ελληνική μουσική
    385 online   ·  210.860 μέλη

    Η Κατερίνα Κυρμιζή LIVE στη Μπουάτ

    kifa
    27.10.2008, 08:10

    Ο πιο μουσικός χειμώνας αρχίζει .. Για 4 μοναδικές παραστασεις η Κατερινα Κυρμιζή και ο Νίκος Γρηγοριάδης θα μας ζεστάνουν με νότες και μουσικές όλες τις Δευτέρες του Νοεμβρίου ( 3-10-17-24 ).

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kifa στις 27-10-2008 08:13 ]


    kwstasagas
    27.10.2008, 09:59

    Μωρέ μπράβο .... αυτό κι αν είναι λάιβ - έκπληξη {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}...... Πού χαθήκαν και οι δυο τους [Κυρμιζή / Γρηγοριάδης] τόσα χρόνια ???? Ο κ. Γρηγοριάδης είναι ένας πολύ καλός μουσικός, οι δε μουσικές του αναζητήσεις στα 90ς είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η σύζυγός του Κατερίνα Κυρμιζή την ίδια εποχή μάς είχε εντυπωσιάσει με το φωτεινό - αξιοπρεπέστατο ποπ τραγούδι "Στην πίσω τσέπη του μπλου τζην". Πριν 6 περίπου χρόνια είχε εμφανισθεί με το δίσκο "ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ" [πολύ όμορφος τίτλος κατ' εμέ !!!] κι έκτοτε ... εξαφανίσθηκε !!!!

    Νίκο, Κατερίνα .... ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !!!! Εύχομαι οι εμφανίσεις σας στο μαγάζάκι του συμφορουμίτη μας να σηματοδοτήσουν ένα νέο σας ξεκίνημα. Και ... μακάρι να μην σάς ξαναχάσουμε ..... {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.rockon} 


    vasilis23
    27.10.2008, 11:35

    Απιστευτο Live!!!!Μπραβο Κωστα!!!{#emotions_dlg.beer}


    kithara-woman
    27.10.2008, 14:41

    Σουπερ νέο!!!!!!Πολύ καλοί και οι δύο!!

    Θα σου φέρω κόσμο,Κώστα!!{#emotions_dlg.clap}

    {#emotions_dlg.beer}


    Doritaki
    29.10.2008, 14:22

    Παιδια τι εγινε? Γιατι δε βλεπω λιστα??? Ξεκινηστε..αντεεεεε {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    kwstasagas
    29.10.2008, 16:51

    Κατά 99% θα είμαι εκεί τη Δευτέρα 3 Νοέμβρη ....


    kithara-woman
    30.10.2008, 14:02

    Κατά 99% κι εγώ 3/11.

    kithara-woman +2.

     


    dimitrapan
    17.11.2008, 11:40

    Ισχύει για σήμερα το live?

    Κατά πάσα πιθανότητα θα τα πούμε από κοντά! Φιλιά! {#emotions_dlg.beer}


    kifa
    17.11.2008, 13:40

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 17-11-2008 στις 11:40 έγραψε...

    Ισχύει για σήμερα το live?

    Κατά πάσα πιθανότητα θα τα πούμε από κοντά! Φιλιά! {#emotions_dlg.beer}



    Πλακα κανεις !!! εννοείται οτι ισχύει !!! αντε και εχω κατι αιώνες να σε δω !!

    Αλόχααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

    {#emotions_dlg.clap}


    dimitrapan
    18.11.2008, 12:34

    Χαρισματικό πλάσμα η Κυρμιζή!!! Πραγματικά ήταν πολύ ωραία βραδιά!

    Κώστα καλή συνέχεια! {#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    18.11.2008, 13:05

    Συμφωνώ με την προλαλήσασα ...... Εμένα, όμως, με εντυπωσίασε πρωτίστως ο τρόπος που παίζει κιθάρα ο Νίκος Γρηγοριάδης !!! Πραγματικά, πολύ σπουδαίος μουσικός, τα, ομολογουμένως δύσκολα, ακόρντα που έπαιζε με την κιθάρα του ήταν το "κάτι άλλο" [μέχρι και το ... "ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΤΟΥ ΨΑΡΑ" {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}το "στόλισε" με περίπλοκα ακόρντα και η μπάντα το παρουσίασε σε μια απρόβλεπτη - διασκευή έκπληξη !!! Το τραγούδι αυτό ήταν ... "παραγγελιά" της 5χρονης κορούλας της Κατερίνας και του Νίκου !!! Να είναι καλά το κοριτσάκι τους και ... τού εύχομαι να κληρονομήσει το ταλέντο των γονιών του {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}]  ....

