ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.858 μέλη

    Σταύρος Λογαρίδης

    kwstasagas
    25.09.2008, 18:56

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:10 ]


    gikostas
    25.09.2008, 22:05

    Δεν τον έχω δει ποτέ live,αλλά πάντα μου άρεσε.Τον θεωρώ μια από τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει.Το αγαπημένο μου κομμάτι είνι το ''Μια βουτιά στην αγάπη''.Νομίζω το λέει μαζί με την Τσαλιγοπούλου.Το album ''Ξαφνικά καλοκαίρι''επίσης πολύ καλό.Πολύ καλός αλλά δυστηχώς...


    dessypris
    26.09.2008, 18:17

    Αληθινός μεγάλος συνθέτης, πολύ προχωρημένος για την εποχή του (τότε με POLL), με εκπληκτικές μελωδικές γραμμές στα τραγούδια του!

    Και συμφωνώ στο αδικημένος...Σχετικά με την αντιδικία του με τον Vangelis, έχω την αίσθηση ότι η ιστορία, από πλευράς δισκογραφικής εταιρείας του Vangelis, κατέληξε κάπως σαν-σε ελεύθερη "απόδοση": "Ωραία...Δική σου ήταν η σύνθεση...Και τώρα τι ζητάς? Να επιστρέψουμε το Oscar?" Και τα πάντα τακτοποιήθηκαν με χρηματική αποζημείωση...Αλήθεια? Ψέμα? Αυτό τουλάχιστον έχω ακούσει εγώ, όπως προ-είπα.

    Τον Λογαρίδη, τον ξαναπέτυχα σε κοινές εμφανίσεις με τους Socrates, πριν λίγα χρόνια και πραγματικά συγκινήθηκα...


    train
    27.09.2008, 14:19

    εξαιρετικός ερμηνευτής και συνθέτης!....τον είχα πρωτοδεί το '83 ή το '84 με τους POLL την δεκαετία του '80  πήρα κάποιου βινίλια το καλύτερο για μένα είναι το όμωνυμο:

    "Σταύρος Λογαρίδης"!!!!!!!!!! με ένα πολύ καλό artwork με κοπτικό εξώφυλλο του Θόδωρου Πανταλέων!!!φωτό Άλιντα Μαυρογένη, η παραγωγή έγινε από τον Γιάννη Πετρίδη και τον Βίκο Αντύπας με ηχολήπτη τον Νίκο Δεσποτίδη, μουσικοί που συμμετύχαν:Δήμης Παπαχρίστου - όλες τις κιθάρες, Γιώργος Φιλιππίδης -μπάσσο, Γιώργος Τρανταλίδης -τύμπανα, Γιώργος Μαγκλάρας -βιολί, Νίκος Πολίτης -μπάσσο, Νίκος Βαρδής -μπάσσο, Γιώργος Τσουπάκης - τύμπανα, Μαριάντζελα & Ευτυχία - φωνητικά, Μάκης Ππαθεοδώρου - πνευστά,

    Α' πλευρά :)  1. Το Πρώτο τραγούδι, στίχοι: Ρασούλης, 2. Πόλεμος, Ράνρη, 4. Σνιφ - σνιφ, 5. Jane

    B' Πλευρά:) 1. Close the door, 2. O Απελπισμένος, 3. Light, 4.Παρ'ολίγο..., 5. Βέρα Κρούζ εξπρές

    .........................................................................................................................

    μετά πολύ ωραίος δίσκος το "ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΗ" !!!!!!!!!!

    ..........................................................................................................................

    μετά  το μανούλα ελλάς !

     

    ...........................................................................................................................

    εξαιρετική δουλειά είναι και το "ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ" όλα τα κομμάτια ένα και ένα!!!

    ...........................................................................................................................

     

     

    μετά ήρθε το "ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ ΑΙΩΝΑΣ" και ακολούθησε το ¨ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ"

    τον είχα δει στις "γραμμές" που παρουσίασε το "ονειρεμένες πολιτείες" απίστευτη βραδιά χαίρομαι που  είδα  από κοντά αυτές τις εξαιρετικές ερμηνίες!!!!!!

    τελευταία φορά τον είδα πέρσι στην έναρξη του "Κύταρου" με μια ακουστική κιθάρα.

    τον θεωρώ γνήσιο και ασυμβίβαστο καλλιτέχνη και εύχομαι να κάνει πάντα αυτό που λέει η καρδιά του, γιατί ως τώρα δεν τον έχει προδωσει ποτέ........έχει κάνει εξαιρετικά τραγούδια και μουσικές!!!!


    kwstasagas
    27.09.2008, 15:52

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:11 ]


    marylin
    27.09.2008, 15:59

    Αγαπημένος κι ακομπλεξάριστος ο Λογαρίδης! {#emotions_dlg.clap} Δε μου κάνει εντύπωση ό,τι και ν' ακούσω, έγραψε και δύο τραγούδια στον Γ. Πλούταρχο! {#emotions_dlg.yes}


    despinakontogianni
    28.09.2008, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 27-09-2008 στις 15:59 έγραψε...

