ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.858 μέλη

    Τα Ραδιονέα μας

    Deos
    31.12.2013, 17:19

    Η χρονιά φεύγει σε λίγες ώρες και έχουμε  τα εξής νέα:

    - επεστρεψε ο aviectus με την εκπομπή Rocka Rolla Vol.4, κάθε Σάββατο 22.00 - 24.00

    - ξεκίνησε ο JohnDok να εκπέμπει τα Σάββατα 18.00 - 20.00 με την εκπομπή Alternative Sound

    - ο Jackosan επί των προετοιμασιών να εκπέμψει πάνω στη δική του Stairway το Σάββατο, 16.00 - 17.00

    Οι μουσικές ενισχύσεις του Σαββάτου, κατέφθασαν. Καλή Χρονιά σε όλους!


    jorge
    17.01.2014, 13:10
    Εκπληκτική δουλειά από την Alkyoni που έχει αναλάβει δυναμικά το Αρχείο με τις παλιές εκπομπές, που παίζουν όταν δεν γίνεται ζωντανή εκπομπή! Μπράβο Αλκυόνη!
    mary_omikron
    17.01.2014, 15:07

    Μεγάλη (και ικανή) γάτα το πουλί {#emotions_dlg.thumbup}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    17.01.2014, 15:11

    Καλησπέρα. Πάντως εγώ ως ακροάτρια (λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή; ή ο μαϊντανός από το φαγητό; {#emotions_dlg.tt2}) βλέπω ότι τα πάτε πολύ καλά έως τέλεια. Ευχαριστώ, Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 17-01-2014 15:11 ]


    ilio
    17.01.2014, 17:17

    Μπράβο Αλκυόνη!!!!{#emotions_dlg.thumbup} Keep loading konserves!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Προσπαθούμε Λιάνα!!!Σε ευχαριστούμε!!! Smile


    sympetheros
    18.01.2014, 07:00

    ειναι χαράματα Σαββάτου και ακούω Μελωδρόμιο που έχασα στο Live!Aπόλαυση να έχουμε ''ζωντανο'' ηχογραφημενο προγραμμα χωρις σταματημό!Μπραβο Αλκυόνη για το χρόνο και την προσπάθεια που καταθέτεις στο Ραδιοφωνικο μας καταφύγιο!Διακαιούσαι..το χρυσό κλειδί του Μουσικού μας Παραδείσου!!!


    alkyoni
    19.01.2014, 04:18

    Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια  και τα + {#emotions_dlg.blush} , με συγκινησατε {#emotions_dlg.crying} ,να ειστε ολοι καλα.{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.beer}
    Το κατα δυναμην για οτι αγαπαω.{#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.inlove}


    suspect
    20.01.2014, 02:23

    Με καθε σεβασμο στην προσπαθεια της Αλκυονης, θα ηθελα να προτεινω το εξης:

    Οταν με το καλο σταθεροποιηθει η κατασταση, μου φαινεται πως θα ηταν καλυτερο στις αλλαγες μεταξυ των παραγωγων να παιζει η λιστα με τραγουδια.

    Οπως ειναι τωρα, σε 1 μολις λεπτο, ακους 3 φωνες.

    Του παραγωγου που παραδιδει τη σκυταλη, της ηχογραφημενης εκπομπης που προκυπτει απο το πουθενα και τελος του παραγωγου που συνεχιζει και καπου αυτο νομιζω οτι δεν ειναι ακριβως ευστοχο.

