ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη

    Πρέπει να πάει μπροστά,είναι κρίμα να χαθεί!

    vaggelissallonika
    16.03.2009, 20:59

    Ονομάζεται Χριστίνα ζιρίδη για εμέμα προσωπικά, είναι μια καλλιτέχνης!!!
    Πιστεύω πως έχει απίστευτα φωνητηκά προσόντα!!!

    ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΗΝ!!!!!!!
                  http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=454222298

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaggelissallonika στις 16-03-2009 21:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaggelissallonika στις 23-03-2009 20:10 ]


    kwstasagas
    17.03.2009, 00:01

    Η πολύ νεαρή κοπέλα έχει όντως πολύ ωραία φωνή !!!! Μού άρεσε η ωριμότητα της φωνής της [παρά το νεαρόν της ηλικίας της], αλλά και η χροιά της, η οποία είναι κατάλληλη για ρεπερτόριο με σόουλ, τζαζ και γκόσπελ τραγούδια [δηλαδή ... αρκούντως απαιτητικό ρεπερτόριο] ....

    Από κει και πέρα .... είναι στο χέρι της μικρής Χριστίνας πώς θα χειριστεί το ταλέντο της : Τι επιλογές θα κάνει, ποιον δρόμο θα διαλέξει να ακολουθήσει, με ποιους θα συνεργαστεί, ποια είδη μουσικής θα υπηρετήσει κλπ κλπ .... 


    vaggelissallonika
    17.03.2009, 16:28

    ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!


    gikostas
    17.03.2009, 19:12

    Πολύ ωραία φωνή η μικρή.Μακάρι να της πάνε όλα όπως τα θέλει και να βρεθούν στον δρόμο της σημαντικοί άνθρωποι που θα αναγνωρίσουν το ταλέντο της.Καλή τύχη λοιπόν στην δύσκολη αυτή προσπάθεια.


    freddieKrueger
    17.03.2009, 19:45

    Ακουγα την κοπελιτσα να τραγουδαει ενω εγω απλα περιφερομουν μεσα στο σπιτι,πηγαινα στο διπλα δωματιο διαβαζα κατι,μετα εκανα κατι αλλο.κοκ και οι ακουστικες μου εντυπωσεις,η 'ηχητικη γευση' που πηρα αν θελετε εχει ως εξης:Ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟ ΚΟΡΙΤΣΙ μια φωνη που ειναι παρα πολυ καλη,να προσπαθει να βαθμολογηθει στα πολυ διασημα τραγουδια που ερμηνευει με αριστα ομως το 10 του αυθεντικου ερμηνευτη τους...Η 19 χρονη μολις φιλη απο τη Θεσσαλονικη οφειλει να βρει τα δικα της μουσικα μονοπατια και να αφησει την ψυχη της να βγει ελευθερα και αβιαστα απο μεσα της,μεσα απο τους καταλληλους στοιχους και μουσικη...Να μην επιτερψει σε κανεναν να τις υποδειξει τι ειναι πιο εμπορικο και τι 'πουλαει' περισσοτερο...

    Εντυπωσιακη χροια επισης με υπεροχες χαμηλες και ψηλες νοτες,αλλα η φωνη για μενα περνα σε δευτερη μοιρα οταν καποιος τραγουδαει σε τοσο ψηλο επιπεδο...Ποσες 'Mariah'και 'Whitney' υπαρχουν ανα τον κοσμο με τελειες φωνες!Γιατι καμμια τοςυ δεν ξεχωριζει?Γιατι η Μασσινο ενω ειναι φωναρα δεν εχει κανει καριερα?Εκει πιστευω βρισκεται η αιτια!ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ!Με τσαμπουκα λοιπον Χριστινα απο Θεσ/νικη κανε αυτες τις μεγαλες τραγουδιστριες των οποιων τα τραγουδια ερμηνευεις ,να τραγουδουν τα δικα σου κομματια και να βαθμολογουνται εκεινες με αριστα το δικο σου 10!{#emotions_dlg.rockon}


    MariannaLappa
    17.03.2009, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 17-03-2009 στις 00:01 έγραψε...

    Από κει και πέρα .... είναι στο χέρι της μικρής Χριστίνας πώς θα χειριστεί το ταλέντο της : Τι επιλογές θα κάνει, ποιον δρόμο θα διαλέξει να ακολουθήσει, με ποιους θα συνεργαστεί, ποια είδη μουσικής θα υπηρετήσει κλπ κλπ .... 