    έγραψε και δύο τραγούδια στον Γ. Πλούταρχο! {#emotions_dlg.yes}



     

    Ποια?


    jethroomi
    28.09.2008, 00:56

    Ο Stew Logar ειναι Ο τραγουδιστης. Λυπαμαι ομως που το 'Ξημερωνει' δεν θα το ξαναπει οπως το ερμηνευσε στο λευκο δισκο των Poll.


    kwstasagas
    28.09.2008, 11:15

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:14 ]


    marylin
    28.09.2008, 20:19

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 28-09-2008 στις 00:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 27-09-2008 στις 15:59 έγραψε...

    έγραψε και δύο τραγούδια στον Γ. Πλούταρχο! {#emotions_dlg.yes}



     

    Ποια?


    Δεσποινάκι μου τα  "Απόφαση" και "Να πας" σε στίχους της Ελένης Ζιώγα. Δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω γνώμη... {#emotions_dlg.confused1}
    -----------------
    Η κάθε μας μέρα είναι ένα δώρο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 28-09-2008 20:35 ]


    marylin
    28.09.2008, 20:22

    Επίσης συγγνώμη για τις δύο απαντήσεις αλλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δε μπορώ να διορθώσω κάτι... {#emotions_dlg.sad}


    panosbousalis
    29.09.2008, 17:12

    Το 'ονειρεμένες πολιτείες' πολύ καλή δουλειά


    akritas
    25.04.2009, 16:58

    Apehtos Asimvivastos Parexigimenos Fonara Mousikos Anthropos

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : akritas στις 25-04-2009 17:00 ]


    madprofessorus
    22.06.2009, 13:47

    δεν τον έχω δει ζωντανά,μόνο από δίσκους τον έχω ακούσει,θεωρώ ότι είναι από τους καλύτερους τραγουδιστές της δεκαετίας του 70 κ σίγουρα θα έπρεπε να είναι στο βάθρο των καλύτερων ροκ καλλιτεχνών μαζί με τον σιδηρόπουλο κ τον αγγελάκα,με τον σιδηρόπουλο είχε συνεργαστεί στη δεκαετία του 70,του είχε δώσει ο σιδηρόπουλος 2 τραγούδια,κ επίσης είναι κρίμα που είναι παραγνωρισμένος σε σχέση με τον Τουρνά στο ότι ξεκινήσαν μαζί σχεδόν μετά τους poll,καθώς ο Λογαρίδης κράτησε ένα υψηλό καλλιτεχνικό επίπεδο σε όλες τις δουλειές του ενώ ο Τουρνάς έδωσε καλές δουλειές μέχρι τις αρχές τις δεκαετίας του 80 το πολύ,μετά το γύρισε σε ένα αδιάφορο ποπ ήχο.


    hectoire
    12.03.2011, 07:57
    καλος μουσικος.. δυστυχως το να πετυχει καποιος σαν μουσικος κ σαν καλλιτεχνης γενικοτερα ειναι δυσκολο οπως γνωριζουμε οι περισσοτεροι γιατι δεν εχει να κανει τοσο με το ταλεντο, τη μουσικη προσφορα κ την αξια γενικα του καλλιτεχνη οσο με την προβολη του
    Athws
    16.03.2011, 09:14

    Θα είναι και 15 χρόνια που ένα βράδυ σε μεγάλη σκηνή (Μητσιάς, Πρωτοψάλτη ή άλλος, δε θυμάμαι) ο Λογαρίδης βρισκόταν με μιά παρέα στο ακροατήριο και τον φώναξαν να σηκωθεί να συνοδέψει μερικά τραγούδια. Η αίσθηση που έβγαζε και η φοβερή σκηνική του παρουσία με έκαναν να το θυμάμαι ακόμα..


    kwstasagas
    21.10.2011, 16:07

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:12 ]


    mary_omikron
    22.10.2011, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος sxlulu στις 22-10-2011 στις 00:03 έγραψε...

    Φίλε Κώστα,αυτό το άρθρο με στεναχωρεί ιδιαίτερα. Τι είναι; Γιατί το έγραψες;Από συμπόνια;Την χρονική στιγμή που έγραφες αυτό το άρθρο ο Σταύρος ήδη είχε κυκλοφορήσει άλλους 4 δίσκους, έπαιξε στο Μετρό, έπεξε στις Γραμμές, έπαιξε στον Μύλο Θεσσαλονίκης, έπαιξε στο Ασωμάτων, Λάρισα, Βόλο και είχαν περάσει 4 χρόνια από τα live με τους Socrates και Πουλικάκο που έδωσε στο Club22 το 2005. Δεν νομίζεις ότι τον αδικείς τον Σταύρο μ΄ αυτό το άρθρο;Αυτό το άρθρο τι είναι; Ενημερωτικό; Δημοσιογραφικό; Αντί να ρωτάς τον κόσμο για τον καλλιτέχνη γιατί δεν μπήκες στον κόπο να μάθεις τι έχει κάνει τα τελευταία χρόνια να μας ενημερώσεις αφού είσαι και fan όπως λες, βέβαια και δημοσιογράφος, από μας περιμένεις να σου πούμε;Σας ευχαριστώ πολύΜε αγάπηsx lulu



