ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί έκοψαν τα Κίτρινα Ποδήλατα στην εκπομπή του Λαζόπουλου;

    jorge
    16.12.2008, 23:40

    Δεν ξέρω αν είναι μόνο δική μου εντύπωση, αλλά μου φάνηκε οτι σαν κάτι να έγινε και "έκοψαν" απότομα τα Κίτρινα Ποδήλατα, στην αποψινή εκπομπή του Αλ Τσαντίρι.

    Μόλις είχαν τραγουδήσει το νέο τους τραγούδι, ένα τραγούδι που ταιριάζει απόλυτα με τις τελευταίες εκδηλώσεις οργής και διαμαρτυρίας, το "Θα Πάρω Φόρα". Μόλις τελείωσαν και ο τραγουδιστής πήγε να κάνει την εισαγωγή του για το επόμενο, ο Λάκης - σα βρεμένη γάτα - τους παρακάλεσε να πουν το Σ' Αγαπώ και να χαιρετήσουν... Λίγο πριν κάτι έγινε, είμαι σχεδόν σίγουρος. Κάποιος πρέπει να επενέβη στη ροή. Αν έτυχε να δείτε το σημείο αυτό, θα ήθελα πραγματικά γνώμες.

    Ακολουθεί το τραγούδι (λάιβ από άλλη εκπομπή):

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-12-2008 00:46 ]


    kithara-woman
    17.12.2008, 00:09

    Ναι,το πρόσεξα κι εγώ,και ξέρω και ποιο τραγούδι τους θα λέγανε.Δεν έχω ιδέα τι έγινε...Δεν ήξερα καν ότι θα ξαναέκανε απόψε εκπομπή ο Λαζόπουλος,είχε πολύ καιρό,κατά τύχη το έβαλα την ώρα που έλεγε ότι θα φιλοξενήσει τα Κίτρινα ποδήλατα,πριν τις διαφημίσεις και το άφησα.

    Προφανώς ενοχλούν όσα λέει ο Λαζόπουλος,αλλά τώρα να ενοχλούν και αυτά που λένε τα παιδιά;Μάλλον εχει ενοχλήσει το καινούριο τραγούδι-παρεπιπτόντως μου αρέσει πολύ- και αυτό εγώ σαν θετικό μπορώ να το εκλάβω,λόγω των στίχων αυτού του τραγουδιού.Μπορεί να είναι μια καλή αφορμή για προβληματισμό,να δείξουν κάποιοι ότι δεν είναι εκτός πραγματικότητας και έχουν καταλάβει τι γίνεται αυτές τις μέρες.Ίσως αυτό ακριβώς να τους ενοχλεί,ότι και όλοι εμείς έχουμε καταλάβει,και υπάρχουν νέοι άνθρωποι που σκέφτονται ακόμα.Αυτό σίγουρα τους ενοχλεί.


    XeniaRodo
    17.12.2008, 00:11

    έλα ρε Χόρχε

    απλά τελείωνε ο τηλεοπτικός χρόνος και ο Λαζόπουλος ήθελε να κλείσουν με το "να μ' αγαπάς"...

     

    σε βρίσκω υπερβολικό...


    xristos_rock
    17.12.2008, 00:36

    Το πρόσεξα κι εγώ το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι, Γιώργο...
    Μόλις πήγαν να πουν το επόμενο κομμάτι, που απ΄ότι κατάλαβα θα ήταν το "Ταξιδεύω το εγώ μου", ο Λάκης όντως τους διέκοψε...
    Ποιός να ξέρει γιατί...


    jorge
    17.12.2008, 00:45

    Χμμμμ, ίσως να είμαι υπερβολικός Ξένια. Γι' αυτό και άλλαξα λίγο τον τίτλο.

    Με βάση όμως τον τηλεοπτικό χρόνο (η επόμενη εκπομπή άρχιζε 10 λεπτά πιο μετά), πιστεύω οτι παραήταν απότομο το κόψιμο. Σε μια εκπομπή που όλα είναι προγραμματισμένα (ακόμα και τα λόγια των τραγουδιών περνούν με auto-cue), θεωρώ οτι τα Ποδήλατα ήξεραν από πριν τα τραγούδια που θα έπαιζαν, άρα αυτή η απότομη αλλαγή μετά από ένα τραγούδι με στυλ τα-σπάω-όλα, εμένα κάτι μου μυρίζει...