    Συμφωνώ απόλυτα. Γιατί όπως άλλωστε είναι φανερό, φωνή έχει. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται από 'κεί και πέρα, γιατί δεν αρκεί μόνο αυτό...


    vaggelissallonika
    17.03.2009, 22:02

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε είναι πολύ σωστά.
    Τέτοια ταλέντα όπως η Χριστίνα πρέπει να πηγαίνουν μπροστά αλλά με τον κατάλληλο και σωστό τρόπο.Για αυτόν τον λόγω εξάλου ανέφερα την περίπτωσή της,διότι υπάρχουν πολλοί καλλοί μουσικοι εδώ μέσα και αν θέλει κάποιος να την προτίνει ή να την βοηθήσει,να ξεκινήσει και τιν δικιά της καριέρα,με οποιαδήποτε συνεργασία κτλ!


    -----------------
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaggelissallonika στις 17-03-2009 22:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vaggelissallonika στις 24-03-2009 21:22 ]


    Hastaroth
    17.03.2009, 22:06

    Πράγματι η κοπέλα έχει πολύ καλή φωνή καί παρά τό οτι είναι μόλις 19 χρονών,φαίνεται οτι έχει καί ταλέντο αλλά καί έχει δουλέψει πολύ γιά να φτάση στο σημείο νά τραγουδά μ'αυτόν τον τρόπο απαιτητικά τραγούδια.

    Από εκεί και πέρα,εναπόκειται σ'αυτήν νά βρή την δική της μουσική ταυτότητα μέσα στόν χώρο,νά κάνη σωστές επιλογές στο ρεπερτόριό της καί να τίς υπηρετήση μέ συνέπεια.


    vaggelissallonika
    18.03.2009, 22:38

    Είναι αξιοπρεπέστατη κοπέλα και σπάνιος χαρακτήρας!!!Τέτοια παιδιά χάνονται γιατί υπάρχει έντονη εκμετάλευση,το βλέπουμε καθημερινώς,είναι κρίμα η ΕΛΛΑΔΑ να μην δίνει τα εφόδια να ξεκινήσει κάποιος την δικιά του καριέρα,ως αποτέλεσμα τα παιδιά αυτά να φεύγουν στο εξωτερικό!!!Πιστεύω η Χρηστήνα να προοδεύσει σε αυτό που τόσο αγαπάει!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Termite
    19.03.2009, 11:18

    Εξαιρετική χροιά...

    Ποιοί παίζουν μουσική στα τραγούδια αυτα;


    blackdragon
    19.03.2009, 14:45

    {#emotions_dlg.yes} bravo.... k einai mono 19 eton.....exei mellon mprosta tis...


    guitarteacher
    19.03.2009, 15:03

    Καλησπέρα και απο εμένα,

    Άν και δεν είμαι ειδήμων...όσον αφορά την Φωνητική, η φίλη μας Χριστίνα Ζηρίδη έχει όντως πολύ καλά εφόδια...και φυσικά ωραίο "χρώμα" στην ερμηνεία {#emotions_dlg.smartass}

    Από το "I wiil always Love you" που άκουσα στο προφίλ του My Space, άν μου επιτραπεί ο σχολιασμός, θέλει λίγο προσπάθεια παραπάνω "στις "κορώνες".Έχουν μεν διάρκεια, αλλά υπάρχει και λίγο "ανεπιθύμητο tremollo".

    Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ξεκίνημά της.

    Φιλικά,

    Π.Σ.

      


    freddieKrueger
    21.03.2009, 16:09

    Την ερμηνευτικη ικανοτητα της Χριστινας ακουσε και μια φιλη μου η οποια ειναι μουσικος και τραγουδιστρια στο εξωτερικο.Λοιπον ειπε πως η φωνη της κοπελας δεν τη συγκινησε...προσθεσε πως ειναι πραγματι ΤΕΛΕΙΑ σε τεχνικη σε φωνητικη εκταση κτλ αλλα παρολα αυτα δεν μπορεσε να την ξεχωρισει απο καποια αμερικανιδα τραγουδιστρια που ερμηνευει με το γνωστο σε ολους μας τροπο...

