ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Η άποψή σας για τη Hip-Hop μουσική σκηνή

    kidX
    16.12.2008, 12:38

    Για να εκθέτουμε απόψειςςςςς {#emotions_dlg.laugh}


    mitskinis
    29.12.2008, 22:16

    Δεν μ΄αρέσει ,γιατί το όλο το ύφος μου τι δίνει στα νεύρα


    ins2anity
    02.01.2009, 13:25

    το χιπ-χοπ ειναι μια μουσικη (σορρυ για οσους ακουνε) αθλια κατα την γνωμη μου....πραγματικα την θεωρω τραγικη...δυστυχως παλια ακουγα τετοια τραγουδια αλλα ευτυχως οχι πλεον...και δεν μπορω να καταλαβω γιατι την θεωρουμε μουσικη...η μουσικη ειναι τεχνη....


    montechristos-ole
    02.01.2009, 14:22

    Παιδια διαφωνω καθετα...

    1)μουσικη με κοινο δεν μπορεις να την απορριπτεις

    2)υπαρχουν Hip hop σχηματα με πολυ καλη "μουσικη" και στιχο που εχει κατι να σου πει

    3)μη μπερδευετε το hip hop με τις εμπορικες λαλακιες που κυκλοφορουν (βλεπε nivo etc)

    Το hip hop ξεκινησε στις φτωχογειτονιες της Αμερικης απο νεγρους που ηθελαν να εκφραστουν καπως...Το underground hip hop ειναι αυτο που πρεπει να ακουσεις για να καταλαβεις την αξια αυτου του ειδους τεχνης...

    *δεν ακουω hip hop αλλα το εχω ψαξει.Αν δεν βαριεστε ψαξτε το και σεις... 


    SonGostas
    02.01.2009, 14:46

    αν κ τα ακουσματα μου ειναι πιο εντεχνα κ μεταλ ο montechristos-ole εχει απολυτο δικαιο.

    ειναι κ αυτο μουσικη εκφραση!!!δεν σημαινει οτι πρεπει να την ακουμε αλλα ουτε αν την αποριπτουμε!!!

    η ραπ ειναι κ αυτη τεχνη!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    kamelia8
    02.01.2009, 18:19

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάλλεται τόσο αυτό το είδος! Εμένα προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται!

    Ο montechristos-ole έχει δίκιο. Εφόσον έχει κοινό, είναι αποδεκτή.

    Τώρα... και ο Nivo εμένα μ' αρέσει.

    Γενικά, θεωρώ ότι είναι λάθος το να καταδικάζεις κάποιο είδος για τον άλφα ή βήτα λόγο. Κι εμένα δε μ' αρέσει το λαϊκό, αλλά δεν το απορρίπτω, αφού αρέσει σε άλλους.

    Εδώ είναι νομίζω θέμα γούστου.


    Blackpearl
    03.01.2009, 02:56

    einai apoklistika thema xaraktira i mousiki pou epilegei kapoios na akousei!Pragmatika i hip hop mousiki kai i Rap exoun pareksigithei apo emporikous skopous kirios. Se merika tous kommatia exoun miden ixo alla exoun stixo! kai an to sigkrineis me to allo akro to metal(paradeigma) na poume exei kommatia pou einai mono mousiki kai apo stixo pernoun miden.

    file montechristos-ole simfwnw me auto pou les an den to psaxeis, den mporeis na gnwrizeis,{#emotions_dlg.clap}

    prostheto pws otan vlepeis mono tin mia plevra(to oti den sou aresei) fisika kai tha katakrineis tin hip hop. 

     

    Prosopika ws mousiki, ws style, ws tropo zwis, den tha tin iothetousa. egw noiazomai gia tin mousiki ston ixo kai ston stixo, kai epilegw to rock pou gia emena ta sindiazei auta.Smile 

    Alla ama einai kai paiksei kanena gnwsto m, xoreftiko, wraia akoustiko kommati tis hip hop, gt na min to diaskedasw?{#emotions_dlg.biggrin}

    to simperasma mou i emporiomania kai ola auta gia to xrima skotonoun oti exei na dwsei to kathe eidos mousikis 

     


    hitman20
    03.01.2009, 05:12

     

    Θα συμφονησω με τον  monte cristo σαν μερικα κομματια εχουν καλο στιχο, αλλα δεν πιστευω πωσ εχουν και μουσικη. Εχουν καλο στιχο περνανε κατι Ξεχωριστο αλλα σαν μουσικη εμενα δεν μου λει κατι γιατι δεν νομιζο οτι ειναι μουσικη!  Αλλα σημερα ολα γινονται εμπορικα και φυσικα δεν θα μπορουσε να μεινει στην απο εξω το χιπ χοπ ποθ εχει νεανικο κοινο, και αποκτησε ηλιθιο στιχο (για γκομενες. ναρκωτικα και χρηματα) ελεος, αυτο εγω το απορηπτω!