    Anyway, πιστεύω σύντομα θα μάθουμε αν πράγματι συνέβη κάτι ή ήταν απλά το τέλος του τηλεοπτικού χρόνου. Το οτι το παρατήρησαν αρκετοί πάντως, ίσως κάτι να λέει.


    kithara-woman
    17.12.2008, 01:54

    Όντως το ''ταξιδεύω το εγώ'' μου θα λέγανε.Επίσης ξεσηκωτικό.Σωστό αυτό για τον τηλεοπτικό χρόνο,αλλά άλλες φορές η εκπομπή του Λαζόπουλου τέλειωνε 11.30 και 12,σήμερα τους πείραζαν 5 λεπτά παραπάνω;Πρέπει να είχαν προηγηθεί διάφορα,το κατάλαβα.Μου κάνανε διάφορα εντύπωση...Αν μάθω-πολύ πιθανό να μάθω από τους ίδιους-θα σας πω.Εκτός αν ήταν όντως θέμα χρόνου,που δεν το πιστεύω.


    INTHEFOREST
    17.12.2008, 08:47

    Ερωτηση?Ποιοι ειναι τα κιτρινα ποδηλατα?


    blackdragon
    17.12.2008, 13:38

    Ίσως να καταναλώθηκε πολύς χρόνος με τις απόψεις των παιδιών στο προτελευταίο μέρος της εκπομπής και να ήθελε να ηρεμήσει κ να συγκινήσει το κοινό με το "Να μ'αγαπάς". Μπορεί κ να φοβήθηκε μην αρχίσουν να τα σπάνε τα παιδιά στο studio με τα ξεσηκωματικά τραγούδια προς το τέλος....Cool


    Jelevel
    17.12.2008, 17:33

    Άσχετο με το θέμα δεν είδα την εκπομπή όμως βγάζω το καπέλο στα Κίτρινα Ποδήλατα για το κομμάτι από πάνω. {#emotions_dlg.rockon}


    sitzoune81
    17.12.2008, 18:41

    ΠφφφφφφφφφΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Μυρίστηκαν κι αυτοί το ρευστό...

    Επανάσταση my ass...

    Άντε να δούμε και ποιοί άλλοι έχουν σειρά μετά τα Κίτρινα Ποδήλατα (με φούητ)

    Άντε να δούμε ποιοί άλλοι θα εκμεταλευτούν ένα φόνο για να γράψουν χιλιοακουσμένες βλακείες ντεμέκ επαναστατών. Τί να "ελευθερώσουν αέρια εκ του εκενωτήρως" κι αυτοί μωρε...

    Take the power back ρε! Μόνο έτσι!

     

    [Από τις λίγες "ρεάλ αντι-πολιτίκ" μπάντες της funk/punk μουσικής (μεταλ???ΧΑΧΑΧΑΧΑ) που έβγαλε αυτός ο πλανήτης...]

    Yeah, the movement's in motion with mass militant poetry
    Now check this out...

    In the right light, study becomes insight
    But the system that dissed us
    Teaches us to read and right

    So called facts are fraud
    They want us to allege and pledge
    And bow down to their God
    Lost the culture, the culture lost
    Spun our minds and through time
    Ignorance has taken over
    Yo, we gotta take the power back!
    Bam! Here's the plan
    Motherfack Uncle Sam
    Step back, I know who I am
    Raise up your ear, I'll drop the style and clear
    It's the beats and the lyrics they fear
    The rage is relentless
    We need a movement with a quickness
    You are the witness of change
    And to counteract
    We gotta take the power back

    Yeah, we gotta take the power back
    Come on, come on!
    We gotta take the power back

    The present curriculum
    I put my fist in 'em
    Eurocentric every last one of 'em
    See right through the red, white and blue disguise
    With lecture I puncture the structure of lies
    Installed in our minds and attempting
    To hold us back
    We've got to take it back
    Holes in our spirit causin' tears and fears
    One-sided stories for years and years and years
    I'm inferior? Who's inferior?
    Yeah, we need to check the interior
    Of the system that cares about only one culture
    And that is why
    We gotta take the power back

    The teacher stands in front of the class
    But the lesson plan he can't recall
    The student's eyes don't perceive the lies
    Bouning off every facking wall
    His composure is well kept
    I guess he fears playing the fool
    The complacent students sit and listen to some of that
    Bullsit that he learned in school

    Europe ain't my rope to swing on
    Can't learn a thing from it
    Yet we hang from it
    Gotta get it, gotta get it together then
    Like the matherfackin' weathermen
    To expose and close the doors on those who try
    To strangle and mangle the truth
    'Cause the circle of hatred continues unless we react
    We gotta take the power back

    Yeah, we gotta take the power back
    Come on, come on!
    We gotta take the power back


    theo182
    17.12.2008, 19:08

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 17-12-2008 στις 18:41 έγραψε...

    ΠφφφφφφφφφΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Μυρίστηκαν κι αυτοί το ρευστό...

    Επανάσταση my ass...

    Άντε να δούμε και ποιοί άλλοι έχουν σειρά μετά τα Κίτρινα Ποδήλατα (με φούητ)

    Άντε να δούμε ποιοί άλλοι θα εκμεταλευτούν ένα φόνο για να γράψουν χιλιοακουσμένες βλακείες ντεμέκ επαναστατών. Τί να "ελευθερώσουν αέρια εκ του εκενωτήρως" κι αυτοί μωρε...

     

    Ε βέβαια όταν το παίζεις συνέχεια ότι ξέρεις τα πάντα τη πατάς κάποια στιγμή.

    Να δεις πόσο ξερόλας είσαι το τραγούδι έχει βγει κανά μήνα πριν το θάνατο του Αλέξη...(και έχει γραφτεί ποιος ξέρει πόσο καιρό πριν)

    Καμία σχέση λοιπόν.Δεν εκμεταλεύτηκαν κανένα φόνο για να βγάλουν χρήμα κλπ...

     


    jorge
    17.12.2008, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 17-12-2008 στις 18:41 έγραψε...

    Άντε να δούμε ποιοί άλλοι θα εκμεταλευτούν ένα φόνο για να γράψουν χιλιοακουσμένες βλακείες ντεμέκ επαναστατών.

     

    Κανείς δεν εκμεταλλεύθηκε τίποτα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το τραγούδι γράφτηκε πριν 3 μήνες, ενώ τ' άκουσα με τ' αυτιά μου στις 25 Οκτωβρίου στο Σταυρό του Νότου. Πολύ πριν από το περιστατικό βίας.

    Εγώ απορώ πάντως που από τη μία θέλουμε τραγούδια με πολιτικό λόγο, αλλά από την άλλη βρίζουμε όποιους τα γράφουν... Τι πρέπει δηλαδή να κάνει ένα γκρουπ; Να γράψει πολιτικό τραγούδι και να το παίζει μόνο στο στούντιο;


    jorge
    17.12.2008, 19:17

    Να και το σχετικό βίντεο (αν και δεν εμφανίζεται το φινάλε)


    PHILIPPOSSM
    17.12.2008, 20:03

    Παντός και εγώ που είδα την εκπομπή τείνω περισσότερο προς την άποψη της Ξένιας πάρα στο ότι ο

    Λαζοπουλος αναγκάστηκε ή μη να "κόψει"τα κίτρινα ποδήλατα για οποιονδήποτε λόγο.

     


    sitzoune81
    17.12.2008, 20:12

    what a facking coincidence!!!!!!!

    οκ, παραδεχομαι το λάθος μου για την "σύμπτωση" τραγουδιού-φόνου και ξεκαθαρίζω,

    "ξερόλας" και "το παίζω" , σε άλλους, όχι σε μένα. Δεν θα κάτσω να απολογηθώ τώρα και για τις όποιες γνώσεις μου στον καθένα...

    jorge, κανεις δεν ειπε κατι τετοιο, απλά επέτρεψέ μου να μπορώ να ξεχωρίζω -έστω και με τα δικά μου κριτήρια- το πότε ένας γράφει πραγματικά ανατρεπτικό λόγο στα τραγούδια του και πότε πρόσκαιρο "τώρα-που-γυρίζει".