    Κι ερχομαι τωρα εγω να προβληματιστω ειδιοτερα αλλα και γενικοτερα...ειναι συχνο το φαινομενο ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΑ ΠΑΙΔΙΑ οπως η Χριστινα(ας μη ξεχναμε οτι ειναι μολις 19 χρονων και μπορει να διορθωσει η να βελτιωσει ο,τιδηποτε και ν ακατευθυνθει προς οποιοδηποτε μουσικο ρευμα επιθυμει)να μην κανουν ΠΟΤΕ καριερα και ΠΟΤΕ κανεις να μην τους επιλεξει...Το γιατι ειναι μια μεγαλη ιστορια,αλλα εδω απλα θα καταθεσω την προσωπικη μου αποψη απο την οπτικη του ακροατη...Γιατι για πχ κατα αντιστοιχια ο μεγιστος κριτης ενος σεφ δεν ειναι καποιος αλλος σεφ η εξειδικευμενος γευσιγνωστης,αλλα οι ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΛΕΝΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΔΕ Μ ΑΡΕΣΕΙ...

    Συνεπως δε παναχει ο αλλος 10 οκταβες εκταση δε πανα τραγουδα τραγουδια με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ η με στιχους που σταζουν νοημα σε καθε λεξη αν το αυτι του απλου ακροατη που εκεινη την ωρα μαστορευει σε καποια συνεργειο αυτοκινητων,δουλευει σε καποιο  γραφειο,παιζει playstation,τρεχει με το i pod σε καποιο παρκο,πλενει πιατα,αδειαζει βοθρους,κτλ κτλ δεν ΙΔΡΩΣΕΙ παει και ΤΕΛΕΙΩΣΕ ο καλλιτεχνης εχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ...

    Για μενα καποιος οφειλει εφοσον εχει ολοκληρωσει τη καλλιεργεια του φωνητικου του αργανου να δωσει βημα στην ψυχουλα του να μιλησει...κι ας αυτο που εχει να πει φανταζει μικρης βαρυτητας η ειναι και αστειο...Αυτο πρεπει να κανει και η Χριστινα...να πει δικα της τραγουδια...και κατα βαση ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

    Ευχαριστω


    vaggelissallonika
    22.03.2009, 21:03

    Σίγουρα θα βγάλει και δικά της κομμάτια...Κάποια μέρα πιστεύω πως θα καμαρώνουμε όλοι για την Χρηστήνα,μακάρι να φτάσει εκεί που της αξίζει πραγματικά να φτάσει,αρκεί να μην ΑΔΙΚΙΘΕΙ!!!


    paperino
    28.03.2009, 10:05

    Ωραία φωνή πραγματικά ελπίζω να μη χαλάσει και το κυριότερο να πάει μπροστά!


    eleana
    31.03.2009, 19:07

    τΙ σας κανει να πιστευετε οτι ειναι καλλιτεχνης;;; ΠΟυ ειναι το δημιουργικο κομματι;;; Καμιά ιδιατερη χροια. Η αμερικανικη σχολη των r n b φωνητικων εχει ειναι συχνο φιανομενο στον κοσμο του MY SPACE. Τεχνικος μιμιτισμος χωρις εγγεφαλικο φιλτραρισμα..

    Ολο και σε καποιο Reality θα την πετυχουμε στο μελλον να θυσιαζει τελικα τα αμερικανικα τσαλιμακια της στις μπουζουκλερι.

    (Φτου μου! Σα τι Ροζίτα ακουγομαι!!)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eleana στις 31-03-2009 19:13 ]


    vaggelissallonika
    31.03.2009, 21:51

    Απαντώ στο μέλος (eleana)!
    1)Η εξαιρετική ερμηνεία που έχει στα γνωστά αυτά κομμάτια!
    2)Η φωνή της είναι αυτή η οποία ακούγεται,δν παραμορφώθηκε καθόλου με ηλεκτρ.μηχανήματα κτλ.
    Τυχαίνει την Χρηστήνα να την ξέρω προσωπικά,απεχθάνεται κάθε είδους reality και έχει πολύ καλές προθέσεις για να ''εκμεταλευτεί''αυτή την σπουδαία φωνή που έχει!!!


    freddieKrueger
    01.04.2009, 14:36

    Να τοποθετηθω λιγο συντομα απεναντι σε αυτα που γραφει η Ελεανα:Μην ξεχνας αγαπητη μου οτι ειναι μολις 19 ετων η κοπελιτσα!Κατα τ αλλα συμφωνω με αυτα που γραφεις πως ειναι απλα ενα τυπικο R n B ακουσμα!Για αυτο και της γραφω κι εγω να αλλαξει κατευθυσεις!Αν μη τι αλλο φωνη και δυνατοτητες εχει!Οπως και ταλεντο!Δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ να τραγουδας με αυτο τον τροπο!Αν μπορουσαμε κι εμεις να το κανουμε τι καλα που θα ταν ε?