    Επίσης, πολύ όμορφα και ουσιώδη τα γυρίσματα του μπασίστα τους καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας, κι αυτός εξαιρετικός μουσικός ..... {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    kwstasagas
    18.11.2008, 19:05

    Συμπληρώνω το παραπάνω ποστ μου : Εκτός από τα δικά τους τραγούδια, παιγμένα με δύο ακουστικές κιθάρες κι ένα μπάσο [πολύ ενδιαφέρουσα η εκδοχή τους, δεδομένου ότι τα είχαμε συνηθήσει με το "ηλεκτρο - ποπ" περίβλημά τους], έπαιξαν από ξένο ρεπερτόριο, παιγμένα με τον ίδιο τρόπο : το Fast Car της Tracy Chapman [γυρίζοντάς με ... πίσω στα φοιτητικά μου χρόνια, αρχές 90ς !!!], το She της Patty Smith, ένα των Rolling Stones [το οποίο η Κατερινούλα το "συνόδεψε" με υπέροχες χορευτικές φιγούρες επί σκηνής], το Personal Jesus των Depeche Mode και, ίσως, άλλα που δεν θυμάμαι ... Με δυο λόγια ... αξίζει να τους δείτε ....  


    joannarou
    18.11.2008, 21:22

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 27-10-2008 στις 08:10 έγραψε...

    Ο πιο μουσικός χειμώνας αρχίζει .. Για 4 μοναδικές παραστασεις η Κατερινα Κυρμιζή και ο Νίκος Γρηγοριάδης θα μας ζεστάνουν με νότες και μουσικές όλες τις Δευτέρες του Νοεμβρίου ( 3-10-17-24 ).

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kifa στις 27-10-2008 08:13 ]

    efxaristw


    A-Rockaria
    20.11.2008, 12:11

    Διαβάστε το ρεπορτάζ του Ορφέα (www.e-orfeas.gr) εδώ:

    http://www.e-orfeas.gr/content/view/1009/206/

     


    kwstasagas
    20.11.2008, 17:02

    Πολύ ωραία τα γράφει ο Ορφεάκος,, χρησιμοποιώντας και την κατάλληλη μουσική "ορολογία" [π.χ. "γκρουβάρισμα"] .... Κι ακόμη πιο ωραίο ... το γεγονός ότι μάς παραθέτει την track list του προγράμματός τους!!! Ευχαριστούμε Ορφέα {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}....

    [Δυστυχώς, Orfeus και A Rockaria, δεν έτυχε να συναντηθούμε τη Δευτέρα .... Θα ήθελα πολύ να βρεθούμε να ανταλλάξουμε καμιά κουβέντα ..... Εγώ, ως κλασικός "ροκάς μπαρόβιος", καθόμουν σε σκαμπό στον πάγκο του μπαρ .... ] .....  


    A-Rockaria
    20.11.2008, 19:21

    Ναι, κρίμα που δεν συναντηθήκαμε αλλά μπορούμε να το κανονίσουμε κάποια στιγμή.

    Πάντως, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, όταν έγραψα για Ορφέα, δεν εννοούσα τον Orpheus αλλά το ηλεκτρονικό περιοδικό Ορφέας!


    kwstasagas
    20.11.2008, 19:56

    "Πάντως, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, όταν έγραψα για Ορφέα, δεν εννοούσα τον Orpheus αλλά το ηλεκτρονικό περιοδικό Ορφέας!"

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.lol}....... Βρεεεε, παρεξήγηση .... Αυτό οφείλεται στο ότι η σχέση μου με το ίντερνετ είναι .... "χάνω τα αβγά και τα πασχάλια" {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.helpsmilie}.........

    Παρόλα αυτά : Α) Το κείμενο που διάβασα για τη συναυλία της Κυρμιζή, ανεξαρτήτως ποιος το έγραψε και πού δημοσιεύθηκε, είναι πολύ ωραίο, Β) Ο συμφορουμίτης μας Orpheus είναι καθ' όλα αγαπητός και, κατά συνέπεια, τα καλά λόγια που τού απηύθυνα δεν καθίστανται "άνευ αντικειμένου" .........    


    Doritaki
    03.12.2008, 01:54

    Για οσους δεν το ξερουν ηδη, να σας ενημερωσω οτι οι παραστασεις θα συνεχιστουν και τον Δεκεμβρη!!!!!

     

    Οριστε και μια φωτο της υπεροχης Κατερινας Κυρμιζη, απο την Boite

     

     

     

     