    Αδικείς κατάφορα τον Κώστα.  Καίτοι παλιό το θέμα που ανακίνησες,  διάβασα όλα του τα ποστ και πουθενά δεν βρήκα συμπόνοια ή αδικία ή κάτι μειωτικό για τον καλλιτέχνη. Υπερβάλλεις και διερωτώμαι γιατί.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-10-2011 00:47 ]


    kwstasagas
    22.10.2011, 10:22

    Έσβησα όλα τα ποστ που έγραψα στο παρόν τόπικ !!!

    Το παρόν τόπικ το άνοιξα για έναν και μοναδικό σκοπό : Για να εκφράσω την αγάπη μου και τον θαυμασμό μου για έναν καλλιτέχνη που τον θεωρούσα μεγάλο ταλέντο !!! Πραγματικά, δεν περίμενα ότι θα παρεξηγηθώ τόσο πολύ !!!

    Αν έγραψα κάτι που έθιξε κάποιον, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη !!!

    Ειλικρινά, δεν θυμόμουν το όνομα της πρώτης μπάντας του κ. Λογαρίδη, ενώ και τα αγγλικά μου είναι ελλιπή !!! Όμως .... έσβησα το ποστ μου [όπως και όλα τα άλλα που έγραψα] κι έτσι ... πιστεύω ότι "επανόρθωσα" !!!

    Καλή σας μέρα !!! 

     

    Και .... μια επιπλέον συμπλήρωση σχετικά με την πρώτη μπάντα του Λογαρίδη :

    Από τη βιβλιοθήκη μου "ξέθαψα" το βιβλίο του Ντίνου Δηματάτη "Get That Beat - Η ιστορία του ελληνικού ροκ", εκδόσεις Κατσάνος 1998. Αντιγράφω ένα λήμμα από τη σελ. 82 :

    "Οι STEW AND NICK υπήρξαν ένα εφήμερο ποπ ντουέτο που σχηματίσθηκε από τον Σταύρο Λογαρίδη και τον Νίκο Ζέλιτς. Πριν χωρίσουν άφησαν ένα επτάϊντσο στη σκηνή το "Πες Μου Ένα Ναι / Δεν Σε Ζητώ" που εκδόθηκε με την έναρξη των 70ς από την Polydor"

     

    Όταν έγραψα το παραπάνω ποστ μου δεν θυμόμουνα το όνομα αυτής της μπάντας !!! Δεν είχα διάθεση ούτε να προσβάλω, ούτε να ειρωνευτώ ....  

     

     


    -----------------
    How can we dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 10:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 22-10-2011 11:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-10-2011 12:20 ]


    mary_omikron
    22.10.2011, 11:19

    @ Kwstasagas Κακώς έσβησες το θέμα και τα posts γιατί οι προθέσεις σου ήταν εμφανέστατα καλές και συνέβαλαν στην θετική για τον καλλιτέχνη συζήτηση που προέκυψε στη συνέχεια από τους άλλους σχολιαστές.

    Το μέλος sxlulu έκανε χθες εγγραφή στο ΜΗ με προφανή σκοπό να δημιουργήσει ετεροχρονισμένα θόρυβο (αρνητικό κατά την άποψή μου) για τον καλλιτέχνη, και τέτοιες κινήσεις δεν πρέπει να λαμβάνονται υπ΄οψιν και να καθορίζουν την δραστηριότητα μελών του site. Αλλοίμονο αν οι υποδείξεις και οι περιορισμοί του καθενός που βρίζει και παραληρεί απειλώντας, πτοούν και εμποδίζουν την ελεύθερη έκφραση σε ένα δημοκρατικό site.... [υπήρξε υβριστικό και απειλητικό ποστ του sxlulu το οποίο κρατήθηκε copy και εν συνεχεία διεγράφη]

    Πολύ άσχημη εντύπωση μου έκανε το γεγονός οτι το ίδιο διάστημα που έβριζε και απειλούσε ο sxlulu ήταν online συνδεδεμένος ο ίδιος ο Σταύρος Λογαρίδης  (έβλεπα το nick του LOGARIDIS στην αρχική σελίδα και μπορεί να διαπιστωθεί από το προφίλ του ο χρόνος επίσκεψης) και δεν επενέβη προς άρση της λανθασμένης εντύπωσης, γιατί και το θέμα και τα σχόλια σου κάθε άλλο παρά υποτιμητικά για τον ίδιο ήταν.

    Επιμένω οτι κακώς έσβησες το θέμα σου.

    Ολα αυτά είναι εν γνώσει μου off topic αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πλέον topic.