    Το θέμα είναι πως μου προκαλεί απίστευτα γέλια ΚΑΙ η μουσική (έτσι είναι η "ξεσηκωτική" μουσική?!) αλλά ΚΑΙ οι "γραμμένοι-με-μαρκαδόρο-σε-σχολική-τσάντα" στίχοι! ΕΛΕΟΣ! λιγη σοβαρότητα όταν απευθυνόμαστε με τους στίχους μας στη νεολαία δεν βλάπτει...

    thought provoking πάνω απ' όλα, όχι απλώς να βγούμε να τα σπάσουμε...


    nowaveband
    17.12.2008, 23:33

    ρε παιδιά....τι ψάχνουμε να βρούμε......από την μια συνεργασια με Δέσποινα Ολυμπίου και από την άλλη τέτοιο τραγούδι κλασικό παράδειγμα ελληνικού ρόκ και ελαφρώς σκληρού τυπικού ήχου που βρίσκεις όμοιο σε άπειρα Ελληνικά γκρούπς τύπου ενδελέχεια,πράσινα άλογα,κίτρινα ποδήλατα,γαλάζια μαντήλια,κόκκινα προφυλακτικά,μπλέ στρείδια(μεγάλη των μπάτσων σχολή)....

    Όσο για το γεγονός ειλικρινά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,αλλά υποτίθεται πως είναι προγραμματισμένα όλα από πρίν....Ίσως λόγω εξωτερικού παράγοντα να άλλαξε το ρεπερτόριο καθότι ο alpha είναι και παράξενο κανάλι.....

    {#emotions_dlg.confused1}


    johnfrusciante
    18.12.2008, 03:24

    ενταξει..τωρα ειστε κακοι κ δεν κανει...βασικα ομως κανατε ενα λαθος..τα yellow bikes ειπαν μονο διασκευες..δεν ειπαν κατι δικο τους..το τραγουδι που αναφερεστε ειναι RAGE AGAINST THE MACHINE - KILLING IN THE NAME OF....με μικρες αλλαγες..απλα τα παιδια το φεραν στα μετρα τους...κ οντως..πολυ πολιτικος στιχος..αγχωθηκε ο καραμανλης μην βγουν ακομα κ οι γιαγιαδες στο δρομο...για αυτο το διεκοψαν...θεεεε μου τι ακουωωωω{#emotions_dlg.beer}


    Spotlight_Dancer
    18.12.2008, 07:20

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.ΝΟΜΟΣ ΕΙΝ'ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ.


    CHE
    18.12.2008, 07:47

    Πληροφορίες που φέρουν κυβερνητικά στελέχη να απαιτούν από τα Κίτρινα Ποδήλατα να μετονομαστούν σε Γαλάζια Ποδήλατα ελέγχονται ως ανακριβείς. Τα Ποδήλατα ήταν και θα παραμείνουν πάντα Κίτρινα.

    Υ.Γ. Αν δεν ήταν τα Κίτρινα Ποδήλατα και ήταν ας πούμε... ο Κραουνάκης, θα τον διέκοπτε ο Λαζόπουλος;;;;


    bon_scott
    18.12.2008, 14:34

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 17-12-2008 στις 20:12 έγραψε...

    what a facking coincidence!!!!!!!

    οκ, παραδεχομαι το λάθος μου για την "σύμπτωση" τραγουδιού-φόνου και ξεκαθαρίζω,

    "ξερόλας" και "το παίζω" , σε άλλους, όχι σε μένα. Δεν θα κάτσω να απολογηθώ τώρα και για τις όποιες γνώσεις μου στον καθένα...

    jorge, κανεις δεν ειπε κατι τετοιο, απλά επέτρεψέ μου να μπορώ να ξεχωρίζω -έστω και με τα δικά μου κριτήρια- το πότε ένας γράφει πραγματικά ανατρεπτικό λόγο στα τραγούδια του και πότε πρόσκαιρο "τώρα-που-γυρίζει".

    Το θέμα είναι πως μου προκαλεί απίστευτα γέλια ΚΑΙ η μουσική (έτσι είναι η "ξεσηκωτική" μουσική?!) αλλά ΚΑΙ οι "γραμμένοι-με-μαρκαδόρο-σε-σχολική-τσάντα" στίχοι! ΕΛΕΟΣ! λιγη σοβαρότητα όταν απευθυνόμαστε με τους στίχους μας στη νεολαία δεν βλάπτει...

    thought provoking πάνω απ' όλα, όχι απλώς να βγούμε να τα σπάσουμε...



    εχεις απολυτο δικιο... χαζοχαρουμενο 'ροκ' με στιχους για να θυμουνται τα παιδακια τις εμπειριες στους απο την κατασκηνωση.... τιποτα ανατρεπτικο..