ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    καλυτερο ελληνικο πανκ συγκροτημα

    Corny-Movie-Scene
    12.09.2008, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 12-09-2008 στις 21:17 έγραψε...

    χμμμ... είδα μια αντιπαράθεση πριν για το αν είναι πανκ οι "Ωχρα Σπειροχαίτη". Εγώ πιστεύω ότι το πανκ είναι περισσότερο στάση και αντίληψη. Σε αυτή την βάση, οι οι Ωχρά Σπειροχαίτη είναι σίγουρα πανκ. Από εκεί και μετά υπάρχει ενα μπαστάρδεμα αυτού που ονομάζουμε πανκ ροκ με πιο παραδοσιακές - φολκ ή και ethnic- αν προτιμάτε ήχους, πάντα συνοδευόμενο με πια πιο πεσσιμιστική νότα. Θα έλεγα ότι αν ο Παπαζογλου έπαιζε πανκ θα ακουγόταν όπως οι Ωχρά Σπειροχαίτη. Για μένα μαγκιά τους, μόνο και μόνο που έχουν αναφορές σε πιο παραδοσιακές μουσικές είναι υπέρ τους. Όπως είχε πει κάποτε κάποιος άλλος μεγάλος της σκηνής: "Η θεώρηση των Εν Πλω ήταν ότι όχι μόνο δεν πρέπει να αφήνουμε ανέγγιχτη την ελληνική μουσική παράδοση αλλά θα πρέπει να την ξεσκίζουμε". (Ντίνος Σαδίκης, συνέντευξη στο φανζιν Χωρίς Κανόνα).

    {#emotions_dlg.beer}       {#emotions_dlg.yes}

    Παράθεση:

    Για κάτι πιο ποστ - πανκ / new wave, υπάρχει μία νέα μπάντα με όνομα Grain που είναι απλώς ό,τι καλύτερο έχω ακούσει τελευταία στον χώρο. Δυστυχώς δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα κάτι, παρά μόνο κάποιες πρόβες που υπάρχουν στο προφίλ τους στο Myspace. Αν παίζουν έτσι στις προβες, που να βγάλουν κάτι πιο ολοκληρωμένο. 

    Link? για το myspace...?{#emotions_dlg.helpsmilie}  (πίξων τάσον στη δουλεία)


    panagiotis1981
    12.09.2008, 21:51

    τσάκω το λινκ:

     

    http://www.myspace.com/grainmusicgr


    rory166
    13.09.2008, 02:18

    Εαν εκλαβουμε το πανκ ως σταση ζωης και ως αντιληψη τοτε θα συμφωνησω πως οι ωχρα σπειροχαιτη ειναι πανκSmile

    και επισης θελω να πω οτι ειναι απο τους πολυ λιγους στην ελλαδα που εκφραζουν
    αναρχικες αντιληψεις χωρις ωμοτητα και με πολυ πιο ομορφο στιχο και μουσικη (καλα το δευτερο ειναι σιγουρα υποκειμενικο ως προς τη λεξη "ομορφο") οπως τα Μαυρα Ακορντα (πρωην Καταραμενα ακορντα),οι Εντροπια κλπ

    γενικα +τεχνια- rullez{#emotions_dlg.thumbup}


    panagiotis1981
    13.09.2008, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Xristos19 στις 12-09-2008 στις 13:47 έγραψε...

    Το αγαπημένο μου rock punk ελληνικό συγκρότημα είναι οι Magic de spell.{#emotions_dlg.rockon}



     

    οι Magic De Spell όταν το γύρισαν στον ελληνικό στίχο αφησαν πίσω τους τις πανκ καταβολές τους.  πιο πριν (82-89), ηταν ένα πολύ καλό new wave / ποστ πανκ σχήμα, αλλά αγγλόφωνο.

     

    πρόσφατα έφτιαξα το τρίτο μέρος των αφιερωμάτων μου στις ανεξάρτητες ελληνικές μπάντες, και αυτό αποτελείται από αγγλόφωνα σχήματα. αν θετε το τσεκάρετε (έχει και magic de spell).

     

    >
    inkve
    13.09.2008, 14:32

    εμενα το αγαπημενο μου ελληνικο πανκ συγκροτημα ειναι οι stress..

    ειχα την τυχη να τους δω και ζωντανα καποτε...

    πολλοι καλοι επισης ητανε(δεν πρεπει να υπαρχουν πλεον) και οι <ορεξη για τιποτα> που νομιζω οτι ειναι θεσαλλονικεις..