    oulion
    03.01.2009, 10:16

    Για όσους δεν το γνωρίζουν, η Hip-Hop προέρχεται από τη Rap. Η λέξη ραπ προέρχεται από τη λέξη ραψωδία και από την ίδια διαδικασία. Οι γνωστοί μας αρχαίοι Έλληνες αοιδοί απήγγειλαν εμμελώς τα έπη ή οτιδήποτε άλλο για να ψυχαγωγήσουν αυτούς που βρίσκονταν στο δωμάτιο.

    Γι' αυτό δε νομίζω ότι είμαστε σε θέση να απορρίψουμε ένα τόσο αρχαίο είδος μουσικής και πόσο μάλλον αρχαιοελληνικό.

    Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να καταδικάζουμε κανένα είδος μουσικής γιατί η μουσική είναι έκφραση των ανθρωπίνων συναισθημάτων και είναι σαν να τα καταδικάζουμε...

    Προσωπικά, δεν ακούω συστηματικά ραπ και Hip-Hop, αλλά αν τύχει δεν την απορρίπτω...

     

     


    hitman20
    03.01.2009, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 03-01-2009 στις 10:16 έγραψε...

    Για όσους δεν το γνωρίζουν, η Hip-Hop προέρχεται από τη Rap. Η λέξη ραπ προέρχεται από τη λέξη ραψωδία και από την ίδια διαδικασία. Οι γνωστοί μας αρχαίοι Έλληνες αοιδοί απήγγειλαν εμμελώς τα έπη ή οτιδήποτε άλλο για να ψυχαγωγήσουν αυτούς που βρίσκονταν στο δωμάτιο.

    Γι' αυτό δε νομίζω ότι είμαστε σε θέση να απορρίψουμε ένα τόσο αρχαίο είδος μουσικής και πόσο μάλλον αρχαιοελληνικό.

    Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να καταδικάζουμε κανένα είδος μουσικής γιατί η μουσική είναι έκφραση των ανθρωπίνων συναισθημάτων και είναι σαν να τα καταδικάζουμε...

    Προσωπικά, δεν ακούω συστηματικά ραπ και Hip-Hop, αλλά αν τύχει δεν την απορρίπτω...

     

     

     



                                                                                                                          Φιλε oulion δεν πιστευω πως εχει καμια σχεση η ραπ με την ραψωδια! Και οι αφροαμερικανοι που απο οσο εχω ακουσει ηταν οι πρωτοι που ανακαλυψαν αυτη την μουσικη ας το ετσι το μονο που καναν ηταν να μιλανε γρηγορα λεγοντας βρυσιες με μονο ενα beat! Χωρις να  κατηγορω αυτο απλα αυτο δεν νωμιζω οτι ηταν μουσικη και οτι η ραπ πηρε το ονομα της απο την ραψωδια!                                                                                                                  Φιλικα


    ins2anity
    03.01.2009, 14:48

    μου φιλε στο αρχικο ποστ εγραψα ''κατα την γνωμη μου'' η κατι τετοιο δν θυμαμαι και βαριεμαι να κοιταξω{#emotions_dlg.yawn}τεσπα...εγραψα την αποψη μου και μονο. γνωριζω πολυ καλα πως ξεκινησε το ραπ και το χιπ χοπ γιατι οπως ειπα ακουγα παλια(δυστυχως). απλα ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη οτι η μουσικη αυτη ειναι αθλια....ενταξει θα μου πειτε η τεχνη ειναι εκφραση και το τραγουδι αυτο ειναι επισης εκφραση αλλα εγω δεν το θεωρω τεχνη...οσο για το αν εχουν κατι να πουνε αυτα που λενε απλα δεν με αντιπροσωπευουν...δεν βρισκω και πολυ φιλοσοφιμενα αυτα που γραφουν..παντως επειδη προερχεται απο ελληνικη λεξη δν σημαινει οτι ειναι ελληνικη μουσικη....αν ηταν ετσι ολες οι επιστημες θα προερχονταν απο την ελλαδα(τοσοι ορισμοι ειναι ελληνικοι)...τεσπα..επειδη η προθεση μου παρεξηγηθηκε(δικαιολογημενα...ετσι οπως εγραψα)ζητω συγνωμη γτ εχετε δικαιο..δεν πρεπει να την κατακρινω απλα οπως λεει και το αρχικο ποστ ''για να εκθετουμε αποψεις)


    mitskinis
    03.01.2009, 15:09

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 02-01-2009 στις 13:25 έγραψε...

