ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.861 μέλη

    Έφυγε η Μαρία Δημητριάδη...

    spiroos
    07.01.2009, 13:05

    Έφυγε σήμερα από τη ζωή η Μαρία Δημητριάδη, η ερμηνεύτρια που συνέδεσε τη ζεστή φωνή της με τα έργα του Μίκη Θεοδωράκη, του Θάνου Μικρούτσικου, του Γιάννη Μαρκόπουλου.

    Στα τέλη της δεκαετίας του 1960, η Μαρία Δημητριάδη τραγούδησε το "Ήλιος ο πρώτος" του Μαρκόπουλου, σε ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη, ενώ κατά τη διάρκεια της δικτατορίας και της μεταπολίτευσης συνέδεσε τη φωνή της με το λεγόμενο «πολιτικό τραγούδι».

    Η Μαρία Δημητριάδη γεννήθηκε στην Αθήνα, στον Ταύρο, όπου διετέλεσε και δημοτικός σύμβουλος, στη δεκαετία του ’70. Άρχισε το τραγούδι από πολύ νωρίς, αλλά στις δεκαετίες του ’80 και του ’90 έμεινε εκτός παραγωγής, κυρίως επειδή επέλεξε να μεγαλώσει το γιο της. Το 1996 έκανε μια προσπάθεια επιστροφής με το ροκ δίσκο, «Αύριο», παραγωγής του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, για τον οποίο ούτε καν η ίδια δεν αναφερόταν με θετικό τρόπο.

    Μετά το 1996, συμμετείχε σε αρκετές συναυλίες, του Γιάννη Μαρκόπουλου, του Ηλία Ανδριόπουλου και άλλων, όμως δεν είχε ηχογραφήσει νέο δίσκο.

     

    πηγή: Νέα


    vasiloukos
    07.01.2009, 13:14

    ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ..................

    Την ευχαριστούμε για ΌΛΑ.....

    Γεια σου Μαρία....

     


    mavroula
    07.01.2009, 13:31

    Θεική φωνή, και ερμηνείες... και στην "καινούρια ζάλη" των τρυπών...

    http://www.mic.gr/Artist.asp?ID=10014 

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=106340


    GIANNHS-
    07.01.2009, 14:17

    Πολύ   μεγάλη  τραγουδίστρια!!   Καλό  της  ταξίδι.


    oxigono
    07.01.2009, 14:46

    Επική τραγουδίστρια! Εξαίρετη! Είχα την τύχη να την δω live το 2004 σε μια από τις τελευταίες εμφανίσεις της...Θαύμασα το ήθος των ερμηνειών της και τη βελούδινη φωνή της!

    Καλό ταξίδι Μαρία! Θα μας λείψεις!...


    gikostas
    07.01.2009, 16:52

    Παιδιά έπαθα πλάκα.Ήταν από τις πιο λατρεμένες φωνές που πέρασαν ποτέ.Πολύ κρίμα.Να την ευχαριστήσω πολύ για όσα μας έχει προσφέρει και να της ευχηθώ καλό ταξίδι.Θα την θυμάμαι πάντα.


    998
    07.01.2009, 17:05

    ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ

    ΣΚΙΕΣ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ ΣΟΥ ΚΥΚΛΩΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ

    ΜΙΑ ΛΙΜΟΥΖΙΝΑ Τ' ΑΛΟΓΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ

    ΑΞΙΖΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΩΣ ΕΔΩ ΚΙ ΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΛΟΙ...

    "Ο ΤΣΕ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ"(ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΕΣ,2001)

    ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΕΡΜΗΝΕΥΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΡΙΕΣ...ΑΝΤΙΟ ΚΥΡΙΑ ΜΑΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ.


    dver17
    07.01.2009, 17:27

    Να προσθέσω επίσης πως το τραγούδι "Ανναμπελ (Ενα πρωινό)" ήταν με τη φωνή της νεαρότατης τότε Μαρίας Δημητριάδη...

