaven... πολυ απλα


    seras
    26.08.2008, 21:46

    Ο επόμενος είμαι εγώ {#emotions_dlg.tt2}


    jorge
    26.08.2008, 23:29

    Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα επίμαχα κείμενα του συλληφθέντα. Έχει μάθει κανείς ποιό είναι το blog του;


    KIT_KAT
    26.08.2008, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-08-2008 στις 23:29 έγραψε...

    Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα επίμαχα κείμενα του συλληφθέντα. Έχει μάθει κανείς ποιό είναι το blog του;

    Κι εγώ, θέλω να δω άμα κινδυνεύω... Cool

    Το έχουν κατεβάσει, αλλά δες και δες . {#emotions_dlg.whistling}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 27-08-2008 00:02 ]


    emmanuella
    26.08.2008, 23:54

    Τώρα να πω ότι καλά του κάναμε ????

    Πάντως αυτό είναι αρκετά άσχημο. Και δεν μπορώ να καταλάβω ο κύριος blogger και ο κάθε κύριος blogger τι καταλαβαίνουν ???? Δηλαδή και που έφτιαξε 'ενα blog βρίζοντας κάποιον τι καταλαβε ακριβώς ????

    Είπε την ωραία του τη μπηχτή, είπε τη γνωμη του αλλά αυτό που δεν έχουμε μάθει εδώ στην Ελλάδα είναι ότι πρέπει να σεβόμαστε και κάποια πράγματα.

    Δεν είναι κακό να σκεφτόμαστε καλά πριν κάνουμε κάτι.

    Οπότε καλά του έκανε ο Παναγιωτόπουλος !

    Πάντως είμαι περίεργη να διαβάσω το blog !! Έχουμε κάποια πληροφορία??


    vero
    27.08.2008, 00:46

    Μια χαρα δημοκρατία έχουμε! Και καλα του εκανε ο Παναγιωτόπουλος δεν έπρεπε να τον βρίσει.  Εαν θέλει να κατακρίνει την δουλειά του προς το κανάλι ας το κάνει... άλλα οχι να τον βρίζει χώρις να του έχει κάνει τίποτα και ειδικα το παιδι του και την γυναίκα του το ξεφτίλισε!


    PashalinaMakia
    27.08.2008, 01:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 26-08-2008 στις 19:59 έγραψε...

    Δεν είναι και τόσο ελαφρύ αυτό το μαντάτο... Αλλά απο που βρέθηκε αυτό σαν πληροφορία?

    Δεν είναι λίγο άκυρο να είναι τόσο «έγκυρο» το 24/7 και αυτά που διάβασα ενώ δεν έχει ούτε ένα Link για επικοινωνία εκτός απο την δυνατότητα να επικοινωνήσεις ΕΣΥ με τον (άγνωστο ποιόν...ούτε nickname, σου λέω...)συντάκτη του κάθε άρθρου δίνοντας το "προσωπικό" σου email...?  
    {#emotions_dlg.confused1}

    Το άρθρο κλείνει με τα λόγια του δικαστηρίου..."Όπως όλα δείχνουν, πρόκειται για άλλη μία περίπτωση ανθρώπου που χρησιμοποίησε το διαδίκτυο και την ανωνυμία, για να βλάψει συμπολίτες μας, δυσφημίζοντας με τον χειρότερο τρόπο το περιβάλλον  ελεύθερης έκφρασης και ενημέρωσης που προσφέρουν τα blogs."

    Σαν σχόλιο σε ειδήσεις του Σταρ είναι το παραπάνω…

    Μακάρι να είναι ψέμα..(προσωπικά το προτιμώ)γιατί η αστυνόμευση του www θέλω να πιστεύω ότι θα καθυστερήσει στην Ελλάδα να γίνει όπως έχει γίνει η real-time αστυνόμευση.

    Αν ισχύει καλό θα ήταν να είχαμε και ένα δείγμα από, τα "επιβλαβή" για την υπόληψη των blogs, άρθρα του 40χρονου αυτού ΑΝΕΡΓΟΥ(ναι..και?) αργόσχολου “εγκληματία” που δεν είχε τι να κάνει και απειλούσε τις ζωές Αθώων (με κεφαλαίο το Α στην περίπτωση του κ.κ. Παναγιοτόπουλου) πολιτών… γκουχ γκουχ (νονός..)
    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι φταίει σε κάτι το παιδί του, αν όντως είναι έτσι (ένα σχήμα λόγου μπορεί να παρεξηγηθεί άνετα), αλλά κάτι τέτοιοι αθώοι έκοψαν την κεραία της τηλεόρασης σπίτι μου.
    {#emotions_dlg.ban}

    "Καρκίνο στα σόγια του Παπανδρέου και του Μητσοτάκη." {#emotions_dlg.lol}



    {#emotions_dlg.rockon}


    NikFrance
    27.08.2008, 01:34

    Έχει πλακα λίγα που διάβασα, σχολιάζει την επικαιρότητα βασικά με τον δικό του τρόπο και ρίχνει ευθύνες κτλ...

    Βεβαια σε πολλά ξεφεύγει αλλα προφανώς κάτι νόμιζε ότι έκανε ο άνθρωπος!

    Σίγουρα καλά του έκαναν όμως εφόσον έφτασε στο σημείο να απειλή γυναίκες παιδιά ζωές κτλ αλίμονο..!