    Οι ηχογραφημενες εκπομπες νομιζω πως ειναι καλυτερα να παιζουν σε κενες ωρες και οχι σε φουλ προγραμμα.


    ilio
    20.01.2014, 10:55

    Με την αλλαγή μας στον νέο σέρβερ και στο νέο σύστημα δεν ξέρω κατά πόσο η φόρτωση της λίστας τραγουδιών, με τις γνωστές μας ζώνες στο πρόγραμμα,είναι για την ώρα εφικτή.Μέχρι χτες ο Χόρχε προσπαθούσε να λύσει το πρόβλημα της εμφάνισης του τίτλου εκπομπής και του κάθε παραγωγού.Νομίζω πως δεν έχει προλάβει να ασχοληθεί καθόλου με αυτό το κομμάτι.Smile

    Οπότε η λύση των ηχογραφημένων εκπομπών αυτήν την στιγμή σαν back up στις κενές ώρες απέναντι στην μούγγα του σέρβερ είναι προτιμότερη κατά την γνώμη μου.Μόνο που οι ηχογραφημένες δεν είναι τόσες πολλές για να γεμίσουν ένα 24ωρο και καθημερινό πρόγραμμα και έτσι ξαναπαίζουν οι ίδιες και οι ίδιες.

    Για παράδειγμα χτες που τελείωσα εκπομπή,πήρε την σκυτάλη ξανά μία εκπομπή μου από τις παλιές "ανάσες" με αφιέρωμα στον δίσκο του Γιάννη Χαρούλη, "Μαγγάνειες",που έχει παίξει ήδη πάρα πολύ στις επαναλήψεις εκπομπών.

    Με αποτέλεσμα να γίνεται αυτήν την στιγμή μια πλύση εγκεφάλου υπέρ του Χαρούλη και φυσικά να "καίγεται" το καημένο το δισκάκι από την υπερπροβολή σαν τον Χατζηγιάννη ένα πράγμα στα χρόνια της Cosmote! {#emotions_dlg.biggrin}

    Όπως επίσης και οι ακροατές να μην μπορούν να ξεφύγουν από εμένα γιατί σε κάθε τους κλικ,είτε ζωντανό,είτε ηχογραφημένο,ακούν την φωνή μου τόσο πολύ που πιο πολύ πεθαίνεις λέμε!Παθαίνεις παράκρουση! {#emotions_dlg.wacko}

    Πάντως πέρα από την πλάκα που έκανα πιο πάνω η παρατήρηση του Γρηγόρη είναι σωστή.Θα πρότεινα και εγώ οι ηχογραφημένες να είναι σε 2 δίωρα το πολύ μέσα στην μέρα.

    Όμως νομίζω πως ακόμα είναι νωρίς για όλα αυτά και θα διορθωθούν με τον καιρό Smile

    Ο Χόρχε ήδη έχει γράψει τρελές εργατοώρες και χαράς την υπομονή του και την δυναμή του!!!

    Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ γι αυτό!!!Πάρα πολύ όμως!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Επίσης,η δουλειά που "πατάει" η Αλκυόνη είναι μεγάλη - έχοντας περάσει από το κομμάτι διαχείρισης των ηχογραφημένων μπορώ να καταλάβω τον αγώνα που δίνει - και απαιτεί πάρα πολύ χρόνο.

    Θα μπορούσαμε να την βοηθούσαμε και εμείς δίνοντας της περισσότερες κονσέρβες έτσι ώστε να υπάρχει ποικιλία και πληθώρα παραγωγών στις ηχογραφημένες.

    Νέα παιδιά έχουν μπει δυναμικά στο ραδιοφωνό μας και ήδη κάνουν πολύ όμορφες εκπομπές!!!

    Λοιπόν τι περιμένετε;;;{#emotions_dlg.biggrin} Δώστε κονσέρβες και σώστε το λαό!!! {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 20-01-2014 10:57 ]


    kerveros2013
    20.01.2014, 13:47

    Μα και βεβαια ειναι εφικτο στο νεο σερβερ να μπουνε οσες ζωνες θελουμε και να μοιρασουμε τραγουδια και εκπομπες ανα ζωνη! Θα το φτιαξουμε και αυτο! Μην ξεχνατε οτι μεχρι τωρα ηταν πειραματικο να δουμε πως παει! Τωρα με την αλλαγη που μας εκαναν στον νεο σερβερ δεν θα αντιμετωπισουμε αλλο προβλημα!