    Προς Βαγγελη:Να ζητησεις απο τη Χριστινα χρηματα η καποιο αντιτιμο για τη διαφημιση που της κανεις!Και να της πεις πως ενα αλλο πολυ σημαντικο στοιχειο για να κανει καποιος καριερα ειναι να την προωθει ο ιδιος!

    Ευχαριστω


    eleana
    01.04.2009, 17:22

    Παράθεση:

    Το μέλος vaggelissallonika στις 31-03-2009 στις 21:51 έγραψε...

    Απαντώ στο μέλος (eleana)!
    1)Η εξαιρετική ερμηνεία που έχει στα γνωστά αυτά κομμάτια!
    2)Η φωνή της είναι αυτή η οποία ακούγεται,δν παραμορφώθηκε καθόλου με ηλεκτρ.μηχανήματα κτλ.
    Τυχαίνει την Χρηστήνα να την ξέρω προσωπικά,απεχθάνεται κάθε είδους reality και έχει πολύ καλές προθέσεις για να ''εκμεταλευτεί''αυτή την σπουδαία φωνή που έχει!!!



     

    Χαιρομαι που υποστηριζεις τη φιλη σου. Δεν μπορω να εχω απαιτησεις απο τη ν κοπελια.. ΕΙναι τοσο μικρη αλλωστε. Η φωνη συμφωνα με τους δασκαλους φωνητικης φτανει στη πληρη διασταση της μολις λιγο πριν τα 30.

    Το οτι ειναι "καλή" η φωνή της δεν σημαινει οτι αυτοματα πρεπει να τηνκαταταξω στους καλλιτεχνες δημιουργους. Λυπαμαι αλλα το ειδος της φωνης αυτης δεν ειναι κατι καινουριο για εμενα...Τις προαλλες εκανε οντισιον το συγκροτημα του φιλου μου. Οι μισες που εμφανιστηκαν, ειχαν το στυλακι και τα γυρισματα της φιλης σου. Οι αλλες μισες ειχαν τα γυρισματα των σκυλαδικων.

    Θα ηθελα να δω τηνδυνατοτητα της κοπελαςς σε black χρωματισμους σε φαση αυτοσχεδιασμου, και οχι παπαγαλιας γνωστων τραγουδιων.

    Αν σε ενδιαφερει το ειδος, ψαξε να ακουσεις αυθεντικες Gospel χορωδιες. Θα παθεςι πλακα... ΚΑνουν την φωνη τους Οπως γουσταρουν! Χρωματισμους οχι μονο στα φορτε αλλα και στα pianisimo. Εκει να σε δω μαγκα!

    Σχετικα με το σχολιο σου Fredie, einai ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ να τραγουδας με αυτον τον τροπο. Απλως χρειαζεται να "ξεπατικωσεις" το mtv. Παιρνεις ενα τραγουδακι r n b kai  ξεπατηκωνεις τα γυρισματα. Τοσο απλο... ΚΑι ολες εκεινες οι κυριες που δηλωνουνΔασκαλες φωνητικης στηνουσια μαθαινουν τα νεα παιδια ΟΧΙ στο να εχουν φωνητικη αντηλιψη και παιδεια αλλα να παπαγαλιζουν κομματια.

    Νεες ιδεες Βρε παιδιααααααααααααα! Οχι Αμερικανιες!!!!!! Χορτασαμε απο δυατες!!!!!!!!
    -----------------
    "Θέλω να σε αγγίξω με το τραγούδι μου"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eleana στις 01-04-2009 17:37 ]


    vaggelissallonika
    01.04.2009, 21:27

    Από τέτοιες χορωδίες που αναφέρεις τραγουδήσαμε με την χορωδία μου (παιδική χορωδία αγίας τριάδος)στην βιέννη το 2006,αυτά που κάνουν τέτιοιου είδους χορωδίες είναι απλά ΤΡΕΛΑ!συμφωνώ!
    Ο κάθε άνθρωπος κατατάσει τον κάθε έναν καλλιτέχνη εκεί που θέλει,ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία της σύγκρησης...ανάμεσα σε καλλιτέχνες ή και μη,οπότε καλό θα ήταν να βλέπουμε μόνο τα θετκά σιμεία,κάθε θέματος!!!