    το χιπ-χοπ ειναι μια μουσικη (σορρυ για οσους ακουνε) αθλια κατα την γνωμη μου....πραγματικα την θεωρω τραγικη...δυστυχως παλια ακουγα τετοια τραγουδια αλλα ευτυχως οχι πλεον...και δεν μπορω να καταλαβω γιατι την θεωρουμε μουσικη...η μουσικη ειναι τεχνη....



    Συμφωνώ μαζί σου . Η ραπ είναι για τα μπάζα.{#emotions_dlg.thumbdown}


    oulion
    03.01.2009, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος hitman20 στις 03-01-2009 στις 10:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 03-01-2009 στις 10:16 έγραψε...

    Για όσους δεν το γνωρίζουν, η Hip-Hop προέρχεται από τη Rap. Η λέξη ραπ προέρχεται από τη λέξη ραψωδία και από την ίδια διαδικασία. Οι γνωστοί μας αρχαίοι Έλληνες αοιδοί απήγγειλαν εμμελώς τα έπη ή οτιδήποτε άλλο για να ψυχαγωγήσουν αυτούς που βρίσκονταν στο δωμάτιο.

    Γι' αυτό δε νομίζω ότι είμαστε σε θέση να απορρίψουμε ένα τόσο αρχαίο είδος μουσικής και πόσο μάλλον αρχαιοελληνικό.

    Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να καταδικάζουμε κανένα είδος μουσικής γιατί η μουσική είναι έκφραση των ανθρωπίνων συναισθημάτων και είναι σαν να τα καταδικάζουμε...

    Προσωπικά, δεν ακούω συστηματικά ραπ και Hip-Hop, αλλά αν τύχει δεν την απορρίπτω...

     

     

     



                                                                                                                          Φιλε oulion δεν πιστευω πως εχει καμια σχεση η ραπ με την ραψωδια! Και οι αφροαμερικανοι που απο οσο εχω ακουσει ηταν οι πρωτοι που ανακαλυψαν αυτη την μουσικη ας το ετσι το μονο που καναν ηταν να μιλανε γρηγορα λεγοντας βρυσιες με μονο ενα beat! Χωρις να  κατηγορω αυτο απλα αυτο δεν νωμιζω οτι ηταν μουσικη και οτι η ραπ πηρε το ονομα της απο την ραψωδια!                                                                                                                  Φιλικα



    Βασικά, έτσι έχω ακούσει και το έψαξα κιόλας...

    Τέλος πάντων, μπορεί να μην είναι κι έτσι.

    Καλή μουσικούλα είναι...Με εντυπωσιάζει πολλές φορές η ομοιοκαταληξία...


    nowaveband
    03.01.2009, 18:05

    Η hip hop μουσική πρωτοεμφανίστηκε το 79 στην μορφή που γνωρίζουμε.Έχει βγάλει μεγάλους καλλιτέχνες και αριστουργήματα.Public Enemy,woo tan klan,και πολλά άλλα....Μιλάει για τον ρατσισμό,για την κοινωνιά,για την βία και για θέματα του δρόμου γενικά...Από τότε που έγιναν εμπορικά όλα,οι περισσότεροι hip hopαδες το γύρισαν στο rn'b....Υπάρχει πλεόν hip hop αλλά είναι πολύ underground και καθόλου mainstream....Δεν με χαλάει καθόλου.Μια χαρά μουσική και κουλτούρα είναι!Cool yo man check it out dont cha know rammin?


    fireroc
    03.01.2009, 21:17

    καποτε ακουγα τωρα δεν ακουω ραπ! μονο  Active Member ακουω τωρα απο ραπ ! οι στιχοι τους ειναι εντυποσιακοι! οι Active Member για την ακριβεια ειναι low bap  και δεν εχου ν σχεση με σκουπιδια τυπου νιβο ημισκουμπρια κτλπ!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 04-01-2009 00:01 ]


    deathminor88
    04.01.2009, 02:54

    Έχοντας στο παρελθόν τις ίδιες τραγικές απόψεις με κάποια από τα μέλη που απάντησαν νιώθω πολύ τυχερός που άλλαξα μυαλά.

    Η Hip-Hop και η Rap πέρα από το ότι έχουν ιστορία έχουν και κοινό..τεράστιο. Καλό είναι να το σεβαστούμε. Τώρα όπως σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν πιο καλά και πιο μέτρια κομμάτια όσον αφορά στην ποιότητα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό.

     Το mainstream rnb δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κράζουν όλοι. Επειδή λέει για γκόμενες και έχει βρισιές? Μα δεν είναι κομμάτια που τα ακούς για τον στίχο..Τα ακούς για το ρυθμό, το beat και έχουν 1 συγκεκριμένο στόχο..να σε ανεβάσουν, να χορέψεις..

