ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.857 μέλη

    Έφυγε ο Σταμάτης Μεσημέρης

    sigmasegnos
    20.10.2008, 10:21

    Ο Σταμάτης Μεσημέρης ευχαριστεί από καρδιάς όλους τους ανθρώπους από το χώρο του Ελληνικού τραγουδιού που του συμπαραστέκονται συναισθηματικά στη περιπέτεια της υγείας του και ειδικά τα μέλη εκείνα του MusicHeaven που από τη πρώτη στιγμή βρίσκονται στο πλευρό του στο μεγάλο ταξίδι της ασθένειάς του(Παναγιώτης Βουλιάκης,Γρηγόρης Δεσύπρης και άλλοι).

    Καλή δύναμη φίλε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-10-2008 11:55 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-04-2009 16:17 ]


    dessypris
    20.10.2008, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος sigmasegnos στις 20-10-2008 στις 10:21 έγραψε...

    Ο Σταμάτης Μεσημέρης ευχαριστεί από καρδιάς όλους τους ανθρώπους από το χώρο του Ελληνικού τραγουδιού που του συμπαραστέκονται συναισθηματικά στη περιπέτεια της υγείας του και ειδικά τα μέλη εκείνα του Music Heaven που από τη πρώτη στιγμή βρίσκονται στο πλευρό του στο μεγάλο ταξίδι της αθένειάς του(Παναγιώτης Βουλιάκης,Γρηγόρης Δεσύπρης και άλλοι).

    Καλή δύναμη φίλε.



    Nothing its over untill its over (Τίποτα δεν τελειώνει, μέχρι να τελειώσει) Αμερικάνικη ρύση.

    Αυτό που είδα επάνω του, στα χρόνια που κάνω παρέα με το Σταμάτη, πέρα από τα "μουσικά" μας, ήταν μια απύθμενη, εσωτερική δύναμη, ένα εξαιρετικό σθένος, μια αισιόδοξη ματιά στο αύριο...Η Ελπίδα (συμπτωματικά αυτό είναι και το όνομα της εξαιρετικής συντρόφου του), προσωποποιημένη!

    Έτσι, η γεύση που έχω για τον τρόπο που πιστεύω ότι θ αντιμετωπίσει την αναποδιά που του 'τυχε, είναι ότι ο δυνατός αυτός άνθρωπος, δεν θ αφήσει τίποτα να κυλήσει από μόνο του και θα το πολεμήσει όπως αυτός ξέρει:

    Θα του αλλάξει τα φώτα και θα κερδίσει τη μάχη!


    Thanasis-Gioglou
    20.10.2008, 11:38

    Θα τα καταφέρει ο Σταμάτης , είναι παλικάρι...

    Καλή δύναμη ρε Σταμάτη...


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 20-10-2008 11:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 20-10-2008 12:15 ]


    marylin
    20.10.2008, 13:20

    Τις ευχές μου από καρδιάς να το ξεπεράσει σύντομα και να το θυμάται για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια του απλά σαν ένα κακό όνειρο...


    freakhood
    22.10.2008, 13:17

    Σταμάτη, παρόλο που έχουμε καιρό να τα πούμε κατ'ιδίαν, σου εύχομαι περαστικά.

    Κοίτα την φωτογραφία και αν δεν καταλάβες ποιός είμαι, σίγουρα θα καταλάβεις σε ποιά (ας πούμε "underground") ραδιοφωνική εκπομπή έχεις δώσει συνεντεύξεις από παλιά.

    Σε φιλώ.


    kwstasagas
    22.10.2008, 14:50

    Θα ευχηθώ κι εγώ ολόψυχα ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στον Σταμάτη Μεσημέρη !!! Δεν γνωρίζω πολλά τραγούδια του, παρόλο που η δισκογραφική [και όχι μόνο] παρουσία του έχει ξεκινήσει εδώ και πολλά χρόνια. Όμως, ό,τι δικό του έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, μού έχει αρέσει αρκετά !!! Επιπλέον, με έχει συγκινήσει ο πάντα διακριτικός και σεμνός τρόπος [δλδ χωρίς ... πολύ ντόρο] με τον οποίο προβάλλει τη δουλειά του !!!  