    καλο ειναι να ψαξετε να ακουσετε και <<Αντι>>,τα πληκτρα σε ενα πανκ συγκροτημα ειναι οντως σπανια..

    φυσικα μην ξεχναμε τους <<γενια του χαους>>αλλα εμενα μου αρεσoυν πιο πολυ τα παραπανω..

    καθε μουσικο ειδος δηλωνει κατι...ετσι και το πανκ..επειδη ειναι σαφεστατα πιο πολιτικοποιημενο γιατι να ειναι και τροπος ζωης??προσοχη...τροπος να ζεις...οχι να σκεφτεσε..

    δεν υπαρχει τροπος ζωης που να παραπεμπει σε καποιο μουσικο ειδος...υπαρχει μονο στις κουβεντες μεταξυ μας π.χπολυ ροκ η φαση του..

    σκεφτειτε...υπαρχει αραγε disco η ακομα και  jazz τροπος ζωης??

    απλα η συμπεριφορα των πρωτων οπαδων της πανκ μουσικης σε συνδιασμο με την μουσικη την εμφανιση  τον στιχο το κοινωνικο υποβαθρο(εργατικη ταξη στα τελη των 70ies στην αγγλια)και ολα αυτα σε ενα πολιτικο σκηνικο εκεινης της περιοδου πραγματικα εξαθλιωμενο εκαναν αυτη την μουσικη τροπο διαφυγης αλλα και εξωτερικευσης των προβληματων των νεων αλλα και πολλων ανεργων της εποχης,που οπως παντα το στοματακι τους πρεπει να μενει κλειστο... 

    ουφ...κουραστηκα...ποτε ποτε με πιανει το σοβαρο μου και μετα θελω κανενα 2ωρο να συνελθω!!!

     


    musichell
    13.09.2008, 15:48

    inkve,κι εμενα οι stress,,το γραφω και στην αρχη του τοπικ,,,,,ο ηχος της ανασφαλειας....ενα κι ενα ολα τα τραγουδια...δεν τους κατατασσουν πολλοιως το κορυφαιο πανκ συγκροτημα παντως,,,ενταξει γουστα ειναι αυτα..."αβουλο ον"............{#emotions_dlg.thumbdown}


    sea_like_eyes
    13.09.2008, 16:20

    ''πρόσφατα έφτιαξα το τρίτο μέρος των αφιερωμάτων μου στις ανεξάρτητες ελληνικές μπάντες, και αυτό αποτελείται από αγγλόφωνα σχήματα. αν θετε το τσεκάρετε (έχει και magic de spell).''

    εεεεεεεεεεεεεετσι . . . ευγε Πανο . . . τρομερη δουλεια !{#emotions_dlg.beer}


    rory166
    13.09.2008, 16:23

    μιας και αναφερθηκαν οι ορεξη για τιποτα να πω οτι κι εμενα μου αρεσουν αρκετα αυτοι..!!

    αλλα δε θα τους εβαζα κ στην αφροκρεμα


    sea_like_eyes
    13.09.2008, 16:56

    Y.Γ ομορφο song . . . Perfect video


    inkve
    13.09.2008, 20:11

    επισης πολλοι καλοι ητανε και οι <ναυτια>επισης θεσαλλονικεις....η σαλονικα  εχει και θα συνεχισει να εχει παραδοση στα ελληνοφωνα σχηματα..

    το ωραιο ειναι οτι προτιμω την αγγλοφωνη πανκ!!χααχαχαχ..καλο απογευμα σε ολους..

     


    litirakis
    13.09.2008, 22:22

    Γενιά του χαούς

     

     

     


    musichell
    15.09.2008, 21:49

    σεληνιασμος-zart rs

    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.yes}


    musicathy
    20.09.2008, 17:49

    της punkster χαχαχα!!!σπάστε τα όλα!!!!


    inkve
    20.09.2008, 21:19

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 13-09-2008 στις 15:48 έγραψε...

    inkve,κι εμενα οι stress,,το γραφω και στην αρχη του τοπικ,,,,,ο ηχος της ανασφαλειας....ενα κι ενα ολα τα τραγουδια...δεν τους κατατασσουν πολλοιως το κορυφαιο πανκ συγκροτημα παντως,,,ενταξει γουστα ειναι αυτα..."αβουλο ον"............{#emotions_dlg.thumbdown}



    μου αρεσουν πολυ περισσοτερο απο ολα οσα εχω ακουσει μεχρι στιγμης(και πιστεψε με εχω ακουσει πολυ πανκ).