    Έστω και αν είναι απειλές πληκτρολογίου... είναι χοντρό!


    PHILIPPOSSM
    27.08.2008, 01:46

    Nο comment.


    -----------------
    Μια Σόδα στο... radio musicheaven κάθε Πέμπτη 16.00-18.00 & Κυριακή 19.00-21.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 27-08-2008 01:47 ]


    tsibitos
    30.08.2008, 16:57

    Καταδικάστηκε ο μπλόγκερ για τις απειλές

     

     

     

    Σε ποινή φυλάκισης 20 μηνών με τριετή αναστολή καταδικάστηκε από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο 40χρονος υπάλληλος εταιρείας δημοσκοπήσεων, που προέτρεπε χρήστες του Ιντερνετ να σκοτώσουν τον διευθυντή ειδήσεων και ενημέρωσης του Mega, Χρήστο Παναγιωτόπουλο, και τον γιο του.

    «Ναι, εγώ είμαι ο blogger που έγραφα τα απαράδεκτα μηνύματα εναντίον του διευθυντή τηλεοπτικού σταθμού και του ζητώ ταπεινά συγνώμη», είπε στην απολογία του.

    Ο 40χρονος blogger (που δεν είχε συνήγορο) παραδέχτηκε ότι «απερίσκεπτα» επί 6 μήνες προέβαινε κατ εξακολούθηση στις πράξεις της εξύβρισης και της πρόκλησης σε διέγερση κακουργήματος.

    Συγκεκριμένα όταν ο εισαγγελέας τον ρώτησε «αν έχει συνειδητοποιήσει τι κακό έκανε και τον φόβο που προκάλεσε σε έναν άνθρωπο που δεν γνώριζε ποτέ αναρτώντας μάλιστα στο Ιντερνετ και τη φωτογραφία του», έλαβε την εξής απάντηση από τον κατηγορούμενο: «Είναι τελείως παράλογο αυτό που έκανα. Δεν είμαι όμως τέρας. Θα προσπαθήσω να επανορθώσω».

     

     

    πηγή :www.ethnos.gr/


    -----------------
    Κορνάρω και δεν βγαίνεις να σε δω....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 30-08-2008 17:19 ]


    renabill
    10.09.2008, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 26-08-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 26-08-2008 στις 20:16 έγραψε...

    Εγω έχω μια άλλη απορία... Γιατί δεν συνέλαβαν και τον blogger του 2006-2007 ο οποίος μου είπαν ότι ήταν μέλος του musicheaven; Όποιος το ψάξει θα καταλάβει τι εννοώ!



     

    Γιατι ήταν μέλος του musicheaven... πολυ απλα



    Εχουμε τα μέσα εμείς ε?


    mnk
    18.09.2008, 00:45

    Αυτοί οι "δημοσιογράφοι" έχουν αναλογιστεί ποτέ τι τρόμο σπέρνουν στους "άνεργους";
    Με τις πλάτες των καναλιών και των μεγαλοεργολάβων, με τις σπιταρόνες, τις τζιπάρες, τις μισθάρες τους...
    Μπορούν να τρομοκρατούν τον οποιονδήποτε βάλουν στο μάτι, ακόμα και ολόκληρες κατηγορίες ανθρώπων, απολαμβάνοντας οι ίδιοι πλήρη ασυλία και κοινωνική καταξίωση.
    Χρησιμοποιώντας πιο σοφιστικέ και κυριλέ μέσα και κάνοντας τελείως ασύδοτη και ανήθικη χρήση της 5ης εξουσίας  βλάπτουν πραγματικά τα θύματά τους κι όχι μόνο στα λόγια, σαν τον τρελαμένο μπλόγκερ.
    Μόλις όμως βρέθηκε κάποιος να τους επιστρέψει αυτά που ανερυθρίαστα εξακοντίζουν καθημερινά στα μούτρα του κοσμάκη, έτρεξαν για μηνύσεις και αστυνομική προστασία.
    Πότε συνελήφθη άραγε "έγκυρος" δημοσιογράφος για τις συνέπειες της δικής του αμετροέπειας;

    Οσο δυσκολεύουν και αγριεύουν οι καταστάσεις, τόσο και θα βρίσκονται τρελαμένοι να επιτίθενται -όχι μόνο φραστικά και όχι μόνο σε δημοσιογράφους- σ΄αυτούς που παίζουν με τις ζωές των άλλων (όπως αυτός που ξυλοφόρτωσε με τον λοστό, μέρα μεσημέρι, τον βουλευτή και πρώην υπουργό του ΠΑΣΟΚ).
    Ο δυστυχής μπλόγκερ, ποιος ξέρει τι έβλεπε στην τηλεόραση και τρελάθηκε, του ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και το έριξε στα μπινελίκια και τις απειλές;
    Ας αρχίσουν επιτέλους, οι μικροί και οι μεγάλοι εξουσιαστές της ζωής μας, ν' αντιλαμβάνονται ότι ο τρόμος, που σπέρνουν καθημερινά στην κοινωνία, μπορεί κάποια μέρα να χτυπήσει και τη δικιά τους την πόρτα. Ας ξυπνήσουν από τη νιρβάνα του πολυτελούς λάιφ-στάιλ κι ας καταλάβουν ότι οι πράξεις τους έχουν και συνέπειες.