    Σπουδαία φωνή...


    kwstasagas
    07.01.2009, 18:22

    Τη φωνή της Μαρίας Δημητριάδη την νιώθω δίπλα μου από τα πρώιμα παιδικά μου χρόνια ... Από την ταινία "ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ", όπου, σε μουσική Σταύρου Ξαρχάκου τραγούδησε το 'ΕΝΑ ΠΡΩΪΝΟ" [όπως σωστά επεσήμανε ο προλαλήσας] ... Από τις συγκλονιστικές ερμηνείες της στο "ΧΡΟΝΙΚΟ" του Γιάννη Μαρκόπουλου [ο πατέρας μου το είχε γραμμένο σε μια παλιά μπομπίνα και μού το έβαζε να το ακούω] .... Από την ερμηνεία της σε εκείνο το τραγούδι του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ σε στίχους ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ που λέει "Ήσουνα φεγγάρι, ήσουνα πουλί, πέταξα για να σε φτάσω ..." .....

    Την είδηση του θανάτου της την έμαθα από εδώ και .... συγκλονίστηκα !!! ΄Όχι μόνο επειδή .... όσο θυμάμαι τον εαυτό μου τόσο θυμάμαι τη φωνή της, αλλά επειδή φεύγει από κοντά μας ακόμη νέα .... Καλό ταξίδι κα Δημητριάδη .... Ευχαριστούμε για όλα {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}...........

    [σημειωτέον, η Μαρία Δημητριάδη ήταν αδελφή της Αφροδίτης Μάνου]   


    tsibitos
    07.01.2009, 18:27

    Γνωρίζει κανείς πόσον ετών ήταν;;

     

     

    Καλό της Ταξίδι..


    oxigono
    07.01.2009, 18:36

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 07-01-2009 στις 18:27 έγραψε...

    Γνωρίζει κανείς πόσον ετών ήταν;;


     

    Ήταν μόλις 58 ετών!


    margo
    07.01.2009, 19:46

    Καταπληκτική φωνή με αξέχαστες ερμηνείες.

    Κρίμα που έφυγε νωρίς{#emotions_dlg.sad}

     

    Get this widget | Track details | eSnips Social DNA

     

     

     


    -----------------
    Μουσικήν ποίει και εργάζου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 07-01-2009 20:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 07-01-2009 20:35 ]


    aggeliki
    07.01.2009, 21:23

    Τι κρίμα τέτοιοι άνθρωποι να φεύγουν τόσο νωρίς...

     

    Καλό της ταξίδι...


    dessypris
    08.01.2009, 00:08

    Με τη Μαρία είχα τη τύχη να συνεργαστώ μία και μοναδική φορά το 1998...Και γι αυτό χρειάστηκε να περάσουμε λίγες μέρες με πρόβες στο σπίτι της στου Παπάγου...Όχι, δεν θα πω ότι την ήξερα...Απλώς ότι ένοιωσα για λίγο το βάθος της ευγένειάς της και το ύψος της ψυχής της...

    Μαρία, (ταλαιπωρημένη μου, απ όλους κι απ όλα), είμαι σίγουρος ότι έχεις ήδη φτάσει στο Φως!





    επισυναπτόμενα: MARIA.jpg 
    spiroos
    08.01.2009, 00:20

    Αφιέρωμα στην Δημητριάδη τώρα στους 103,7, από τη Στέλλα Βλαχογιάννη και το Ιατρείον Ασμάτων


    kwstasagas
    08.01.2009, 00:41

    "Μαρία, (ταλαιπωρημένη μου, απ όλους κι απ όλα) ...."

    Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις σε αυτή τη φράση Γρηγόρη {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}........


    Orfeus
    08.01.2009, 01:48

    Καλό Ταξίδι Μαιρούλα....


    jorge
    08.01.2009, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 07-01-2009 στις 18:22 έγραψε...

    Από την ερμηνεία της σε εκείνο το τραγούδι του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ σε στίχους ΛΕΥΤΕΡΗ

    Έεεεετσι! Καλό ταξίδι.


    sophi05
    08.01.2009, 02:21

    Eφυγε νωρις....Να χει μονο καλο ταξιδι..


    stam82
    08.01.2009, 08:00

    Γιατί κάποιους σπουδαίους ανθρώπους να τους θυμόμαστε μόνο όταν φεύγουν και να

    μην τους τιμούμε όπως τους αξίζει όταν βρίσκονται εν ζωή;

    Ποιός ασχολήθηκε με τη Μαρία Δημητριάδη όλο αυτό το διάστημα της απουσίας της απο

    τα μουσικά πράγματα;