    JULIANET
    16.12.2008, 11:43

    Καλημέρα. Εχθές μια παρέα φίλων καταφεραμε να επισκεφτούμε την boite και να θαυμάσουμε από κοντά την Κατερίνα Κυρμιζή που από καιρό σημείωνα τα σχόλια περί καλής παρουσίας στο χώρο του τραγουδιού όχι μόνο άπο άποψη φωνής αλλά και καλού παιδιού. Με λύπη μου αναγκάζομαι να μοιραστώ μαζί σας αυτό που βίωσα εγώ και οι γνωστοί μου εχθές το βράδυ σε ένα τόσο όμορφο χώρο από έναν απαράδεκτο καλλιτέχνη όπως η συγκεκριμένη κοπέλα. Αρχικά είχα μεταξύ άλλων την ευτυχία να γνωρίσω μέσω ένός κοινού γνωστού την agoulina (Αγγελική) που ήταν στην παρέα και να την συγχαρώ άλλη μια φορά για την εξαιρετική της συμπεριφορά και να την ευχαριστήσω για όσα πρόσφερε σε όλη την παρέα. Εν τω μέσω της νυχτός και αφού η Κατερίνα μετά από ένα σωρό αποτυχημένες προσπάθειες να ερμηνεύσει κάποια από τα τραγούδια που παρουσίαζε γιατί της έφταιγαν όλα-από τον κόσμο που σιγοψιθύριζε μέχρι το ποτό που της είχε προσφέρει απλόχερα η διευθυνση του μαγαζιού για να βρέχει το λαρύγγι της από τα φλέγματα που είχε όπως η ίδια ανακοίνωνε από το μικρόφωνο-η Αγγελικούλα με τον Χάρη αποφάσισαν να την ενθαρρύνουν στέλνοντάς σε όλη την ορχήστρα κέρασμα κάποια ποτά. Αποτέλεσμα αυτής της κίνησης ήταν η αποδοκιμασία της εν λόγω τραγουδίστριας δοκιμάζοντας μια γουλιά απο το ποτό της και φωνάζοντας ότι αυτό της κάθησε στον λαιμό και με μια προσβλητική κίνηση να το ακουμπάει στο πάτωμα πίσω της και κάνοντας μορφασμούς να συνεχίζει το τραγούδι της με την διαφορά ότι άρχισε να κλωτσάει σαν άλογο θέλοντας προφανώς να δώσει μια κίνηση στην παρουσία της στην σκηνή. Δεν δέχτηκε καν να ευχαριστήσει την παρέα για το κέρασμα παρόλο που ο σερβιτόρος την ενημέρωσε για την θερμή μας κινηση. Και το αποκορύφωμα ήταν όταν λίγο πριν την λήξη της βραδιάς η Αγγελική πολύ ευγενικά την ρώτησε αν ήταν εύκολο να ερμηνεύσει ένα τραγούδι που αναφερόταν στο καλοκαίρι-σόρι φιλενάδα που δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο-κι εκείνη με όση κακία διέθετε απάντησε πως αυτό το είπε το καλοκαίρι που μας πέρασε και αφού δεν το ακούσαμε τότε όχι δεν θα το πει τώρα...τι να πει κανείς από μια τέτοια συμπεριφορά; Όλοι μείναμε άναυδοι και το λιγότερο που μπορέσαμε να κάνουμε ήταν να αποχωρήσουμε όσο πιο διακριτικά γινόταν δυσαρεστημένοι απο έναν άνθρωπο που σαν καλεσμένος αντιπροσώπευε την ψυχή του μαγαζιού. Περιμέναμε μέσα από την φωνή της να ενώσουμε όλοι τις καρδιές μας, να σιγοτραγουδήσουμε μαζί της μέσα στο πνεύμα των ημερών κι εκείνη υπεροπτική και απρόσιτη να σνομπάρει όλους όσους την είχαν υποδεχθεί μέ τόση χαρά. Κώστα έχεις έναν πανέμορφο χώρο, ξεχυλήζει πραγματικά από την ζεστή φιλοξενία σου και είναι κρίμα καλεσμένοι σου όπως η συγκεκριμένη κοπέλα να μην μπορούν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων!!! Εύχομαι τα καλύτερα γιατί είναι ιδανικό στέκι συναντήσεων όλων των μελών-φίλων αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να βιώσω κάτι ανάλογο ξανά!!!

    Υ.Γ Αγγελικούλα και Χάρη για άλλη μια φορά πολλά ευχαριστώ εκ μέρους όλης της παρέας και την Παρασκευή επιφυλάσσομαι όπως είπαμε.

     


    bourdoubas7
    17.12.2008, 10:59

    Ετσι ειναι αυτα. Οποιος τολμησει οταν κανω live και με κερασει στη σκηνη ποτο εκτος απο τσιπουρο θα τα καψω ολα. Οι αλητες να μη με κερνανε το ποτο μου. Αααα ολα κ ολα το τσιπουρο να μην ειναι νερωμενο και χωρις ροχαλα. Επισης αν τολμησει καποιος κ μου ζητησει παραγγελια θα γινει χαμος. Θα φωναξω τους μπραβους του μαγαζιου να τον πεταξει εξω. Πως τολμα ο αλητης να ζητησει απο μενα τη 1 φιρμα τις ελεινες προτιμησεις των τραγουδιων οταν εγω η 1 φιρμα εχω κανει τη καλυτερη επιλογη του κοσμου. Με αμφισβητει? Θα χει τη τυχη του Φραγκουλη τοτε με το Καρβελα.

    Καλο ε? Σα σκετσακι του ΑΜΑΝ με Καλυβατση κ ετσι.....

    χαχαχα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bourdoubas7 στις 17-12-2008 11:00 ]