    Σταμάτη ... καλή δύναμη και καλό κουράγιο !!!!!!


    stipiothliptis
    28.10.2008, 16:25

    Λυπάμαι πάρα πολύ…

    Εύχομαι από καρδιάς να είναι όλα περαστικά, γρήγορα και όσο το δυνατόν ανώδυνα.

     

    Βάγια Παπαποστόλου


    joegr2002
    28.10.2008, 18:45

    Καλη τυχη και καλη υγεια Σταματη!


    stipiothliptis
    03.04.2009, 15:18

    …είμαι στην πολύ δύσκολη θέση να ανακοινώσω πως ο Σταμάτης Μεσημέρης, σήμερα έχασε την μεγάλη μάχη.

    Τα βαθιά και ειλικρινά μου συλλυπητήρια στους δικούς του ανθρώπους.

    Καλό ταξίδι Σταμάτη…  


    jorge
    03.04.2009, 16:25

    Έφυγε το πρωί της Παρασκευής από τη ζωή, σε ηλικία 61 ετών, ύστερα από μάχη με τον καρκίνο, ο συνθέτης, στιχουργός και ερμηνευτής Σταμάτης Μεσημέρης.

    (Ε.Τύπος)

     


    Ο Σταμάτης Μεσημέρης (πτυχιούχος Κλινικής Ψυχολογίας) μπήκε στη δισκογραφία το 1987 και έχει στο ενεργητικό του πολύ γνωστές επιτυχίες. Ολοι θυμούμαστε το περίφημο τραγούδι «Ελλάς» που έχει γράψει για τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, αλλά και το «Πόρτο Ρίκο», το «Δεν πάει άλλο» κ.ά.

    Ενας πολύ ιδιαίτερος, ευαίσθητος δημιουργός με προσωπικό ύφος και έντονη ταυτότητα, μια πολυσχιδής προσωπικότητα που κινείται ανάμεσα στο ροκ και το έντεχνο, χωρίς όμως να έχει κατηγοριοποιηθεί. Η Αλκηστις Πρωτοψάλτη, η Αφροδίτη Μάνου, ο Γιάννης Γιοκαρίνης, η Γλυκερία είναι μόνο μερικοί από τους καλλιτέχνες που έχουν ερμηνεύσει τραγούδια του.

    Ο Μεσημέρης έχει κινηθεί κατά καιρούς και εντελώς εναλλακτικά, όπως το 2000 όταν κυκλοφόρησε ένα τετραπλό λάιβ CD με τίτλο «Πού ταξιδεύει ο καπνός του Ινδιάνου», το όποιο διένειμε δωρεάν, μια και όπως είπε ο ίδιος για το έργο «δεν πωλείται, άρα δεν αγοράζεται».

    Ενας δημιουργός με ιδιαίτερη θέση στην ελληνική δισκογραφία.

    Οσοι θέλουν να μάθουν περισσότερα και να διαβάσουν τους εξαιρετικούς στίχους του, κυκλοφορεί και το βιβλίο του «Αρωμα μνήμης, τι θα γίνει φίλε μου με μας», από τις εκδόσεις Δρόμων.

    (από το ΕΘΝΟΣ)

     


    dessypris
    03.04.2009, 16:44

    Συνέχισε το ταξίδι σου αλλού, φίλε!{#emotions_dlg.sad}


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-(free download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@http://fulltracks.wind.com.gr/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 03-04-2009 17:18 ]





    επισυναπτόμενα: STAMATHS.jpg 
    kourmpas
    03.04.2009, 18:03

    Καλο ταξιδι Σταματη...


    istoxastis
    03.04.2009, 18:46

    Αύριο φεύγεις σε μια βάρκα από χαρτί. Λουδοβίκο γειά χαρά. Ξέρεις εσύ...


    kwstasagas
    03.04.2009, 19:41

    Το δυσάρεστο νέο το έμαθα από εδώ και στεναχωρέθηκα πολύ ....