    Είναι πολύ απλό. Επίσης έχω ακούσει μερικές από τις μεγαλύτερες μπαρούφες σε άλλα είδη που το σύνολο αυτών που κράζουν το rnb και το hip hop θεωρούν ιερά. Και μιλάω για απίστευτς ροκ και μέταλ μπαρούφες από εντελώς ατάλαντα άτομα, που σαν ηλίθιοι πάνε κάποιοι και αγοράζουν τους δίσκους τους...

    Γενικά, καλύτερα να μην απορρίπτουμε με την πρώτη κάτι, και να καταλάβουμε ότι δεν εξυπηρετούν όλα τα είδη και όλα τα κομμάτια τον ίδιο σκοπό...

    ΥΓ1 Όσον αφορά στον Νίβο, χωρίς νμα είμαι φαν,ακούστε οτυς παλιούς δίσκους και μετά πείτε μου για τους στίχους του.

    ΥΓ2 Ρε φίλε εγώ στο club δεν γουστάρω να ακούω purple και μαλακίες...τραβάς κανα ζόρι ?{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Yes, yes...God plays dice! www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 04-01-2009 14:03 ]


    kamelia8
    04.01.2009, 13:54

    deathminor88 πες τα!!!

    Όσο για τις "ρίμες" του Νίβο... κάποιες είναι άπιαστες! Γιατί να μη θεωρείται τέχνη αυτό; Μπορεί να το κάνει ο καθένας;


    v-for-variemai
    04.01.2009, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 02-01-2009 στις 14:22 έγραψε...

    Παιδια διαφωνω καθετα...

    1)μουσικη με κοινο δεν μπορεις να την απορριπτεις

    2)υπαρχουν Hip hop σχηματα με πολυ καλη "μουσικη" και στιχο που εχει κατι να σου πει

    3)μη μπερδευετε το hip hop με τις εμπορικες λαλακιες που κυκλοφορουν (βλεπε nivo etc)

    Το hip hop ξεκινησε στις φτωχογειτονιες της Αμερικης απο νεγρους που ηθελαν να εκφραστουν καπως...Το underground hip hop ειναι αυτο που πρεπει να ακουσεις για να καταλαβεις την αξια αυτου του ειδους τεχνης...

    *δεν ακουω hip hop αλλα το εχω ψαξει.Αν δεν βαριεστε ψαξτε το και σεις...



     

    Συμφώνω με αυτό...

    Και εξάλλου πέρα απο το ξένο hip hop που έχει σίγουρα μεγαλύτερη ποικιλία, και το ελληνικό έχει μερικά αξιόλογα (βλ. κάποια των Active Member) . Δεν είναι σωστό να απορρίπτεις κατευθείαν ένα είδος μουσικής χωρίς να ψάξεις λίγο παραπάνω γι'αυτό.


    gikostas
    04.01.2009, 21:52

    Όπως είχε πεί και ο Μιχάλης Μυτακίδης σε μια συνέντευξή του στο Δίφωνο.''Το χιπ χοπ είναι ένας τρόπος να αποδίδεις μουσική για να σε βοηθάει να λες κάποια πράγματα.Δεν είναι είδος μουσικό.Σαν μουσικό είδος το καθόρισε η βιομηχανία και σαν τρόπο ζωής πάλι η βιομηχανία''.


    hitman20
    05.01.2009, 02:28

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 04-01-2009 στις 21:52 έγραψε...

    Όπως είχε πεί και ο Μιχάλης Μυτακίδης σε μια συνέντευξή του στο Δίφωνο.''Το χιπ χοπ είναι ένας τρόπος να αποδίδεις μουσική για να σε βοηθάει να λες κάποια πράγματα.Δεν είναι είδος μουσικό.Σαν μουσικό είδος το καθόρισε η βιομηχανία και σαν τρόπο ζωής πάλι η βιομηχανία''.



                                                                                                                                 Συμφονω απολυτα φιλε gikostas!!!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ!!!!! Αλλα επειδη πουλουσε το εκανε μουσικη για να το ακουν τα πιτσιρικια 15αχρονα! Το αληθινο χιπ χοπ αξιζει εξεφραζε την ζωη των νεγρων αμερικανων, στην ελλαδα τη μπορει να πει σαν καλη μουσικη? Εκτοσ βεβαια απο τα εμπορικα must!  Το ελληνικο χιπ χοπ ειναι αλλο ενα προιον για πουλησι που σαν σωστας νεολληνας πρεπει να το ακους για να εισαι γαματος και μεσα στην μοδα!!!!!!