ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης

    dafnoula
    06.04.2009, 17:26

    Τι απέγιναν όλοι αυτοί (εκτός από λίγες εξαιρέσεις ) , που τα τραγούδια τους είχαν προκριθεί στο Φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης?


    kwstasagas
    11.04.2009, 12:54

     Νομίζω ότι μόνο η ΕΥΣΤΑΘΙΑ έκανε το "κάτι παραπάνω" από όσους συμμετείχαν στο φεστιβάλ, καθόσον έκανε και δισκογραφία και συνεργασίες σε μουσικές σκηνές [σε εμένα, προσωπικά, πάντως, δεν μού αρέσουν τα τραγούδια της. Και ζητώ "συγγνώμη" από την καλλιτέχνιδα αν τη στεναχωρώ με αυτό που γράφω, δεδεομένου ότι πάντα εκτιμώ και σέβομαι όσους "ενσαρκώνουν" την τριπλή ιδιότητα συνθέτη - στιχουργού - τραγουδιστή. Όμως .... αυτή είναι η άποψή μου .... Μέχρις στιγμής η κα Ευσταθία Μαντζούφα δεν κατάφερε να με πείσει ..... Σόρι ..... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops} ..... ] .....

    Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΑΣΤΟΡΙΔΟΥ είχε γράψει τους στίχους σε εκείνο το πανέμορφο τραγούδι με τίτλο "ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΑΛΙΑ", το οποίο είχε προκριθεί στον πρώτο διαγωνισμό μετά την αναβίωση του φεστιβάλ. Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό ήταν το ωραιότερο τραγούδι που ακούσθηκε στο φεστιβάλ όλα αυτά τα χρόνια [σε άλλο τόπικ έχω γράψει περισσότερα γι' αυτό το τραγούδι, δίνοντας συγχαρητήρια στους δημιουργούς του]. Πρόσφατα έκανε και το δισκογραφικό της ντεμπούτο, το οποίο δεν έχω ακούσει κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ....

    Το τραγούδι με το οποίο είχε συμμετάσχει ο τραγουδοποιός από τα ΨΑΧΝΑ ΕΥΒΟΙΑΣ Νάσος Ματράκας που έλεγε "κι όλο περιμένω το επόμενο τρένο, μήπως έχει θέση για μένα" μού είχε αρέσει αρκετά. Είχε στοιχεία που παρέπεμπαν σε παλιές ροκ μπαλάντες τα οποία εγώ, ως .... "παλαιοροκάς" και "προσκολλημένος στο παλιό ροκ" μπορώ να πω ότι ... τα ευχαριστήθηκα [εξάλλου, ο κ. Ματράκας παίζει πολύ ωραία κιθάρα, με το "παλαιοροκάδικο" στιλ του] !!!! Έχει κι αυτός κάποια δισκογραφική παρουσία μετά το φεστιβάλ, αλλά .... δεν γνωρίζω περισσότερα .....

    Άλλο τραγούδι που μού άρεσε πολύ ήταν "Η ΓΑΤΑ", που ερμήνευσε με πολύ χαριτωμένο τρόπο η ΑΣΠΑΣΙΑ ΘΕΟΦΙΛΟΥ !!! Την οποία "πέτυχα" πριν κάτι χρόνια στη μουσική σκηνή "ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΛΩΔΕΙΟ" στο Λαύριο [ωραίο μαγαζάκι, το προτείνω]. Η κοπέλα έχει ωραία φωνή, έχει πολύ ωραία σκηνική παρουσία, με αρκετή θεατρικότητα [νομίζω ότι έχει ασχοληθεί και με το θέατρο], αλλά ....... έχει πέσει σε "δύσκολους καιρούς", ιδίως για τη δισκογραφία .... Ίδωμεν ........