    Καλό ταξίδι Σταμάτη .... Αν και ... όσοι αφήνουν καλλιτεχνικό έργο δεν φεύγουν ποτέ από κοντά μας .....  

     

     


    krios80
    03.04.2009, 21:01

    Έφυγε δυστηχώς άλλος ένας σπουδαίος άνθρωπος και καλλιτέχνης!Καλό ταξίδι Σταμάτη!Θα σε θυμόμαστε μέσα απο τα υπέροχα τραγούδια που μας έχεις χαρίσει!


    -----------------
    αχ ζωή μάγισσα ,να σε μάθω άργησα

    [

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : krios80 στις 03-04-2009 21:04 ]


    marylin
    03.04.2009, 21:53

    Τι να πω για τον  τόσο αγαπητό κι ευγενικό άνθρωπο... δεν βρίσκω λόγια...

    Ένας ακόμα αριθμός τηλεφώνου μετά το χαμό του Ηλία Κατσούλη που δυστυχώς θα πρέπει να...διαγράψω...


    Thanasis-Gioglou
    03.04.2009, 23:38

    Είχα την τύχη και την τιμή να τον γνωρίσω...Ήταν παλικάρι...Έχω ακόμα κρατημένο στο κινητό, το μήνυμα που μου έστειλε πριν μπει στο νοσοκομείο...Και ξέρω με πόση παλικαριά αντιμετώπισε την αρρώστεια του...
    Θέλω να σας εκμυστηρευθώ αυτό που μου είπε σε μια από τις τελευταίες συνομιλίες μας...Όταν του τηλεφώνησα μου είπε "Σε σκεφτόμουνα σήμερα...έγραψα ένα τραγούδι για το χάρο και σκεφτόμουν πόσο θα  ήθελα να το πει ο Νταλάρας αυτό..." Και μου διάβασε τους στίχους...

    Αντίο φίλε με τα όνειρα...Καλή αντάμωση...


    dessypris
    04.04.2009, 11:15

    Η κηδεία του Σταμάτη, είναι την Κυριακή 5 Απριλίου, στις 11.30, στη Κέρκυρα.


    dafnoula
    04.04.2009, 11:31

    Οι δημιουργοί φεύγουν , μα μένει το έργο τους . Από τα πιο πρόσφατα το "Ερωτοβρόχι" με τον Αλέξανδρο Χατζή . Δεν πολυακούστηκε , αλλά αξίζει να ακουστεί κι αυτό .


    kwstasagas
    04.04.2009, 14:02

    ....... Όπως επίσης, Δαφνούλα, αξίζει να ακουσθεί και ο δίσκος ΠΕΤΡΙΝΑ ΚΑΡΑΒΙΑ σε μουσική - στίχους του Σταμάτη Μεσημέρη και με τραγουδιστή τον Γαλανό [επιπλέον, το cd έχει καταπληκτικό εξώφυλλο σχεδιασμένο από τον Αντώνη Καπίρη]. Το εν λόγω cd κυκλοφόρησε από την μικρή εταιρία ΔΙΚΤΥΟ [νομίζω το 2005] και κατά συνέπεια .... δεν ακούσθηκε όσο τού άξιζε !!! Σε αυτό το cd μπορεί κάποιος να διαπιστώσει ότι ο Σταμάτης είχε πολύ καλές επιδόσεις ΚΑΙ στο λαϊκό τραγούδι .....  

    Ποτέ δεν είναι αργά να τον ανακαλύψουμε και, κυρίως, να μάθουμε ένα σωρό όμορφα τραγούδια του που πέρασαν απαρατήρητα [κάτι που οφείλεται κυρίως στη σεμνότητα και τη διακριτικότητα του δημιουργού τους] ..... Ας είναι ελαφρύ το κερκυραϊκό χώμα που θα τον σκεπάσει ......