    Θελω να πω κατι τωρα για τις ηχογραφημενες, με την πειρα μου και σαν παραγωγος αλλα και σαν ακροατης χρονια σε ραδιο! Χωρις να θελω φυσικα να προσβαλω την δουλεια κανενος! Ενταξει μας αρεσει να ακουμε την δικη μας εκπομπη ηχογραφημενη στον αυτοματο το καταλαβαινω! Αλλα ειναι σωστο ομως αυτο να γινεται συνεχεια, καθε μερα, πρωι βραδυ??? Εχει παρατηρηθει οτι τελικα οταν συμβαινει κατι τετοιο ο ακροατης τελικα βαριεται τον παραγωγο και χανει το ενδιαφερον του προς αυτον! Σε καποιο αλλο ραδιο που ειμουν τελικα συνεβηκε το εξης φαινομενο: Δεν ειχε αγωνια και ενδιαφερον ο ακροατης για την εκπομπη που θα εκανε ο Κερβερος ή ο Νοστραδαμος ή οποιος αλλος εκανε ηχογραφημενες συνεχεια... καθε μερα!!! Ειχε ακουστει τοσο πολυ ωστε τελικα ειχε καει σαν παραγωγος! Εφτασε πλεον σε σημειο να μην μαζευει καν κοσμο ο παραγωγος στην LIVE εκπομπη του και αυτο ητε γιατι τον ειχαν βαρεθει, ητε ελεγαν δεν πειραζει που την εχασα θα την ακουσω ηχογραφημενη!!! Ωραιες κατα την γνωμη μου οι ηχογραφημενες.... αλλα χρειαζεται καποιο μετρο! Και παλι επαναλαμβανω οτι ολο αυτο που ειπα ειναι η προσωπικη μου αποψη σαν ακροατης και το τι εχω δει εγω προσωπικα να συμβαινει σε αλλα ραδιοφωνα παλαιοτερα!


    -----------------

    Κέρβερος

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 20-01-2014 13:51 ]


    mary_omikron
    20.01.2014, 15:31

    Συμφωνώ κι εγώ και με την Ερατώ και με τον Κέρβερο.

    Σε απώτερο χρόνο και εφ΄όσον τακτοποιηθεί και μπει σε σωστή ροή ο σέρβερ καλό θα ήταν οι επαναλήψεις να κρατούν το παλιό δίωρο και όχι συνεχόμενα.

    Πρόσεξα κι εγώ χθες που μετά την τακτική εκπομπή της Ερατούλας μπήκε κατευθείαν επανάληψη δικής της εκπομπής και σίγουρα αυτό δίνει τα αποτελέσματα που επεσήμανε και η ίδια.

    Βρίσκω επίσης σωστή την επισήμανση του Φώτη οτι η συνεχής ραδιοφωνική έκθεση ενός παραγωγού (είτε σε συχνές επαναλήψεις, είτε σε συχνές έκτακτες) μπουχτίζει τους ακροατές, αποδυναμώνει και στην τελική "καίει" τον παραγωγό.

    Οπότε ας δοθούν κονσέρβες των νέων παραγωγών να εμπλουτιστεί η "αποθήκη" της Γιάννας, ίσως καλό θα ήταν να αφαιρεθούν οι πολυπαιγμένες, και υπομονή να μπει το ραδιόφωνό μας σε κανονικούς ρυθμούς... το μέλλον δείχνει πολλά υποσχόμενο {#emotions_dlg.thumbup}


    Jackosan
    20.01.2014, 18:20
    Υποθέτω οτι οταν μιλαμε για κονσερβες, εννοουμε εκπομπη με λογο, ναι; Αλλιώς μου είναι σχετικα εύκολο να ετοιμάσω 5 -βουβά- δίωρα (με 5 είδη μουσικής) και να τα ανεβασω. Δεν με νοιάζει να γράφεται το όνομά μου.Τι λέτε;
    mary_omikron
    20.01.2014, 21:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Jackosan στις 20.01.2014, 18:20 έγραψε...