    απλα οι stress ητανε πιο rock'n'roll απο τους υπολοιπους...πιο σπιντατοι αλλα οχι καφροι..ειναι η καλυτερη εξηγηση που μπορω να δωσω..{#emotions_dlg.lol}


    musichell
    20.09.2008, 21:55

    οι stress πιστευω ειναι πιο κοντα στο γνησιο πανκ δηλαδη στον ηχο των sex pistols,,σε αντιθεση με τα αλλα σπουδαια ελληνικα συγκροτηματα του ειδους που εχουν στοιχεια post-punk,hardcore,metal κτλ.και οι panx romana ειναι κοντα σ αυτο τον ηχο αλλα θα τους παρομοιωζα περισσοτερο με τους ramones αυτους...ακουω το live απο την villa αμαλιας τωρα...πολυ αναρχη συναυλια....{#emotions_dlg.walkman}


    jethroomi
    20.09.2008, 23:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 11-09-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Κορυφή για μένα λόγω έμπνευσης είναι τα Μωρά στη Φωτιά που δεν είναι ακριβως punk μεν αλλά ο πρώτος (και για πολλούς μοναδικός) δίσκος τους είναι αριστούργημα για το Ελλαδιστάν.

    YES!!!

     

    Panx Romana...Τα "Παιδιά στα όπλα" και "Αντάρτες πόλεων" παίζουν ακόμα στα ηχεία'μ..

     

    Ξανα YES!!!




    panagiotis1981
    21.09.2008, 11:12

    Mερικές αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ... Προχθές στο live των Deus Ex Machina, έζησα μία από τις πιο συγκινητικές συναυλιακές στιγμές... όταν ο Σωτήρης Θεοχάρης - τραγουδιστής των ιστορικών Αδιέξοδο - ανέβηκε πάνω στην σκηνή και παίξανε το "38 χιλιοστά" μαζί με τα πρώην μέλη του ιστορικού γκρουπ που πλέον βρίσκονται στους DXM. Είχαμε ανέβει πάνω στην σκηνή και το τραγουδάγαμε μαζί. Σοκ και δέος.

     

    "Δεν ήταν μόνος αυτός που πυροβόλησε, είχε μαζί του και άλλους αφανείς δήμιους..."
    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 21-09-2008 11:13 ]


    alexia-vicky
    21.09.2008, 12:30

    Urban Sadness Academy

    {#emotions_dlg.biggrin}


    inkve
    21.09.2008, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 20-09-2008 στις 21:55 έγραψε...

    οι stress πιστευω ειναι πιο κοντα στο γνησιο πανκ δηλαδη στον ηχο των sex pistols,,σε αντιθεση με τα αλλα σπουδαια ελληνικα συγκροτηματα του ειδους που εχουν στοιχεια post-punk,hardcore,metal κτλ.και οι panx romana ειναι κοντα σ αυτο τον ηχο αλλα θα τους παρομοιωζα περισσοτερο με τους ramones αυτους...ακουω το live απο την villa αμαλιας τωρα...πολυ αναρχη συναυλια....{#emotions_dlg.walkman}



    ησουνα και εσυ εκει???{#emotions_dlg.happycrazy}

    ωραια δεν ητανε?{#emotions_dlg.yes}

    και που στο καλο βρηκες υχογραφηση της συναυλιας??

    καταλαβαινεις οτι ειναι φυσικο επομενο να σου ζητησω να μου δωσεις αυτη την υχογραφηση!


    panagiotis1981
    21.09.2008, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 21-09-2008 στις 16:25 έγραψε...

    ησουνα και εσυ εκει???{#emotions_dlg.happycrazy}

    ωραια δεν ητανε?{#emotions_dlg.yes}

    και που στο καλο βρηκες υχογραφηση της συναυλιας??

    καταλαβαινεις οτι ειναι φυσικο επομενο να σου ζητησω να μου δωσεις αυτη την υχογραφηση!



     

    αν αναφέρεστε στην συναυλία των Stress το 99, μπορείς να την βρεις στο punk.gr. O ήχος βέβαια δεν είναι και καλός αλλά μόνο και μόνο για την ιστορία αξίζει. Εγώ δεν είχα πάει δυστυχώς, λόγω του ότι τότε έμενα επαρχία και δεν το είχα πληροφορηθεί εγκαίρως. {#emotions_dlg.crying}