    Υποθέτω οτι οταν μιλαμε για κονσερβες, εννοουμε εκπομπη με λογο, ναι; Αλλιώς μου είναι σχετικα εύκολο να ετοιμάσω 5 -βουβά- δίωρα (με 5 είδη μουσικής) και να τα ανεβασω. Δεν με νοιάζει να γράφεται το όνομά μου.Τι λέτε;

    Koνσέρβες λέμε τις εκπομπές που έχουν ήδη μεταδοθεί κανονικά στην ώρα τους και εν συνεχεία ανέβηκαν ηχογραφημένες στο on air του κάθε παραγωγού ωστε να είναι διαθέσιμες σε όποιους ακροατές ενδιαφέρονται αλλά δεν μπόρεσαν να τις ακούσουν live.{#emotions_dlg.biggrin}


    sillia
    21.01.2014, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 20.01.2014, 15:31 έγραψε...

    Συμφωνώ κι εγώ και με την Ερατώ και με τον Κέρβερο.

    Σε απώτερο χρόνο και εφ΄όσον τακτοποιηθεί και μπει σε σωστή ροή ο σέρβερ καλό θα ήταν οι επαναλήψεις να κρατούν το παλιό δίωρο και όχι συνεχόμενα.

    Πρόσεξα κι εγώ χθες που μετά την τακτική εκπομπή της Ερατούλας μπήκε κατευθείαν επανάληψη δικής της εκπομπής και σίγουρα αυτό δίνει τα αποτελέσματα που επεσήμανε και η ίδια.

    Βρίσκω επίσης σωστή την επισήμανση του Φώτη οτι η συνεχής ραδιοφωνική έκθεση ενός παραγωγού (είτε σε συχνές επαναλήψεις, είτε σε συχνές έκτακτες) μπουχτίζει τους ακροατές, αποδυναμώνει και στην τελική "καίει" τον παραγωγό.

    Οπότε ας δοθούν κονσέρβες των νέων παραγωγών να εμπλουτιστεί η "αποθήκη" της Γιάννας, ίσως καλό θα ήταν να αφαιρεθούν οι πολυπαιγμένες, και υπομονή να μπει το ραδιόφωνό μας σε κανονικούς ρυθμούς... το μέλλον δείχνει πολλά υποσχόμενο {#emotions_dlg.thumbup}



    !!!!!!!!..........


    Deos
    12.03.2014, 19:07

    Όπως θα έχετε μυριστεί, έχουμε την εμφάνιση 2 νέων εκπομπών στο σταθμό μας Smile

    KonnaG - Τα Χαμόγελα των Τζοκόντα
    Το ροκ σε όλες του τις εκφάνσεις, με την Κωνσταντίνα και το Γιάννη, κάθε Πέμπτη 19.00-20.00

    MikeBooklover - Ex Libris
    Η πρώτη μας εκπομπή με κύριο άξονα τα βιβλία, κάθε Κυριακή 18.00-20.00


    -----------------

    Σ'ένα καράβι μοναχός, ταξιδεμένες Ατλαντίδες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Deos, 13-03-2014 20:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Deos, 18-03-2014 17:02 ]


    mary_omikron
    12.03.2014, 19:11

    Αυξάνονται και πληθύνονται {#emotions_dlg.thumbup}


    alkyoni
    12.03.2014, 21:26

    Καλως ηρθαν και καλες εκπομπες!!!!! {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    MikeBooklover
    12.03.2014, 22:06
    Καλώς σας βρήκαμε!
    kerveros2013
    13.03.2014, 22:55
    καλη αρχη παιδια! Ετσι να γινομαστε μια μεγαλη μουσικη παρεα!!!
    Deos
    18.03.2014, 17:06

    Εν συνεχεία των νέων εκπομπών και σήμερα στην παρέα μας προστίθεται ένας ραδιοφωνικός..φωτογράφος!

    Τις Τετάρτες 20.00-22.00 έρχεται ο photografos, "Εντέχνως λίγο απ όλα..."


    -----------------

    Σ'ένα καράβι μοναχός, ταξιδεμένες Ατλαντίδες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Deos, 21-03-2014 02:06 ]